Тиждень.ua
Новини Політика Економіка Світ Суспільство Культура Історія Подорожі Авто Спецтеми Війна Колонки Архів журнал «Український тиждень» Передплата Пошук Галерея Інфографіка Відео Прес-релізи Приватна урбаністика
19 листопада, 2011   ▪   Станіслав Федорчук   ▪   Версія для друку

Україна без холопів: у Донецьку набирає обертів неформальний рух із захисту прав споживачів

Донецьк, який зусиллями різних політиків часто розглядають як територію без громадянського спротиву, останнім часом доводить протилежне.
Матеріал друкованого видання
№ 47 (212)
від 17 листопада, 2011
Україна без холопів: у Донецьку набирає обертів неформальний рух із захисту прав споживачів
Дмитро Коробко

Адже саме там виникла перша неформальна ініціатива громадян з ефективного захисту власних прав як споживачів. Робоча назва цього мережевого, безлідерного і добровільного проекту доволі символічна – «Україна без холопів».

Історія розпочалася в червні нинішнього року, коли відомий у Донецьку журналіст і блогер (pauluskp.livejournal.com) Павло Колесник зайшов до одного з численних супермаркетів. Побачивши порушення санітарних норм у відділі кулінарії, він вирішив зафіксувати це як фотофакт, за що наразився на опір з боку охорони, яка вимагала знищити кадри зйомки і фізично перешкоджала йому вийти з приміщення магазину. Журналістові не залишалося нічого, ніж наполегливо пояснювати представникам охоронної фірми абсолютну протизаконність їхніх вимог. В Україні немає законодавчих обмежень на зйомку в супермаркетах ні для громадян, ні для представників ЗМІ. Однак посилання на закони, як доволі часто буває в таких випадках, не дало жодного результату.

МЕРЕЖЕВИЙ МАРКЕТИНГ

Журналіст запропонував читачам своєї інтернет-сторінки вирушити разом до супермаркету, щоб побачити, наскільки вивчили охорона й адміністрація всю небезпеку порушення прав споживачів. «Після посту в блозі туди прийшли 10 осіб з фотоапаратами, й охоронці вже не змогли протидіяти», – розповідає Павло Колесник.

Побачивши ефективність такого підходу, серед донецьких блогерів зародився неформальний рух, який почав пропагувати рейди всіх охочих до різноманітних торговельних закладів. Головною метою таких візитів з боку абсолютно різних і часто навіть незнайомих між собою користувачів соціальних мереж стало не лише здійснення громадського контролю за дотриманням законодавства щодо права кожної людини здійснювати зйомку в торговельних центрах, а й моніторинг якості продукції.

Практично відразу по закінченні кожного рейду в соціальних мережах з’являються докладні звіти учасників, які обов’язково містять фото та відеоматеріали перевірок. І схоже на те, що відтепер керівництво донецьких супермаркетів уважно відстежує, що пишуть представники спільноти, і навіть намагається оперативно реагувати.

У двох мережах міста після численних візитів блогерів було прийнято офіційне рішення дозволити фотографування всередині магазинів без жодних обмежень. Таку поведінку інтернет-спільнота заохочує розміщенням інформації з подякою на власних блогах. Понад те, на сторінках учасників з’явилися вдячні коментарі деяких адміністраторів супермаркетів, які повідомляли про важливість роботи з виявлення активістами руху прострочених продуктів.

Читайте також: Війна з супермаркетом

ЛИШЕ ПОЧАТОК

Така громадська діяльність ґрунтується не на прагненні уваги з боку суспільства, а насамперед на втіленні філософії свободи: «Я бажаю бути вільною людиною, керуватися спільними для всіх законами, а не взятими кимось зі стелі інструкціями, правилами чи «понятіямі». Це непросто, іноді страшно. Але залишатися добровільним холопом «власників життя» мені не хочеться», – каже Павло Колесник. Активність журналіста не тільки коштувала йому витрачених нервів, нападів з боку охорони торговельних центрів, а й примусила до відкриття додаткових фронтів громадського спротиву. За результатами громадських перевірок було віднайдено і зафіксовано чимало прострочених товарів, складено численні скарги до санітарно-епідеміологічної служби та Управління у справах захисту прав споживачів. Щоправда, попри звернення до представників МВС стосовно протизаконних дій і навіть крадіжки в журналіста апаратури в супермаркеті (за присутності охорони і камер спостереження), міліція відмовляється порушувати кримінальну справу. 

Дмитро Коробко, один з адвокатів, які добровільно супроводжують рейди громадян в торговельних центрах, вважає, що «це лише випадково обраний початковий напрям нашої діяльності, який дав змогу зібрати чимало людей, готових обстоювати свої права, готових до дії, – ось що головне. Найближчі плани – громадська перевірка шкільних їдалень та законності пропускного режиму в державних органах».

Як зізнаються деякі учасники неформального мережевого руху, вони вбачають у громадській активності головний засіб боротьби з корупцією. Нині у місті триває громадянський моніторинг вартості оплати проїзду в міжміських автобусах, який уже виявив незаконно перевищені ціни на проїзд у межах Донецька і Макіївки.

