Тиждень.ua
Новини Політика Економіка Світ Суспільство Культура Історія Подорожі Авто Спецтеми Війна Колонки Архів журнал «Український тиждень» Передплата Пошук Галерея Інфографіка Відео Прес-релізи Приватна урбаністика
24 жовтня, 2013   ▪   Богдан Цюпин   ▪   Версія для друку

Успіхи «Днів Фірташа у Лондоні» й провали «Днів України у Великій Британії»

Оксана Забужко, виходячи із зали Лондонської бібліотеки після свого літературного вечора в межах «Днів України у Великій Британії», була неприховано роздратована.
Матеріал друкованого видання
№ 43 (311)
від 24 жовтня, 2013
Успіхи «Днів Фірташа у Лондоні» й провали «Днів України у Великій Британії»

«Це так не робиться, – пояснювала вона, забувши перейти з англійської мови на українську. – Головне – треба було мати цільову аудиторію, яка мусила б отримати інформацію (про Україну та українську культуру), а потім ширити її далі… Оце справді було б відкриттям для когось. Але якщо ви плануєте подібний захід і не маєте в такій невеликій аудиторії принаймні десяти людей, які точно повинні бути у списку… Я була дуже рада бачити київських журналістів, але sh****t. Це ж не для київських журналістів! Якщо вже пан Фірташ витрачає на мене гроші, то я хочу бачити, що вони витрачаються ефективно».

серед тих, хто скористався запрошенням і прийшов на подію, було дуже мало або не було взагалі людей, які відкривали б для себе Україну

Натомість присутні на лекції української письменниці з невеличким вишуканим концертом сестер Тельнюк мали задоволений вигляд. Але Забужко констатувала факт: серед тих, хто скористався запрошенням і прийшов на подію, було дуже мало або не було взагалі людей, які відкривали б для себе Україну.

Тим часом із репортажів ЗМІ в самій Україні могло скластися зовсім інше враження. Деякі редактори, повідомляючи про «Дні України у Великій Британії», влаштовані Firtash Foundation і фінансовані Group DF, запросто проголошували, що «у Британії дуже зріс інтерес до України».

Принаймні в одному телерепортажі з Лондона на провідному українському телеканалі журналістка трясла в руці часописом і стверджувала, що «всі британські газети» пишуть про заходи «Днів України».

Британія має один із найбільших ринків преси в Європі. Але я не бачив справжнього репортажу в жодній тамтешній національній газеті! Щоправда, напередодні українських подій у Лондоні один часопис – лондонська вечірка The Evening Standard – вийшов із розкішно ілюстрованим рекламним матеріалом про події, влаштовані Firtash Foundation, і навіть з інтерв’ю із Ладою Фірташ. Справді, у кількох ЗМІ можна було знайти повідомлення про виставки і концерт. Але це були оголошення у відділах платної реклами.

Маленькі перебільшення мають тенденцію накопичуватися. Чомусь у репортажах українських медіа про «назву однієї з вулиць Кембриджа іменем Тараса Шевченка» забували згадати, що йдеться про символічне перейменування на один рік для відзначення 200-річчя з дня народження поета. А також що це невеличкий, хоч і центральний провулок між корпусами факультетів права, історії та лінгвістики. «Перейменування лише на рік жодним чином не применшує символічності», – каже професор Рорі Фіннін, який очолює програму україністики Кембриджського університету. Саме він, випускник американського Колумбійського університету, був єдиним україномовним голосом у репортажі російськомовного «Інтера» (один із телеканалів, яким володіє Group DF через компанію Inter Meia Group) про українські події в Британії.

Рорі Фіннін однозначно сказав, що без щедрих багатомільйонних внесків Дмитра Фірташа програми україністики в Кембриджі зараз не було б. А також наголосив, що система фінансування через Cambridge Trust гарантує як його безперервність, так і відсутність впливу жертводавця на те, що і як саме роблять у Кембриджському університеті. «Якби це було не так, я працював би в іншому місці», – стверджує професор Фіннін.

Сам Дмитро Фірташ дозволяє собі бути відвертішим, коли говорить про мету своїх заходів у Великій Британії. Відкриваючи 17 жовтня торги на Лондонській біржі, підприємець сказав: «Наше завдання – донести й показати і наші компанії, і потенціал країни, що ми можемо і з чим можемо вийти на біржу».

