Спецтема: Релігія і політика
12 жовтняСвіт
Тиждень.ua розповідає, як іноземні медіа відреагували на рішення синоду Вселенського патріархату про продовження процедури надання автокефалії помісній УПЦ.
27 липняСуспільство
Приречені на автокефалію
Наскільки Україна наблизилася до створення помісної православної церкви
14 липняСвіт
Релігійний фронт гібридної війни
Антикультова діяльність як один з інструментів гібридної агресії РФ
26 квітняСуспільство
Автокефалія. Знаки свободи
Ще на початку минулого тижня ніхто не очікував, що тема набуття Українською православною церквою автокефалії з площини декларацій і заяв, як це було протягом багатьох минулих років, ураз перейде в площину практичних дій.
16 лютогоСпецтеми
Релігія і політика
29 січняАвторські колонки
Труси, хрестик і християнська етика
Масові водні процедури на Водохреще — традиційний привід покепкувати з віруючих. Згадавши про труси й хрестик, можна посмакувати популярні забобони щодо цілющих властивостей «йорданської» водички. Або пошукати світлини голопузих політиків, які «змивають» в ополонках свої загальновідомі грішки.
29 січняСвіт
Політичний католицизм
Як співіснують релігія та влада в Польщі
28 січняАвторські колонки
Траєкторія «канонічних»
Судячи з того, що відбувається протягом останніх чотирьох років, УПЦ Московського патріархату ризикує стати церквою-аутсайдером.
27 січняПолітика
Що сниться Левіафанові?
Не секрет, що з-поміж інших європейських держав Україна має жваве релігійне життя.
26 січняСвіт
Без хреста, але з надією
Французька католицька церква зберегла вплив у системі освіти, але не політики
24 січняАвторські колонки
Один день: УПЦ КП на Луганщині
Недільний ранок. Луганщина. Десятки тисяч наших земляків-українців прокидаються і виходять зі своїх домівок. Ідуть базарами-барами-магазинами, через сварки-розмови, застілля й телевізори, лунко крокують втоптаною пустелею буття.
19 травня, 2017Політика
Церковні питання: що призвело до протестів УПЦ МП у Києві
Що пропонують у «релігійних» законопроектах Ради та чому вони викликали обурення передусім представників однієї конфенсії.
1 квітня, 2017Культура
Михайло Черенков: «Реформація — духовне вікно в Європу»
Про Реформацію, яка змінила європейський культурний ландшафт, коріння плюралістичності протестантизму і його вплив на соціополітичні трансформації та боротьбу за права людини й громадянина від часів Мартіна Лютера до сьогодні Тижню розповів Михайло Черенков.
29 березня, 2017Суспільство
Релігія на війні або війни релігій
Як почуває себе релігія в АТО, чи знаходять представники різних конфесій на війні місце для служіння людям та чи не стане військовий конфлікт початком великого переділу релігійного впливу на Донбасі?
15 серпня, 2016Авторські колонки
Змінити «інтелектуальні окуляри»
Сьогодні, на початку ХХІ сторіччя ми багато в чому залишаємося заручниками ХХ сторіччя. Це дається взнаки в різних вимірах нашого життя, а відтак і в оцінках, які ми даємо подіям, що відбуваються з нами. Таке «застрягання» в минулому характерно не лише для пересічних людей. Воно проявляється й у промовах політиків, і в репортажах журналістів, і в наукових дослідженнях.
5 серпня, 2016Суспільство
Закони і заповіді. Хто гарантує релігійну безпеку в країні
В Україні досі ігнорується релігійний чинник, який може стати загрозою національній безпеці
26 липня, 2016Фотогалерея
Православна
Кілька сотень учасників "хресної ходи" зі сходу України зупинилися 26 липня у селищі Велика Олександрівка, неподалік від Борисполя. Учасники акції обідали і відпочивали у місцевій церкві. Водночас, поряд протестували активісти Автомайдану. Надвечір організатори "ходи" заявили, що пішки на Київ не рушатимуть. Натомість, їх мали завезти до столиці автобусами.
