Тиждень.ua
Новини Політика Економіка Світ Суспільство Культура Історія Подорожі Авто Спецтеми Війна Колонки Архів журнал «Український тиждень» Передплата Пошук Галерея Інфографіка Відео Прес-релізи Приватна урбаністика
16 листопада, 2013   ▪   Роман Малко   ▪   Версія для друку

Людина від землі. Правила виживання українського фермера

Григорій Ткаченко з Лукашівки, що на Чернігів­щині, – класичний заможний селянин, на аграрній справі розуміється краще за будь-якого профільного міністра. Історія його успіху неймовірна й типова водночас. Трохи знань, трохи відваги, трохи впертості й багато-багато праці.
Матеріал друкованого видання
№ 45 (313)
від 7 листопада, 2013
Людина від землі. Правила виживання українського фермера

Саме так «багатіли» свого часу ті, кого згодом більшовицька влада, тавруючи куркулями й ворогами народу, вивезла вагонами в Сибір. Так жили його предки, і так живе він.

Реінкарнація «куркуля»

«Я вісім років у аграрному бізнесі. Раніше всяке було, але цього року твориться повний «бєспрєдєл», – фермер помітно роздратований. – У мене сьогодні поїхала машина в Бобровицю, це за 100 км. Маємо там контракт із комбінатом хлібопродуктів. За 100 км «КамАЗ» віддав даішникам 400 грн. Яка буде собівартість цього зерна… Воно на КХП гривню коштує.
А ще сушка, збирання, ця «данина» на дорогах, та й не тільки там…»

Іще зі школи Григорій Ткаченко прагнув працювати на землі. «Я селянин із діда-прадіда. По батьковій і материній лінії всі мої предки розкуркулені. Тоді треба було здати те, що ти непосильною працею нажив, і зберегти своє життя й сім’ю, але ми ото всі такі вперті, – іронізує Ткаченко. – Там пів-Сибіру моєї рідні. Ніхто не повернувся. Жахливі були часи. Коли в радянській школі писали твори про те, ким хочеш бути, то я вказував, що збираюся стати трактористом, хоча мріяв – агрономом. Тоді агроном асоціювався мало не із заступником голови колгоспу, а як ним зробитися синові тракториста й телятниці? Це ж як в анекдоті: лейтенантом син може бути, капітаном і полковником теж, а генералом – ні, бо в генерала є свої діти».

Але Ткаченко таки став агрономом. У 15 років пішов учитися в Бобровицький радгосп-технікум, згодом закінчив іще й Сільськогосподарську академію (нині Національний університет біоресурсів і природокористування України). Потім устиг трохи попрацювати в колгоспі, побути бригадиром, управляючим і зрештою «дослужився» до омріяної посади, але… «Маючи вищу освіту, сім’ю, діток, я зароб­ляв тоді головним агрономом у товарному еквіваленті дві булки за день. Існувати на такі кошти було неможливо. Але з часом з’явилася надія. Після земельної реформи Кучми 1999 року почалося паювання майна й наділів. На той час нововведення сприйняли як довгоочікувані, дуже велика кількість людей кинулась до землі. Тоді ще була якась інфраструктура, основні засоби, оборотні кошти, можна було якось працювати. Але, протрудившись рік-два, розчарувалися, просто не вписались у цю колію, не змогли вести аграрного бізнесу. Тяжко було. Ніхто ж не працюватиме собі на збиток».

Однак Ткаченко не здався. На початку 2003-го, маючи коня й двох корів, позичив у сестри $200, узяв земельні паї (свій і дружини – разом трохи більше ніж 6 га). Посіяв ячмінь. «Нормально вродило, не обділив Господь Бог. Я віддав гроші, і ще якась сума залишилась». Тоді отримав іще паї тестя й тещі, взяв у борг уже $2500, купив трактор ЮМЗ, плуг і причеп, обробив землю, і знову не лише розрахувався з боргами, а й мав прибуток. Фермер возив до Києва картоплю на продаж: «Підіймався о 2:00, бо ж о 3:05 була нічна електричка. Дружина мішки до станції підвозила конем. Поїзд стоїть хвилину, за цей час треба було їх укинути, потім у Ніжині пересадка на іншу електричку – знову перекидати. Приїжджали в Дарницю (район столиці. – Ред.), де тоді був напівоптовий ринок. Там 2 км ту картоплю доводилося тачками тягти, тому гуртувалися, бо самому важко. Один стеріг товар, другий тягнув, третій на базарі…» Це були складні часи, згадує фермер: «І фізично, і через приниження».

Сумні перспективи

Коли справа пішла, люди сприймали досягнення Ткаченка по-різному. Фермер вирішив стати депутатом райради. Каже, що подався в мажоритарники, аби зробити маленький аудит: «Я розумію людей, які голосували не за мене, а за представників політичних сил, але не збагну тих, хто був проти всіх. А їх у селі назбиралося 27. Хоча тут немає жодного, хто не звертався б до мене з тієї чи тієї причини. Чим можу, тим допомагаю. Колись моя бабуся казала: роби так, щоб не втомився, і їж так, щоб не вдавився. Можна, звісно, за рахунок цих 35 людей, які в мене працюють, недоплативши їм по 100 грн, назбирати 3,5 тис. Але ж це один раз».

