Тиждень.ua
Новини Політика Економіка Світ Суспільство Культура Історія Подорожі Авто Спецтеми Війна Колонки Архів журнал «Український тиждень» Передплата Пошук Галерея Інфографіка Відео Прес-релізи Приватна урбаністика
8 лютого, 2012   ▪   Спілкувався: Лесь Белей   ▪   Версія для друку

Відчуття степу й каменю

Петро Антип про донецький менталітет, колір України та горлівську школу скульптури
Матеріал друкованого видання
№ 4 (221)
від 26 січня, 2012
Відчуття степу й каменю

Владна верхівка своїм прикладом міцно закріпила стереотип «данєцкого». Утім, аж ніяк не всім «жителям Донбасса» слід «дякувати». А якщо й дякувати, то без сарказму й зовсім за інші речі. Одним із яскравих прикладів є Петро Антип, скульптор європейського масштабу, який не покидає своєї рідної Горлівки. Мабуть, найпромовистішим фактом його біографії є те, що він – 1959 року народження – ніколи не був комсомольцем. Тижню вдалося поспілкуватися з паном Петром у його майстерні, яка, до слова, займає 4 га.

Читайте також: Зона сталкерів

У. Т.: Ви були діячем Гельсінської спілки на Донеччині. Який вигляд мала її діяльність?

– 1989 року я познайомився з Левком Лук’яненком і став членом спілки. У нас, на Донбасі, до неї належало 5–10 людей, і діяльність вигляд мала стандартний: організовували збори, обговорювали перс-пективи незалежності, співали пісень, розповсюджували листівки… Мій потяг до України проявився на рівні генетики, тому спочатку я вступив у Гельсінську спілку, потім у Республіканську партію. Брав участь у живому ланцюзі від Києва до Львова…

Мене вражає з відстані часу єдине – тоді ніхто ні про які гроші не говорив. На зібрання Руху приходило по 300 людей, ентузіастів. Була проста потреба створити незалежну Україну. Це вже потім усі порозбігалися по партіях. І коли сьогодні за участь у мітингах почали платити, все перетворилося на бізнес.

У. Т.: Ви й нині продовжуєте політичну діяльність. Чому? Чи може справжній митець займатися також політикою?

– В історії є багато прикладів, коли митці перетиналися з політикою. Окремо від неї жити майже нереально. Можна згадати, наприклад, про Рубенса, який був дипломатом, чи Ґойю з Веласкесом – при іспанському дворі. Це казки, що художники вільні від політики. Якщо митець великий, то він автоматично опиняється в політиці, бо його слово має вагу. Я, чесно кажучи, ніколи не займався б політичною діяльністю, якби народився в Польщі чи Франції. Ці держави уже остаточно сформовані, а державотворення України ще триває, і я не можу за цим спостерігати осторонь. Держави світу – це як клумба, де кожна квітка має свій колір. Моя мета – щоб Україна мала свій колір. Як тільки побачу, що наша країна стала національно-ліберальною, я відразу покину політику.

Яка найбільша проблема українців? Вони не йдуть у владу, а тільки нарікають на неї по своїх кухнях.

У. Т.: Хто такий українець Донбасу? Чим він особливий?

– Думаю, що всіх українців об’єднує спільний генетичний код. У нас спільна культура, тільки з різними відтінками. Якщо брати Донеччину, то це степова Україна. Постійна боротьба з різними загарбниками виробила специфічний характер. Коли кажуть, що Донбас – заводи і фабрики, – це брехня. Донбас – це степ і енергетика, яка з нього виходить. Донеччани значно впевненіші й пряміші, ніж, наприклад, львів’яни. Донеччина більш прогнозована, ніж інші регіони. Якщо взяти приклад із політики, донецькі відстоювали Януковича як свого. Нині вони відчувають, що помилилися, і щойно остаточно це усвідомлять, то саме зі Сходу почнеться бунт.

Читайте також: Повсталий Донбас

У. Т.: За Донбасом закріпився стереотип, що він є центром антиукраїнства. Наскільки таке кліше відповідає дійсності?

