Суспільство

  ▪   Інна Завгородня

Слабке покоління

Стан здоров’я українських підлітків постійно погіршується через посидючість, перевантаженість та шкідливі звички

Учнівська молодь нехтує своїм здоров'ям – саме такий висновок роблять фахівці Українського інституту соціальних досліджень імені Олександра Яременка й автори нещодавно презентованого дослідження «Станта чинники здоров’я українських підлітків».Алкоголь, наркотики та незахищений секс помолодшали, ставши факторами послаблення здоров’я школярів. Якщо додати до цього складну екологічну ситуацію, нездорове харчування, перевантаженість шкільною програмою та масові звільнення від фізкультури, продиктовані реакцією на випадки смертей під час занять, отримаємо невеселу й загрозливу картину.

Підлітковий букет

Опитування, яке лягло в основу дослідження, проводилося у 2002-му, 2006-му та 2010 роках. За його результатами, кожний другий шестикласник та понад 90% 15–17-річних школярів мають досвід вживання алкоголю. Кожен десятий шестикласник, кожен п'ятий восьмикласник, третина старшокласників та половина студентів ПТУ або вишів вживають алкоголь принаймні раз на тиждень, віддаючи перевагу пиву і «слабоалкоголкам». 24% хлопців і 9% дівчат віком 15–17 років мають досвід вживання наркотиків. 48% палили, а 11% курять щодня. Причому дівчата в середньому починають курити вже з 13 років. Самі підлітки оцінюють своє здоров'я як погане. Так, 59% 17-річних дівчат та 30% хлопців хоча б раз на тиждень скаржаться на погане самопочуття, головний біль, запаморочення або прояв інших симптомів.

Водночас із віком знижується рухова активність молоді. Проте шкідливі звички та нерухливість – не єдиний виклик для стану здоров'я підлітків. До них долучився ще й цілий спектр хвороб, які, за словами фахівців, значно помолодшали. Бити на сполох закликають і лікарі, які підсумовують результати медоглядів. «Я працюю невропатологом, але цього року підміняла травматолога під час медоглядів: дивилася і неврологічний статус, і хребти, – каже Оксана Корбут, лікарка з 33-річним досвідом роботи із Самбірського району Львівщини. – Це жах. Я була шокована тим, що учні третіх – четвертих класів вже мають сколіози. Ледь не в кожної третьої дитини викривлений хребет. Здоров’я дітей погіршується. Багато неврозів, вегетосудинних дистоній, астено-вегетативні синдроми, головні болі після уроків, дискінезія жовчовивідних шляхів, гастрити, тому що у школі немає хорошого харчування, алергічні реакції».

«У мене син на обліку у гастроентеролога, – розповідає мати восьмикласника Леся Соловчук. – І я з подивом для себе дізналася, що в нашому класі майже всі діти на обліку в цього лікаря. Синові пропонували звільнення від фізкультури, але він відмовився».

Репродуктивне здоров'я

За результатами вже цитованого дослідження, 42% 15–17-річних підлітків мають досвід статевих стосунків (55% хлопців та 31% дівчат). Причому кожен десятий почав жити статевим життям ще до 15 років. Чверть школярів не знає, як передається ВІЛ-інфекція.

Лікар гінеколог-ендокринолог Вікторія Веренич працює у Дружній клініці для молоді ДКЛ №6 Києва, яка надає медико-соціальну психологічну допомогу підліткам. Вікторія знається на цьому непростому контингенті пацієнтів, які мають низку психофізіологічних особливостей. «Наша цільова група з 14 до 24 років, – розповідає Тижню пані Веренич. – Підлітки – це вже не діти, але ще не дорослі. Вони не хочуть звертатися до традиційних медичних закладів – там треба стояти в чергах, брати картку... Якщо дівчина хоче відвідати гінеколога, вона там може зустріти маму, подругу, сусідку, вчительку. У нас прийом, консультування та деякі медичні обстеження безкоштовні. Між лікарем і пацієнтом відбувається конфіденційна розмова, медсестри немає, ніхто двері не шарпає, не відчиняє. У нас мультидисциплінарний підхід – є декілька фахівців і можна одразу отримати кілька консультацій – гінеколог, уролог, дерматовенеролог, психолог».

Лікарка каже, що сексуальна активність тинейджерів збільшилася. «Репродуктивне здоров’я підлітків погіршилося, зокрема через економічну ситуацію, – констатує Вікторія. – Вони часто застосовують «принцип Скарлетт» (перенесення вирішення проблеми на завтра. – Ред.) і не звертаються до фахівців вчасно. Хоча зменшилася кількість абортів, які роблять підлітки, як і кількість пологів у підлітковому віці. Але мій лікарський досвід дозволяє констатувати збільшення кількості інфекцій, які передаються статевим шляхом. Також зросла кількість запальних процесів, доволі великий процент гормональних порушень. За останніх десять років частка порушень менструального циклу і гормонального балансу в дівчат стабільно висока».

