Тиждень.ua
Новини Політика Економіка Світ Суспільство Культура Історія Подорожі Авто Спецтеми Війна Колонки Архів журнал «Український тиждень» Передплата Пошук Галерея Інфографіка Відео Прес-релізи Приватна урбаністика
13 червня, 2012   ▪   Богдан Буткевич   ▪   Версія для друку

Будівничі піраміди Мавроді: молоді українці масово долучаються до МММ

Кореспондент Тижня став вкладником МММ, щоб дослідити цю структуру зсередини
Матеріал друкованого видання
№ 23 (240)
від 7 червня, 2012
Будівничі піраміди Мавроді: молоді українці масово долучаються до МММ

Коли на початку січня 2011-го російський авантюрист з 1990-х Сєрґєй Мавроді заявив про запуск нової фінансової піраміди під назвою «Мы Можем Многое», пообіцявши учасникам загальну прибутковість на рік 240–360%, здавалося, що це жарт. Але за півтора року існування нове втілення МММ розрослося пострадянськими теренами до величезної мережі у 30 млн учасників (принаймні так стверджує офіційний сайт), і далі нарощуючи оберти. Хоча є всі ознаки того, що невдовзі піраміда, згідно з усіма законами економіки, почне валитися. Кореспондент Тижня удав із себе дурня і став вкладником МММ, щоб дослідити цю структуру зсередини. 

Читайте також: Адепти жовтого Бога

ШЛЯХ МАВРОДІ

«Будь-яка піраміда завжди будується на шахрайстві, – каже фінансовий аналітик Андрій Бичинський. – Це порожні гроші, які не приносять жодного суспільного блага. Принцип дуже простий: що більше ти зможеш затягти людей у структуру, тим більше отримаєш. Спочатку твій внесок піде іншим, старшим її членам. А потім так само від наступних внесків нових охочих заробити легкі гроші певний відсоток спрямовується тобі. При цьому кошти, що накопичуються, нікуди не вкладаються, а просто мігрують від найнижчої ланки до найвищої».

Саме за цим принципом живе й МММ-2011. Живе, хоча спочатку цій структурі обіцяли дуже швидку смерть уже через сумнівну славу її засновника Сєрґєя Мавроді. Його перша піраміда після свого банкрутства 1994-го розорила щонайменше 10 млн осіб, а 50 людей через фінансовий крах наклали на себе руки.

На початку 2000-х Мавроді, перебуваючи в розшуку Інтерполу, створює ще одну піраміду в інтернеті Stock Generation (SG) – віртуальну біржу, де торгували віртуальними акціями віртуальних компаній. Її жертвами стали кілька мільйонів людей на Заході: у США, Великій Британії та низці європейських країн. Нарешті у 2003-му його арештовують у Москві, чотири роки судять, засуджують до чотирьох із половиною років ув’язнення, і за місяць після винесення вироку випускають на волю. Деякий час Мавроді пише книжки, де розповідає, що став жертвою «системи», та збирається із силами, а з січня 2011-го запускає реінкарнований МММ.

Суть цієї структури дуже проста, а в дечому навіть витончена. Усі вкладені гроші зберігаються на рахунках самих учасників, які поділяються за ієрархією на рядових, десятників, сотників, тисячників і темників. Це не означає, що під керівництвом десятника саме десять осіб – їх може бути і 20, і 50. Це швидше питання рівня відповідальності, адже він відповідає тільки за свій осередок і здійснює рух коштів лише всередині нього, тоді як сотник і вищі «пірамідальники» – між різними осередками. Однак саме десятники вербують нових членів, за що отримують 10% внеску кожного неофіта, а також здійснюють усі безпосередні фінансові операції: виплати учасникам піраміди, прийом нових внесків від них тощо. Контролюють їх сотники, тих – тисячники, останніх – темники, що підпорядковуються керуючому регіональним відділенням, якого призначає особисто Мавроді.

Сєрґєй Мавроді цього разу побудував піраміду таким чином, щоб максимально ускладнити процес притягнення себе до відповідальності. У 1990-х всі гроші піраміди зберігалися на одному рахунку, блокування якого одразу спричинило колапс усієї системи. Тепер же кошти розпорошені на десятках тисяч приватних рахунків у десятках банків у різних країнах. Понад те, весь рух грошей у системі є операціями між приватними рахунками.