Тільки от чи працюватиме його велике господарство й надалі на повну силу та з користю, нині під питанням. «Рік тому я ще щось планував, збільшував штат, щось будував, розширявся, а на 2014-й у мене в планах згортати виробництво. А це означає зменшувати надходження в бюджет. У нас усі люди оформлені, всі своєчасно отримують заробітну плату. За вісім років існування мого підприємства я жодного дня не прострочив платежів за податковими зобов’язаннями, за відсотками банківських кредитів». Каже, ще торік, зібравши урожай і провівши моніторинг грошових надходжень, розподіляв куди їх спрямувати, що купити, реконструювати, кому допомогти.

Читайте також: Сеньйори та помідори: прибутки зернотрейдерів контрастують із занедбаністю інфраструктури АПК

А  цього року єдине питання: як покрити накопичені борги? «Страшно і безперспективно дивитися в майбутнє, – каже Ткаченко, – бо його немає».

«Уся наша біда від корупції, – вважає фермер. – Корупційна мафія всунула свої щупальці всюди. Такі мутні часи настали, що навіть не знаю, яким завтра буде день, що нас очікує і що буде з державою. У нас величезний потенціал, треба змусити українську економіку працювати на себе. Скільки щороку відходить чорних грошей у офшори? Якби відтоку не було, то створювались би робочі місця, і наше «благополуччя» й сьогодення були б не такими жахливими».

Ткаченко нарікає на величезну кількість контрольних органів: «67 чиновників можуть прийти до мене, заламати руки і сказати: дай гроші. Про що можна говорити, про який розвиток, коли стільки дармоїдів ходить? Я знаю європейців, у мене в ЄС багато друзів-фермерів. Найцінніше в Європі – це повна чи майже повна відсутність корупції. Коли агробізнесмен навіть платить гроші, то він це робить, щоб пришвидшити якийсь процес, а ми – самі не знаючи за що». Утім, на питання, чи хочеться все покинути й емігрувати, Ткаченко признається, що покинути іноді хочеться, але виїхати за кордон – ніколи.

Жертви корупції

«Зі свого боку, ми віддаємо гроші на розвиток чиновництва, але не маємо ніякої підтримки держави, – каже Ткаченко. – Я багато країн у світі об’їздив. Нещодавно повернувся із Франції. Наскільки там усе просто! Якщо їхній фермер узяв кредит близько €1 млн під 4,2%, то 2% йому погашає держава. Отже, він має позику під 2,2% річних. Я зараз користуюся кредитом під 24%. Є різниця? Плюс там господарство отримує дотації близько €300 на гектар. До того ж у Франції кожен фермер має на 60–80 голів худоби маленький переробний завод, який від тих корів стоїть буквально за 15 м. А в нас зараз побудуйте міні-завод. Це ж неможливо! Та спробуйте бодай отримати документацію на 10 соток землі, не кажучи про щось складніше. То як нам розвиватися, якщо такі бюрократія і корупція? Щороку все тільки ускладнюється. Від 1 січня 2013 року фактично неможливо зареєструвати фермерське господарство, настільки все заплутано. Треба щось кардинально міняти. Чиновники цим не переймаються, або, може, й прагнуть звести нанівець усе наше сільське господарство. Ви знайдіть десь зараз у нас екологічно чистий здоровий продукт. Масло без сметани виробляється, ковбаса без м’яса, скоро хліб випускатимуть без борошна, бо це доволі-таки затратна частина».

До посадовців у фермера особливий «пієтет». Вочевидь, вони для нього є одним із найбільших лих, яке заважає розвиватись і йому, і державі: «Чиновник, коли приходить до влади, знає, що він не вічний і хапає скільки можна». Ткаченко є першим заступником обласної асоціації фермерів і головою районної, тож йому доволі часто доводиться спілкуватися з такими персонами: «Кажемо, люди добрі, що ж ви робите, ви ж задумайтеся! Готується земельна реформа. Ну сказали б, що земля через рік-два буде комусь там продана, чи китайцям, чи комусь там іще, – так ні, всі говорять, мовляв, законодавство у нас підганяється так, щоб на землі працювали українці.

Читайте також: Міф про Україну - житницю світу. Чому аграрний сектор не може стати локомотивом економіки

А тим часом села гинуть. У містах наркоманія, алкоголізм, проституція. Далі так піде – в нас станеться не економічний, а соціальний вибух».

