Тиждень.ua
Новини Політика Економіка Світ Суспільство Культура Історія Подорожі Авто Спецтеми Війна Колонки Архів журнал «Український тиждень» Передплата Пошук Галерея Інфографіка Відео Прес-релізи Приватна урбаністика
19 серпня, 2013   ▪   Спілкувалася: Оксана Хмельовська   ▪   Версія для друку

Людмила Майстат: «Українці хворіють на вірусні гепатити В, С у 10–15 разів частіше, аніж інші європейці»

Про рівень захворюваності серед українців, удесятеро завищені ціни на ліки та відсутність державної програми з подолання гепатиту розповідає Людмила Майстат, координатор Всеукраїнської кампанії «Вимагаємо лікування!» і менеджер з питань політики та адвокації Міжнародного альянсу з ВІЛ/СНІД в Україні.
Людмила Майстат: «Українці хворіють на вірусні гепатити В, С у 10–15 разів частіше, аніж інші європейці»

Тиждень.ua. Скільки в Україні налічується хворих на гепатит? Хто переважно ці люди?

Україна посідає перше місце в Європі за темпами поширення вірусного гепатиту С (ВГС). У нас налічується близько 3,5 млн хворих на гепатити В і С, з них 1,2 млн – на гепатит С.

Гепатит В здебільшого проявляється гострими формами та має яскраво виражені симптоми. У 80% випадків його виявляють на перших стадіях, це дає змогу вчасно почати лікування. Із гепатитом С усе складніше. Найчастіше він виявляється під час випадкових клінічних досліджень, наприклад, обстеження донорів, вагітності або підготовки людини до планової операції тощо. У 80% хворих цей вірус виявляють уже на хронічній стадії, у 15% з них може розвинутися цироз, а в 7–10% – рак печінки. Усе залежить від того, на якій стадії хронічного гепатиту виявлено вірус і наскільки виражені зміни в структурі печінки. Власне, через пізнє діагностування вірус гепатиту С і називають «ласкавим» убивцею.

Проте офіційної статистики поширення захворювання в Україні досі немає.

Тиждень.ua. Що переважно роблять українці, дізнавшись, що інфіковані?

За відсутності державних або обласних програм діагностики та лікування кожен хворий може розраховувати тільки на себе та власні гроші. Зазвичай люди звертаються до лікарів, а ті направляють на додаткові аналізи та дослідження, які допоможуть оцінити стан печінки і потребу в противірусній терапії. Необхідний мінімум: загальний аналіз крові, АлАТ, АсАТ, ГГТ, білірубін загальний, фосфатаза. Також потрібно визначити генотип вірусу та вірусне навантаження, здійснити низку досліджень, необхідних для прийняття рішення про призначення противірусних препаратів, а також визначення тривалості лікування. На жаль, на стадії F4 (цироз печінки) призначення противірусної терапії може бути проблематичним, а за наявності ускладнень цирозу (асцит тощо) ця терапія протипоказана.

Тиждень.ua. Які області лідирують за кількістю інфікованих?

У Міжнародний день боротьби з вірусними гепатитами в Україні в місцях відпочинку громадян ми тестували охочих на гепатит С. З використанням якісних швидких тестів було протестовано 1 422 особи, у 182 (12,9%) з яких результат виявився позитивним. За даними тестувань у липні 2013 року лідирують Дніпропетровська, Київська, Чернівецька та Сумська області. Пояснити, чому, ми не можемо. Цьогорічна акція фактично підтвердила тривожні дані, отримані під час масового тестування у 40 містах України влітку 2012 року (тоді рівень позитивних тестів становив 9,6%).

Тиждень.ua. Чи здійснює держава заходи щодо запобігання поширенню захворювання?

Головна проблема в Україні – відсутність реальної  політичної волі відповідальних керівників держави. Така сумна статистика – наслідок бездіяльності влади, що призводить до подальшого погіршення ситуації: зростання рівня інфікування та смертності від захворювань, спричинених вірусом гепатиту С.