6 липня, 2015Спецтеми
Розмаїття як заповідь
5 липня, 2015Суспільство
Постсекулярне сьогодення
Релігія в Європі дедалі більше стає приватною духовною справою особи
5 липня, 2015Суспільство
Андрій Юраш: «Державний орган у справах релігій є своєрідною пожежною командою»
У розмові з Тижнем керівник департаменту у справах релігій та національностей Міністерства культури України Андрій Юраш розповів про нинішній стан та проблеми державно-конфесійних відносин у країні, правові новели, закладені в новому законі про свободу совісті й релігію як складову національної безпеки.
3 липня, 2015Суспільство
Багатолика традиція
Наявність багатьох релігійних традицій у нашій країні історично сформувала в українців толерантність до іновірців і демократичне ставлення до церковних інституцій
3 липня, 2015Історія
Ілюзорна відокремленість
Можна скільки завгодно говорити про моральну ницість політики на тлі віри, про примат духу над спокусами повсякденності, однак нікуди не подітися від того очевидного факту, що будь-яка релігійна структура більшою чи меншою мірою, так чи так виступає і суб’єктом, і об’єктом політичних процесів.
28 червня, 2015Суспільство
Людмила Филипович: «Релігійність українців здебільшого ситуативна»
Завідувач відділу історії релігії та практичного релігієзнавства відділення релігієзнавства Інституту філософії НАНУ Людмила Филипович розповіла Тижневі про причини непопулярності релігійних радикалізму і фанатизму серед українців, їхнє питоме ставлення до священнослужителів, причини високого рівня довіри до церкви в Україні та вплив Революції гідності на відносини суспільства і релігійних організацій.
26 червня, 2015Відео
Що українці думають про релігійних лідерів
26 червня, 2015Суспільство
Свобода від совісті. Сепаратисти розв'язали релігійний терор
Бойові дії та окупація частини території України сепаратистами, яких підтримує РФ, принесли тамтешнім віруючим жорстокі практики релігійної нетерпимості, вбивства й репресії
18 квітня, 2014Суспільство
Тарас Антошевський: «Потрібне велике народне покаяння зі ствердженням, що так, як раніше, жити не можемо»
Перед Великоднем Тиждень поспілкувався з Тарасом Антошевським, директором Релігійно-інформаційної служби України, про духовні зміни у свідомості співвітчизників, проблеми віри та обнадійливі тенденції до церковного й суспільного порозуміння.
18 квітня, 2014Суспільство
Релігійна палітра України
Розкол в українському православ’ї знижує авторитет його офіційних інститутів серед віруючих і сприяє активізації альтернативних течій
19 грудня, 2013Суспільство
На сторожі мирного протесту. Скільки релігій представлено на Майдані
Євромайдан – це місце, де об’єднуються не тільки люди різного походження та віку, а й священнослужителі різних церков, ієрархій і релігій
16 грудня, 2013Суспільство
Віктор Єленський: «Релігія повертається в українську політику, але це не означає, що вона з’єднується з народним життям»
Нова книжка Віктора Єленського «Велике повернення: релігія у глобальній політиці та міжнародних відносинах кінця XX – початку XXI століття» – прямий доказ того, що політологи недооцінюють роль віри у соціальній поведінці громадян. Відомий фахівець погодився зустрітися з Тиждень.ua і поговорити, яке значення має релігія в українському соціумі.
30 вересня, 2013Відео
Філіпп Рено: християнство та іудаїзм більш ворожі до гомосексуалістів, ніж інші релігії
Французький політолог Філіпп Рено під час зустрічі в книгарня «Є» 26 вересня відзначив, що християнська та іудаїстична мораль мають більше ворожості до гомосексуальних стосунків, ніж інші світові релігії.
