Тиждень.ua
Новини Політика Економіка Світ Суспільство Культура Історія Подорожі Авто Спецтеми Війна Колонки Архів журнал «Український тиждень» Передплата Пошук Галерея Інфографіка Відео Прес-релізи Приватна урбаністика
23 листопада, 2013   ▪   Славка Куцай   ▪   Версія для друку

Бути ромкою. Як живуть жінки, котрих практично неможливо соціалізувати

В Україні на початку нульових налічувалося 47,6 тис. ромів, із них майже третина – у Закарпатській області (дані перепису населення 2001-го). Сьогодні їх щонайменше вдвічі більше, припускають представники громадських організацій, що опікуються питаннями соціалізації ромів. Із кожним роком кількість останніх упевнено зростає. Але, як поспішають запевнити тутешні жінки, не від хорошого життя.
Матеріал друкованого видання
№ 45 (313)
від 7 листопада, 2013
Бути ромкою. Як живуть жінки, котрих практично неможливо соціалізувати
автора

Мама Тереза

Я спершу подумала, що берегівські ромки – від ще клишоногих маленьких дівчаток до вже згорблених літами дів – фарбують волосся в яскраво-бордовий суто з кокетства. Утім, мені пояснили, що це передовсім спосіб віднадити вошей, а не привабити чоловіків.   

Ані перше, ані друге Терезу Лакатош зараз не цікавить. У неї свій колір – чорний, як і смуга в житті: під дозволом на використання зображень – себе та дітей – вона ставить хрестик і ламаною російською (рідна угорська) ділиться зі мною власними скорботами, які не вирізняють її з-поміж інших мешканок табору в Береговому. На вигляд Тереза моя ровесниця – їй до 25 (фото 1). Три доньки і два сини, замурзані, в брудному дранті, ховаються за неї й визирають – хто з пересторогою, а хто просто бавиться. Вони – сенс і спосіб її існування, усе, що має. А про те, чого не має, каже відверто й лаконічно: «Дєньгі». Матеріальну підтримку з боку держави п’ятикратна мама оцінює, махнувши рукою: цього недостатньо.    

«Усе добре, як у них є гроші, в перші дні. Їх проживають, як останні», – розповідає місцева медсестра Олена Рожва про щедрість ромів, котра самим їм потім дорого обходиться. На її думку, така допомога – риба замість вудки: на неї складно утримувати сім’ю, якщо годувальниця не навчена вести сімейний бюджет.    

Я запитую в Терези, навіщо було народжувати так багато дітей. Жінка поблажливо всміхається у відповідь. Вона стомлена, ставить на підлогу малюка, який висів у неї на шиї, й злегка розхитує, як пружинку, вгору-вниз, його брудні ноженята торкаються землі, він голосно гигоче. Усім її дітлахам від того весело – ця маленька радість у них спільна, як і будь-які поневіряння, тому вони тримаються вкупі, наче маленьке сузір’я.

Мукачівський барон Олександр Балог запевняє, що велика сім’я у ромів – це традиція. Він не розуміє, як може викликати сумніви така очевидна річ. Ми йдемо містом разом із ним, зустрічні міліціонери поважливо вітаються. Дядя Саша, як його тут звикли називати, вміє вирішувати проблеми, тому його мобільний безперестанку грає ту саму мелодію. У свої 64 він не раз прадід. Каже, чисельність ромських громад на Закарпатті зростає.   

Намагаючись оформити документи на дітей без підтримки соціальних працівників, породіллі зазвичай губляться в чиновницьких коридорах. Той, хто допомагає їм, здобуває неабиякий авторитет. Для цього достатньо бути грамотним.

Марія та її чоловіки

У багатьох мешканок ромських таборів соціальні виплати на дітей – єдиний дохід. Адже в регіоні для представників цієї етнічної групи працевлаштування – справжній клопіт: вісім із десяти ромів безробітні, але тільки незначний їх відсоток перебуває на обліку в центрах зайнятості.   
«Нас не беруть, – скаржаться ромки з мікрорайону Шахта, що в Ужгороді, своєму соціально-медичному посередникові Дарині Горват. – Не хочуть знатися з циганками». Якщо й знайдеться якась вакансія, то, швидше за все, привід взятися за мітлу. Рідше, але не без того, з них вдаються «бізнес-леді», які торгують усілякою всячиною на базарах. «Як правило, це жінки у віці», – стверджує юрист Мирослав Горват, голова молодіжного ромського об’єднання «Романі черхень».   

До таких ромок при ділі зараховує себе й Марія Горват (фото 2). («Ви теж Горват?» – уточнюю. «Горват, Горват», – спокійно повторює вона. Про згаданих вище однофамільців їй нічого не відомо.) Ми з нею перетнулися в медпункті, їй щойно зробили укол і видали ліки, які вона, роздивившись уважно упаковку, вкладає в кишеню свого махрового картатого халата, розстібає його, ретельно заправляє майку в рейтузи, натягує шкарпетки... Надворі доволі прохолодно. Жінка не квапиться виходити. І я тішуся з нагоди дізнатися, звідки в неї наколка «Людвик».    

Читайте також: Ромський синдром: українські цигани приречені на кримінал

«Ах, дурость!» – порожні сіни наповнюються Маріїним хриплуватим сміхом. Вона дуже жіночна: рядочок золотих зубів пасує до золотого ланцюжка на зап’ясті й кількох вишуканих золотих каблучок. Очі вологі: коханий, чиє ім’я назавжди спочило на її десниці, помер. Але Марія знайшла щастя у злуці з іншим, бо впевнена, що лишатися самій ромці негоже. Чоловікам, вважає вона, легше заробити на хліб – можна влаштуватися будівельником. Якщо не в Україні, то податися на пошуки кращої долі до сусідньої Словаччини чи Угорщини. У неї є син, який поїхав до Росії. Тепер там багато родичів, і вона не відкидає можливості, що колись перебереться до нього.    