Крім того у Донецьку проведено низку офіційних перевірок відповідних державних органів у торговельних закладах, здійснених завдяки письмовим зверненням активістів. Проте надії на чиновницьку правду в учасників неформального руху невеликі, вони більше покладаються на системне виявлення порушень у роботі мереж з боку звичайних громадян, озброєних знанням законів і бажанням захис­­тити свої права. Учасник неформального руху з Донецька, журналіст Влад Беспалов стверджує, що для успіху таких кроків потрібно змінити психологію споживача: «Від того, що хтось скаржитиметься на кухні, нічого не зрушиться. Усе в наших руках. Треба звертатися за адресою: до адміністраторів торговельних закладів, писати скарги в санстанцію, захист прав споживачів».

Практика рейдів у супермаркети поширюється на Донеччині, такі заходи вже проведено в Дружківці та Костянтинівці, і схоже, що рух блогерів із Донецька лише набирає обертів і може стати загальноукраїнським.

Читайте також :Полювання на чоботи

ПРИБОРКАННЯ НОРОВЛИВИХ

Звісно, діяльність активістів подобається далеко не всім. Під час одного з останніх рейдів група моніторингу стала жертвою нападу на них охорони в приміщенні ТРЦ «Декор Донбас», яка, незважаючи на викликану міліцію, викинула громадян за поріг торговельного центру за спробу здійснювати фото- і відеозйомку. Єдине, що цікавить наразі представників донецького МВС, – те, яка організація здійснювала візит до «Декор Донбасу», а не особи охоронців та оцінка законності поведінки персоналу.

До того ж щодо трьох активістів, зокрема й адвоката Дмитра Коробка, постановою Київського районного суду Донецька порушено кримінальну справу за ст. 356 КК України «Самоправство». Ініціатором позову є ТОВ «Торговий дім «Амстор». Активістів звинувачують у тому, що виявлені ними порушення в продажу прострочених товарів на полицях цієї мережі були протидією нормальній роботі підприємства, а також сприяли створенню негативного іміджу. У зверненні до суду не з цивільним, а з кримінальним позовом може проглядатися бажання покінчити з успішною громадською ініціативою в Донецьку.

Читайтек також: Про ментальну прірву
Матеріали за темою:

Реклама
Останні публікації згорнути
 • Як автоматизується полювання на відмивачів грошей
  19 листопада, The Economist
 • Експертиза, яка дає змогу вийти за межі лише виробництва культурного проекту й піднятися до рівня стратегування і, що головне, втілення тих стратегій у життя, — це дуже рідкісна річ в українському культурному середовищі. У наших реаліях навіть міністр культури має бути бодай трохи митцем, але чомусь не обов’язково професійним менеджером і політиком, здатним аналізувати статистичні дані, розуміти політичні наслідки слів та дій, а також передбачати ефективність інвестицій.
  18 листопада, Тетяна Філевська
 • На балконі нашого офісу Вася смачно затягується цигаркою, яку підкурює від іншої цигарки, і продовжує свій монолог у мій бік, але вже й не дивиться на мене: — Так, а ще мені треба, щоб ти начитав для радіо українські класні прислів’я, ще картинка, ще... — я вже й не слухаю. Усі його слова далі звучать як «бла-бла-бла», а в моїй голові народжується діалог для опонування.
  18 листопада, Тарас Білка
 • Івона Костина, заступниця керівника громадської організації «Побратими», яка займається психосоціальною адаптацією ветеранів, була координатором команди Іnvictus Games в Україні. У вересні в рамках цих ігор в Канаді вона відвідала дві тематичні конференції й поділилася отриманим досвідом.
  17 листопада, Ганна Чабарай
 • Кажуть, якщо довго й наполегливо про щось мріяти, мрія обов’язково здійсниться. Можливо, українські політики в це не вірять, але після Революції гідності вони справляли враження безнадійних, але наполегливих мрійників, бо використовували чи не кожну можливість, щоб публічно заявити про необхідність «плану Маршалла» для України.
  17 листопада, Любомир Шавалюк
 • Велика чистка в Саудівській Аравії: Мугаммад ібн Салман посуває конкурентів на владу
  17 листопада, The Economist
Новини партнерів 24tv.ua
Новини партнерів
Зворотний зв'язок
Тиждень дуже цінує думки своїх читачів і намагається враховувати їхню думку. Відгуки, коментарі і просто враження від прочитаного матеріалу ви можете надіслати за допомогою системи зворотнього зв 'язку. Редакція сайту обіцяє уважно вивчати ваші повідомлення — найцікавіші з них ми публікуватимемо у спеціальних статтях. Дякуємо за увагу та співпрацю.
 
©2007-2017 Тиждень.ua
Передрук або будь-яке інше комерційне використання сайту можливе лише з дозволу редакції.
RSS

Матеріали, позначені як "Новини компаній" розміщуються на правах реклами. Передрук, копіювання або відтворення інформації, яка містить посилання на агентство "Українські Новини", в будь-якому вигляді суворо заборонено.