Водночас дедалі більше підлітків активно звертаються за консультаціями до фахівців, лише плануючи жити статевим життям. «Це дуже позитивна динаміка, – зауважує гінеколог. – На телебаченні у програми про сексуальність запрошують відомих людей, кумирів молоді, які «глаголять істини», але чомусь туди не кличуть фахівців. Може бути доленосна ситуація: один раз дитина це почує і керуватиметься цим, не розібравшись, поки не стикнеться з проблемою».

 

Недитячі навантаження

«Зранку часто не встигаю поїсти, – розповідає про свій день восьмикласниця Ганна Петросова. – У школу беру з собою бутерброди. Кілька разів на тиждень купую чіпси й сухарики. У їдальні можна придбати булочки, печиво, або обід: гречка з сосискою або макарони з котлетою. Іноді купую, коли голодна. Приходжу додому, їм, зрідка гуляю, якщо на завтра небагато уроків».

«Важка програма – це стресовий чинник для дитини, на тлі якого розвиваються різні захворювання, – вважає пані Корбут. – Парти дуже маленькі. 20–30 років тому діти були менші на зріст. Зараз вони вищі, а парти лишилися ще радянських часів. Діти завантажені, то ж вони сидять по сім – вісім уроків. А дитячий хребет не може цього витримувати – це гіподинамія. Дитина не може сидіти так довго рівно – це нереально. Тому й викривляється хребет. Повинно бути більше уроків фізкультури на тиждень: не великі навантаження, а рух, радість і приємні емоції. А між уроками треба робити вправи для хребта. Проте якщо вже сколіоз є, його практично не можливо виправити. Потрібне плавання. А де наші діти можуть плавати, хіба для них є басейн?»

Проте саме хворобливість і зупиняє дітей від занять фізкультурою. «Підвищилася кількість захворювань серцевої системи та шлунково-кишкового тракту, – відзначає вчителька фізкультури однієї з київських шкіл Наталя. – Багато дітей страждає на головний біль. Цього року почали приносити довідки про звільнення від фізкультури. Але одні лікарі написали при одному діагнозі «підготовча група», дехто ставить «спецгрупу» – тобто це не завжди об’єктивно. До того ж багато дітей не так погано себе почувають, як починають лінуватися і не хочуть працювати».

Збільшити й урізноманітнити фізичне навантаження на школярів Наталі заважає, по-перше, відсутність у школі великого оснащеного спортзалу, а, по-друге, страх перед дитячими смертями під час занять фізкультурою. «Я почала давати менші навантаження, – говорить вчителька. – Якщо дитина говорить, що їй зле, то думаю, хай вона краще нічого не робить, просто погуляє і подихає повітрям».

«Раніше ми виїжджали до шкіл на медогляд, – пригадує Оксана Корбут, – зараз батьки приводять дітей. Це краще, тому що приходить мама з дитиною, і я можу їй показати, розказати». Проте має нововведення й інший бік – деякі батьки не знаходять часу на опікування здоров’ям дітей, тому ті місяцями не проходять медогляд. Тим часом міські адміністрації змушують вчителів звітувати про те, чи пройшли його учні.Подаючи статистику, їм треба зазначати причини, з яких це не зроблено, так само, як і вмовляти батьків приділити увагу здоров’ю дітей.

Тож на школу не можна перекласти всю відповідальність за стан дитячого здоров'я. Та й адміністративні заходи на кшталт підвищення звітності з цих питань, проблему не вирішать. Потрібен комплексний підхід, який включав би доступність популярного спорту, покращення спортивної інфраструктури та «розвантаження» підлітків від складної шкільної навчальної програми. Надмірна доступність сигарет і алкоголю, навіть за накладеної заборони продавати їх покупцям до 18 років, також впливають на розповсюдженість серед молодих людей шкідливих звичок та погіршення стану їхнього здоров'я.

Цифри:

Кожний другий шестикласник та понад 90% 15–17-річних мають досвід вживання алкоголю

24% хлопців та 9% дівчат у віці 15–17 років принаймні раз вживали наркотики

48% палили, а 11% курять щодня

42% підлітків живуть статевим життям

62–76% підлітків (залежно від віку і місця навчання) дивляться телевізор близько чотирьох годин на день

За даними Українського інституту соціальних досліджень імені Олександра Яременка