Роми не прив’язані до землі. Марія пригадала, як у радянські часи їх намагалися заганяти разом з усіма в колгоспи, але без­успішно: «Ми волелюбні».

Легка Ілона

Радванка – понурі нетрі на околиці Ужгорода, де мешкає близько 3 тис. ромів. Тут зводять житло з того, що трапилося під руку, а те, чого не вистачає, знаходять на звалищі. Умови такі, що позаздриш спартанцям: без каналізації, без опалення, якість питної води під питанням. Сонми занедбаних дітлахів такі самі голодні й невибагливі, як і собачі зграї, що неприкаяно тиняються серед халабуд, у яких живуть люди. Тут часто хворіють на гепатит.   

«Дай Бог тобі циганського щастя», – бажає мені донька барона Світлана Адам. За її словами, це значить, що, хоч би в якій скруті ти опинився, щоб завжди знаходив у собі сили для танцю. Як Ілона Деметер (фото 3).    

Цій жінці трохи за 50. Вона охайна, струнка і граційна, схожа на балерину, невимушено демонструє своїй онучці Крістіні, яку всі кличуть Сісі, кілька па. У минулому в Ілони не сцени з аншлагами, а трудові будні на заводі, що випускав пральний порошок. Вона не нарікає, вона легка. Але їй важко, про що мені сказали її подруги. У неї частково не функціонує шлунок, їй боляче їсти, боляче ковтати пігулки – наслідки туберкульозу.    
У відділі охорони здоров’я міської ради Ужгорода переконані, що найбільша кількість спалахів цієї інфекції саме в ромських поселеннях. Тому до кінця осені тут проводять флюорографічні обстеження.   

«Роми можуть довго не зізнаватися, і передовсім собі, що з ними щось не так», – зазначає лікар обласного туберкульозного диспансеру Олександра Кірій. Через це кількість смертельних випадків зростає.   

Анна П’єккала, співробітниця програм Всесвітньої організації охорони здоров’я в Україні, наголошує, що ромам бракує доступу до медичних послуг. Це стосується і лікування, і профілактики. Й така ситуація неабияк сприяє, зокрема, появі гінекологічних захворювань. Резюме ВООЗ: «Жінки-ромки особливо уразливі, то­му що їм доводиться мати справу з подвійною дискримінацією – за право бути водночас і жінкою, і ромкою».
Матеріали за темою:

Реклама
Останні публікації згорнути
 • На балконі нашого офісу Вася смачно затягується цигаркою, яку підкурює від іншої цигарки, і продовжує свій монолог у мій бік, але вже й не дивиться на мене: — Так, а ще мені треба, щоб ти начитав для радіо українські класні прислів’я, ще картинка, ще... — я вже й не слухаю. Усі його слова далі звучать як «бла-бла-бла», а в моїй голові народжується діалог для опонування.
  18 листопада, Тарас Білка
 • Івона Костина, заступниця керівника громадської організації «Побратими», яка займається психосоціальною адаптацією ветеранів, була координатором команди Іnvictus Games в Україні. У вересні в рамках цих ігор в Канаді вона відвідала дві тематичні конференції й поділилася отриманим досвідом.
  17 листопада, Ганна Чабарай
 • Кажуть, якщо довго й наполегливо про щось мріяти, мрія обов’язково здійсниться. Можливо, українські політики в це не вірять, але після Революції гідності вони справляли враження безнадійних, але наполегливих мрійників, бо використовували чи не кожну можливість, щоб публічно заявити про необхідність «плану Маршалла» для України.
  17 листопада, Любомир Шавалюк
 • Велика чистка в Саудівській Аравії: Мугаммад ібн Салман посуває конкурентів на владу
  17 листопада, The Economist
 • Запекла боротьба точиться навколо Укрзалізниці з моменту перетворення її на ПАТ у жовтні 2015-го. За цей час там п’ять разів міняли керівників, вона виводилася з підпорядкування Мінінфраструктури й повернулася назад. Усе це відбувається на тлі корупційних скандалів, реформаторських невдач і зростання збитковості. Проблеми УЗ виходять далеко за межі владних кабінетів і корпоративної бухгалтерії, оскільки вона забезпечує 50% усіх пасажирських і понад 80% вантажних перевезень країни. І якщо найближчим часом там не почнуться ґрунтовні реформи, вона може стати серйозною перешкодою для розвитку країни.
  17 листопада, Максим Віхров
 • Тривала епопея з призначенням очільника Державного бюро розслідувань добігає свого кінця. Конкурсна комісія, яка понад рік проводила відбір кандидатів на посади голови Держбюро і його заступників, нарешті визначилася із прізвищами.
  17 листопада, Станіслав Козлюк
Новини партнерів 24tv.ua
Новини партнерів
Зворотний зв'язок
Тиждень дуже цінує думки своїх читачів і намагається враховувати їхню думку. Відгуки, коментарі і просто враження від прочитаного матеріалу ви можете надіслати за допомогою системи зворотнього зв 'язку. Редакція сайту обіцяє уважно вивчати ваші повідомлення — найцікавіші з них ми публікуватимемо у спеціальних статтях. Дякуємо за увагу та співпрацю.
 
©2007-2017 Тиждень.ua
Передрук або будь-яке інше комерційне використання сайту можливе лише з дозволу редакції.
RSS

Матеріали, позначені як "Новини компаній" розміщуються на правах реклами. Передрук, копіювання або відтворення інформації, яка містить посилання на агентство "Українські Новини", в будь-якому вигляді суворо заборонено.