13 вересня, 2013Фотогалерея
Найбільш важкодоступні монастирі світу
5 вересня, 2013Авторські колонки
Україна і Єгипет. Паралелі та перпендикуляри
Тільки-но у Єгипті почалися масові виступи проти президента Мурсі, які завершилися відстороненням його від влади, як речники Партії регіонів кинулися на барикади.
28 серпня, 2013Історія
Греко-католики Срібної Русі
Одним із феноменів релігійного життя України є те, що на території держави діють дві окремі Греко-Католицькі Церкви. Хоч як дивно, але побіч УГКЦ, якою керує Верховний Архієпископ Києво-Галицький Святослав (Шевчук), існує ще й Мукачівська єпархія, яка є церквою свого права і яка має самобутню історію не лише унії, а й розбудови церковної структури, репресій і підпілля.
3 лютого, 2013Світ
(Не)святковий час. Чи виживе християнство на Близькому Сході
На площі Ясел у Віфлеємі 24 грудня – у переддень Різдва за західним календарем – зібралося багато люду з нагоди служіння опівнічної меси у храмі Різдва Христового. Тисячі іноземних гостей і прочан тіснилися в натовпі разом із місцевими арабами-християнами під суворим наглядом озброєних ізраїльських охоронців.
8 грудня, 2012Суспільство
Янукович поставив під загрозу мирне співіснування українських церков
6 грудня Віктор Янукович підписав закон, який значною мірою ускладнить життя українським релігійним громадам і стане ще одним показником згортання демократії в Україні
28 червня, 2012Суспільство
Кращий спосіб говорити про віру. Чи існує спосіб подолати релігійну нетерпимість?
З урахуванням глобальних демографічних змін, наразі це питання є життєво важливим. «Найбільш певний прогноз, який ми можемо зробити щодо практично будь-якого сучасного суспільства - це те, що через покоління воно буде більш різноманітним, ніж сьогодні», - пише політолог Роберт Патнем. «Це вірно для країн від Швеції до США і від Нової Зеландії до Ірландії»
6 травня, 2012Авторські колонки
Як Голуб у Шустера «духовною сивухою» гендлював
У сьогоднішній Україні комуніст – це дуже цікаве ремесло. Треба говорити і діяти якомога більш абсурдно.
17 лютого, 2012Авторські колонки
Віросповідання визначає все
Сприйняття релігії виключно як набору ритуалів та символів не дозволяє збагнути українським інтелектуалам суті протестантського феномену та цивілізаційній відсталості православ’я
8 лютого, 2012Авторські колонки
Чи все визначає віросповідання?
Деякі наші, наважусь сказати, мислителі, мають схильність доволі карикатурно тлумачити нещодавно прочитані ними західні наукові тексти, переказуючи в доволі спотвореному вигляді окремі тези, але без посилань
15 листопада, 2011Авторські колонки
Про Папу Римського, справедливість та набожних можновладців
Папа Римський був і залишається в народній уяві останньою інстанцією (перед Богом), до якої можна звернутися по допомогу. Тепер це підтвердив і президент Білорусі
5 жовтня, 2011Суспільство
Квант розуміння
Фізик-ядерник і богослов Владислав Ольховський про сучасне ставлення до релігії
24 лютого, 2011Авторські колонки
Морок нетерпимості РПЦ
Чи не вперше в історії фактично державна церква є засадничо ворожою до самої незалежної держави
20 січня, 2011Світ
Немає ради
Фанатизм і дискримінація витісняють християн з арабських країн
10 грудня, 2010ut.net.ua
Християнська країна
В Україні співіснують більшість знаних у світі християнських спільнот
10 грудня, 2010ut.net.ua
(Пере)Охрещення 2.0
«Спільність» духовного простору православ’я, домінантою якого вважалася Москва, насправді була різновидом релігійного ізоляціонізму
10 грудня, 2010ut.net.ua
Єдність  у Христі
Давня Русь: два сторіччя конфесійного миру
10 грудня, 2010ut.net.ua
Світло і тінь православ’я
Чи належать московська і київська православні традиції до єдиної релігійної культури?
