Тиждень.ua
Новини Політика Економіка Світ Суспільство Культура Історія Подорожі Авто Спецтеми Війна Колонки Архів журнал «Український тиждень» Пошук Галерея Інфографіка Відео Прес-релізи
1 серпня, 2014   ▪   Версія для друку

Напередодні потрясінь

Масова істерія, паніка і сподівання на те, що обійдеться... Про що писала на передовицях світова преса 100 років тому
Матеріал друкованого видання
№ 31 (351)
від 31 липня, 2014
Напередодні потрясінь

Світова війна наближається. Сербія поступається, але Австріявсе одно хоче війни

Сербія у своїй ноті-відповіді Австрії була значно люб’язнішою, ніж міг розраховувати будь-який політик у світі, але остання все одно розірвала з нею дипломатичні зв’язки, хоча ще й не оголосила військової операції... Перш ніж почнеться драма, що змінить світову історію, треба використати всі дипломатичні можливості. Тож потуги англійсько-італійської та німецько-французької співпраці слід спрямувати на збереження миру.
На нашу думку, ми маємо підстави припускати, що уряд Німеччини, принаймні зараз, щиро намагається зберегти мир. Це відповідає бажанню більшої частини німецького народу, який не дозволяє розпалювачам воєнних настроїв заплутати себе. Якщо швидкого вирішення австрійсько-сербської кризи знайти не вдасться, страшний тягар вини за це ляже на всі уряди дотичних до процесу країн.
(ліберальне видання у Веймарі, Німеччина, 28 липня 1914 року).

Війна між Австро-Угорщиною і Сербією

Старші чоловіки, які у 1870 році жили в Німеччині, кажуть, що не бачили більшого підняття духу в себе на батьківщині, ніж стихійний захват, який зараз переживає Австро-Угорщина. Ті, хто останні два дні були у Відні й альпійських країнах, не знайдуть слів, аби описати, що бачили, чули і співпереживали. Дідусі й бабусі, батьки й матері, брати, сестри й наречені проводжали своїх мобілізованих родичів із блиском в очах на вокзали, вздовж колій стояли величезні натовпи селян і селянок – махали їм, вітали і раділи. У Відні – серці держави – од відчуття великого й історичного у світовому масштабі часу ніби сп’яніли мільйони людей.
(Чернівці, Австро-Угорська імперія,
29 липня 1914 року)

Мир чи війна? Австрія проголосила про військові дії

Як і вчора, ніч закінчується інакше, ніж це уявлялося вдень. Але вчора погане змінилося на добре, а тепер навпаки. О пів на першу ночі ми отримали ось таке повідомлення: «Закінчуємо підготовку до вельми масштабної військової операції, яку буде спрямовано проти Сербії завтра вранці. Якщо вона закінчиться взяттям Берліна і не проллється кров, то нічого непоправного не станеться».
(Париж, Франція, 28 липня 1914 року)

Війна і паніка

[…] Через чотири тижні після вбивства сербським студентом спадкоємця австро-угорського престолу та його дружини в Сараєві Європа раптом постала перед страхом великої війни небаченого раніше масштабу, що забере життя і призведе до руйнування всього, що сьогодні асоціюється в нас із сучасною цивілізацію […] Умови ноти Австрії та дій уряду Австрії, після поступок (Сербії. – Ред.) більшості з них, здаються надто жорсткими, безжальними. Необхідно було більше дбати про мир у Європі […] Фактом є те, що провокацію, почату Сербією, підхопила Росія. Якщо почнеться велика війна, незабаром слід очікувати мобілізації в Росії [...] Ми раді бачити пацифістську лінію Standart, що традиційно є поміркованим виразником настроїв бізнесу. Торговий і робітничий класи мають дружні почуття до Німеччини й Франції і майже одноголосно відкинуть думку про допомогу Росії в розширенні її імперії в Європі та Азії.
(Лондон, Велика Британія, 1 серпня 1914 року)

