Тиждень.ua
Новини Політика Економіка Світ Суспільство Культура Історія Подорожі Авто Спецтеми Війна Колонки Архів журнал «Український тиждень» Світ у 2018 Передплата Пошук Галерея Інфографіка Відео Прес-релізи Приватна урбаністика
Спецтема: Точка неповернення
14 листопадаКультура
Творчі спілки: верблюд у вушку голки
Одним із рудиментів радянської доби у вітчизняній царині культури лишаються творчі спілки. Чи можливий їх перехід на сучасні рейки за формою та змістом?
14 листопадаСуспільство
Справжня декомунізація
Чи спроможна Україна здолати наслідки радянської урбанізації
12 листопадаІсторія
Франк Сисин: «Україна, якої не існувало на політичній мапі світу на початку 1917 року, на зорі 1918-го вже там була»
Про століття Української революції 1917 року, шлях подолання радянських стереотипів щодо цього періоду, сучасний дискурс про Визвольні змагання початку ХХ століття та їхніх учасників, нинішній стан україністики за кордоном Тижню розповів відомий канадський історик Франк Сисин.
12 листопадаСуспільство
На червоному узбіччі історії
Як соціально-економічні процеси виштовхнули українських лівих на маргінес
11 листопадаСуспільство
Порядок у голові. Чи здолали українці совок
Бажання відтворити СРСР у новій формі далеко не єдина ознака туги за радянським минулим
9 листопадаАвторські колонки
Психоаналіз по-українськи
Морок розвіявся не для всіх. Чимало українців, і не лише підстаркуватих, які прожили в совітській системі більшу частину життя, а й зовсім молодих, які мають уривчасті казкові уявлення про попередній порядок, дозволяють собі ностальгію за «стабільністю» й «найсмачнішим у світі морозивом» — таких, якщо вірити соціології, серед нас понад третина.
9 листопадаСуспільство
100 років без права на вороття
Наскільки відчутними залишаються на Донбасі радянські рудименти
8 листопадаСуспільство
Чи була Україна колонією
Чи є підстави вважати Україну колишньою російською колонією
7 листопадаАвторські колонки
Сплячі тіні імперії
Відколи в нас розгорнулася кампанія з перейменування радянських назв вулиць, площ, провулків, — кампанія, яку я, до речі, підтримую всією душею, — мимоволі починаєш звертати увагу на решту столичної топоніміки.
28 жовтняСуспільство
Генрі Марш: «Догматичності в медицині не має бути, як і догматичних лікарів»
В інтерв’ю Тижню відомий британський нейрохірург і письменник Генрі Марш розповів про потребу зміни радянського мислення серед українських лікарів на індивідуальному та колективному рівнях, можливість новацій у сучасній нейрохірургії та феномен лікарської помилки.
20 жовтняАвторські колонки
Квінтесенція лицемірства
«Ви теж вважаєте, що я менш гідна людина, ніж, наприклад, Сашко? Бо в мене батько підприємець, а в нього мати прибиральниця, а тато алкаш» — це питання змусило замовчати завжди гомінких семикласників, що тільки прочитали вірш Роберта Бернса «Чесна бідність» на уроці зарубіжної літератури.
13 жовтняАвторські колонки
Римейк совка
«Шановні батьки, може, є в кого вихід на директора стадіону, щоб організувати тренування з футболу для наших хлопчиків як сюрприз до Дня захисника?» — це повідомлення в чаті батьків класу, у якому навчається моя дитина, перенесло мене в реальність. У якусь іншу, мабуть, паралельну. Бо в моїй реальності 14 жовтня не є заміною совєцькому 23 лютого, як і не є «чоловічим» днем.
13 вересняАвторські колонки
Україно наша феодальна…
Колись перший секретар ЦК КП України Петро Юхимович Шелест написав (чи йому написали) книжку « Україно наша радянська». Одразу ж за давньою малоросійською традицією до Москви пішов потік доносів. Як там у Пушкіна: «Донос на гетмана – злодея царю Петру от Кочубея…»
5 вересняКультура
«Кропивницький-2017»: десакралізація імперського і радянського минулого
Задум цього фестивалю з’явився фактично рік тому. Саме тоді міністр культури Євген Нищук запропонував започаткувати масштабний мистецький фестиваль під брендом «Кропивницький», аби популяризувати його і наповнювати тим змістом, який насправді відповідає цій назві.
2 вересняАвторські колонки
«Капітал» проти часу
Цього року відзначається 150-річчя виданню «Капітал» Карла Маркса. Це нагода не лише згадати його автора, а й задуматися над самою працею.
