Тиждень.ua
Новини Політика Економіка Світ Суспільство Культура Історія Подорожі Авто Спецтеми Війна Колонки Архів журнал «Український тиждень» Передплата Пошук Галерея Інфографіка Відео Прес-релізи Приватна урбаністика
Спецтема: Механізми історичної пам'яті
22 жовтняІсторія
«Ханська Україна» проти «Новоросії»: що закарбовано в історичній пам’яті?
1 серпняІсторія
Польща — Україна: війна пам’яті
Що заважає українсько-польському порозумінню і чи є вихід із патової ситуації
31 липняФотогалерея
Карлівка. Місце чужої пам’яті
Коли на початку 90-х років до українських можновладців звернулися представники Німецької Народної Спілкиз догляду за військовими похованнями, з проханням виділити землю для облаштування кладовища для солдатів, що загинули на теренах центру і півдня України у ході Другої Світової війни, їх вибір невипадково пав на село Карлівку (тоді - Крупське) за 15 кілометрів від Кропивницького (тоді – Кіровограда).
26 липняАвторські колонки
Український монастир на Лонґ-Айленді
У північно-західній частині Лонґ-Айленду розташоване місто Ґлен-Ков. Тут, неподалік від Нью-Йорка, на початку минулого століття, американський мільйонер Джон Альфред збудував розкішний маєток в англійському стилі. Однак, після ухвалення американським урядом низки антимонопольних законів, бізнес з виробництва та продажу електроенергії занепав
19 травняАвторські колонки
Говорити з молоддю про важке
У жодного народу немає простої історії. Десь у закутках пам’яті завжди ховаються страшні образи, великі перемоги, підступні зради, революційні поневіряння та національні комплекси.
17 березняСуспільство
Ґжеґож Мотика: «Сьогодні можна сказати, що поляків та українців ніщо не розділяє, окрім суперечки про один фрагмент історії — волинські злочини»
Тиждень розмовляв із польським істориком про Волинську трагедію в сучасних політичних та медійних контекстах, можливість використання цієї теми як інструмента на користь Росії в сучасній гібридній війні та оптимальну для демократичних суспільств політику історичної пам’яті.
4 лютогоКультура
Забетонований пантеон
Родинний склеп Скоропадських як виклик політиці історичної пам’яті
16 січняАвторські колонки
За барикадою культурної дипломатії
Кінець і початок року для української культури ознаменували кілька міжнародних скандалів. Та позаяк це стосується культурної політики держави, дипломати і політики від політики на них уваги не звернули або ж відкараскалися мінімальними заходами і красивими обіцянками
4 січняАвторські колонки
Чому зникають могили видатних українців?
Щойно розпочався 2017 рік, а перед Україною вже постають нові виклики, які потребують негайного вирішення. Один з них – проблема збереження поховань видатних українців, які поховані за кордоном.
4 січняАвторські колонки
Жертви і кати
За два тижні до Нового року в російському Петрозаводську затримали історика, краєзнавця, громадського діяча Юрія Дмитрієва. Проти нього сфабрикували обвинувачення, за яким можуть посадити у в’язницю на 15 років
21 листопада, 2016Відео
Як в Києві вшановують пам'ять загиблих під час Революції Гідності
15 листопада, 2016Авторські колонки
Моя історична пам’ять
Читати, писати й рахувати мене навчила моя прабабка Ксєня. Пишу її ім’я так, як я її називав. Рік її народження – 1900, рік смерті – 1999. Час її життя – ХХ сторіччя.
