Тиждень.ua
Новини Політика Економіка Світ Суспільство Культура Історія Подорожі Авто Спецтеми Війна Колонки Архів журнал «Український тиждень» Пошук Галерея Інфографіка Відео Прес-релізи
7 липня, 2013   ▪   Олександр Заклецький   ▪   Версія для друку

Кібермауглі. Надмірна доступність телевізора і гаджетів може гальмувати розвиток дитини

Часто можна помітити, що діти, яким майже з пелюшок дозволяють дивитися мультфільми й гратися з айфонами та айпадами, майже не розмовляють. Белькотять щось собі під ніс, але нормального вербального обміну інформацією немає ні у два, ні подеколи навіть у чотири роки. Хоча розвиток відбувається – вже трирічними вони вміють запускати програми, а один вундеркінд навіть назамовляв платних ігор для айфона на 200 грн.
Матеріал друкованого видання
№ 25 (293)
від 26 червня, 2013
Кібермауглі. Надмірна доступність телевізора і гаджетів може гальмувати розвиток дитини

Однобокий розвиток

Спочатку батьки радіють раннім успіхам дитини на кібернетичній ниві – її можна зайняти цікавою іграшкою навіть не на кілька годин, а на необмежений час. Вона не плаче, не кричить. Але потім виявляється, що гальмується загальний розвиток, малеча слабо соціалізується як зі своїми однолітками, так і з представниками інших вікових груп. У неї низька зацікавленість у реальних іграх і недостатні навички вербальної комунікації.

«Телевізор, як і інші засоби візуальної передачі даних, здебільшого навантажує праву половину мозку, а, наприклад, читання книжок – ліву, – вважає професор Анатолій Чуприков, директор Київського міського центру «Психічне здоров’я дітей та підлітків». – Із трьох років починається активний розвиток саме правої півкулі. Підсовуючи своїм дітлахам комп’ютер або телевізор із мультиками, ми не стимулюємо ліву, тож розвиток відбувається однобоко. У шести-семирічному віці має активізуватися ліва півкуля, яка відповідає за логіку та семантику, але якщо дитина зациклена на ком­п’ю­тері, то цього не станеться. І в разі, коли функція не вступає в силу, потім нормалізуватися вона вже не зможе».

Наслідками педагогічної запущеності стають низька здатність до навчання, невпевненість у собі, замкненість, ускладнене контактування з іншим

Велика кількість різноманітних іграшок погіршує увагу, а їхня інтерактивність гальмує розвиток фантазії й абстрактного мислення. Малюку складно сконцентруватися на якійсь одній, адже цяцьок дуже багато. Тільки-но набрид один об’єкт для ігор, дитина миттєво перемикається на інший, навіть не намагаючись увімкнути фантазію. «У результаті вона мислить цілісними блоками й не здатна до аналізу, може мислити зображеннями та жестами, але не вербальними категоріями. Просто ми свого часу не дали їй альтернативи просторово-візуальному мисленню. Тому вся її реальність і досвід звужуються до екранних», – пояснює Чуприков.

Залежність від комунікації

Нещодавно психолог із Санкт-Петербурга Катєріна Мурашова запропонувала підліткам віком від 12 до 18 років провести вісім годин поспіль без комп’ютера, телевізора, мобільного телефона та інших засобів комунікації. При цьому заняття музикою, читання, писання, малювання та інші шляхи самовияву не заборонялися. Витримали весь цей час лише троє із 68! Семеро учасників експерименту спромоглися на п’ять годин. Більшість із них мотивували те, що зійшли з дистанції, одностайним «я більше не міг цього пережити», «в мене голова майже луснула», «боявся, що зараз вибухну». У 27 учасників спостерігалися дивні симптоми: запаморочення, жар, озноб, нудота, тремор рук, пітливість, сухість у роті, біль у животі або грудях. Майже всі піддослідні відчували тривогу, страх, а в п’ятьох навіть була «панічна атака», ще в трьох – думки про суїцид. Усі ці симптоми зникли, щойно підлітки знову дістали доступ до засобів комунікації. 51 учасник із 68 визнав свою практично наркотичну залежність від комп’ю­терів та інших пристроїв.

Читайте також: Шкільний неформат: як уникнути освітньої муштри?

Ще в 1970-х роках американські вчені підрахували, що дві години, проведені перед телевізором, гальмують розвиток шести слів. Що вже тоді казати про комп’ютер, біля якого малеча проводить набагато більше часу? Як наслідок – текстове вербальне мислення в дитини практично стоїть на місці, вона мислить образами, а не словами, їй складно чітко переказати ті чи інші події. «Років через 15–20 ми матимемо ціле покоління молодих людей, які страждатимуть від депресії, – вважає психолог Київської міської клінічної психоневрологічної лікарні № 1 імені Павлова Юлія Склярук, – через те що дитинство не було сповнене емоцій, як позитивних так і негативних, а натомість лише їхні симулякри: мультфільми та комп’ютерні іграшки».