26 серпняІсторія
«П’ята графа». Якою насправді була національна політика в СРСР
Хто жив у Радянському Союзі, той знає, що приховувалося за згаданою в заголовку позначкою. Усі, у кого графа з вказівкою національності була «неправильною», страждали не тільки від побутового, а й від державного антисемітизму. Щоправда, за часів Брєжнєва, коли Кремль потрапив в економічну залежність від Заходу, євреї здобули досить специфічну перевагу над усіма іншими радянськими громадянами: право на еміграцію до Ізраїлю з метою возз’єднання сім’ї. Нікого із сильних світу того не обходило, що привід був зазвичай фальшивий і людина з «неправильною» національністю прямувала до США, а не до Ізраїлю.
12 серпняАвторські колонки
Уміння слухати
Захід має вчити, а Схід — слухати. Такий спосіб мислення вкоренився на початку 1990-х, коли країни колишнього комуністичного табору квапилися будувати (а в деяких випадках відбудовувати) політичні й економічні інституції, без яких неможливі демократія й процвітання.
1 серпняФотогалерея
Десь у 1985 роціочалося масштабне будівництво цілодобового пансіонату радянського рівня «Лазурний берег». Будівництво тривало 10 років, і в середині 90-х закінчено на 95%. 12 поверхів із усіма комунікаціями – трьома ліфтами: двома пасажирськими та вантажним, трьома поверхами їдалень з відкритою терасою, своєю котельною та великим автобаном на реях. Окрім повного обладнання кімнат, меблів, мармуру та дубового паркету, на столах їдальні вже стояв посуд… Ніби ці 12 поверхів розкоші охороняли ще якийсь час. Це те, що залишилось від нього.
9 липняІсторія
Чому в Кремлі замовчували голод 1921 року в Україні?
Радянська влада по-різному сприйняла наслідки неврожаю в Україні й поволзьких губерніях — для цього були суто політичні мотиви, розкрити які дають змогу деякі архівні документи
7 липняСвіт
Казахстан: стартовий майданчик
Колонізатори завжди впевнені, що здатні знайти найкраще застосування підкореним землям. Казахський степ — це для каторги й заслань, ядерного полігону, космодрому й евакуації підприємств на випадок війни на Заході. Такої логіки російська й радянська адміністрація дотримувалася не одне століття.
2 липняІсторія
Людина в радянському державосуспільстві
Як вибудовувалися відносини держави та суспільства в радянській моделі
28 травняІсторія
Азійсько-деспотичні орієнтири
Чому протистояння Москви із Заходом не є тимчасовим
26 травняСпецтеми
Точка неповернення
21 травняІсторія
Чому досі не надрукована промова Лєніна «Про Радянську владу на Україні»
20 травняАвторські колонки
Природу не обманеш
Моєму племінникові тільки дев’ять місяців. Кілька тижнів тому він зробив перші кроки. Дуже цьому зрадів, але, звичайно, невдовзі впав, вдарився й гірко заплакав.
19 травняСуспільство
Чи пройшла Україна точку неповернення
Тиждень поцікавився, як розуміють точку неповернення до Росії, і чи пройшла її Україна, у політків, активістів, експертів
13 травняАвторські колонки
Мій вибір
Російськомовний садочок, російськомовний клас. По телевізору Пєтросян, «Поле чудес» і «Пока все дома». На книжкових поличках «великая русская литература»: Достоєвскій, Толстой, Салтиков-Щєдрін. По радіо «Ласковый май», Тальков та Алєґрова. Культурне тло мого дитинства було доволі типовим для містечка в центрі України кінця 1980-х — початку 1990-х.
9 травняАвторські колонки
Совок – це щеплення від реформ
Reform – латинське слово, що перекладається як «перетворюю», «змінюю». Суть реформ – викорінювання негативних суспільних явищ, які за попередніх умов народилися і процвітають.
23 квітняІсторія
Первинний вигляд радянського комуносоціалізму
Чому його економічна модель виявилася провальною
20 березняАвторські колонки
Постсовєтський палімпсест
Нещодавно, перебуваючи в Харкові, натрапив на дивний артефакт. Сфотографував його і провів невеличке абсолютно нерепрезентативне дослідження, показуючи це фото людям різного віку зі свого безпосереднього оточення. Сам артефакт і реакція на нього людей наштовхують на певні роздуми.