16 вересня, 2016Історія
Тіні минулого
Як історична пам’ять стає інструментом польської політики
23 серпня, 2016Суспільство
У Києві презентовано 1-й том «Книги пам'яті військовослужбовців Збройних Сил України»
До 25-річчя Дня Незалежності вийшов 1-й том «Книги пам'яті військовослужбовців Збройних Сил України, які загинули, захищаючи суверенітет, територіальну цілісність та недоторканість України». Його презентація відбулась 22-го серпня 2016 року у приміщені Національного військово-історичного музею України
22 серпня, 2016Авторські колонки
Маркери Незалежності
Цього року українській незалежній державі виповнюється 25 років. Упевнена, що наші здобутки та прорахунки за ці чверть століття, обов’язково підрахують та проаналізують і професійні політологи, і соціологи, і історики, і журналісти. Залишу їх при їхніх обов’язках. Спробую поглянути на ці 25 років може з дещо несподіваного боку. Мені цікаво, якими візуальними маркерами були позначені усі ці роки? Чи стала наша незалежність позначена чимось унікальним в сенсі зміни політик пам’яті, чи ми продовжуємо торувати старими і усім відомими шляхами інших народів світу, чий державницький досвід був тривалішим за наш? Якими є наші здобутки/прорахунки? Чи маємо своє індивідуальне обличчя, свій унікальний почерк у цій справі?
19 липня, 2016Авторські колонки
Радянське «бронзування» постаті Тараса Шевченка очима української еміграції
Постать Тараса Григоровича Шевченка має для українців особливе значення. У своєму листі 1892 року Борис Грінченко писав: «Ми певні, що в українській літературі зʼявиться ще багато діячів, рівних Шевченкові талантом, але не буде вже ні одного рівного йому своїм значенням у справі нашого національного відродження; будуть великі письменники, але не буде вже пророків».
16 липня, 2016Історія
Джордж Лібер: «Для користі українській справі треба вважати себе кимось на кшталт єзуїтів, іти у світ і досліджувати його»
В інтерв’ю Тижню американський історик Джордж Лібер розповів про глобальні вій­ни першої половини ХХ століття як найбільші акселератори утвердження масової української ідентичності, необхідність повернення української історії до європейського і світового наративів та участі Української держави в її промоції у світі.
12 липня, 2016Авторські колонки
Липки. Знання як скорбота
Ще студентами ми любили гуляти цим районом. Якогось року що липневого дня заходили на нього з Хрещатика через Пасаж, минали театр Франка, піднімались до Адміністрації Президента (тоді її територія ще була відкритою), оглядали Будинок з химерами, крокували Лютеранською, Шовковичною, Пилипа Орлика, Липською, Богомольця, проходили коло Українського гуманітарного ліцею, спускалися сходами до Бессарабки. Задивлялися на будівлі, на плодові дерева, тягнулись до абрикосів, рвали шовковицю, жменями засипали її до рота, були вимащені її соком.
24 травня, 2016Спецтеми
Механізми історичної пам'яті
9 травня, 2016Суспільство
Остаточно прокинутися
Історична пам’ять — річ делікатна. Грубе маніпулювання нею небезпечне і для маніпулятора, і для маніпульованого
8 травня, 2016Авторські колонки
Зрозуміти сьогодення
Здатність людської спільноти протягом тривалого історичного часу зберігати у свідомості образ свого минулого, що емоційно переживається, воліють називати національною пам’яттю. Звісно, національна пам’ять є не тільки проекцією на минуле, вона надзвичайно міцно пов’язана із сучасністю та майбутнім людей, що об’єднані спільністю історичних спогадів.
8 травня, 2016Світ
Гра зі свідомістю
Як сучасні суспільства Німеччини та Сполучених Штатів сформувались завдяки колективній пам'яті
30 травня, 2015Фотогалерея
Освячення Стіни пам'яті біля Михайлівського монастиря
У Києві на території Михайлівського монастиря відбулося відкриття “Стіни пам`яті загиблих За Єдність України”. Вздовж вулиці Трьохсвятительської розміщені конструкції з фотографіями військовослужбовців, правоохоронців та добровольців, які загинули на війні на Донбасі. Панахиду за загиблими захисниками очолив Патріарх Філарет.
11 лютого, 2015Авторські колонки
 До забуття – крізь пам’ять
Філософ Мераб Мамардашвілі писав, що людей людьми робить, зокрема, здатність пам'ятати. Хоча забування – це не менш визначальна властивість гомо сапієнс, людський рід звик ставитися з повагою саме до пам’яті й навіть вигадав формулу «без минулого немає майбутнього».
22 січня, 2015Фотогалерея
У Києві вшанували пам'ять перших загиблих на Майдані
Понад 300 людей прийшли на Майдан, щоб вшанувати тих Героїв Небесної Сотні, які загинули рік тому в ці січневі дні.
