Тиждень.ua
Новини Політика Економіка Світ Суспільство Культура Історія Подорожі Авто Спецтеми Війна Колонки Архів журнал «Український тиждень» Пошук Галерея Інфографіка Відео Прес-релізи
3 жовтня, 2013   ▪   Євген Середа   ▪   Донецьк   ▪   Версія для друку

Кому на Донеччині заважає сланцевий газ

Рух проти видобутку сланцевого газу на Донеччині наразі підтримують здебільшого екологічно свідомі громадяни, хоча проросійські сили роблять серйозні зазіхання на монополізацію антифрекінгових протестів
Кому на Донеччині заважає сланцевий газ

Недавно на Донеччині відбулися поспіль дві акції проти видобутку сланцевого газу. 22 вересня в Донецьку було організовано протестну екологічну ходу, а 26 вересня антифрекінгові(ті, хто проти видобутку сланцевого газу) активісти перекрили трасу Ростов – Харків неподалік від Слов'янська, розташованого на півночі Донеччини поряд з кордоном з Харківською областю. Саме на цьому кордоні розташовується Юзівське родовище сланцевого газу.

Антифрекінговий рух на Донеччині почав активно розвиватися із січня цього року. Цьому сприяв відомий ланцюжок подій. На початку року Донецька облрада прийняла рішення «Про погодження проекту угоди про розподіл вуглеводнів, які видобуватимуться у межах ділянки «Юзівської». Потім Кабінет Міністрів ухвалив проект угоди про розподіл продукції від видобутку газу на Юзівській площі між Україною, американською компанією Shell і «Надра Юзівська». Пізніше в Давосі за участі Віктора Януковича і прем'єр-міністра Нідерландів Марка Рютте було підписано газову угоду між Shell і компанією «Надра Юзівська».

Читайте також: Як сланцевий газ змінив США

Із січня до жовтня у шахтарській столиці відбулося кілька акцій проти видобутку сланцевого газу. Один з регіональних представників антифрекінгового руху, лідер екологічної організації «Мама–86» Галина Олійник каже, що кількість учасників цих акцій коливалася від 100 до 500 осіб. Зрозуміло, у межах області мітинги проти видобутку сланцевого газу проводять не тільки в Донецьку. Крім обласного центру, за протестно-екологічною активністю вирізняється згаданий Слов'янськ, через який обирали до Верховної Ради Олексія Азарова.

Протестні активісти акцентують увагу на таких екологічних загрозах, які може викликати видобуток сланцевого газу в донецькому краї:

– забруднення ґрунтових вод хімічними речовинами, які використовують підчас гідророзриву пласта;

– наявність у колодязях і свердловинах питної води підвищеного вмісту метану;

– висихання та спустіння колодязів внаслідок гідророзриву пласта та поховання відпрацьованої води з хімікатами невідомого складу на території області;

– виникнення землетрусів малої потужності, які можуть стати катастрофою для регіону, де розташована велика кількість шахт, та ін.

Автор цих рядків був присутній на одній з донецьких антифрекінгових акцій у квітні цього року. Опинившись серед мітингувальників – зокрема поряд з тими, кого ти знаєш, – стало зрозуміло, що тут не «все проплачено» та далеко не кожен учасник акції протесту «відпрацьовує» гроші або спецзавдання Кремля / «Українського вибору». Хоча були на тому мітингу й такі випадки, коли деякі громадяни переносили екологію в політику, прославляли щось російсько-радянське над чимось західним і навіть переводили тему протесту в безглузде язичницьке русло. Однак усе це радше було винятками з правил. Основну групу протестувальників хвилювали саме загрози від видобутку сланцевого газу в регіоні.

Неполітична екологія

Галина Олійник зазначає, що з осені антифрекінговий рух у Донецькій області знову активізувався та жодної політико-фінансової режисури за ним не стоїть. «На місцевому рівні нас підтримує «Свобода», «Батьківщина», ПСПУ, КПУ та «Український вибір», – каже Олійник. – Та ми з усіма ними не проводимо й не плануємо проводити жодних політичних заходів. У нас спочатку була домовленість, що брати участь у наших акціях можуть усі, але без партійних гасел і символіки. Якщо хочете з гаслами і символікою, проводьте свої акції самі».

Читайте також: Голова Shell в Україні Грехем Тайлі: У розробці проектів з видобутку нетрадиційного газу ми хочемо бути партнером, якому Україна віддає перевагу

У цій риториці з Олійник солідарний і антифрекінговий активіст зі Слов'янська Юрій Оболенський. Він наголошує, що ще на початку року попередив слов'янських комуністів про неприпустимість політики в екологічних протестах проти видобутку сланцевого газу. «Поспілкувавшись тоді з ними (слов’янськими представниками КПУ. – Ред.) у телефонному режимі щодо спільних акцій, – зазначає Оболенський, – я наголосив, що наша співпраця має ґрунтуватися на тому, що нас об’єднує, а об’єднує нас та біда, яка може прийти в наш край – гідророзрив пластів, отруєння повітря, води та землі. Знаючи, як подібні акції КПУ проводило в Донецьку, я попередив, щоб не було жодних «митних союзів», політичних заяв і прапорів. Вони погодилися». Потім, за словами слов'янського активіста, на таких же умовах до цих мітингів у місті приєдналися ПСПУ, «Аграрна партія» та «Свобода». Проте все ж таки багатьом партійцям не подобалося стояти на цих мітингах поруч з ідеологічними противниками. «Зараз у слов’янських антифрекінгових протестах КПУ продовжує брати активну участь, а «Свобода» трохи відійшла», – каже Оболенський.