Усі розповіді апологетів комп’ютерних забавок про те, що є й ігри для розвитку малюків, умить розвінчує простий факт – вони хочуть гратися в ті самі, що й дорослі, тому їх цікавитимуть не «розмальовки» чи «самоучки», а «Call of Duty», «World of Warcraft» та «Angry Birds». Просто якщо дитина буде не в темі всіх комп’ютерних новинок, то серед своїх однолітків може мати низький соціальний статус. Окрім того, спілкування хай навіть із найдосконалішою програмою для розвитку дитини залишає в ній велику пустоту емоційної взаємодії. Реальне спілкування підміняється візуальною інформацією. В результаті такої емоційної незрілості особистість просто не в змозі «перетравити» ті дані, які до неї надходять.

Педагогічна занедбаність

У багатьох розвинених країнах, приміром Швеції, дедалі частіше став діагностуватися психічний розлад, який раніше приймали за аутизм. Згодом з’ясувалося, що це так звана педагогічна занедбаність, яка характеризується затримкою психічного розвитку, що спричинена небажанням батьків приділяти дитині увагу, домінуванням їхньої кар’єрної активності над вихованням малечі. Вони не розуміють, що живе спілкування ніякий комп’ютер, іграшка чи телевізор замінити не може. «Сучасними методами лікуються і аутизм, і педагогічна занедбаність, – заспокоює професор Чуприков. – Головне – не боятися поглянути правді у вічі та якомога раніше звернутися до фахівців, адже якщо дитина не почала розмовляти у п’ять – сім років, то навіть у разі інтенсивного лікування і застосування найновітніших методів у такого пацієнта буде певний психічний відбиток на все життя, пов’язаний передусім із ускладненням абстрактного мислення».

Читайет також: Сігуте Ах: «Нинішні діти мають перед собою велике випробування»

Наслідками педагогічної запущеності стають низька здатність до навчання, невпевненість у собі, замкненість, ускладнене контактування з іншими. При цьому у звичних ситуаціях такі діти нормально орієнтуються, можуть виявляти певну гнучкість, ініціативу, самостійність і цілеспрямованість, але тільки тоді, коли це стосується сфери, яка їх цікавить.

Тож якщо перед вами стоїть вибір: увімкнути дитині мультик чи приділити увагу й час, погратися разом і поспілкуватися, не нехтуйте його важливістю адже він безпосередньо впливає на емоційний та психологічний розвиток малечі.


Матеріали за темою:

--> --> -->
Реклама
Останні публікації згорнути
 • Французькі політики, котрі відразу після Помаранчевої революції позиціонували себе групою підтримки України, нині активно лобіюють інтереси Кремля.
  31 травня, Алла Лазарева
 • Скільки регіональних осередків має кожна парламентська партія? В яких регіонах найбільше партійних представництв, та яка партія має найбільшу мережу? Відповіді на ці питання шукала Громадянська мережа ОПОРА. Аналіз ґрунтується на інформації, яка була надана на запит до Міністерства юстиції України щодо всіх зареєстрованих в Україні структурних осередків шести парламентських політичних партій, які мають свої фракції у Верховній Раді («Блок Петра Порошенка», «Народний фронт», «Опозиційний блок», Об’єднання «Самопоміч», Радикальна партія Олега Ляшка, Всеукраїнське об’єднання «Батьківщина»).
  30 травня,
 • Протягом тижня західні ЗМІ писали про політичну кар'єру Савченко, повернення викрадених активів, призначення Андерса Фог Расмуссена радником Порошенка та напади на журналістів в Україні
  30 травня, Віталій Рибак
 • У Франції є прошарок політиків, які демонструють якщо не прихильність до України, то бодай стійкість супроти московських впливів. Із ними можна й треба співпрацювати, принаймні ситуативно
  30 травня, Алла Лазарева
 • Пострадянська автократія намагається перетворити чорне золото на модерність
  29 травня, The Economist
 • За перипетіями Великодня і травневих свят залишилася майже непоміченою одна не менш знакова подія, яку оминули увагою вітчизняні ЗМІ. 6 травня Арсєній Павлов, відомий більшості під позивним Моторола, лідер батальйону «Спарта», що стратив 15 наших бійців в аеропорту, отримав ключі від квартири в самісінькому центрі Донецька у висотній новобудові.
  29 травня, Станіслав Васін
Новини партнерів 24tv.ua
Новини партнерів RedTram
Зворотний зв'язок
Тиждень дуже цінує думки своїх читачів і намагається враховувати їхню думку. Відгуки, коментарі і просто враження від прочитаного матеріалу ви можете надіслати за допомогою системи зворотнього зв 'язку. Редакція сайту обіцяє уважно вивчати ваші повідомлення — найцікавіші з них ми публікуватимемо у спеціальних статтях. Дякуємо за увагу та співпрацю.
 
работа Харьков оптимизатор любовный гороскоп на год Жеральдин Пайя http://avtosale.ua/
©2007-2016 Тиждень.ua
Передрук або будь-яке інше комерційне використання сайту можливе лише з дозволу редакції.
RSS
Interfax

Будь-яке копiювання, публiкацiя, передрук чи наступне поширення iнформацiї, що мiстить посилання на "Iнтерфакс-Україна", суворо забороняється. Передрук, копіювання або відтворення інформації, яка містить посилання на агентство "Українські Новини", в будь-якому вигляді суворо заборонено