4 січня, 2014Подорожі
Валізи без ручки
Тиждень дізнавався про стан замків, переданих у концесію
27 вересня, 2013Суспільство
Місто без Лева. Львівський стадіон покарано, фанати втратили частину національної символіки
До переліку забороненої на стадіонах України «расистської» символіки несподівано потрапили не тільки штандарти дивізії СС «Галичина», але й портрети Бандери та Шухевича і навіть червоно-чорний прапор ОУН. Першими завинили львів’яни
20 вересня, 2013Авторські колонки
Політика національної ідентичності
Термін «національна ідентичність» здебільшого непопулярний у нинішній політиці.
14 липня, 2013Світ
Франція. Доба без героїв?
У день Національного свята — річниці падіння Бастилії — французи розмірковують над тим, наскільки потрібні країні герої та кому пасує сьогодні таке визначення.
9 травня, 2013Авторські колонки
Воллес, Бандера і Міф
Історія завжди з нами, й тому завжди з нами – історичні чвари. Десять років тому автор цих рядків на власні очі бачив англійців, котрі фотографувались біля пам’ятника Вільямові Воллесу, національному героєві Шотландії. Монументальний Воллес стояв ногою на відрубаній голові англійського мера міста Йорк, але англійців це не зачіпало. «Тут лише англійці й фотографуються», - пояснив співробітник музейного комплексу. – «Їм по приколу».
13 жовтня, 2012Авторські колонки
Епігони покійної імперії
Останнім часом в Україні спостерігається тенденція до відвертого замилування тоталітарним минулим з боку чинної влади, яка зокрема вилилась у перевиданні великими накладами історичних праць неорадянського штибу
10 грудня, 2011Авторські колонки
Мертвим не боляче?
Верховна Рада України ще раз учинила те, в чому вона є незрівнянно вмілою, - облила український народ лайном. У цьому ледь не сакральному для чинного депутатського корпусу акті участь узяли як представники владної більшості та їхні симпатики із групи «Реформи заради майбутнього», так і декілька опозиціонерів.
24 травня, 2011Світ
Геноцидно модифіковані
Народи, які пережили масові вбивства чи депортації, домагаються притягнення винних до відповідальності. В Україні ж далі точиться сором’язлива дискусія, чи був Голодомор геноцидом
24 травня, 2011Суспільство
Вбивство народу
Норман Наймарк, професор Стенфордського університету, про різні інтерпретації поняття геноциду й сучасну судову практику
9 травня, 2011Авторські колонки
Велика Міфічна, або ніщо не забуте
Започаткований Кремлем щорічний флеш-моб «Георгіївська стрічка» має дуже поганий підтекст. Якщо ти виказуєш невдоволення, ти проти вшанування пам’яті загиблих у Другій світовій війні. А це, як не крути, центральна м’ясорубка XX сторіччя і найкривавіша та найжахливіша війна за всю світову історію.
8 травня, 2011Авторські колонки
Танці на кістках
І знову 9 Травня. Отже, знову політичні пройдисвіти розпочнуть ритуальні танці на кістках ветеранів.
23 березня, 2011Авторські колонки
Лівий вальс
Схоже відбувається змагання за виконання партії "червоних" у майбутній виборчій партитурі
19 вересня, 2010Авторські колонки
Десять років без права листування
Моє знайомство з Гією Гонгадзе було символічним до сліз
19 вересня, 2010ut.net.ua
Пам’ять без консенсусу
«Вогні пам’яті» ілюмінували небо над Мангеттеном увечері 11 вересня 2010 року
13 серпня, 2010ut.net.ua
Ревізія національної пам’яті
Валерій Солдатенко спеціалізується на історії Компартії
14 липня, 2010ut.net.ua
На стежці брехні
Заперечуючи Голодомор, регіонали заперечують історію українського народу
25 червня, 2010Авторські колонки
Бої за історію
Українські історики знову змушені захищати історію від совєтизації
25 червня, 2010ut.net.ua
Залежна від політиків
Історична політика держави Україна ніколи не ґрунтувалася на виключно українських підходах
25 червня, 2010Історія
Відповідальність за історію
Українські науковці не мають допустити того, щоб історичні акценти за них укотре розставляли політики
25 червня, 2010ut.net.ua
Як фальсифікували історію
Вони, схоже, використовуватимуть увесь історичний багаж фальсифікацій
7 травня, 2010Авторські колонки
Незакінчена війна
Коли врешті наступить «вітчизняний мир»?