Державну соціальну програму з протидії поширенню вірусних гепатитів досі не затверджено. Недавно на офіційному сайті МОЗ з’явився лише проект Держпрограми для громадського обговорення, який суттєво відрізняється від проекту програми, розробленого робочою експертною групою: відсутня актуальна статистика, у кілька разів занижено потребу на лікування гепатиту В і вакцинацію від гепатиту В, взагалі немає бюджетних розрахунків, дуже занижено показники ефективності.

Тиждень.ua. Держава зовсім не виділяє коштів на лікування хворих?

Уряд взагалі звернув увагу на проблему торік після кількох гучних акцій і звернень представників громадських організацій з вимогою визнати наявність епідемії гепатиту С в Україні. Держава досі не виділяла й не виділяє коштів на лікування. Цього року пролунали обіцянки урядовців виділити 34,7 млн грн, що вдесятеро менше від суми, потрібної на лікування вже цього року. Але, як завжди, маємо брак коштів у державному бюджеті. Для порівняння, на святкування 1025-річчя Хрещення Русі знайшли 100 млн грн, тобто втричі більше за те, що тільки обіцяють на лікування гепатитів!

Тиждень.ua. А скільки коштує лікування людини з тяжкою формою ураження?

Повний курс лікування коштує від $14 тис., що більшість українців не можуть собі дозволити. Гроші шукають у родичів і друзів. Часто навіть продають житло.

Хворі на гепатит С змушені користуватися гепатопротекторами, що підтримують печінку.

Стандарт лікування гепатиту С – комбінована терапія з пегільованим інтерфероном альфа та рибавірином. Залежно від генотипу вірусу тривалість терапії може коливатися: у разі першого генотипу – до 48 тижнів, другого та третього – до 24 тижнів. Пегільований інтерферон призначають у вигляді ін’єкцій, які роблять раз на тиждень, а рибавірин застосовують у капсулах, які приймають двічі на день. Оптимальну дозу препарату визначає тільки лікар залежно від ваги пацієнта та інших чинників. Упродовж останніх років активно розробляють нові лікарські препарати; уже апробовано схеми потрійної терапії, ефективної навіть для тих людей, які не відповіли на комбіновану терапію двома препаратами.

Тиждень.ua. Чи можливе цілковите одужання після вживання цих препаратів?

Так, цілком можливе. Стандартне лікування триває від 6 до 18 місяців. У середньому на терапію щомісяця йде від 10 тис. грн. Такий варіант у разі лікування першого генотипу вірусу дає результати 50/50. Використання новітніх препаратів помітно збільшує шанси на одужання.

Тиждень.ua. Кажуть, ліки закуповують за завищеними цінами...

Так, чиновники зацікавлені закуповувати ліки за завищеними цінами (відкати). У проекті програми вилучено пункт про впровадження механізмів зниження ціни для закупівель з державного та обласних бюджетів. Відсутність конкуренції дає змогу двом виробникам ліків   продавати  курси з лікування гепатиту С за завищеними цінами. Наявність державної програми може змінити ситуацію, якщо буде впроваджено практику відкритих тендерів на закупівлю ліків: тоді держава буде змушена сприяти зниженню вартості лікування.   

Тиждень.ua. Скільки людей щороку вмирає від цієї хвороби і чи є якісь тенденції?

Наразі немає офіційної статистики, скільки людей вмирає в Україні від раку та цирозу печінки, спричинених ВГС. Так само, як немає державної статистики щодо рівня інфікування (людей не тестують і не ставлять на облік). Обов’язково тестують тільки вагітних і донорів. За даними ВООЗ, у світі 350 тис. людей щороку вмирають унаслідок ураження печінки вірусом гепатиту С.

Тиждень.ua. А якщо порівняти із закордонними тенденціями?

Насамперед варто зазначити, що українці хворіють на вірусні гепатити В, С у 10–15 разів частіше, аніж інші європейці. У розвинених країнах захворювання лікують переважно через обов’язкове страхування, що покриває і аналізи, і курс лікування. У низці європейських країн діють державні програми, визнані міжнародною спільнотою на прикладах найбільш ефективної практики. У розвинених країнах лікарі рекомендують робити тест людям з групи ризику – наприклад, людям з підвищеними печінковими пробами або тим, хто переливав кров до 1992 року, а також споживачам ін’єкційних наркотиків.

