Тиждень.ua
Новини Політика Економіка Світ Суспільство Культура Історія Подорожі Авто Спецтеми Війна Колонки Архів журнал «Український тиждень» Передплата Пошук Галерея Інфографіка Відео Прес-релізи Приватна урбаністика
12 липня, 2012   ▪   Юрій Гук   ▪   Версія для друку

Русифікація Статуту УПЦ МП може спровокувати розкол

28 липня до Києва з візитом має приїхати Патріарх РПЦ Кірілл. Здавалося б, нічого особливого в цьому немає – «московський гість» здійснює їх регулярно від часу свого обрання главою Російської церкви – починаючи з 2009 року. Проте цього разу візит супроводжується ескалацією конфлікту всередині УПЦ МП з приводу русифікації Статуту цієї церкви
Русифікація Статуту УПЦ МП може спровокувати розкол

Здивувала вже сама поява новини про візит глави РПЦ, про яку вперше повідомив не офіційний сайт УПЦ, а Донецький митрополит Іларіон (Шукало), який очолює Комісію з розробки нового Статуту УПЦ МП та вважається одним із основних претендентів на місце митрополита Володимира (Сабодана). І значно пізніше її підтвердив офіційний прес-секретар Київської митрополії протієрей Георгій Коваленко.

Операція «Уніфікація»

Схоже, така обізнаність донецького архіпастиря аж ніяк не випадкова. Місяць тому Тиждень уже писав про ситуацію в УПЦ МП (див. «В УПЦ (МП) назріває «регіональний» розкол»), де йшлося про те, що між Донецьким митрополитом Іларіоном і Патріархом Кіріллом ведуться інтенсивні консультації про уніфікацію Статуту УПЦ МП зі Статутом Російської церкви, аж до утворення в Україні так званих митрополичих округів із фактичним їх прямим підпорядкуванням кожного окремо безпосередньо Московському патріарху, а також зведенням УПЦ МП до звичайного екзархату, як це було за часів СРСР.

Останні події дають підстави вважати, що відповідна інформація таки відповідає дійсності. Протистояння серед вищих ієрархів УПЦ МП продовжує загострюватися, і дедалі частіше вони потрапляють у публічну площину. Спочатку з різкою критикою позиції митрополита Володимира, який відкинув ідею уніфікації Статуту УПЦ та РПЦ, з різкою критикою у відкритому листі виступив один із найбільш антиукраїнськи налаштованих «яструбів» ідеї «русского міра» в УПЦ МП Одеський митрополит Агафангел.

Загалом відповідь митрополита Володимира була витримана в традиціях конфіденційності, проте глава юридичного відділу УПЦ МП Валерій Волинець у спілкуванні з Агафангелом вдався до такого ж відкритого листа, в якому, крім вказівки на неприпустимість образливого тону з боку глави Одеської єпархії, наведене знакове посилання на те, що наразі більшість архієреїв (33 особи) УПЦ МП вважають за необхідне призупинити діяльність комісії Іларіона «заради збереження церковного миру».

На межі чергового розколу?

У листі глави юридичного департаменту чітко вказується, що діяльність цієї комісії «не зовсім відповідає поставленим перед нею завданням», а митрополит Іларіон «вирішив одноосібно змінити не тільки діючий Статут про управління УПЦ, а пішов далі, бажаючи змінити канонічний статус УПЦ». Тож Волинець підсумовує, що «якщо і надалі рішення цієї комісії, які схвалює митрополит Іларіон, виходитимуть за рамки Статуту про управління УПЦ, вносячи смуту і розкол в Українську православну церкву, я особисто не бачу жодної потреби в цій комісії» 

Читайте також: В УПЦ(МП) назріває «регіональний» розкол

ЗМІ став відомий і інший документ – рапорт того ж таки Валентина Волинця вже самому митрополиту Володимиру (Сабодану) –про зміст його телефонної розмови з донецьким митрополитом Іларіоном. Крім того, на особливу увагу заслуговують такі характеристики позиції Донецького митрополита:

- Особливе роздратування у нього викликали положення п. п. 7 та 8 розділу ІІ документу про виключне право Собору Української православної церкви, якому належить вища церковна влада, ухвалювати Статут про управління церквою, а також його право утворювати Київську митрополію УПЦ.

- Іларіон наполягає, що «такий документ, як Статут про управління Української православної церкви, нашій церкві взагалі непотрібний, оскільки Преосвященні архієреї УПЦ є членами Архієрейського Собору Російської православної церкви, всі іони голосували за Статут РПЦ, а якщо так, то і УПЦ має здійснювати свою рятівну місію, керуючись виключно положеннями та канонічними приписами Статуту РПЦ».