На земельну реформу фермер має свій особливий погляд. Хоч як це дивно, він категорично проти продажу наділів: «Я противник того, щоб земля була товаром. Ви ж розумієте, звідки така зацікавленість нею в латифундистських компаній. Вони акумулюють її з однією лиш надією – колись продати якомусь великому іноземному капіталу. Тому варто сказати так, як записано в Конституції: земля є надбанням держави і народу. Довгострокова оренда – будь ласка. На 10 років бери, доб­ре хазяйнуєш – продовжуй, погано – відберемо. Питання були б ліквідовані. Ми поставили б в однакові умови що фермера з Лукашівки, що олігарха з Києва».

А ще Ткаченко переконує, що великі агроімперії приречені більшою мірою, ніж малі фермерські господарства. «Ви подивіться, вони постійно один одного перекуповують. Це суцільна плутанина. Вони неконкурентоспроможні проти таких господарств, як у мене. Крім того, латифундії – це стимулювання іноземного виробника, адже на сотнях тисяч гектарів вони застосовують надпотужну техніку, вироб­лену в країнах, де її ніколи не дозволять використати. Середній розмір німецького фермерського господарства 34 га. І ви уявляєте що 300–500-сильний гігант виїжджає на тамтешнє поле. Та його там екологи затоптали б. А все виробництво таких гігантів спрямоване на Україну, бо тут є Бахматюки, Губські, інші олігархи, яким це вигідно. Щоб досягнути сьогодні високого рівня рентабельності й продуктивності, треба мати тисячу, півтори тисячі гектарів землі. Максимум три. А латифундистські компанії, які є в Україні, мають і по півмільйона гектарів. І це тоді як у державі лише 30 млн орних земель. У Польщі максимально дозволено акумулювати 18 га, в Німеччині – 34 га, у Франції – 76 га. Але це Франція, де 5% чи 6% сільського населення, а в нас 30%, а в Чернігівській області 50%, то як їм жити?»
Незважаючи на проблеми й незрозуміле майбутнє, Григорій Ткаченко не шкодує, що став фермером. Каже, для нього це більше ніж бізнес. «Мені 46 років і все моє свідоме життя пов’язане із землею». Дуже сподівається, що справу продов­жить молодший син. Хоча, схоже, на сто відсотків у цьому не впевнений.

На прощання просить наголосити на одній дуже важливій, на його думку, деталі. «Напишіть це: в домовину ніхто нічого не забере. І п’ять годинників на руку не почепиш, і на п’яти автомобілях не їздитимеш. Усього ми на цім світі не збагнемо й не вхопимо. Всі ми рівні перед Богом». А ще, каже, якщо в Україні всі раптом навчаться говорити правду, то ми змінимося на краще.


Матеріали за темою:

Реклама
Останні публікації згорнути
 • У 46-й раз у Києві відкрився міжнародний кінофестиваль
  25 жовтня, Катерина Барабаш
 • Без сумніву топ-темою світових ЗМІ минулого тижня, яка знову привернула увагу до України, були переговори Нормандської четвірки у Берліні. Утім, не залишилися без уваги і угода про асоціацію і українські політичні в'язні у Росії.
  25 жовтня, Ольга Ворожбит
 • Як показує досвід, стосунки можна мати не тільки з людьми. Стосунки з містами можуть розвинутися в не менш захопливий сюжет, зі своїми емоційними підйомами і спадами, розлуками й повертаннями. Ми непомітно проживаємо ці стосунки як паралельне життя у своїй свідомості, на тлі решти вагомих подій, і тільки зрідка оглядаємося, щоби спробувати збагнути: що ж це було в мене з тим містом: може, любов? Чи тільки нудний шлюб із розрахунку?
  24 жовтня, Ірина Пухта
 • Кремль планує оточити Україну газогонами, що можуть позбавити її частини транзиту й розділити ЄС, якщо той не відреагує на виклики
  24 жовтня, Жанна Безп’ятчук
 • Останні дані стосовно глобальної бідності мають одночасно втішити й присоромити світ
  23 жовтня, The Economist
 • Дивну фразу нещодавно довелося мені почути від того, хто ще вчора захищав терени «республіки».
  23 жовтня, Станіслав Васін
Новини партнерів 24tv.ua
Новини партнерів RedTram
Зворотний зв'язок
Тиждень дуже цінує думки своїх читачів і намагається враховувати їхню думку. Відгуки, коментарі і просто враження від прочитаного матеріалу ви можете надіслати за допомогою системи зворотнього зв 'язку. Редакція сайту обіцяє уважно вивчати ваші повідомлення — найцікавіші з них ми публікуватимемо у спеціальних статтях. Дякуємо за увагу та співпрацю.
 
©2007-2016 Тиждень.ua
Передрук або будь-яке інше комерційне використання сайту можливе лише з дозволу редакції.
RSS
Interfax

Будь-яке копiювання, публiкацiя, передрук чи наступне поширення iнформацiї, що мiстить посилання на "Iнтерфакс-Україна", суворо забороняється. Передрук, копіювання або відтворення інформації, яка містить посилання на агентство "Українські Новини", в будь-якому вигляді суворо заборонено