Тиждень.ua
Новини Політика Економіка Світ Суспільство Культура Історія Подорожі Авто Спецтеми Війна Колонки Архів журнал «Український тиждень» Передплата Пошук Галерея Інфографіка Відео Прес-релізи Приватна урбаністика
13 травня, 2015   ▪     ▪   Версія для друку

Вибори у Польщі: досвід Коморовського проти маніпуляцій Дуди

Тиждень.ua пропонує огляд публікацій польських ЗМІ, присвячених виборам президента країни.
Вибори у Польщі: досвід Коморовського проти маніпуляцій Дуди

Напруження у штабі Коморовського

У вівторок, 11 травня, видання Rzeczpospolita повідомило, що кампанією Коморовського напередодні другого туру керуватиме чинний глава МЗС Польщі Гжегож Схетина. У публікації зазначили, що формально керівником виборчого штабу залишиться Роберт Тишкевіч, якого критикують через поразку Коморовського у першому турі. Сам Схетина цю інформацію заперечив, наголосивши, що він виконуватиме свої безпосередні обов'язки.

Посилаючись на впливових політиків з “Громадянської платформи” (партія Коморовського — ред.), видання Polityka пише про те, що міністр закордонних справ не керуватиме передвиборчою кампанією, адже для цього є кілька причин — по-перше, в нього не надто теплі стосунки з Тишкевічем, і це заважатиме ефективній співпраці.

“І що більш важливо, незважаючи на дуже хороші відносини з Коморовським, наразі він (Схетина — ред.) не хоче брати на себе відповідальність за можливий провал”, - цитує видання слова неназваного посадовця.

Крім того, голова штабу Тишкевіч в інтерв'ю TVN24 заявив, що на поразку у першому турі президент Коморовський відреагував “міцними словами". Радіо RMF FM доповнило цю заяву, додавши, що результати виборів чинний глава держави сприйняв з “гнівом та люттю”.

"Ні про який гнів не може бути мови. Мені здається, що це якесь перекручення” - пояснив Коморовський в коментарі TVN24.

Разом з тим Gazeta Wyborcza повідомляє, що Коморовський дійсно незадоволений результатами роботи Тишкевіча і мав з ним серйозну розмову.

“За даними наших джерел, президент звинувачував його (Тишкевіча — ред.) в катастрофічних результатах. Навіть розглядав можливість заміни”, - зазначили в публікації, додавши, що основним кандидатом був очільник канцелярії президента Славомір Рибіцький.

Wyborcza стверджує, що в результаті Тишкевіч залишився на посаді очільника штабу, однак його роботу контролюватиме канцелярія Коморовського.

Наразі в адміністрації польського президента були незадоволені тим, що Тишкевіч погодився аж на три сесії теледебатів Коморовського з Дудою - на телеканалах TVP, TVN і Polsat. Зокрема, соратники чинного лідера Польщі наголосили, що здобути перевагу в стількох ефірах практично неможливо, тож їх кількість необхідно скоротити принаймні до двох.

Крім того, видання Rzeczpospolita пише про те, що чинному президенту, можливо, бракуватиме грошей для кампанії, яка вже обійшлася в 10 млн злотих. Зокрема, у “Громадянській платформі” неохоче погоджується на витрати, адже політсила готується до парламентських виборів восени.

Сам Коморовський одразу після першого туру заявив, що представить у Сенаті пропозицію про референдум щодо впровадження одномандатних виборчих округів (ОВО). За попередніми даними, референдум може відбутися вже у вересні і до нього планують включити питання про фінансування з держбюджету політичних партій та зміни у податковій системі.

“Завжди підтримував ОВО, і я переконаний, що завдяки мобілізації громадськості ці зміни можна запровадити порівняно швидко”, - написав Коморовський у Twitter.

“Люди президента сподіваються, що завдяки ОВО Коморовський здобуде частину електорату Кукіза (колишній рок-музикант Павел Кукіз здобув понад 20% голосів у першому турі — ред.). Тим більше, що Анджей Дуда, який позиціонує себе як прихильник змін, уникає однозначних заяв щодо ОВК”, - прокоментувала Gazeta Wyborcza.

“Президент, який зустрічався з виборцями в основному на мітингах, вчора (11 травня — ред.) вперше прийшов на зустріч з так званими пересічними поляками. Разом з чемпіоном зі спортивної ходьби Робертом Корженевським він (Коморовський — ред.) пройшов вулицями Варшави, закликаючи до підтримки”, - додає видання.

Броніслав Коморовський та спортсмен Роберт Корженевський під час прогулянки в центрі Варшави

Колишній президент Польщі Алєксандр Кваснєвський заявив, що підтримує Коморовського. Він підкреслив, що, вибирачи між досвідом або змінами, передбачуваністю і ризиком, виступає за досвід і передбачуваність.

“Ми не знаємо, що на нас чекає. Україна залишається в кризі, політика Кремля є незмінно агресивною і має на меті зрозуміло що - довести Україну до стану держави, що не відбулася, і такої соціальної напруги, яка змінить нинішню владу і її про-європейський курс. І, на жаль, є ознаки того, що ця криза з різними фазами триватиме протягом року. Я кажу це, щоб підкреслити, яким важливим зараз є досвід та контакти, які протягом багатьох років президентства пан Броніслав Коморовський встановлював, посилював і культивовував”, - зауважив Кваснєвський.

