Тиждень.ua
Новини Політика Економіка Світ Суспільство Культура Історія Подорожі Авто Спецтеми Війна Колонки Архів журнал «Український тиждень» Світ у 2018 Передплата Пошук Галерея Інфографіка Відео Прес-релізи Приватна урбаністика
13 серпня, 2013   ▪   Ганна Маляр   ▪   кандидат юридичних наук, кримінолог   ▪   Версія для друку

Чому довічно ув’язнених в Україні більше, аніж у Росії

Недавно у ЗМІ з’явилась інформація про кількість довічно ув’язнених в Україні – 1 845 осіб. Ці дані порівняли з російськими і нашвидкуруч зробили висновки про те, що Україна випередила Росію.
Чому довічно ув’язнених в Україні більше, аніж у Росії

Не коректно (тобто вийде хибний висновок) просто порівняти дві цифри, не порівнюючи кримінальне законодавство і не розглянувши причини появи саме такої цифри. По-друге, необхідно пояснити читачам і іншу позицію щодо довічного засудження жінок (я надам її нижче по тексту).

Довічне позбавлення волі українські суди почали призначати з 2000 року. Питома вага засуджених до цього виду покарання в нашій державі в середньому становить 0,1%. Збільшення кількості призначення до довічного ув’язнення  спостерігалося з 2000 року лише двічі – у 2002–2003 та у 2007 роках. Тоді питома вага таких вироків збільшилася до 0,2% усіх засуджених. Усі пам’ятають, що до 2000 року найвищою мірою покарання була смертна кара.

Цікаво, що з 1991 до 1999 року відсоток вироків зі смертною карою становив так само 0,1% усіх засуджених. Тобто ми бачимо, що жодних змін у застосуванні найвищої міри покарання не сталося. Незначне збільшення кількості осіб, засуджених до довічного ув’язнення, відбувається на тлі незначного збільшення загальної кількості всіх зареєстрованих злочинів. Тобто пропорційна частка осіб, засуджених до довічного позбавлення волі за останні 13 років, залишається незмінною.

Якщо порівнювати кількість засуджених до довічного ув’язнення в Російській Федерації та Україні, варто звернути увагу на різницю в межах такого покарання, як позбавлення волі на певний строк, яке передує довічному позбавленню волі.

У Росії максимальний термін позбавлення волі 20 років (ст. 56 Кримінального кодексу РФ), а за сукупністю вироків – до 30 років. В Україні ці межі відповідно становлять 15 і 25 років (ст. ст. 63, 71 Кримінального кодексу України). Вочевидь, у російського суду є змога до того, як застосувати довічне ув’язнення, покарати злочинця на більший термін позбавлення волі, аніж в Україні, за рахунок чого і зменшується кількість «довічних» вироків.

Читайте також: Експерт: велика кількість довічно ув'язнених в Україні зумовлена "широким" законодавством та практикою його застосування

Крім того, пояснити різницю в кількості засуджених до довічного позбавлення волі в Україні та Росії можна порівнюючи категорії осіб, до яких не застосовують довічне позбавлення волі, що також впливає на статистику призначення цього виду покарання. Погляньте уважно на різницю категорій осіб, до яких не застосовують довічне позбавлення волі в Росії та Україні.

У Росії не застосовують довічне ув’язнення до: 1) жінок; 2) осіб, які вчинили злочин до 18 років; 3) чоловіків, які досягли віку 60 років на момент винесення вироку.

В Україні не застосовують довічне ув’язнення до: 1) жінок, які були у стані вагітності під час вчинення злочину або на момент винесення вироку; 2) осіб, які вчинили злочин до 18 років; 3) до осіб віком більш як 65 років;

Таким чином, кількість засуджених до довічного позбавлення волі в Україні може збільшуватися (порівняно з Росією) за рахунок осіб віком від 60 до 65 років і за рахунок жінок. Це звичайна математика.

Що ж до морально-етичного боку застосування довічного позбавлення волі до жінок, думки фахівців різняться. Зокрема я вважаю, що застосування кримінального покарання повинно ґрунтуватися на принципі рівності всіх громадян перед законом, незалежно від статі. Яка різниця для суспільства, хто – чоловік чи жінка – вчинив жорстоке вбивство? У такому разі і чоловік, і жінка становлять однакову суспільну небезпеку для всіх нас.

