Суспільство

  ▪   Богдан Цюпин

Їхати чи не їхати?

Кампанія звинувачень України та Польщі у расизмі та ксенофобії у зв'язку з майбутнім проведенням ЄВРО-2012 сама по собі є проявом напівприхованого расизму британської таблоїдної преси стосовно східноєвропейців

Унезвично спекотний для Лондона вечір одну з кімнат типового англійського пабу заповнили кілька десятків уболівальників, які обговорювали плани поїздки в Україну на матчі Євро-2012. Їм було що обговорювати. Упродовж кількох тижнів перед початком турніру британські газети рясніли заголовками, які могли відбити бажання до поїздки будь-кому.

Страшилки від британських ЗМІ

DailyMail на першій шпальті проголошувала, що в Україні “англійських уболівальників підстерігають нацистські банди”! Інтернетний сайт цієї газети був цього року названий одним з найбільш відвідуваних англомовних інформаційних сторіноку світі. Інша наймасовіша британська газета The Sun також не відставала зі статтями, ілюстованими фотографіями юнаків у воєнізованих одностроях із масками на обличчях і ножами в руках. «Анархія в Україні», —кричав заголовок Sun, і далі пояснював —“нацистське ополчення тренується для бійок з нашими уболівальниками”!

Хто з британців не читає газет, мав нагоду побачити таке ж на телебаченні. Програма Бі-Бі-Сі “Панорама”, яка спеціалізується на журналістських розслідуваннях, показувала глядачам свастику на стінах і транспаранти з расистськими символами на стадіонах у Польщі, та жахала видовищем польських трибун, на яких агресивно налаштовані молодики, не шкодуючи горла, скандували, що їхні вороги– “євреї”. Вражаючими були відеокадри з Харкова, де на стадіоні Металістлунали гасла, дуже схожі на привітання гітлерівців, та ще й супроводжувалися підняттям випростаних рук. Можливо, найжахливішим моментом у репортажі було видовище побиття групи індійських студентів на харківському стадіоні.

“Дурниці”, – впевнено після цього усього міг говорити уболівальник зі стажем Марк Кнаппер,  —“Ми знаємо, що журналістам потрібні сенсаційні заголовки і страшні фотографії... Перед чемпіонатом світу в Південній Африці газети також лякали нас розповідями про ВІЛ-СНІД, насильство і жахливі умови, що чекали на туристів та уболівальників. Ми туди їздили і чудово провели час. Потім ті ж газети набагато дрібнішим шрифтом і на задніх сторінках писали, що рівень злочинності під час футбольного чемпіонату світу в Південній Африці виявився нижчим ніж зазвичай у тій країні”.

Марк та його невелика організація London England Fans допомагає уболівальникам збірної Англії з перших рук отримувати інформацію про країну, в яку вони збираються їхати. Того вечора у лондонському пабі під добродушний регіт любителі футболу намагалися повторювати і запам’ятовуватифрази українською мовою, що мали би допомогти їм замовити пиво і відмовитися від пропозицій отримати українську наречену. Вони цікавилися, де, окрім стадіонів, їм варто побувати, і чого ще, окрім пива, варто спробувати в Україні. Дехто запитував про ціни і занотовував слово вареники. Інші з’ясовували, як потрапити у печери Київської лаври.

Ці загартовані поїздками лондонці вже мали квитки на матчі Євро-2012 в Україні і не збиралися їх здавати за жодних обставин.

Проте англійська Футбольна асоціація повідомила, що на цьогорічному європейському турнірі збірну Англії буде супроводжувати менша, ніж зазвичай, кількість уболівальників. Асоціація змогла продати своїм членам лише близько половини отриманих офіційними каналами квитків. Решту повернули в УЄФА для вільного продажу. Голова британської Федерації футбольних уболівальників Кевін Майлс вважає, що проблемою стало поєднання відразу кількох чинників: “Авіарейсів до Києва мало і вони досить дорогі, у той час як відстані між містами, де відбуватимуться матчі, величезні”. Пан Майлс підтвердив, що існують побоювання за безпеку, якавиниклапісля хвилі негативного висвітлення у пресі, але сказав, що ці побоювання “не будуть вирішальним чинником”.

Расистські звинувачення у расизмі

Усучасній Британії звинувачення у расизмі – одне з найзневажливіших. Але навіть ті британці, які, вказують на якісь проблеми з іноземцями, переважно не дозволяють собі узагальнювати мусульман чи африканців, але не задумуючись узагальнюють «східноєвропейців».

Депутат британського парламенту польського походження Деніел Кавчинський був одним з тих, хто у минулі роки долучився до вказування британським ЗМІ на неприпустимо негативнеузагальнення щодоетнічних поляків, яких з тавром «східноєвропейців» деякі британські таблоїди фактично звинувачують у багатьох суспільних проблемах: від загарбання робочих місць до спалахів злочинності.

Редактор британського інтернет-сайту Spiked Брендан О’Нілл зауважує, що нова кампанія звинувачень України та Польщі в расизмі та ксенофобії сама по собі є проявом напівприхованого расизму таблоїдної преси стосовно східноєвропейців. “Ми маємо справу з лобі, яке називає себе антирасистським і декларує лише бажання захистити англійських футболістів та уболівальників від расистських знущань в Україні. Але при цьому ту східноєвропейську країну подають як місце, де панує відсталість...Насправді ми є свідками істерії довкола ситуації в Україні, що само по собі є виявом упереджень щодо сходу Європи, які приховуються під передовими гаслами антирасизму”.

Євро-2012 ще може виконати свою роль у відкритті України як цивілізованої країни для мільйонів європейців. Проте багатьом це буде набагато важче зробити, зважаючи на уявлення, які сформувалися щодо України за останні місяці: героїня Помаранчевої революції, яка лежить у в’язниці з побоями на тілі; український олімпійський посадовець, який просить готівку, обіцяючи продати перекупникам сотню квитків на Лондонську Олімпіаду; молодики укамуфляжних одностроях,які вимахують у лісі ножами. Це буде надважке завдання як для влади, так і для простих українців.