Суспільство

  ▪   Роман Романюк

Жадан згадав уроки німецької

Тетяна Давиденко
У Ґете-Інституті відбулась чергова зустріч харківського письменника Сергія Жадана із київською публікою. Проте цей вечір був явищем ширшим, ніж простий літературне читання. Це був захід такого типу, до якого нашій країні ще слід дорости

Загальним тлом і фактичним приводом до зустрічі був конкурс «Мій найкращий урок німецької», восени оголошений Ґете-Інститутом серед українських учителів німецької мови. Як з’ясувалось, таких учителів в Україні працює близько п’яти тисяч (нам байдуже, а німці порахували), і до більшості із них організатори зуміли донести свій заклик (нам то що, а німці постарались, знайшли можливість). А тоді запросили усіх переможців у Київ, організували для них свято з фуршетом, подарували тижневі вояжі до Німеччини та літературу для роботи (воно наче і нічого такого, але німці не забули подбати і про дальшу перспективу). І головне, отут справжня українська душа мусить відчути певний неспокій, наче хтось тут її дурить, головне, що дарувалось усім, – зустріч із письменником Сергієм Жаданом.

Змучений дводенним відстоюванням письменницької честі на футбольних полях, Жадан розповів, що колись, ще навчаючись у котрійсь із донбаських шкіл, мав дуже сувору, але справедливу, вчительку німецької. Вони довго не могли порозумітись, аж поки вона, розгледівши у хлопчиків зацікавлення хокеєм, не вдалась до педагогічних хитрощів і не запропонувала учням розказати про свою любов до гри справжніх чоловік. Але німецькою.

Після цього маленький Сергійко Жадан заразився любов’ю до німецької мови і Німеччини взагалі. Правда, тоді вона звалась НДР і, якщо вірити радянським підручникам, її заселяли завжди молоді і гарні люди із Дрездена чи Ваймара, такі гарні і такі молоді, що більше скидались на ельфів, ніж на людей. І як же шкодував уже дорослий Жадан, коли приїжджав на котрусь із чергових своїх німецьких стипендій, а цих світлих істот так і не міг зустріти на вулицях. Мабуть вони десь зникли разом із духом інтернаціоналізму та соціалістичною єдністю братнього німецького народу. Тому доводиться українському письменникові щораз наново відкривати Німеччину, і процес цей, бачиться, безкінечний.

А тоді звучали вірші. Спочатку стримано із проектуванням перекладу на монітор, а тоді усе динамічніше, усе виразніше, усе більшого набираючи розмаху, аж поки не скінчились переклади, і Жадан не став читати з пам’яті просто посеред сцени, кинувши кафедру, все більше і більше віддаючи себе поетичній стихії. І зазвучавши нарешті так, як на сьогодні в Україні може тільки він.

І це, погодьмось, був учителям добрий подарунок. Ну, бо ж і справді, що подарувати людям у яких усе вже є: про забезпечення роботи подбали, мандрівку організують, про всіх пам’ятають, усім за потреби допоможуть? Ну, не зустріч же ж послом (а він, посол, до речі, також знайшов час прийти, і то до простих учителів) зможе всіх поєднати в єдиному прагненні до саморозвитку, не розмова ж із політиком змусить задуматись, що світ набагато більший за забезпечену роботу і організований відпочинок, бо хто ті політики такі: сьогодні одні, а завтра інші, як офіціанти, як технічні працівники в метро. Не вони ж змінюють світ, не вони ж розвивають світовий дух.

Так собі думали розумні німці. І так хочеться, щоб хоч трішечки подібно почали думати всі ті учителі, що були на зустрічі із Жаданом, слухали його справді добрі вірші (до речі, перекладені німецькою з ініціативи німецької сторони) і навчили так думати усіх своїх учнів по усій нашій Україні. Можливо, тоді  в цій країні почався б якийсь рух, і реформи почали б проводитись, а не відбуватись самі собою. А це, насправді, не так вже й неймовірно виглядає. Головне – почати!

Ми того не знаємо напевне, але, думається, німці, організовуючи цю зустріч, встигли подумати і про це.