Тиждень.ua
Новини Політика Економіка Світ Суспільство Культура Історія Подорожі Авто Спецтеми Війна Колонки Архів журнал «Український тиждень» Світ у 2018 Передплата Пошук Галерея Інфографіка Відео Прес-релізи Приватна урбаністика
26 липня, 2012   ▪   Юрій Гук   ▪   Версія для друку

Церковний статус-кво: Патріарх Кірілл не наважиться на відкритий конфлікт з митрополитом Володимиром

В Україну знову прибув Патріарх Російської православної церкви Кірілл. Офіційна причина візиту (крім стандартно декларованого ось уже три роки бажання відсвяткувати річницю хрещення Русі) – взяти участь у заходах з нагоди 20-річчя архієрейського служіння предстоятеля УПЦ МП митрополита Володимира Сабодана.
Матеріал друкованого видання
№ 30 (247)
від 26 липня, 2012
Церковний статус-кво: Патріарх Кірілл не наважиться на відкритий конфлікт з митрополитом Володимиром

У програмі лише триденного візиту Кірілла передбачено проведення аж двох засідань Синоду 26 і 27 липня, але вже РПЦ в цілому. Формально цей Синод не може втручатись у внутрішні справи УПЦ МП. Але важливі речі, ймовірно, відбуватимуться підкилимно, адже Кірілл просто зобов’язаний виявити свою позицію в прихованому конфлікті між Володимиром та радикально проросійськими ієрархами, які намагалися нещодавно влаштувати справжній переворот.

Нагадаємо, з вересня минулого року, коли блаженніший Володимир надовго потрапив до лікарні, митрополити Одеський Агафангел, Донецький Іларіон і настоятель Києво-Печерської лаври Павло спробували фактично захопити управління церквою. На синодах, що відбулися взимку, об’єднаними зусиллями вони звільнили практично з усіх впливових посад архієпископа Олександра (Драбинка), якого вважають лідером автокефалістського крила в УПЦ МП, а також спробували підштовхнути уніфікацію Статуту УПЦ МП з РПЦ у цілому. Розглядалася можливість фактичної ліквідації автономії УПЦ МП, а в перспективі – її поділ на «митрополичі округи» з безпосереднім підпорядкуванням їх Москві. Однак митрополит Володимир вийшов з лікарні й у травні провів засідання Синоду, дещо відкоригувавши рішення, прийняті за його відсутності. Зокрема, на посаду керуючого справами церкви призначили архієпископа Антонія (Паканича), на якого, за оцінками спостерігачів, предстоятель робить ставку як на свого можливого наступника. Проте очікуваних автокефалістами кадрових контррішень на кшталт відставки Агафангела чи переведення на Чернігівську кафедру намісника Лаври Павла так і не було.

Читайте також: Ілюзія «Третього Риму»

Натомість 20 липня в Києві відбувся новий Синод під головуванням Володимира. Зі Львова на Білоцерківську єпархію переведений архієпископ Августин, а архієпископ Митрофан переїхав із Білої Церкви до Луганська. За оцінками експертів, ці перестановки є ознакою посилення як позицій предстоятеля церкви, так і його контролю над Луганською єпархією, відомою своїми проросійськими настроями. Переїзд же владики Августина ближче до Києва трактують як виконання його особистого прохання служити ближче до столиці на знак особистої дружби та вдячності за підтримку митрополита під час недавньої кризи.

Водночас відомо, що архієпископ Митрофан під час хвороби Володимира обстоював правомірність рішень, ухвалених контрольованими проросійським «тріумвіратом» Синодами. І в травні останній перевів його зі впливової посади керуючого справами на пост голови відділу зовнішніх церковних відносин. Що, звичайно, звучить дуже почесно, але за значущістю можна порівняти приблизно з кріслом міністра закордонних справ Української РСР за часів Радянського Союзу. Та сама невизначеність і з владикою Августином. Так, його особиста лояльність до митрополита Володимира сумніву не підлягає. Ось тільки крім сказаного вище тепер уже колишній львівський архіпастир відомий ще й жорсткою позицією щодо збереження канонічної єдності з Москвою.

Тож однозначно з приводу рішень липневого Синоду УПЦ МП можна сказати лише те, що ними Володимир ще раз підтвердив власний статус лідера церкви, який контролює ситуацію в ній, але при цьому не посиливши позиції автокефалістів, як дехто вважає. Причому такого, що залишається авторитетом і для останніх, і для русофілів. Та в будь-якому разі на відкритий конфлікт із ним Патріарх Кірілл не піде за жодних обставин. Проте час грає не на користь митрополита.
Матеріали за темою:

Реклама
Останні публікації згорнути
 • У 70-х роках минулого сторіччя почалася забудова сходу Луганська. Місто зводило спальні квартали та повну інфраструктуру до них: лазні, гастрономи, ринки, парки, будинки побуту, кінотеатри, бібліотеки, школи, дитячі садки. Отримати житло в тому районі, який розбудовувався відразу та цілком на порожньому місці, було дуже престижно. Школи № 42 і № 24 були близнюками й споруджувалися за кубинським проектом із нульовим першим поверхом: чи то від землетрусів, чи то від повені.
  14 грудня, Вікторія Малишева
 • Заступник міністра освіти і науки розмовляв із Тижнем про реформу української науки, проблеми та завдання на цьому шляху, подолання імітування наукового процесу у сфері захисту дисертацій і сучасний обскурантизм.
  14 грудня, Ганна Трегуб
 • Українська політика за традиціями й за жанром — це цирк і розважальне шоу.
  14 грудня, Роман Малко
 • Дізнайтеся, скільки може коштувати ваша квартира – на DOM.RIA запрацював новий сервіс «Калькулятор вартості нерухомості».
  13 грудня,
 • Як український бізнес завойовує ринок ЄС
  13 грудня, Максим Віхров
 • У момент російської анексії Криму на півострові проживало понад 4 тисячі українських дітей-сиріт. Виїхати вдалося одиницям, решті ж Росія автоматично нав’язала своє громадянство. Україна не отримує жодної інформації про цих дітей і не має механізмів для повернення їх з окупації.
  13 грудня, Ганна Чабарай
Новини партнерів 24tv.ua
Новини партнерів
Зворотний зв'язок
Тиждень дуже цінує думки своїх читачів і намагається враховувати їхню думку. Відгуки, коментарі і просто враження від прочитаного матеріалу ви можете надіслати за допомогою системи зворотнього зв 'язку. Редакція сайту обіцяє уважно вивчати ваші повідомлення — найцікавіші з них ми публікуватимемо у спеціальних статтях. Дякуємо за увагу та співпрацю.
 
©2007-2017 Тиждень.ua
Передрук або будь-яке інше комерційне використання сайту можливе лише з дозволу редакції.
RSS

Матеріали, позначені як "Новини компаній" розміщуються на правах реклами. Передрук, копіювання або відтворення інформації, яка містить посилання на агентство "Українські Новини", в будь-якому вигляді суворо заборонено.