Тиждень.ua
Новини Політика Економіка Світ Суспільство Культура Історія Подорожі Авто Спецтеми Війна Колонки Архів журнал «Український тиждень» Передплата Пошук Галерея Інфографіка Відео Прес-релізи Приватна урбаністика
17 вересня, 2015   ▪   Віталій Рибак   ▪   Версія для друку

Порятунок виборами

Грецький екс-прем’єр намагається зберегти свою посаду за допомогою перевиборів, які відбудуться 20 вересня.
Порятунок виборами

Цього липня Алексісу Ципрасу довелось піти на крок, проти якого він виступав під час усіх передвиборчих кампаній та публічних виступів уже на посаді прем’єра — прийняти новий план економічної допомоги від Євросоюзу, що для грецького населення фактично означало продовження обридлого режиму економії ще на п’ять років.

Таким чином, Ципрас почав втрачати легітимність — і не лише тому, що діяв у напрямку, на 180 градусів протилежну передвиборчим заявами, а і через ігнорування результатів червневого референдуму, на якому близько 62% греків голосували проти домовленостей із Європейським Союзом. Не дивно, що рейтинг Ципраса почав стрімко падати: ще у червні він був на позначці у 50%, а вже у серпні скотився до зовсім скромних 30%.

СІРІЗА внаслідок його рішення також почала тріщати по швах: представники радикально налаштованого крила один за одним почали виходити з її лав. Ці депутати на чолі із Панайотісом Лафазанісом, міністром енергетики кабінету Ципраса, почали створювати нову політичну силу під назвою Народна Єдність, яка мала б втілювати саме той, «істинний» антиєвропейський (у риториці членів політсили — антиімперіалістичний) курс, від якого відхилилась СІРІЗА.

Знову вибори

За такого розвитку подій Алексіс Ципрас прийняв єдине правильне для  себе рішення: 20 серпня подав у відставку і оголосив перевибори, які мають відбутись уже цими вихідними — 20 вересня. Чому це рішення було правильним? Адже Ципрас міг би сидіти до кінця свого терміну, маючи більшість у парламенті, — проте в такому разівін би точно втратив усі шанси на продовження політичної кар’єри після наступних виборів. Для того, аби зберегти лідерство як у країні, так і у партії, Ципрасу потрібно було діяти швидко. Рішення про відставку мало одразу кілька переваг для нього.

Читайте також: Оптимісти в обороні

Перш за все, він показав свою впевненість у правильності прийнятого рішення стосовно кредиту, яке, як він неодноразово наголошував, було безальтернативним. Його проєвропейська позиція грає водночас за і проти нього: хоч греки і обурюються режимом економії, їх переважна більшість все ж хоче залишитись у єврозоні — так показало опитування, проведене організацією Metron Analysis, згідно із яким 82% опитаних не хочуть повертатись до дхарми.

Окрім того, вихід радикалів із СІРІЗА означає для Ципраса гармонізацію політичного середовища та відсутність конкурентів. Ті члени партії, що залишаються, цілковито підтримують скандального прем’єра, а радикали із «Народної єдності» хоч і встигли за місяць оформити партію та випустити політичну програму, у якій пропонують відмову від допомоги ЄС, вихід із єврозони та припинення політики економії. Однак вони зовсім не мали часу на те, аби переконати у своїй правоті розгублений електорат.

Симпатії виборців

За останніми екзит-полами розподіл сил виглядає наступним чином:

Як бачимо, Народна Єдність спромоглась набрати лише 4,1% голосів — це найрадикальніші прихильники СІРІЗА. Лафазаніс та компанія ледве долають тривідсотковий виборчий бар’єр.

Тим не менше, розкол всередині СІРІЗА призвів до того, що у порівнянні із січневими виборами втратила 5,3% голосів і впритул наблизилась до своїх конкурентів — консервативної партії Нова Демократія, яка у червні обрала нового лідера — Вангеліса Меймаракіса. Таким чином, цієї неділі боротьба розгорнеться саме між Ципрасом та Меймаракісом.

Ці дві партії наразі вже не настільки ідеологічно різні, наскільки були ще у січні. Алексіс Ципрас перестав бути радикалом — він перетворився на лідера своєї країни, який у важкий час здатен іти на поступки і домовлятись із партнерами. Це повною мірою відображається у новій програмі СІРІЗА, з якої прибрали радикальні пункти стосовно скасування режиму економії. Теперішня СІРІЗА є ліво-центристською і протистоїть право-центристській Новій Демократії — це класичний для європейських партійних систем поєдинок за «золоту середину», масового виборця.