16 квітня, 2010ut.net.ua
Тавро миролюбності
У нинішніх умовах українство неспроможне протистояти агресивним провокаціям сильніших гравців на політичній шахівниці
27 листопада, 2009ut.net.ua
Свідчення живих
Пам’ять про голод в українських селах досі жива
2 жовтня, 2009Історія
Тест від Івана Мазепи
Чому держава провалила іспит із відзначення 300-річчя українсько-шведського союзу й Полтавської битви
5 червня, 2009ut.net.ua
Історія як стан душі
Національні кінські перегони
15 травня, 2009ut.net.ua
Гумка для мозку
Вчені навчилися стирати пам’ять у мишей. Наступною буде людина: з’їв пігулку – і негативні спогади наче корова язиком злизала
17 квітня, 2009ut.net.ua
Союз різних
Оптимізм навколобрюссельських ідеологів наштовхується на небажання пересічних громадян жертвувати певними національними цінностями на користь аморфної європейськості
17 квітня, 2009ut.net.ua
Євроомана
Підводні камені націоналізму для єврототожності
12 грудня, 2008ut.net.ua
Полтавський розгардіяш
Володимир Панченко, член урядового Оргкомітету з відзначення 300-річчя виступу гетьмана Івана Мазепи, про безпорадність держави в особі віце-прем’єра Івана Васюника
12 грудня, 2008ut.net.ua
Так має бути
Тиждень пояснює, як формується уявлення суспільства про історію. Висновки про те, що у нас є і чого немає, робіть сам
12 грудня, 2008ut.net.ua
Як поразки стають перемогами
Заходи «живої історії» створюють позитивне уявлення про минувшину – публіка вчиться по-філософському ставитися до крові й бруду
28 листопада, 2008ut.net.ua
Свічка під снігом
У багатьох, але далеко не в усіх, цього вечора у вікнах горіли свічки
28 листопада, 2008ut.net.ua
Нація спільної біди
Катастрофа може стати для нації не приводом жаліти себе, а засобом консолідації
28 листопада, 2008Авторські колонки
Запустити механізм
Роковини Голодомору: краще занадто помпезно, ніж напівпідпільно
26 вересня, 2008ut.net.ua
Диктатор моди
Мазепа започаткував попит на український архітектурний стиль і освіченість
18 липня, 2008Авторські колонки
А може, все-таки «потовкти»?
Що ми отримаємо в історичну спадщину від каденції Ющенка: висмоктані з пальця масштабні декорації в Батурині, Чигирині, Суботові, на Хортиці?
8 травня, 2008ut.net.ua
9 мільйонів смертей
«Нехай мовчать Америки й Росії…». Наші діти творили майбутнє Європи
8 травня, 2008ut.net.ua
Чотири арешти
Фактично війна для діда закінчилася 1957 року після того, як він повернувся з Воркути
8 травня, 2008ut.net.ua
Чорнява, схожа на єврейку
Де поділися євреї, бабуся не знає. Майже нікого із сусідів...
8 травня, 2008ut.net.ua
Наша пам'ять
Якою ж вона була, та війна?
4 квітня, 2008ut.net.ua
Комп’ютер на всі гроші
Купити якісний персональний комп'ютер (ПК) водночас і складно, і просто
 
©2007-2017 Тиждень.ua
Передрук або будь-яке інше комерційне використання сайту можливе лише з дозволу редакції.
RSS
Interfax

Будь-яке копiювання, публiкацiя, передрук чи наступне поширення iнформацiї, що мiстить посилання на "Iнтерфакс-Україна", суворо забороняється. Передрук, копіювання або відтворення інформації, яка містить посилання на агентство "Українські Новини", в будь-якому вигляді суворо заборонено