28 лютогоАвторські колонки
«Наукові» смітники
У нашому житті ми продукуємо багато сміття. Вміння вправно утилізувати його відрізняє цивілізований світ від нецивілізованого. Але невігластво продукує ще й сміття іншого штибу. Це не сміття, яке забруднює фізичний простір нашого життя, а сміття, що забруднює наші думки, унеможливлюючи нашу здатність мислити, а отже, бути направду розумними істотами.
25 лютогоІсторія
Як українці комунізм будували
Хрущов привів разом із собою до влади український клан, який згодом усунув свого патрона від управління СРСР
30 січняІсторія
Станіслав Кульчицький: «У жовтні 1917 року перемогла більшовицька контрреволюція в оманливому вигляді радянської революції»
Тиждень поспілкувався з істориком Станіславом Кульчицьким про події 1917 року в Російській імперії, їхню інтерпретацію в радянську добу і сьогодні.
6 грудня, 2016Авторські колонки
Сон совєтської людини
Совєтській людині наснилося, що її нема.
28 листопада, 2016Світ
Раса Чепайтене: «Ми живемо 27-й рік за незалежності, але питання радянського спадку тільки загострюються»
Про досвід Литви в питаннях історичного спадку радянської доби, різницю у впливах історичних символів у тоталітарних країнах і демократіях, а також про конфлікт пам’ятей на пострадянських теренах Тиждень розмовляв із дослідницею історичного та культурного спадку, старшим науковцем Інституту історії Литви Расою Чепайтене.
27 жовтня, 2016Авторські колонки
Свято альтернативної пам’яті
Угорське повстання 60-річної давності — та його придушення через вторгнення радянських військ — було однією з найважливіших подій повоєнної Європи.
7 жовтня, 2016Авторські колонки
Стратегії з минулого
Холодна війна була жахлива в багатьох вимірах. Але вона змушувала зосередитися. За часів моєї юності, у 1970-ті роки, ми побоювалися, що комунізм зрештою переможе: він видавався привабливим для бідних людей, а таких налічувалося багато. До того ж його просувала наддержава, яка, здавалося, перехитровувала нас у всьому світі.
7 серпня, 2016Історія
Злет і падіння «Авангарду»
Групу митців «Авангард» ліквідували як класового ворога — за хуліганство та порнографію
4 серпня, 2016Авторські колонки
Декомунізація України або як скинути параван смерті
В Україні ухвалено закон про декомунізацію. Ця подія має багато різних вимірів. Я хотів би торкнутися лише двох із них: морально-етичного й естетичного, а також зв’язку між ними.
23 липня, 2016Авторські колонки
Красиве та корисне
Глобалізація? Ну-ну… Цифри відрізняються в рази, залежно від джерела інформації та бажання щось комусь довести, але вважаймо, що вимірювання Київського міжнародного інституту соціології, хоч і чотирирічної давнини, заслуговують на довіру більше за інші. Так от, згідно КМІС, 77% українців не були за кордоном. Взагалі жодного разу. Ніколи.
26 червня, 2016Історія
Шляхами підпільного капіталізму в СРСР
Історія «тіньового бізнесмена» сталінської доби
9 травня, 2016Суспільство
Остаточно прокинутися
Історична пам’ять — річ делікатна. Грубе маніпулювання нею небезпечне і для маніпулятора, і для маніпульованого
28 квітня, 2016Авторські колонки
Від Мазепи до мадам Тюссо
Хотів почати з Івана Степановича, але вирішив краще спершу «що», потім уже «як». Так от, урочисто закликаю до подальшого переформатування укра­­їнської історичної матриці в тому вигляді, у якому вона функціонує в масовій свідомості, без жодних компромісів. Ніяких «це ж наша історія» або, ще краще, «наша спільна історія».
6 лютого, 2016Суспільство
Гайдар замість Брєжнєва
Як окупований Донбас замість омріяного радянського «застою» отримав бандитські 1990-ті
11 січня, 2016Історія
Робітники й селяни проти «робітничо-селянської влади»
Міф про масову підтримку більшовицької влади робітниками та селянами десятиліттями нав'язувався населенню колишнього СРСР. На цьому міфі частково грунтується й іделогія сучасних «народних республік». Здається, варто прогнати націоналістів та чужих капіталістів (свої нехай лишаються), все поділити і настане соціальна і майнова справедливість.
30 листопада, 2015Суспільство
Похорон богів. Як Україна очищається від тоталітарної спадщини
21 травня 2015 року в нашій країні набрали чинності так звані декомунізаційні закони: «Про увічнення перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939–1945 років», «Про правовий статус та вшанування пам’яті борців за незалежність України у ХХ столітті», «Про доступ до архівів репресивних органів комуністичного тоталітарного режиму 1917–1991 років» і «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки».