Читайте також: Греція: еволюція боргу

У Ципраса на руках є два козирі. Перший — він має спільну мову із лідерами європейських країн, отже може розраховувати на їх підтримку під час впровадження своєї майбутньої стратегії. Другий — виборчий закон, який передбачає бонусні 50 місць у парламенті партії-переможцю виборів, навіть якщо вона випереджає конкурента на десяті долі відсотка. Екзит-поли дають йому підставу розраховувати на ці півсотні мандатів, які стануть хорошою базою для побудови більшості.

Але очевидно, що на виборах 20 вересня СІРІЗА отримає приблизно на два десятки місць у парламенті менше, ніж після січневих виборів. Окрім того, партія Незалежні Греки, теперішні партнери Ципраса по коаліції, за результатами екзит-полів знаходяться на межі проходження до парламенту і можуть таки у нього не потрапити. Такий сценарій змусить Ципраса шукати нового партнера — ним цілком може стати Комуністична партія Греції.

Наш інтерес

Дострокові вибори у Греції є важливими і для України, адже саме після них Греція прийматиме рішення, чи потрібно ратифікувати Угоду про асоціацію між Україною та ЄС — наразі лише вона та Кіпр це не зробили.

Читайте також: Французи про грецьку кризу: Розлучення ніколи не бувають щасливими. Тим більше, коли йдеться про великі гроші

Перспективи виглядають позитивно за будь-якого сценарію, адже обидва можливих прем’єри повинні дати ратифікації зелене світло. Ципрас не захоче ставити під загрозу свої новостворені контакти із європейськими лідерами, а Меймаракіс, як нове обличчя, у разі перемоги також намагатиметься не йти на конфлікт із ЄС. Єдиний фактор, який може затримати ратифікацію — це міграційна криза, а він від греків не залежить.

 


Матеріали за темою:

Реклама
Останні публікації згорнути
 • Після розгону мінських акцій протесту опозиційних настроїв у суспільстві Білорусі не поменшало
  30 березня, Сяргєй Пульша
 • Залучення міжнародної фінансової допомоги давно перетворилося на окрему галузь української економіки з обігом у сотні мільйонів доларів. Однак розуміння суспільством процесів та прозорість цієї сфери украй недостатні
  30 березня, Андрій Голуб
 • Боротьба з корупцією стала топ-темою останніх років. Про неї говорили всі: від простих громадян до тих самих корупціонерів. А саме гасло не завжди використовували заради заявленої мети, подеколи прикриваючи добрими намірами власні інтереси. Минулого тижня така «боротьба» сягнула апогею.
  30 березня, Станіслав Козлюк
 • Британськими вченими було виявлено, що показники в організмі людей, який курять лише електронні сигарети, вмісту токсинів і канцерогенів значно нижче, ніж в організмі звичайних курців. Інформація про цих дослідженнях була опублікована в журналі Annals of Internal Medicine.
  29 березня,
 • Як почуває себе релігія в АТО, чи знаходять представники різних конфесій на війні місце для служіння людям та чи не стане військовий конфлікт початком великого переділу релігійного впливу на Донбасі?
  29 березня, Єлизавета Гончарова
 • Кремль розширює географію своєї військової присутності на Близькому Сході
  29 березня, Юрій Лапаєв
Новини партнерів 24tv.ua
Новини партнерів
Зворотний зв'язок
Тиждень дуже цінує думки своїх читачів і намагається враховувати їхню думку. Відгуки, коментарі і просто враження від прочитаного матеріалу ви можете надіслати за допомогою системи зворотнього зв 'язку. Редакція сайту обіцяє уважно вивчати ваші повідомлення — найцікавіші з них ми публікуватимемо у спеціальних статтях. Дякуємо за увагу та співпрацю.
 
©2007-2017 Тиждень.ua
Передрук або будь-яке інше комерційне використання сайту можливе лише з дозволу редакції.
RSS
Interfax

Будь-яке копiювання, публiкацiя, передрук чи наступне поширення iнформацiї, що мiстить посилання на "Iнтерфакс-Україна", суворо забороняється. Передрук, копіювання або відтворення інформації, яка містить посилання на агентство "Українські Новини", в будь-якому вигляді суворо заборонено