Довкола поєднання і конфліктності бізнес-інтересів Group DF з інтересами Української держави та широкого українського загалу точаться найбільші суперечки в Лондоні. «Фірташ витратив власні гроші й тому мав право робити що хотів і запрошувати кого хотів», – кажуть одні. Інші зазначають, що він «не має права представляти цілу країну і вдавати, що його бажання проштовхнути свої бізнесові інтереси було не головним». «Ми ніколи не погодилися б брати участь у жодних заходах, за якими стоїть тісно пов’язаний із Москвою та проросійським урядом Азарова олігарх Дмитро Фірташ», – заявляли його радикальні опоненти.

Коли голова благодійного фонду Firtash Foundation Лада Фірташ російською мовою вітала слухачів фінального концерту на завершення «Днів України у Великій Британії», пролунали гучний свист і крики обурення. Проте чимало людей із натовпу навіть не встигли зауважити незнайому жіночку на сцені.

Українці – молоді працівники лондонських банків та інших компаній, студенти впереміш із роботягами-нелегалами та народженими в Манчестері представниками третього покоління української діаспори – просто хотіли послухати «ВВ», Скрипку і Чубая. Вони чудово провели час, і це проблема організаторів, що на таку подію не вдалося залучити бодай трохи випадкових британців.

Фестивальний концерт і ярмарок були єдиною відкритою для охочих подією. Прийом у британському парламенті та гала-вечеря під музику в Лондонському музеї природознавства відбулися з більшими претензіями на блиск і привілейованість. Але той блиск, схоже, вразив лише українських репортерів, які розповідали про «шикарність» приміщення і трохи дивувалися, що на подіях не було ані прем’єра Кемерона, ані «навіть колишнього прем’єр-міністра Блера».

Представники Firtash Foundation заявляли на початку, що хотіли охопити «Днями України» 100 тис. людей. Після їх завершення в українській пресі було повідомлено, що відвідувачів загалом було 110 тис. Газета «День» винесла в заголовок 120 тис., хоча для всіх, хто був присутній, цифра видається явним перебільшенням. Уточнити її професійно не вдалося: організатори відмовилися від інтерв’ю про підсумки заходу.


Матеріали за темою:

Реклама
Останні публікації згорнути
 • 14 серпня після тримісячного безвладдя в прифронтовому Торецьку нарешті з’явився керівник військово-цивільної адміністрації, яку було створено за наказом президента в травні 2017 року. Переселенець із Донецька, 30-річний Ярослав Руденко в перші дні при владі розповів, де шукатиме воду для міста, що потерпає від спраги, та чому залишає в команді кадри попереднього мера.
  18 серпня, Єлизавета Гончарова
 • Чому НАТО тривожать найбільші з часів холодної війни навчання Росії в Європі
  18 серпня, The Economist
 • В опублікованих Тижнем у першій половині 2017 року нарисах про Російську революцію та її наслідки для України головною постаттю був Владімір Лєнін. Доцільно присвятити йому окрему статтю
  18 серпня, Станіслав Кульчицький
 • Цього тижня Оболонський районний суд таки зрушив з мертвої точки у справі про державну зраду колишнього президента Віктора Януковича. Втім, розгін взяти не вдалося – після виступу першого свідка адвокат підсудного вирішив взяти відвід.
  17 серпня, Станіслав Козлюк
 • У передвиборчій кампанії країни серйозніші виклики залишаються без уваги
  17 серпня, The Economist
 • Нового омбудсмена не змогли призначити у встановлений термін. Чому так відбулося та чи варто чекати швидкого вирішення цього питання восени
  17 серпня, Андрій Голуб
Новини партнерів 24tv.ua
Новини партнерів
Зворотний зв'язок
Тиждень дуже цінує думки своїх читачів і намагається враховувати їхню думку. Відгуки, коментарі і просто враження від прочитаного матеріалу ви можете надіслати за допомогою системи зворотнього зв 'язку. Редакція сайту обіцяє уважно вивчати ваші повідомлення — найцікавіші з них ми публікуватимемо у спеціальних статтях. Дякуємо за увагу та співпрацю.
 
©2007-2017 Тиждень.ua
Передрук або будь-яке інше комерційне використання сайту можливе лише з дозволу редакції.
RSS
Interfax

Будь-яке копiювання, публiкацiя, передрук чи наступне поширення iнформацiї, що мiстить посилання на "Iнтерфакс-Україна", суворо забороняється. Передрук, копіювання або відтворення інформації, яка містить посилання на агентство "Українські Новини", в будь-якому вигляді суворо заборонено