– Це повна брехня. Просто в Києві так хочуть. Останнім часом у столиці тільки й чути: «Дивися, он донецький пішов…» На Донбасі є 10% проукраїнських сил, 5–10% проросійських, а решта – це сіра маса, яка не пхається в політику. Наприклад, у Горлівці 300 тис. населення, а займаються нею, може, 300 осіб. Це й комуністи, і проросійські сили, і проукраїнські. Ми всі один одного тут знаємо. Так само й у Львові, й у Києві. Але є один момент: на Донбасі треба поширювати українську культуру хоч би так само інтенсивно, як це робить зі своєю Росія. Вона вливає сюди гроші й насаджує її, а Київ мовчить. Звідси і враження, що все тут проросійське.

Мені так подобається це гасло – «Спасибо жителям Донбасса». Стривайте, Донбас дав Олексу Тихого, Василя Стуса, Миколу Руденка, Володимира Сосюру, Анатолія Солов’яненка, Івана Дзюбу…

Якби в Києві по-справжньому захотіли, то Донбас уже давно був би українським. У них тільки одна мета – дерибан, а що там у Полтаві чи в Донецьку – їх мало цікавить. Помаранчева влада зовсім не займалася Донеччиною. Коли Ющенко приїжджав, а ми чекали його з прапорами, то він що зробив? Сів у машину до Ахметова.

У. Т.: Який статус сьогодні має українська мова на Донбасі?

– Парадокс у тому, що за Совєтського Союзу української мови було набагато більше. Було десь 50% україномовної преси, але значно менше шкіл. А зараз шкіл набагато більше, а друкованого слова майже немає.

Це ж зрозуміло, що російська мова панує там, де був Голодомор. І щоб розбудувати українську, потрібні масштабні державні програми. Неможливо в одній державі жити двома культурами, як сіамський близнюк, – це призведе до катастрофи. Я прихильник того, щоб в офіційних установах був суворий контроль за державною мовою, а в приватному житті – вільному воля.

Читайте також: З плавильного казана імперії

У. Т.: Поговорімо про мистецтво. Розкажіть про свої творчі постулати.

– Мистецтво ХХІ століття – це конкуренція особистостей. Не важливо, чи ви малюєте, чи пишете вірші, важлива ваша особистість. Як казав Пікассо: «Мені цікаві муки творчості ван Гога».

Мене в мистецтві цікавлять історія і руйнування совєтських міфів. Крім того, останнім часом я займаюся давнім минулим України. Працюю з формою, кольором та об’ємом. Через форму бачу мікрокосмос та макрокосмос.

Завдання митця – нагадати людині, що вона людина. Митець має займатися тими речами, яких до нього ще ніхто не робив. Як це можливо? У площині форми. Бо теми універсальні для всіх часів – любов, смерть. Через форму треба виражати свої почуття. Художник повинен бути чесним. Як казав Сезанн: «Є світло і є колір, і головне це те, як світло давить на колір».

У. Т.: Два роки ви жили у Франції. Чи відрізняється їхнє мистецьке життя від нашого?

– Якщо говорити про талант, то талановитим можна народитись як у Парижі, так і в Полтаві чи Самарі. Але що стосується «середнього блоку», тобто арт-ринку, то в нас в Україні його немає. Я навіть скажу більше – у Москві також немає арт-ринку. Він – у Британії, США, Китаї, Франції, Німеччині та Ізраїлі.

До Франції я потрапив, коли розвалився Союз. У мене була виставка в Бордо, але я там не міг малювати, мене не цікавила їхня богема. Вони всі як павичі. Тож я повернувся на Донеччину, бо малюється мені тут.

На Заході люди, які купують живопис, багаті духовно, не тільки фінансово. А наші грошовиті не потребують нічого. До мене іноді приїжджають багачі, що накралися на вугіллі чи залізі, й розказують мені, що таке «красіво».

У. Т.: У мистецтвознавчих розвідках я натрапив на такий термін, як горлівська школа скульптури. Чим вона відрізняється від харківської чи львівської?

– На жаль, ця школа не відбулася. Тут було багато людей, але вони всі роз’їхались Україною: хто у Київ, хто у Львів, хто у Харків. Реальна можливість закласти свою школу в нас була. На останньому трієнале Київ виставляв 20–30 робіт, Харків – 15, Львів – 10, і Горлівка виставила також 10 робіт. Про це писало багато мистецтвознавців. На чому базувалася наша школа – на відчутті степу й каменю. Ми працюємо у просторі. Організувати три камені в просторі – це те саме, що й написати «Джоконду».