15 жовтня, 2010Історія
Покрова Запорожжя
Українські дерев’яні церкви на Півдні України були знищені царями та генсекретарями
10 вересня, 2010ut.net.ua
Умань. Новий рік
Щороку на початку вересня Умань перетворюється на столицю євреїв-хасидів
29 липня, 2010ut.net.ua
Роздоріжжя релігій
Ізраїль – Свята земля трьох віровчень і водночас розважальні райони, де присутня атмосфера Давнього Сходу й новітні технології
23 липня, 2010ut.net.ua
Світ очима дитини
Ерік-Емманюель Шмітт про космополітизм і корені,поняття поваги та колекцію реліктових якостей людини
23 липня, 2010ut.net.ua
Ловці душ
Московський патріархат пропонує українському урядові особливу модель виховання молоді
22 січня, 2010ut.net.ua
Тернистий  шлях до єднання
Папський нунцій в Україні архієпископ Іван Юркович про діалог між православною та католицькою церквами
22 січня, 2010ut.net.ua
Іслам у Європі: вдома чи в гостях
Віра в Аллаха прийшла в Європу всерйоз і надовго, тож місцеві християни та мусульмани мають знайти прийнятну для всіх формулу співжиття
11 вересня, 2009Авторські колонки
Титулатура на службі нової Російської імперії
Смиренне звернення до Патріарха Московського Кирила від душевного бідняка
14 серпня, 2009ut.net.ua
Божий промисел
Як церкви борються за душі й грошові знаки
7 серпня, 2009Авторські колонки
Курс на Москву
Візит Патріарха показав: автокефалістські настрої серед священиків не схвалюватимуться. Не виключено, що в перспективі це може призвести до обмеження самостійності УПЦ МП
31 липня, 2009Авторські колонки
Бубни та петарди
Візит Святішого – подія передусім політична
10 липня, 2009ut.net.ua
Сходження на вершину
Сучасна Індія на шляху до економічної могутності, світськості й солідарності
10 липня, 2009ut.net.ua
Проста дорога до раю
Лідер однієї з чотирьох шкіл тибетського буддизму Г’ялва Кармапа розповів Тижню, як опинитися в раю, про розвиток релігій, а також про наше буття під кутом абсолюту і страждання на рівні нації
7 листопада, 2008Авторські колонки
Релігійний голод
На початку 1990-х слово «секта» стало надзвичайно популярним
7 листопада, 2008ut.net.ua
Дякуючи кризі
Менеджер духу Сандей Аделаджа
7 листопада, 2008ut.net.ua
Знявши голову
Шлях до храму та його альтернативи
7 листопада, 2008ut.net.ua
Бомбардування любов'ю
За харизматичні церкви в політиці йде боротьба
1 серпня, 2008ut.net.ua
Політичні війни
В Україні є 16 визначень поняття "інформаційна безпека" й величезна кількість беззмістовного шуму на цю тему
1 серпня, 2008ut.net.ua
ТЕОполітика
Ситуація, в якій опинилося українське православ'я, не нова, зокрема й у світовому масштабі
1 серпня, 2008ut.net.ua
Митра й шабля
У 1620-му гетьман Сагайдачний разом із вселенським патріархом відновили православну ієрархію в Україні. Через 30 років ця детективна історія призвела до утворення світської держави Хмельницького
25 липня, 2008Авторські колонки
Битва патріархів
Варто очікувати піднесення релігійного життя в чи не найбільшій православній країні світу
14 грудня, 2007ut.net.ua
Конфліктний простір
Публічний простір має ще і часовий вимір. Де ми знаходимося на історичній вісі – мовчазно запитують нас радянські пам’ятки
14 грудня, 2007ut.net.ua
Земля спотикання
Як впорядкувати земельні відносини і уникнути конфліктів?