Я особисто знаю випадки, коли дружина брала на себе провину чоловіка, знаючи, що їй як матері малолітніх дітей призначать набагато менше покарання, аніж її чоловіку (який насправді вчинив злочин). Крім того, наше законодавство дозволяє звільняти (за певних умов) від відбування покарання жінок, які мають дітей віком до 7 років, натомість, чоловіки, які самостійно виховують дітей, таких привілеїв не мають. Їхні діти будуть направлені до дитячих будинків у разі засудження. Тож не варто порушувати «жіночу» тему настільки вузько – у жінок, які вчинили злочин, привілеїв куди більше, аніж у чоловіків.

Для довідки: довічне позбавлення волі здебільшого призначають за вчинення навмисного жорстокого вбивства (часто кількох) з обтяжливими обставинами. Зазвичай це вбивства способом, який завдає жертві особливих нелюдських страждань.

Справді, в Україні порівняно з європейськими країнами вчиняють більше навмисних вбивств, і взагалі кількість насильницьких тяжких злочинів більша. Цим частково можна пояснити і більшу кількість жорстких вироків.

Водночас світова практика застосування позбавлення волі та смертної кари довела, що жорсткість кримінального покарання не впливає на рівень злочинності і не виконує превентивної функції. Тому з погляду боротьби зі злочинністю довічне позбавлення волі не надто ефективна міра покарання (як і смертна кара свого часу). Держава все ж таки повинна шукати способи соціалізації громадян, які вчиняють злочини, а не просто їх ізолювати.
Матеріали за темою:

Реклама
Останні публікації згорнути
 • Дуже небагато західних і ще менше власне французьких дослідників усвідомлюють, що події 1917 року, котрі вони звикли вважати російською революцією, містять в собі насправді не одне національно-визвольне змагання, з метою побудови незалежних від Росії держав.
  15 грудня, Алла Лазарева
 • Під час Львівського безпекового форуму Тиждень поспілкувався з науковим співробітником Королівського інституту міжнародних відносин Chatham House Джеймсом Шерром про західні підходи до аналізу ситуації в Україні, миротворчу місію ООН на Донбасі та перспективи мінських угод.
  15 грудня, Ольга Ворожбит
 • У 70-х роках минулого сторіччя почалася забудова сходу Луганська. Місто зводило спальні квартали та повну інфраструктуру до них: лазні, гастрономи, ринки, парки, будинки побуту, кінотеатри, бібліотеки, школи, дитячі садки. Отримати житло в тому районі, який розбудовувався відразу та цілком на порожньому місці, було дуже престижно. Школи № 42 і № 24 були близнюками й споруджувалися за кубинським проектом із нульовим першим поверхом: чи то від землетрусів, чи то від повені.
  14 грудня, Вікторія Малишева
 • Заступник міністра освіти і науки розмовляв із Тижнем про реформу української науки, проблеми та завдання на цьому шляху, подолання імітування наукового процесу у сфері захисту дисертацій і сучасний обскурантизм.
  14 грудня, Ганна Трегуб
 • Українська політика за традиціями й за жанром — це цирк і розважальне шоу.
  14 грудня, Роман Малко
 • Дізнайтеся, скільки може коштувати ваша квартира – на DOM.RIA запрацював новий сервіс «Калькулятор вартості нерухомості».
  13 грудня,
Новини партнерів 24tv.ua
Новини партнерів
Зворотний зв'язок
Тиждень дуже цінує думки своїх читачів і намагається враховувати їхню думку. Відгуки, коментарі і просто враження від прочитаного матеріалу ви можете надіслати за допомогою системи зворотнього зв 'язку. Редакція сайту обіцяє уважно вивчати ваші повідомлення — найцікавіші з них ми публікуватимемо у спеціальних статтях. Дякуємо за увагу та співпрацю.
 
©2007-2017 Тиждень.ua
Передрук або будь-яке інше комерційне використання сайту можливе лише з дозволу редакції.
RSS

Матеріали, позначені як "Новини компаній" розміщуються на правах реклами. Передрук, копіювання або відтворення інформації, яка містить посилання на агентство "Українські Новини", в будь-якому вигляді суворо заборонено.