Компанія з хитрими кампаніями

У липні цього року регіональний рух проти видобутку сланцевого газу опинився під загрозою дискредитації. У Shell придумали грантовий конкурс на проведення моніторингової роботи на Юзівському родовищі. Серед переможців цього конкурсу були організації, чиї представники до цього брали активну участь у антифрекінгових акціях. Виникло логічне запитання: чи не охолоне протестний настрій цих громадських активістів після того, як вони отримали грант від Shell?

Одним з переможців грантового конкурсу стала організація «Мама–86». «Ми виграли цей грант ще в липні, – каже її представник Галина Олійник, – але досі копійки ми не отримали. До того ж нам поставили таку умову, яку до цього ми ніколи в грантах не зустрічали: передоплата 25%, а остаточний розрахунок після здачі звітів з формулюванням «за результатами звітів». Тобто якщо компанію Shell не влаштує наша робота та аналітика, то жодної оплати не буде. Іншими словами, нас ставлять у такі умови, що потрібно працювати так, як потрібно Shell».

У цій же ситуації вже американській компанії можна поставити логічне запитання: якщо у вашій громадській роботі використовують такі методи, чи варто взагалі довіряти вашим аргументам про те, що видобуток сланцевого газу не обернеться екологічною катастрофою для Донеччини?

До речі, днями в прес-службі Shell підтвердили інформацію, що активісти екологічних і громадських організацій з Донецької та Харківської областей вирушили до США для ознайомлення з технологією видобутку сланцевого газу…

«Я скільки стикався з киянами, для них це така далека проблема. Для них це – «буде газ – буде енергетична незалежність», а те, що в нас тут, у Східному регіоні, отруять воду та будуть такі катастрофічні наслідки, – це мало кого цікавить», – зауважує Юрій Оболенський.

Справді, багато хто із захисників видобутку сланцевого газу в Донецькій області любить акцентувати увагу на вигідних державно-економічних перспективах, відставляючи деколи на другий план або взагалі не враховуючи серйозні екологічні загрози для населення регіону (а ці загрози є, подобається це комусь чи ні) . Адже і у випадку з енергетичними дивідендами, і в ситуації з екологічною небезпекою йдеться про потенційні речі. Що ми тоді ставимо вище: потенційні економічні переваги чи потенційні екологічні загрози для людей? Яка повинна бути ієрархія цінностей?


Матеріали за темою:

--> --> -->
Реклама
Останні публікації згорнути
 • Пострадянська автократія намагається перетворити чорне золото на модерність
  29 травня, The Economist
 • За перипетіями Великодня і травневих свят залишилася майже непоміченою одна не менш знакова подія, яку оминули увагою вітчизняні ЗМІ. 6 травня Арсєній Павлов, відомий більшості під позивним Моторола, лідер батальйону «Спарта», що стратив 15 наших бійців в аеропорту, отримав ключі від квартири в самісінькому центрі Донецька у висотній новобудові.
  29 травня, Станіслав Васін
 • Деякі західні оглядачі останнім часом порушують питання про те, чи є Туреччині місце в НАТО і чи надійний вона партнер для Альянсу. Скептики в країні (особливо наближені до влади) також аналізують вигоди від союзництва, яке триває десятки років, та обстоюють більш незалежний підхід до зовнішніх відносин. Утім, останні події показують: сторони потрібні одна одній у контексті масштабних глобальних викликів, щоб успішно пройти період неспокою.
  29 травня, Пінар Севінчлідір
 • Тиждень поспілкувався з головою Проектного Офісу Реформ Міністерства оборони про перспективи реформування оборонної сфери в співпраці із західними партнерами.
  28 травня, Богдан Буткевич
 • Позаблокова Фінляндія адаптує свою оборонну стратегію відповідно до вимог часу
  28 травня, Анатолій Шара
 • 14 травня у кварталі Сонячний у Луганську в приміщенні супермаркету «Абсолют», що працював ще кілька днів тому, відкрився великий і сяючий новими кольорами «Спар» із величезною вивіскою «7:00 — 22:00». Якщо брати мірки довоєнні, то хіба це подія? Так, відкриття чергового супермаркету у великому місті — майже буденне явище.
  28 травня, Яна Вікторова
Новини партнерів 24tv.ua
Новини партнерів RedTram
Зворотний зв'язок
Тиждень дуже цінує думки своїх читачів і намагається враховувати їхню думку. Відгуки, коментарі і просто враження від прочитаного матеріалу ви можете надіслати за допомогою системи зворотнього зв 'язку. Редакція сайту обіцяє уважно вивчати ваші повідомлення — найцікавіші з них ми публікуватимемо у спеціальних статтях. Дякуємо за увагу та співпрацю.
 
работа Харьков оптимизатор любовный гороскоп на год Жеральдин Пайя http://avtosale.ua/
©2007-2016 Тиждень.ua
Передрук або будь-яке інше комерційне використання сайту можливе лише з дозволу редакції.
RSS
Interfax

Будь-яке копiювання, публiкацiя, передрук чи наступне поширення iнформацiї, що мiстить посилання на "Iнтерфакс-Україна", суворо забороняється. Передрук, копіювання або відтворення інформації, яка містить посилання на агентство "Українські Новини", в будь-якому вигляді суворо заборонено