Щодо Східної Європи та Центральної Азії, то ситуація з доступом до лікування гепатиту С залишається вкрай складною – держави досі не намагаються змінити ситуацію. Так, у країнах СНД тільки починають розробляти державні програми, але навіть у Росії, Білорусі та Молдові держава вже протягом кількох років виділяє гроші на лікування хворих. У Грузії недавно почалося лікування гепатиту С у в’язницях за рахунок державного бюджету.

Тиждень.ua. Де найчастіше заражаються українці цим вірусом?

Найчастіше люди інфікуються під час переливання крові, у салонах краси (манікюр, педикюр, тату, пірсинг), стоматологічних кабінетах – взагалі під час будь-яких медичних маніпуляцій, де є контакт з кров’ю, а також унаслідок статевих контактів.

Високий рівень захворюваності на гепатит С спостерігається серед споживачів ін’єкційних наркотиків. Доступ до лікування для них ускладнено не тільки через високу вартість курсу, а й тому, що лікарі не в усіх випадках ставлять їх на облік.

Тиждень.ua. Чи є випадки, коли цю хворобу неправильно діагностують?

Так, для більшості людей хвороба переходить у хронічну стадію непомітно. У 80% хвороба протікає безсимптомно і закінчується цирозом і раком печінки. Тобто здебільшого люди до лікарів не звертаються. А якщо й звертаються, то в лікарнях їх рідко перевіряють на гепатит С. Адже наші громадяни недостатньо поінформовані щодо загроз здоров’ю та ситуації з гепатитом С. Треба самому на цьому наполягти або піти перевіритися в приватну лабораторію, на що також потрібні чималі кошти – до 2 000 грн.


Матеріали за темою:

Реклама
Останні публікації згорнути
 • Британськими вченими було виявлено, що показники в організмі людей, який курять лише електронні сигарети, вмісту токсинів і канцерогенів значно нижче, ніж в організмі звичайних курців. Інформація про цих дослідженнях була опублікована в журналі Annals of Internal Medicine.
  29 березня,
 • Як почуває себе релігія в АТО, чи знаходять представники різних конфесій на війні місце для служіння людям та чи не стане військовий конфлікт початком великого переділу релігійного впливу на Донбасі?
  29 березня, Єлизавета Гончарова
 • Кремль розширює географію своєї військової присутності на Близькому Сході
  29 березня, Юрій Лапаєв
 • Кількість українських бранців на території Росії та окупованого Криму зростає, однак досі не налагоджено механізму переговорів про їх визволення
  28 березня, Станіслав Козлюк
 • Картина білої американської художниці, яка зображує загиблого чорношкірого підлітка, спровокувала бурхливу суперечку щодо того, чи має хтось право говорити про чужий травматичний досвід, а також вкотре спростувала філософську тезу, згідно з якою «автор помер».
  28 березня, Олена Кухар
 • Як комп’ютерні віруси зменшують боєздатність і чиє засоби убезпечитись від них
  28 березня, Юрій Лапаєв
Новини партнерів 24tv.ua
Новини партнерів
Зворотний зв'язок
Тиждень дуже цінує думки своїх читачів і намагається враховувати їхню думку. Відгуки, коментарі і просто враження від прочитаного матеріалу ви можете надіслати за допомогою системи зворотнього зв 'язку. Редакція сайту обіцяє уважно вивчати ваші повідомлення — найцікавіші з них ми публікуватимемо у спеціальних статтях. Дякуємо за увагу та співпрацю.
 
©2007-2017 Тиждень.ua
Передрук або будь-яке інше комерційне використання сайту можливе лише з дозволу редакції.
RSS
Interfax

Будь-яке копiювання, публiкацiя, передрук чи наступне поширення iнформацiї, що мiстить посилання на "Iнтерфакс-Україна", суворо забороняється. Передрук, копіювання або відтворення інформації, яка містить посилання на агентство "Українські Новини", в будь-якому вигляді суворо заборонено