Проте є один важливий момент, за який уже починають хапатися відповідні органи і який не може ігнорувати Мавроді: ліцензія на здійснення фінансових операцій. Зокрема, Національна комісія з регулювання ринків фінансових послуг України зазначає, що «на сьогодні до Державного реєстру фінансових установ будь-яка інформація про МММ-2011 не вносилася і статус фінансової установи організація не отримувала, як і ліцензії на надання фінансових послуг, тому її діяльність апріорі є шахрайською». До того ж Закон «Про захист прав споживачів» містить визначення пірамідальної схеми (фінансової піраміди) і заборону на її створення. Окрім того, МММ веде активну рекламну кампанію, що не можна робити без тієї-таки ліцензії.

Також замість цілком реальних акцій, які випускалися у 1990-х та які стали одним із наріжних каменів обвинувачення, цього разу «маври» (внутрішня валюта МММ) у реальності не існують і є суто віртуальним еквівалентом розрахунків, не більше. Їхня вартість постійно варіюється, в будь-який час свою частку можна продати. Саме різниця в ціні є доходом учасника.

Курс МММ-валюти розписаний на багато місяців наперед, його можна подивитися на офіційному сайті піраміди та на web-сторінці самого Мавроді. Відсоткова ставка прибутковості «маврів» залежить від часу, впродовж якого ви залишаєтеся в системі: що довше тримаєте вклад, то більше отримуєте: 20%, 30% або 40%. Отже, створена система цілком дає змогу спритному та розумному швидко відбити й заробити нові кошти, а кволому і туподумному втратити все.

Читайте також: Заслані козачки

БОРЦІ ІЗ СИСТЕМОЮ

Занурення в структуру МММ для кореспондента Тижня розпочалося із її сайта в Україні та простої процедури реєстрації – вигадане ім’я взяти було дуже легко, адже жодних паспортних даних від тебе не вимагається. Лише за 5 хв після реєстрації я отримав повідомлення від мого куратора – такого собі Сергія, в якому містилися контактні дані.

Телефоную. Кажу, що хочу стати вкладником, і цікавлюся, як зробити первинний внесок. За 10 хв отримую SMS-повідомлення з даними рахунка-«десятки». Редакція вирішила ризикнути 300 грн. На той момент дохідність вкладів у піраміду сягала 40% на місяць. За умовами, забрати 300 грн зможу через два тижні, бонус за входження в систему – через місяць після вступу, тобто 16 червня. Того дня мені обіцяли виплатити 375 грн, враховуючи 40% «дивідендів», плюс 160 грн бонусу за первинний внесок. Загалом 535 грн. Тобто чистий заробіток за місяць становитиме 235 грн.

За тиждень після реєстрації я зустрівся зі своїм десятником в одному з київських кафе. Розповідаю йому, що хочу, як і він, працювати в структурі МММ. «Взагалі-то я тренер із бізнес-технологій, – кажу не мигнувши оком. – У мене великий людський ресурс, який можу сюди долучити. Але для цього маю бути сам переконаний у тому, що це вигідно і максимально безпечно для мене».

Очікував, що спритний хлопець розпочне стандартну агітацію для лохів у стилі відеороликів, які викладені на офіційних ресурсах МММ. «Я раніше працював за 2 тис. грн на місяць, – із запалом розповідає десятник. – Ще й платив за навчання, тому відпрацьовував вантажником. Тепер заробляю 40–50 тис. грн на місяць. І нарешті відчув, як же нас обманює клята держава, коли ти маєш горбатитися на ненависній роботі, де тебе використовують як скотину!» Не вірю своїм вухам: на мене впродовж 20 хв обрушується жорстка антикапіталістична пропаганда з прокльонами на адресу фінансової системи, держави-вампіра, рабського існування найманого працівника тощо. Здається, ще трохи – і Сергій витягне з кишені пошарпану червону книжечку з портретом Ілліча й запросить вступати в підпільний ревком більшовиків.