27 листопада, 2015Історія
Куркулі. За що радянська влада не любила працьовитих українських господарів
Радянська пропаганда багато й результативно попрацювала над тим, щоб сформувати в простих людей негативний образ того українського прошарку селян, який від неї ж отримав осібну інтерпретацію загального слова куркуль.
8 вересня, 2015Світ
Назад до СРСР
Суд над двома видатними дисидентами в Азербайджані нагадав про радянське минуле
8 серпня, 2015Історія
Левко Юркевич vs Лєнін і Сталін
Історія одного передбачення
17 липня, 2015Суспільство
«Радянські» черги як супутники окупації
Прихильники сепаратистів так хотіли повернути СРСР, що їхня мрія нарешті здійснилася. Щоправда, про відновлення промислових підприємств, соціальні гарантії та низькі ціни, за які так любили Радянський Союз, мова поки що не йде. Зате на Донбас прийшла інша прикмета радянського часу – дефіцит.
18 червня, 2015Історія
Андреа Ґраціозі: «Нині маємо справу з наслідками радянської спадщини в абсолютно нових умовах»
Відомий італійський історик поділився з Тижнем думками про роль радянської неосвіченої, ізольованої еліти й трансформаційні процеси початку 1990-х років, їхню дотичність до нинішнього російсько-українського конфлі­кту, руйнування архітектури безпеки у світі та небезпеку пропаганди під час війни.
2 червня, 2015Суспільство
Випробування топонімією. Чи достатньо прибрати лише радянські назви
Чи здатні ми сьогодні вповні осягнути, перед яким викликом стоїмо? Намагання українців перетворити енергію, вивільнену Май­да­­­­ном, на реальні суспільні трансформації впираються у пробле­­му звільнення суспільства від імперського російсь­­кого спадку.
27 квітня, 2015Відео
У Запоріжжі виявили колишній радянський концтабір
13 червня, 2013Політика
Регіональна еліта перетворила Донбас на совковий заповідник
Завдання здорових сил в українському суспільстві – переконати донеччан у наявності альтернативи, яка є значно вигіднішою для них, аніж нав’язана модель існування
14 травня, 2013Фотогалерея
Бандерівське гасло на стелі Верховної ради - вітання з УРСР
Уважно роздивившись стелю в фойє українського парламенту можна дізнатися багато цікавого. А все через те, що художники, які розмальовували стелю ВР, тоді ще УРСР, були або шкідниками і провокаторами, або ж буржуазними українськими націоналістами. Може, ще кимось, однак точно не радянськими патріотами. Шедевр соцреалізму на стелі парламенту не лише вражає помпезністю і масштабністю, а й деякими прихованими елементами, які нині прочитуються напрочуд символічно.
14 травня, 2013VIP-хроніки
Стелю Верховної Ради прикрашає бандерівське гасло
Парламентарії-комуністи та інші «нали» навіть не знають, що у них висить над головою. Коли б вони уважніше придивилися до барвисто розписаної стелі парламентського фойє, то багатьох із них довелося б повертати до свідомості нашатирем, якщо не виряджати ще далі, туди, де неприкаяно п'є смолу душа їхнього фюрера Владіміра Ілліча.
29 березня, 2013Відео
Юрій Макаров про дерадянізацію України
Україні не минути розриву з російською культурою при дерадянізації. Таку думку висловив публіцист Юрій Макаров під час панельної дискусії "Дерадянізація: досвід Естонії і чому де радянізація вкрай необхідна для сучасної України", що відбулась в книгарні "Є".
14 травня, 2010Історія
Привид комунізму
Нова влада намагається реабілітувати теорії та практики Маркса – Енгельса – Лєніна – Сталіна
30 квітня, 2010ut.net.ua
Друга кров
Воєнна драма Нікіти Міхалкова оспівує подвиг радянського солдата в найкращих традиціях голлівудського «ветеранського» кіно
30 квітня, 2010Історія
Рудименти епохи
«Красні» дні календаря, які ми святкуємо заради застілля, не замислюючись над їхньою суттю
 
©2007-2017 Тиждень.ua
Передрук або будь-яке інше комерційне використання сайту можливе лише з дозволу редакції.
RSS

Матеріали, позначені як "Новини компаній" розміщуються на правах реклами. Передрук, копіювання або відтворення інформації, яка містить посилання на агентство "Українські Новини", в будь-якому вигляді суворо заборонено.