Суспільство

  ▪   Валерія Бурлакова

Марші УПА: провокація у Львові, російські прапори в Одесі та вдячна міліція в Києві

Акції на честь відзначення 71-річниці створення УПА пройшли у багатьох містах України.

Львів: «Могла статися велика біда»

Одними з перших, ще у неділю, на вулиці міста вийшли львів'яни. Урочиста хода за участі ветеранів та вершників до якої, за оцінками ЗМІ, приєднались до 600 осіб, 200 з яких були вдягнені у форму УПА, пройшла спокійно. Втім, без пов'язаних зі святом інцидентів у місті не обійшлося.

Вже ввечері 13 жовтня портал Інформатор поширив інформацію про затримання під час спроби провести альтернативний марш УПА 50 активістів руху «Автономний опір». Як розповіли ЗМІ «автономи», арешти відбувались «під керівництвом депутата Михальчишина», «затримували тільки тих, на кого вказав Михальчишин».

Противники «Свободи» швидко звинуватили політичну силу у спробі «монополізувати» марш УПА, завадивши провести його людям інших поглядів. Втім, все виявилось не так просто.

Активістів «Автономного опору» заарештували не «просто неба», під час мирної ходи, а у розпалі перепалки між ними та активістами ВО «Свобода», заплановані збори яких проходили біля пам'ятника Чорноволу. На думку, що метою «альтернативного маршу» (проведення якого також призначили на нетрадиційний для заходу день, 13 жовтня) було зовсім не вшанування УПА, а провокація, наштовхує й те, що пліч о пліч зі львівськими «автономами» йшли активісти «Захисту праці». Крім того, у затриманих вилучили ножі, балони, металеву палицю та навіть молоток.

“Могла статися велика беда, адже ці молодики прийшли озброєними», - прокоментував ситуацію голова комісії законості у Львівській міськраді Любомир Мельничук.

«Коли люди, котрі взагалі-то терпіти не можуть УПА, прикриваються цією ж УПА, щоб потролити «Свободу» і персонально Михальчишина, з котрим у них свої власні дрібні розборки - ну, це фу», - розмірковують користувачі соцмереж.

Харків: квіти до хреста

У Харкові близько 50 націоналістів зібрались біля встановленного на честь воїнів УПА пам’ятного знаку - березового хреста, встановленого замість кам’яної пам’ятки, яку у квітні цього року знесли невідомі. Після паніхіди по загиблих воїнах харків’яни поклали до хреста квіти та розійшлися.

Одеса: “Не мычи на мове”

В Одесі Покрову відзначили спортивно - пробіжкою. Бігли одесити від пам’ятника отаману Головатому до пам’ятної дошки Юрію та Івану Липам.

Біля “пункту А” одеських націоналістів зустріли “антифашисти” з російськими флагами, порадами “бежать из Одессы” та плакатом із написом “Не мычи на мове - мутантом станешь”. Втім, сутички не було.

Полтава: жовто-сині ромашки

Відбувся марш УПА і в Полтаві. Тутешні активісти - загалом зібралось близько 100 осіб - вирушили від входу в “Злато місто” до пам’ятника загиблим козакам. Біля театру Гоголя зачитали присягу вояків УПА. До пам’ятника козакам люди поклали квіти - зокрема, жовто-сині ромашки. Провокацій не було.

Житомир: “Треба щось робити”

Не забули вояків УПА і на Житомирщині. Близько 50 небайдужих у супроводі охоронців пройшли від “Глобала” до Замкової гори. “Ми хочемо показати людям, що треба щось робити, - цитує слова одного з організаторів маршу портал “20 минут”. - Часто нас чомусь сприймають негативно. Хоча ми лише хочемо показати, що Степан Бандера був героєм, і що саме УПА відстоювала незалежність України”.

Читайте також: За вісім років марші УПА переросли із сутичок з комуністами у протистояння з владою

Луцьк: “Вони загинули, щоб ми жили”

Близько 300 мешканців Луцька вшанували УПА ходою зі смолоскипами. Волиняни розгорнули банер “Вони загинули, щоб ми жили”, червоно-чорні та жовто-блакитні прапори.

Біля стін Луцької тюрми учасники маршу влаштували віче, на завершення якого прочитали Молитву українського націоналіста та заспівали державний гімн.

Київ: вдячна міліція

Київський марш УПА, не зважаючи на робочий день, зібрав близько 25 тисяч учасників. Після виступів ветеранів та політиків у парку Шевченка, колона націоналістів вирушила центром міста. Вперше з 2005 року учасники маршу пройшли Хрещатиком.

Як відзначили представники київської міліції - її на марші видно майже не було, але міліціонери та “Беркут” чергували у дворах - “всі заходи пройшли мирно і спокійно”. На радощах правоохоронці навіть подякували учасникам Маршу боротьби за толерантність.

Вона, щоправда, не завадила як маршируючим на честь УПА, так і учасникам “не пов’язаної” з Маршем боротьби комуністичної акції “Народний мікрофон”, що проходила 14 жовтня біля пам’ятника Леніну, палити прапори. Комуністи спалили червоно-чорний прапор. Націоналісти - чимало комуністичних прапорів та прапорів Партії регіонів, останній з яких догорів на Михайлівській площі вже близько 21:30, під час святкового концерту.