Трагедія може змінити європейську політику

Трагедія в Сараєві створила нову ситуацію в Європі [...] В Росії, Англії та Франції ерцгерцог Франц Фердинанд бачився однією з найбільших загроз миру в Європі. Навіть у Німеччині побоювалися його сходження на трон […] Загиблий ерцгерцог мріяв про встановлення в Австро-Угорщині так званого тріалізму – консолідації наразі дуалістичної імперії […] за рахунок третього національного елемента (переважно слов’янського – нині один елемент є переважно німецьким, а другий – мадярським). Необхідним для цього було збільшення слов’янського елемента способом приєднання слов’янських рас із Балкан […] Якщо цю традицію ерцгерцога не буде підсилено об’єднаними діями Відня та Будапешта, є серйозні підстави в умовах нинішньої кризи припускати втручання Німеччини або Росії. І в Німеччині, і в Австрії вже відчутне бажання німецької інтервенції. Німеччина потребує сільськогосподарської продукції Австрії, а також доступу до Адріатики. Австрійські німці більше не мають контрольного впливу в Австро-Угорщині: вони втратили віру в себе, але не пангерманізм, конструйований у Берліні. Те саме стосується й австрійських слов’ян та панславізму, вираженого в Петербурзі, а у м’якших формах – у Белграді, Софії та Бухаресті. (Нью-Йорк, США, 29 липня 1914 року)

В очікуванні війни

Вісті про ускладнення відносин Австро-Угорщини та Сербії, грізна ультимативна нота Австро-Угорщини, можливість, точніше неминучість війни, офіційна заява, що «Росія пильно стежить за розвитком сербсько-австрійського зіткнення, до якого не може залишатися байдужою», – все це сильно схвилювало луганчан.

У місті тільки й чути розмови про можливість війни й активного втручання Росії в бойові дії.

«Політики» різного віку і статі гаряче обговорюють, наскільки серйозним є становище, що склалося, яку позицію обере в разі початку бойових дій Англія, під чиїм впливом Австро-Угорщина і т. ін. і т. ін.

Редакційний телефон працює майже безперервно. Запитують, чи не отримано телеграм про оголошення війни, який загальний стан справ тощо. (Луганськ, Російська імперія, 29 липня 1914 року)

 

 

 

 


Матеріали за темою:

--> --> -->
Реклама
Останні публікації згорнути
 • Рік тому 23 травня було вбито командира бригади «Прізрак» так званої «ЛНР» Олексія Мозгового. Його машина спочатку була підірвана на керованому фугасі, а після - розстріляна з кулеметів. Офіційної версії загибелі досі немає, як і будь-яких результатів з боку псевдослідства «МДБ ЛНР». Відразу ж відповідальність за його смерть поспішили взяти на себе партизани загону «Тіні». І з того самого моменту не вщухають пристрасті навколо його смерті.
  24 травня, Павло Василів
 • 5 квітня 1918 року над міською думою Єлисавета, де тепер знаходиться Кіровоградська обласна держадміністрація, вперше замайорів синьо-жовтий або, як тоді називали, жовто-блакитний прапор.
  24 травня, Максим Сінченко
 • Швейцарський політолог, спеціаліст з державного адміністрування Андреас Ладнер в інтерв’ю для Тижня розповів про практики децентралізації та прямої демократії, їхній зв’язок та прямий вплив на ухвалення рішень в країні, а також взаємозалежність рівня життя з делегуванням владних і фінансових компетенцій від центрального на локальні рівні.
  24 травня, Ганна Трегуб
 • Пенсійні проблеми стосуються всіх, і не тільки пенсіонерів
  24 травня, Віталій Мельничук
 • Науковці знайшли спосіб спостерігати за трендами в еволюції людини
  24 травня, The Economist
 • Війна — поняття неймовірно багатобічне. У наш час ми маємо прекрасну нагоду спостерігати всю її різноманітність. Практично для кожного є очевидною війна на Донбасі з її матеріальними наслідками та нівеченням людських доль. Для багатьох безсумнівним є факт інформаційної війни. Але зовсім небагато наших громадян усвідомлюють наслідки, до яких вона призводить.
  24 травня, Любомир Шавалюк
Новини партнерів 24tv.ua
Новини партнерів RedTram
Зворотний зв'язок
Тиждень дуже цінує думки своїх читачів і намагається враховувати їхню думку. Відгуки, коментарі і просто враження від прочитаного матеріалу ви можете надіслати за допомогою системи зворотнього зв 'язку. Редакція сайту обіцяє уважно вивчати ваші повідомлення — найцікавіші з них ми публікуватимемо у спеціальних статтях. Дякуємо за увагу та співпрацю.
 
работа Харьков оптимизатор любовный гороскоп на год Жеральдин Пайя http://avtosale.ua/
©2007-2016 Тиждень.ua
Передрук або будь-яке інше комерційне використання сайту можливе лише з дозволу редакції.
RSS
Interfax

Будь-яке копiювання, публiкацiя, передрук чи наступне поширення iнформацiї, що мiстить посилання на "Iнтерфакс-Україна", суворо забороняється. Передрук, копіювання або відтворення інформації, яка містить посилання на агентство "Українські Новини", в будь-якому вигляді суворо заборонено