У штабі Коморовського сподіваються, що така заява екс-президента додасть їхньому кандидату підтримки з боку “лівих” виборців.

Читайте також: Президентські вибори у Польщі: "Гірко, але не безнадійно"

Качинський “окрилений” успіхом Дуди

Видання Rzeczpospolita пише про те, що у партії “Право і справедливість” не планують заощаджувати на кампанії свого кандидата.

“Ярослав Качинський окрилений (результатми першого туру — ред.) і переконаний, що Дуда має шанс на перемогу” - цитують у публікації впливового політика з оточення лідера партії, додавши, що у штабі Дуди планують здобути перевагу вже з перших днів — доки в таборі суперника триває хаос.

Обкладинка польського журналу Newsweek від 11 травня: "Коморовський чи Качинський: Реальний вибір у другому турі"

Передвиборча кампанія вартувала партії понад 10 млн злотих, і наразі необхідні ще декілька — в основному, для рекламних роликів.

Як повідомляється, Дуда планує продовжити риторику, розпочату раніше — з повагою до опонентів говоритиме про необхідність змін, наголошуючи на єдності суспільства.

“Потрібно побудувати спільноту, а не ділити людей”, - цитує Rzeczpospolita промову кандидата під час візиту до Сохачева у передмісті Варшави 11 травня.

Як повідомляється, “Право і справедливість” намагається на кожному кроці демонструвати підтримку свого кандидата.

“Зокрема, очільниця передвиборчого штабу Дуди Беата Шидло заручилася підтримкою партійної молоді, коли коментувала біля Адміністрації президента ініціативу (Коморовського — ред.) щодо референдуму”, - йдеться в публікації.

“Сьогодні, коли (Броніслав Коморовський — ред.) отримав жахливі результати на виборах, він намагається переконати поляків, що є відкритим для референдуму” - заявила віце-президент “Права і справедливості” на тлі картонних коробок, що мали символізувати громадянські ініціативи, проігноровані чинним президентом.

Крім того, у штабі Дуди переконані, що результати виборів визначать теледебати. Як повідомляється, на телеканалі TVP вони відбудуться в неділю, 17 травня, а на TVN24 - у четвер, 21-го. Разом з тим у “Праві та справедливості” хочуть заздалегідь домовитися про умови ефіру.

Видання Newsweek повідомляє, що Павел Кукіз, який не пройшов до другого туру, запропонував особисто провести дебати між Коморовським і Дудою в Любліні, щоб його (Кукіза — ред.) електорат визначився, кому віддати свої голоси.

“У боротьбі за виборців Кукіза кандидат від “ПіС” вже погодився”, - пише Newsweek.

У штабі Коморовського поки не робили жодних заяв щодо пропозиції Кукіза, однак глава МЗС Схетина зауважив, що напередодні другого туру необхідні серйозні обговорення.

“Поважні дискусії — будь ласка, розважальні заходи за участі політиків — ні”, - заявив він в коментарі TVP Info.

Дискусія у ЗМІ

Головний редактор видання Rzeczpospolita Богуслав Хработа у своїй статті зауважив, що попри формальну боротьбу між Коморовським і Дудою, за кожним із цих прізвищ стоять дещо інші політичні фігури. На думку автора, на це вказує демонстративна відсутність у передвиборчій кампанії обох кандидатів Дональда Туска та Ярослава Качинського.

“У випадку Коморовського великим відсутнім був Дональд Туск. Звичайно, я не перебільшую рівень довіри до цього політика у Польщі, однак очевидно, що всі кампанії останніх років, в яких відзначали його ім'я, були виграні”, - пише Хработа.

“Натомість в кампанії і штабі Анджея Дуди була чіткою відсутність Ярослава Качинського, чию роль спритно виконувала Беата Шидло. Я переконаний, що ця робили свідомо. Адже фігура за кандидатом була б лише доказом того, що Дуду контролюють. ЇЇ відсутність буде доказом незалежності краківського політика”, - йдеться в публікації.

Хработа наголошує, що Качинський зник з оточення Дуди, щоб гарантувати тому прихильність електорату, який зазвичай насторожено ставиться до “Права і справедливості” і власне лідера партії.

В інтерв'ю радіо Zet колишній політик “ПіС”, а нині представник уряду Міхал Камінські зазначив, що Дуда - “поганий кандидат, який має хорошу кампанію”.

“Я буду спати спокійно, якщо президентом буде Броніслав Коморовський”, - наголосив Камінський.

Головний редактор видання Newsweek Томаш Ліс зазначає, що Дуда є лише “костюмом Качинського”.

"За шість місяців кандидат Дуда не в зміг сказати й речення, з яким не погодився б його патрон”, - йдеться у публікації.

Разом з тим журналіст дає пораду чинному президенту для перемоги в другому турі.

