Тиждень.ua
Новини Політика Економіка Світ Суспільство Культура Історія Подорожі Авто Спецтеми Війна Колонки Архів журнал «Український тиждень» Передплата Пошук Галерея Інфографіка Відео Прес-релізи Приватна урбаністика
14 вересня, 2011   ▪   Віктор Литвинов   ▪   Версія для друку

Справа Аделаджі: головний обвинувачений вдає дисидента

Скандальний пастор церкви «Посольство Боже» перед судовим засіданням плів нісенітниці, ніби його переслідують в Україні за релігійною ознакою і взагалі весь процес над ним – це іспит правосуддя на демократичність
Справа Аделаджі: головний обвинувачений вдає дисидента

13 вересня в Дніпровському районному суді мали розпочати слухати по суті резонансну справу нігерійського проповідника Сандея Сунканмі Аделаджі, який очолює в Україні харизматичну церкву «Посольство Боже». Крім пастора, у справі є ще п’ятеро обвинувачених – колишні прихожани і топ-менеджери компанії «Кінгз Кепітал»: Олександр Бандурченко, Євген Сафонов, Сергій Єресько, Сергій Голованов та Ігор Колесніков. Двоє останніх наразі перебувають у СІЗО, решта на чолі з Алеладжею – на підписці про невиїзд. Цих людей звинувачують в нечуваному шахрайстві – нібито вони привласнили чималі кошти своїх вірян – агітували вкладати в «Кінгз Кепітал» під солідні відсотки, але одурили і гроші не повернули.

В суд по частинах

Як наголошують в Головному слідчому управлінні МВС, наразі в суді лише частина великої справи, в якій фігурують 618 потерпілих вкладників, котрі не без допомоги пасторів «Посольства» збідніли на 80 млн грн. Справу розбили на частини тому, що для двох обвинувачених – Голованова і Колеснікова – спливав дозволений законом 18-місячний термін утримання під вартою. Коли ж справа в суді, їх можуть тримати в СІЗО роками. Стосовно інших потерпілих і завданих їм збитків розслідування триває.

13 вересня вперше в суді з’явився сам пастор Аделаджа у супроводі своєї дружини Босе і зграї кремезних охоронців. Під будівлею суду його зустрічали кілька десятків симпатиків – переважно бабусі-прихожанки, а також темношкірі земляки. Аделаджа був у гуморі – широко посміхався, а у своїх промовах узяв на озброєння риторику репресованого дисидента. Мабуть, пастору здається, що на Заході, куди він частенько їздив, допоки українська Феміда не взяла його на підписку, впливові політики прирівняють його до Юрія Луценка та Юлії Тимошенко і подумають, що він страждає якщо не за політичні переконання, то за віру.

«Это суд не над Сандеем Аделаджа, это суд над украинским правосудцем! – розпочав свій спіч пастор ламаною російською. – Я ждал это три года! Уверен, я буду оправдан! Если все же будет по-другому, истина все равно восторжествует! Ее не убьют!»

Пильна охорона Аделаджі щоразу розкривала парасольку перед пастором, коли його хотіли зняти телеоператори без його дозволу. Ще до початку засідання суду в коридорі здійнялася штовханина – прибічники проповідника намагалися відштовхнути потерпілих від судової зали. Сам пастор не звертав уваги на ці капості свого пошту і сяяв мов нова копійка. Він, здається, був дуже задоволений такою пильною увагою до своєї особи. Навіть шуткував із журналістами.

Адвокат Аделаджі пророкує нескінченний процес

Поки очікували на явку всіх учасників процесу, Тиждень поспілкувався із сторонами, щоб з’ясувати перспективи розгляду справи в суді. Представник потерпілих Іван Боднарук вважає, що вина пастора у створенні злочинної організації та шахрайстві в особливо великих розмірах повністю доведена.

"Я читав всі матеріали слідства, там доказів задосить, тож Сандей може ламати комедію скільки завгодно, все одно, на мою думку, обвинувального вироку йому не уникнути, – заявив пан Боднарук. – Йому загрожує від 7 до 12 років тюрми з конфіскацією всього майна. А конфісковувати у нього є що: лише два розкішні будинки в Ірпені чого варті, не кажучи вже про коштовні машини і гроші".

Захист Аделаджі навпаки переконаний, що всі докази слідства – нісенітниця. Навіть відео, долучене до справи, на якому чітко чути і видно, як зі сцени церкви «Посольство Боже» пастор Сандей закликає вірян нести гроші до братів по вірі Бандурченка і Сафонова в компанію «Кінгз Кепітал».

«Для мене захищати Аделаджу не пляма на репутації, – заявив адвокат Андрій Федур, відомий за багатьма гучними процесами. – Скажіть, будь ласка, чи бачили ви якесь відео, на якому зображено скоєння злочину моїм підзахисним? Я такого відео в матеріалах справи не бачив! Те, що там тлумачать обвинувачі, думаю, не витримає жодної критики в судовому засіданні».