Запитую, чи є в мене шанс дорости до десятника. «Без проблем! – відповідає той. – Бачу, ти людина розумна, тож стаєш куратором щонайменше для п’яти осіб, відкриваєш власний рахунок – і працюй собі на здоров’я. Ще й матимеш пільгові умови купівлі «маврів» і право на 5% суми, що буде на рахунку твоєї «десятки». Домовляємося, що за два дні надам список людей, а він реєструє мене в системі десятників.

Раптом змінюю тему: чи не боїться він, що МММ невдовзі обвалиться? Сергій відповідає, що в жодному разі, адже, мовляв, допоки держава не лізтиме у справи МММ, усе буде добре: у неї необмежений ресурс зростання. «Навіть серйозний банк завалиться, якщо всі побіжать з нього гроші забирати, – зазначає хлопець. – Проти нас зараз започаткували кампанію у ЗМІ, які нас оббріхують, називають шахраями. Але ж у чому шахрайство? І сам Мавроді, і кожен десятник одразу попереджають, що ви можете все втратити і жодних гарантій немає. Чому тоді гра в карти на гроші не шахрайство? Там також усе від удачі залежить». Взагалі-то чинне законодавство організацію гри в карти на гроші вважає кримінальним діянням, але казати Сергію я цього не став.

Наступного дня після моєї розмови з десятником Мавроді оголосив про початок «Операції Фенікс», суть якої полягає в різкому зниженні прибутковості за вкладами із 40% до 10% на місяць. Крім того, скасував бонуси новачкам, а також оголосив про ліквідацію тих структур піраміди, у яких є борги перед учасниками. Він заявив, що ця «операція є відповіддю на «безперервні провокації та істерики в пресі» й «активність влади з протидії» МММ-2011. Що одразу викликало ланцюгову реакцію – паніку серед вкладників. Вже є інформація про те, що в багатьох філіях піраміди цілковито припинені виплати внесків, а офіси масово закриваються. Згодом Мавроді заявив про заснування ще однієї піраміди під назвою МММ-2012, призначення якої – допомогти старій структурі вийти зі скрути.

Та Сергій, мій куратор, запевнив, що я можу забрати свої гроші хоч зараз, а всі ті чутки – це не більше ніж «наклепницька кампанія проти МММ». Мовляв, «у Багдаді все спокійно», хоча й трохи сутужно. Понад те, повідомив мені, що відтепер став сотником. Я ж вирішив не забирати грошей, щоб до самого кінця простежити долю найяскравішої фінансової афери в Україні після епопеї з «Еліта-Центром» і «Кінгз Кепітал». Цікаво, що на час написання цієї статті ні в МВС, ні в органах прокуратури з боку вкладників не було жодного звернення чи скарги на дії піраміди.

Читайте також: Перевертні в попівських рясах

МОЛОДІ ТА ЦИНІЧНІ

Мотивація людей, які тепер йдуть у МММ, зовсім не та, що була в 1990-х. Більшість її вкладників сьогодні – молодь до 30 років. У 1994-му, за статистикою, переважали якраз люди середнього віку, 30–35% становили пенсіонери. Виходить, цього разу масова реклама не допомогла залучити до фінансової піраміди найуразливішу для шахраїв верству населення – літніх людей. А активна та нахраписта молодь, яка хоче швидких і легких грошей, сама пішла до лав піраміди.

«Молоді завжди притаманне бажання випробувати своє щастя, – пояснює Євген Головаха, заступник директора з наукових питань Інституту соціології НАНУ. – Нині вона більш грамотна, ніж у позаминулому десятиріччі, й розуміє, що спочатку будь-яка піраміда справді приносить чималі прибутки, а потім обвалиться. І намагається все чітко розрахувати, сподіваючись вискочити з неї до того, як та зазнає краху».

Але чому Мавроді саме зараз вирішив запустити нову піраміду? Звичайно, можна припустити, що він вичікував, доки люди забудуть про його попередню аферу. Але ж як пояснити той факт, що, за інформацією самого МММ, саме Україна останні півроку є локомотивом розвитку структури? 

«З приходом нинішньої команди до влади стався певний відкат загальної суспільної атмосфери в перші пострадянські роки, – пояснює Євген Головаха. – Не в зовнішніх виявах того часу, а в плані настроїв населення. Люди щодня зіштовхуються з поверненням до реалій початку 1990-х, фактично до системи совєцької бюрократії в умовах пострадянського «бєспрєдєла». І, безумовно, ця атмосфера сприяє реінкарнації й інших елементів тієї епохи, зокрема МММ».