“Виборці повинні бачити, що президент готовий боротися за їхні голоси. Цієї рішучості для боротьби Броніславу Коморовському досі не вистачало”, - зазначає Ліс.

Публіцист Newsweek Цезари Міхальскі стверджує, що Коморовський програє вибори Дуді, якщо у другому турі голосуватимуть ті самі виборці, що й у першому.

“У першому турі голосували переважно ті, хто не погоджується з нинішнім польським статусом-кво. І Броніславом Коморовським, який є його послідовним захисником. Дуда навіть не мусить підлещуватися до Кукіза чи Корвіна. Відомо, що гра буде в одні ворота. Ті, які обороняє чинний президент”, - пише журналіст.

У своєму блозі Анна Домбровська написала про те, як зранку 11 травня — наступного дня після виборів, Дуда пригощав кавою мешканців Варшави.

“Можна сказати, що це дешевий маркетинговий прийом. Його вже давно його застосувують добре оплачувані піарники однієї з найбільших мереж швидкого харчування, де в першій половині дня ви можете отримати безкоштовну каву. Але треба віддати належне Дуді, адже він з'явився першим, ніж Коморовський...”, - зазначила авторка, додавши, що чинний президент вийшов на публіку з пропозицією щодо референдуму.

Анджей Дуда в центрі Варшави наступного дня після першого туру виборів

Журналіст, перекладач та публіцист Адам Шосткєвіч пише про маніпулювання, до якого, вочевидь, вдавалася партія “Право і справедливість” напередодні виборів.

“В одному з районів Кракова в поштові скриньки кидаюли листівки, які імітують бюлетені з виборів президента. Вгорі списку кандидатів - Анджей Дуда, з позначкою біля прізвища. Ідея зрозуміла: голосуйте за Дуду, тому що ви можете проголосувати лише за одного кандидата”, - пише Шосткєвіч, додавши, що листівки помітили в так званий “день тиші”.

Разом з тим автор зазначає, що в своїй скринці не знайшов таких листівок, а виборча комісія не фіксувала звернень про порушення від свідомих громадян.

“Але, можливо, вони повинні бути ...щоб зупинити ентузіастів Дуди з листівками, які можуть змусити менш переконаних виборців голосувати не обов'язково за того кандидата, за якого планували”, - йдеться в публікації.

“Я чув кумедну історію про літню пані, яку її власна дочка переконувала голосувати за президента Коморовського, і та погоджувалася, однак в останній момент захотіла віддати голос за Дуду. Чому? - Запитує дочка. - Бо священик сказав голосувати за Дуду”, - резюмує Шосткєвіч.

Читайте також: Налякані можливою перемогою Дуди, поляки активніше голосуватимуть у другому турі – експерт


Матеріали за темою:

Реклама
Останні публікації згорнути
 • Учені прогресують у виправленні геномів ембріонів людини
  19 серпня, The Economist
 • Лише кілька років тому на Шрі-Ланці припинилися бої. Ця країна-сад нарешті може спокійно жити й розвиватися, не думаючи про сепаратистів і теракти
  19 серпня, Ростислав Панічев
 • Я брала у відпустку дві книжки: синові збірку казок, а собі Франсуазу Саґан, настрої якої мені були близькі в юнацтві. Розгорнула книжку ще дорогою і зрозуміла, наскільки велика відстань між моїми хвилюваннями та життєвими сподіваннями в юнацтві й тепер…
  19 серпня, Вікторія Малишева
 • 14 серпня після тримісячного безвладдя в прифронтовому Торецьку нарешті з’явився керівник військово-цивільної адміністрації, яку було створено за наказом президента в травні 2017 року. Переселенець із Донецька, 30-річний Ярослав Руденко в перші дні при владі розповів, де шукатиме воду для міста, що потерпає від спраги, та чому залишає в команді кадри попереднього мера.
  18 серпня, Єлизавета Гончарова
 • Чому НАТО тривожать найбільші з часів холодної війни навчання Росії в Європі
  18 серпня, The Economist
 • В опублікованих Тижнем у першій половині 2017 року нарисах про Російську революцію та її наслідки для України головною постаттю був Владімір Лєнін. Доцільно присвятити йому окрему статтю
  18 серпня, Станіслав Кульчицький
Новини партнерів 24tv.ua
Новини партнерів
Зворотний зв'язок
Тиждень дуже цінує думки своїх читачів і намагається враховувати їхню думку. Відгуки, коментарі і просто враження від прочитаного матеріалу ви можете надіслати за допомогою системи зворотнього зв 'язку. Редакція сайту обіцяє уважно вивчати ваші повідомлення — найцікавіші з них ми публікуватимемо у спеціальних статтях. Дякуємо за увагу та співпрацю.
 
©2007-2017 Тиждень.ua
Передрук або будь-яке інше комерційне використання сайту можливе лише з дозволу редакції.
RSS
Interfax

Будь-яке копiювання, публiкацiя, передрук чи наступне поширення iнформацiї, що мiстить посилання на "Iнтерфакс-Україна", суворо забороняється. Передрук, копіювання або відтворення інформації, яка містить посилання на агентство "Українські Новини", в будь-якому вигляді суворо заборонено