Адвокат Федур переконаний, що судовий розгляд рано чи пізно опиниться в тісному куті. Висунуті його клієнту обвинувачення правник вважає нікчемними.

«Мій прогноз – або справу направлять на дорозслідування через те, що обвинувачення зовсім не конкретне, і я не знаю, на підставі яких доказів обвинувачують мого підзахисного, або весь час приєднуватимуть нові матеріали, щоб було одне провадження, і тоді суд триватиме безкінечно», – вважає захисник Аделаджі.

Мовне питання

Слухання справи по суті 13 вересня так і не розпочалося, позаяк прокуратура зненацька звернулася із клопотанням до суду, щоб розгляд відбувався… російською. Прокурор мотивував своє прохання тим, що один із обвинувачених – громадянин Росії і не розуміє української. Чого саме прокуратура так опікувалася правами обвинувачених, а не їхні адвокати – загадка. Проте головуючий суддя Олександр Дзюба відхилив клопотання і нагадав, що судочинство в Україні провадиться виключно державною мовою, а ті, хто її не розуміє, нехай забезпечують себе перекладачами.

У зв’язку з тим, що перекладачів на цьому засіданні ні в кого не було, суд перенесли на 27 вересня. Саме тоді процес розпочнеться по суті, і прокурори мають зачитати шістьом підсудним обвинувальний висновок

Сам Аделаджа сказав після суду, що українська – мова «специфічна», і він її вивчає, проте не вистачає практики. Захисник Аделаджі Федур вирішив пошуткувати і сказав, що знає таку українську, «як наш президент – розмовно-матєрну». Цікаво, як сприймуть на Банковій, котра дуже болісно реагує на такі образи та порівняння.
Матеріали за темою:

Реклама
Останні публікації згорнути
 • Експертиза, яка дає змогу вийти за межі лише виробництва культурного проекту й піднятися до рівня стратегування і, що головне, втілення тих стратегій у життя, — це дуже рідкісна річ в українському культурному середовищі. У наших реаліях навіть міністр культури має бути бодай трохи митцем, але чомусь не обов’язково професійним менеджером і політиком, здатним аналізувати статистичні дані, розуміти політичні наслідки слів та дій, а також передбачати ефективність інвестицій.
  18 листопада, Тетяна Філевська
 • На балконі нашого офісу Вася смачно затягується цигаркою, яку підкурює від іншої цигарки, і продовжує свій монолог у мій бік, але вже й не дивиться на мене: — Так, а ще мені треба, щоб ти начитав для радіо українські класні прислів’я, ще картинка, ще... — я вже й не слухаю. Усі його слова далі звучать як «бла-бла-бла», а в моїй голові народжується діалог для опонування.
  18 листопада, Тарас Білка
 • Івона Костина, заступниця керівника громадської організації «Побратими», яка займається психосоціальною адаптацією ветеранів, була координатором команди Іnvictus Games в Україні. У вересні в рамках цих ігор в Канаді вона відвідала дві тематичні конференції й поділилася отриманим досвідом.
  17 листопада, Ганна Чабарай
 • Кажуть, якщо довго й наполегливо про щось мріяти, мрія обов’язково здійсниться. Можливо, українські політики в це не вірять, але після Революції гідності вони справляли враження безнадійних, але наполегливих мрійників, бо використовували чи не кожну можливість, щоб публічно заявити про необхідність «плану Маршалла» для України.
  17 листопада, Любомир Шавалюк
 • Велика чистка в Саудівській Аравії: Мугаммад ібн Салман посуває конкурентів на владу
  17 листопада, The Economist
 • Запекла боротьба точиться навколо Укрзалізниці з моменту перетворення її на ПАТ у жовтні 2015-го. За цей час там п’ять разів міняли керівників, вона виводилася з підпорядкування Мінінфраструктури й повернулася назад. Усе це відбувається на тлі корупційних скандалів, реформаторських невдач і зростання збитковості. Проблеми УЗ виходять далеко за межі владних кабінетів і корпоративної бухгалтерії, оскільки вона забезпечує 50% усіх пасажирських і понад 80% вантажних перевезень країни. І якщо найближчим часом там не почнуться ґрунтовні реформи, вона може стати серйозною перешкодою для розвитку країни.
  17 листопада, Максим Віхров
Новини партнерів 24tv.ua
Новини партнерів
Зворотний зв'язок
Тиждень дуже цінує думки своїх читачів і намагається враховувати їхню думку. Відгуки, коментарі і просто враження від прочитаного матеріалу ви можете надіслати за допомогою системи зворотнього зв 'язку. Редакція сайту обіцяє уважно вивчати ваші повідомлення — найцікавіші з них ми публікуватимемо у спеціальних статтях. Дякуємо за увагу та співпрацю.
 
©2007-2017 Тиждень.ua
Передрук або будь-яке інше комерційне використання сайту можливе лише з дозволу редакції.
RSS

Матеріали, позначені як "Новини компаній" розміщуються на правах реклами. Передрук, копіювання або відтворення інформації, яка містить посилання на агентство "Українські Новини", в будь-якому вигляді суворо заборонено.