У. Т.: Як оцінюєте скульптурне обличчя України загалом?

– Українці – це нація скульпторів. Архітектура і скульптура – це два рідні брати. Скульптура – лабораторія для архітектора. Коли кажуть, що Київ – матір руських міст, це означає, що ми формотворчий народ. Тому українці дали Архипенка, Пінзеля, Кавалерідзе. Наша школа скульптури завжди була сильною. Я навчався в Росії, і мені казали, щоб і не їхав в Україну, бо «хохли без полета в скульптуре». Спочатку я їм повірив, а потім, коли познайомився з нашою скульптурою, то зрозумів, що це вони далеко позаду нас.

Читайте також: Дар за дар

БІОГРАФІЧНА НОТА

Петро Антип (1959 р.н.) – народився в Горлівці, Донецька обл. У 1980–1984 роках навчався в Пензенському художньому училищі імені К. Савіцкого на відділенні скульптури. Працював на Донецькому художньому комбінаті скульптором. Один із засновників горлівської галереї «Схід-Арт» (1989). У 1990 році – стипендіат Спілки художників СРСР. Від 1992-го – член Спілки художників України. Твори Петра Антипа зберігаються у приватних колекціях України, Росії, Франції, Німеччини та Швеції. Спеціалізується на скульптурі, малярстві та графіці. Директор ТОВ «Антип Арт-Буд» (найбільші проекти: фонтан у Запоріжжі на площі Маяковського, «Маленький принц» у Єнакієвому, скульптури в Київському зоопарку). Від 2007 року – голова Донецької обласної організації «Європейської партії України».


Матеріали за темою:

Реклама
Останні публікації згорнути
 • У 46-й раз у Києві відкрився міжнародний кінофестиваль
  25 жовтня, Катерина Барабаш
 • Без сумніву топ-темою світових ЗМІ минулого тижня, яка знову привернула увагу до України, були переговори Нормандської четвірки у Берліні. Утім, не залишилися без уваги і угода про асоціацію і українські політичні в'язні у Росії.
  25 жовтня, Ольга Ворожбит
 • Як показує досвід, стосунки можна мати не тільки з людьми. Стосунки з містами можуть розвинутися в не менш захопливий сюжет, зі своїми емоційними підйомами і спадами, розлуками й повертаннями. Ми непомітно проживаємо ці стосунки як паралельне життя у своїй свідомості, на тлі решти вагомих подій, і тільки зрідка оглядаємося, щоби спробувати збагнути: що ж це було в мене з тим містом: може, любов? Чи тільки нудний шлюб із розрахунку?
  24 жовтня, Ірина Пухта
 • Кремль планує оточити Україну газогонами, що можуть позбавити її частини транзиту й розділити ЄС, якщо той не відреагує на виклики
  24 жовтня, Жанна Безп’ятчук
 • Останні дані стосовно глобальної бідності мають одночасно втішити й присоромити світ
  23 жовтня, The Economist
 • Дивну фразу нещодавно довелося мені почути від того, хто ще вчора захищав терени «республіки».
  23 жовтня, Станіслав Васін
Новини партнерів 24tv.ua
Новини партнерів RedTram
Зворотний зв'язок
Тиждень дуже цінує думки своїх читачів і намагається враховувати їхню думку. Відгуки, коментарі і просто враження від прочитаного матеріалу ви можете надіслати за допомогою системи зворотнього зв 'язку. Редакція сайту обіцяє уважно вивчати ваші повідомлення — найцікавіші з них ми публікуватимемо у спеціальних статтях. Дякуємо за увагу та співпрацю.
 
©2007-2016 Тиждень.ua
Передрук або будь-яке інше комерційне використання сайту можливе лише з дозволу редакції.
RSS
Interfax

Будь-яке копiювання, публiкацiя, передрук чи наступне поширення iнформацiї, що мiстить посилання на "Iнтерфакс-Україна", суворо забороняється. Передрук, копіювання або відтворення інформації, яка містить посилання на агентство "Українські Новини", в будь-якому вигляді суворо заборонено