Як відомо, термін життя піраміди, згідно з науковими обчисленнями, – рік, щонайбільше півтора. Отже, МММ-2011 зараз у будь-якому разі потрапляє в зону турбулентності, й шанси виплоду Мавроді дожити до осені вельми примарні. Однак постає питання: а що ж далі?

«Головна проблема діяльності МММ – навіть не втрата населенням своїх грошей, – стверджує соціопсихолог Андрій Струтинський. – Головне те, що в людях такі піраміди виховують цинізм. І неважливо, брали вони участь у ній чи ні. Згадайте лишень, як після краху МММ у 1990-х, за соціологічними опитуваннями, різко впала довіра до ринкової економіки та реформ загалом. Адже особиста нажива змушує кожного члена піраміди обманювати неофітів. І він це робитиме, навіть якщо точно знатиме, що ті все втратять. Пізніше, після її розвалу, це виявлятиметься і в інших сферах та проектах. Підривається довіра до фінансової системи держави як такої, що тримається виключно на довірі людей до неї та одне до одного. Тому будь-яка держава просто зобов’язана боротися з пірамідами всіма наявними в неї засобами».

Читайте також: Як знахарі та ворожки безкарно оббирають психологічно слабких людей


Матеріали за темою:

Реклама
Останні публікації згорнути
 • За якою траєкторією вже понад 25 років іде студентський рух у країнах колишнього СРСР
  23 липня, Арсеній Сітніков
 • Хіт-парад 12-2, «Червона рута» в Севастополі, касети-фірмачі та інші радощі середини 1990-х
  22 липня, Сергій Харинович
 • Погодьтеся, вести довгі розмови про систему правосуддя в невизнаній «республіці» доволі дивно. Які закони можуть бути на території цілковитого беззаконня та невизнаності? І саме це найбільша перешкода з усіх можливих. Можна запастися ліками, можна подбати про харчі, але як можна будувати життя там, де не дотримують законів?
  22 липня, Вікторія Малишева
 • Сильна кураторська команда готує в Америці нову виставку сучасного мистецтва, яку вже готові «авансом» порівнювати з німецькою Документою. Втім, із останньою цьогоріч не все так райдужно, як прогнозували на початку літа.
  21 липня, Олена Кухар
 • Молоду людину араби називають словом «шаб» або «шаба». Множина «шабаб» (молодь) вживається дуже часто і в літературній, і в розмовній мові, а також у різних діалектах: «шабаб хоче того», «шабаб протестує», «шабаб мігрує».
  21 липня, Михайло Якубович
 • Ще з часів Середньовіччя університети вважалися особливим середовищем, а ті, хто там навчався, нерідко конфліктували з містом. В Університеті Болоньї перший студентський рух виник ще в XIII столітті, більше ніж за 500 років до того, як схожа солідарність з’явилася в будь-якому іншому університеті. Звісно, у студентів тієї епохи вимоги були значно меркантильнішими, ніж у їхніх наступників у XX столітті, й стосувалися передусім власної безпеки. Тоді вони ще не прагнули впливати на викладачів чи міняти світ.
  21 липня, Ольга Ворожбит
Новини партнерів 24tv.ua
Новини партнерів
Зворотний зв'язок
Тиждень дуже цінує думки своїх читачів і намагається враховувати їхню думку. Відгуки, коментарі і просто враження від прочитаного матеріалу ви можете надіслати за допомогою системи зворотнього зв 'язку. Редакція сайту обіцяє уважно вивчати ваші повідомлення — найцікавіші з них ми публікуватимемо у спеціальних статтях. Дякуємо за увагу та співпрацю.
 
©2007-2017 Тиждень.ua
Передрук або будь-яке інше комерційне використання сайту можливе лише з дозволу редакції.
RSS
Interfax

Будь-яке копiювання, публiкацiя, передрук чи наступне поширення iнформацiї, що мiстить посилання на "Iнтерфакс-Україна", суворо забороняється. Передрук, копіювання або відтворення інформації, яка містить посилання на агентство "Українські Новини", в будь-якому вигляді суворо заборонено