Суперечка навколо статусу Української православної церкви, здається, вже вийшла за рамки, нехай різкої та відкритої, проте наразі кабінетної дискусії вищих ієрархів та експертів. Вже 5 липня в Києві відбулася демонстрація (офіційно названа «хресною ходою») представників так званого політичного православ’я з вимогами відставки голови юридичного відділу УПЦ Валентина Волинця та рішучою підтримкою напрямку діяльності спеціальної Комісії на чолі з митрополитом Донецьким Іларіоном. Серед гасел на плакатах, які несли учасники ходи, були: «Вимагаємо привести Статут УПЦ у відповідність до Статуту РПЦ», «Віруючі України підтримують комісію для виправлення статуту УПЦ» і зовсім вже відвертий «На Україні потрібна не автокефалія – а екзархат РПЦ».

Важка артилерія чи слон у крамничці посуду?

На тлі таких подій і очікується приїзд до Києва патріарха Кірілла. І хоча про мету його приїзду частіше пишуть у висловах «він хоче розібратися в ситуації в Українській церкві», напевно, звичайним «ознайомленням» його візит не буде вичерпаний. Крім того, зазвичай під такий візит в Лаврі проводиться засідання щонайменше Синоду (УПЦ, а іноді і РПЦ в цілому). Не виключено також і позачергове скликання Архієрейського Собору, члени якого, попри всю свою виваженість, є ще й архієреями РПЦ в цілому.

Тим більше, що позиція Донецького митрополита може бути підтримана світським донецьким керівництвом, яке традиційно демонструвало готовність йти на поступки в гуманітарній царині в обмін на перегляд позиції Кремля щодо економічних, зокрема газових питань. Тож не можна виключати, що тиск на автономістське крило в УПЦ МП може стати складовою домовленостей між Януковичем і Путіним у рамках концепції «Харків-2». А до того ж уніфікація або скасування «за непотрібністю» Статуту УПЦ значно посилить позиції митрополитів південно-західних регіонів від екзарха України, а отже, не буде зайвою в разі втрати регіоналами центральної влади в країні.
Матеріали за темою:

Реклама
Останні публікації згорнути
 • Які політичні амбіції прагнуть утілити Юлія Тимошенко та її партія до 2019 року
  23 жовтня, Роман Малко
 • “Це не просто переписування політичної мапи, це справді свого роду революція”, - пише про результати парламентських виборів у Чехії у своїй статті “Революція Бабіша” у журналі Respekt його редактор Ерік Табери.
  23 жовтня, Ольга Ворожбит
 • Депресивні індустріальні пейзажі, зупинені шахти, масове безробіття — здавалося б, як посеред цієї безнадії може знайтися місце для вируючого світу прогресивного мистецтва?
  23 жовтня, Анна Ставиченко
 • Які процеси відбуваються на Сонці та як вони здатні позначатися на нашій планеті
  22 жовтня, Олег Фея
 • «Ханська Україна» проти «Новоросії»: що закарбовано в історичній пам’яті?
  22 жовтня, Михайло Якубович
 • Колишній аеророзвідник, ветеран АТО Євген Ярило та його брат-шахтар Євген Гущин відкрили в Києві ветеранську тату-майстерню Der Igel (з нім. «їжак»). Обоє кардинально змінили рід занять, дуже цим задоволені й закликають інших займатися тим, чим справді хочеться.
  21 жовтня, Ганна Чабарай
Новини партнерів 24tv.ua
Новини партнерів
Зворотний зв'язок
Тиждень дуже цінує думки своїх читачів і намагається враховувати їхню думку. Відгуки, коментарі і просто враження від прочитаного матеріалу ви можете надіслати за допомогою системи зворотнього зв 'язку. Редакція сайту обіцяє уважно вивчати ваші повідомлення — найцікавіші з них ми публікуватимемо у спеціальних статтях. Дякуємо за увагу та співпрацю.
 
©2007-2017 Тиждень.ua
Передрук або будь-яке інше комерційне використання сайту можливе лише з дозволу редакції.
RSS
Interfax

Будь-яке копiювання, публiкацiя, передрук чи наступне поширення iнформацiї, що мiстить посилання на "Iнтерфакс-Україна", суворо забороняється. Передрук, копіювання або відтворення інформації, яка містить посилання на агентство "Українські Новини", в будь-якому вигляді суворо заборонено