Тиждень.ua
Новини Політика Економіка Світ Суспільство Культура Історія Подорожі Авто Спецтеми Війна Колонки Архів журнал «Український тиждень» Передплата Пошук Галерея Інфографіка Відео Прес-релізи Приватна урбаністика

І мертві заплатять

На смерті у столиці наживаються зі швидкістю в понад мільйон гривень на добу
Матеріал друкованого видання
№ 20 (185)
від 19 травня, 2011
І мертві заплатять

У столиці померти стає дорожче, ніж вижити. П’ять років тому, коли кияни мали необережність обрати мером Леоніда Черновецького, левова частка коштів за організацію похоронів потекла на рахунки «своїх» приватних фірм, яким адміністративними методами створили преференції на ринку. Розцінки з кожним роком безбожно зростали. Багатьом довелося ховати своїх родичів за межами міста або вдаватися до дешевшої кремації. Лише 2010-го на обласних цвинтарях було поховано 7,7 тис. з 28,5 тис. померлих за рік киян. Причому третину з них (10,7 тис.) з міркувань економії піддали кремації, що нетипово для православної традиції. За підрахунками Київської міської державної адміністрації, річний оборот ринку ритуальних послуг у столиці перевищує 300 млн грн. У місті щодня помирає близько 80 людей, їхнім сім’ям доводиться витрачати на поховання мінімум 10 тис. грн. Але це офіційна статистика, яка не враховує, зокрема, плати за резервування місць для могил. Такі витрати непомірні для більшості киян. Проте місцева влада в особі регіонала Олександра Попова замість усунення незаконних схем заробітку на смерті заходилася їх «реорганізовувати» під себе.

ЖАДІБНІ ЯНГОЛИ СМЕРТІ

Щонайменше половина столичних мешканців помирають удома. Коли констатувати смерть приїздять лікарі швидкої, родичі небіжчиків зазвичай саме від них дізнаються, що комунального транспорту, який би відвіз тіло на зберігання в морг, немає. Їм пропонують звернутися до приватної ритуальної фірми, яка візьме на себе всі клопоти з підготовки померлого до поховання. У підсумку близьким покійника доводиться платити підприємливим ділкам 4,5–5 тис. грн. До цієї такси зазвичай входять винос тіла, його транспортування, зберігання в морзі протягом однієї-двох діб і так звані постмортальні послуги (бальзамування, вдягання, макіяж тощо), а також відкат медпрацівникам за«наводку». Заступник голови КМДА Олександр Мазурчак, спеціально призначений Поповим курирувати надання ритуальних послуг населенню міста, визнає, що лікарі за таке посередництво отримують від бізнесменів винагороду в розмірі 1,5–2 тис. грн. І добре, якщо тіло везуть до моргу, з лікарями якого в операторів цього нелегального бізнесу є якісь домовленості. Інколи для маніпуляцій із трупом використовують приміщення, які не обладнані належним чином і не відповідають санітарним нормам.

Цей бізнес на 100% нелегальний. Згідно з Наказом № 81 Міністерства охорони здоров’я, надання постмортальних послуг – прерогатива патологоанатомічних відділень лікарень, куди тіла померлих має доставляти транспорт медзакладів абсолютно безкоштовно. Проте в Києві так відбувається лише в разі підозри на насильницьку смерть. Тоді труп для проведення розтину безплатно доправляє до одного з двох моргів судмедекспертизи спецтранспорт столичного ГУ МВС і всі постмортальні послуги обходяться родичам небіжчика в чітко затверджену тарифами суму – близько 500 грн. Решта людей, які потрапили в нестандартну ситуацію, змушені платити стільки, скільки їм скажуть.

«Керівництву КМДА, щоб покласти край незаконним заробіткам на смерті, достатньо виділити для транспортування тіл небіжчиків, що померли вдома, три-чотири одиниці спецтранспорту, а також затвердити тарифи на постмортальні послуги моргів комунальних клінік, щоб там із людей не дерли останню сорочку, – на умовах анонімності каже представник однієї приватної похоронної контори. – Але влада вперто не бажає цього робити».

Замість того щоб виділити необхідний спецтранспорт, батьки міста планують організувати перевезення померлих силами АТП № 2737, що входить до складу комунального підприємства «Спецкомбінат ПКБО». Тобто безкоштовною цю послугу ніхто робити не збирається. Понад те, її вартість може помітно зрости. Як з’ясував Тиждень, також силами комунального спецкомбінату влада має намір надавати і постмортальні послуги, які, згідно із законодавством, не є ритуальними. Тобто приватні структури з ринку можуть витіснити, але киянам легше від цього не стане.

ЗАГРОБНИЙ АДМІНРЕСУРС

За законом, кожна людина має право на безкоштовне місце на цвинтарі. Але з 29 столичних кладовищ зараз діють лише Південне та Північне за межами міста. Утім, отримати ділянку за гроші завжди можна і на закритих цвинтарях, і на напівзакритому Лісовому, де, згідно з рішенням Київради, дозволено ховати тільки пільгові категорії киян. За словами Олександра Мазурчука, директори столичних кладовищ беруть хабарі за резервування місць для могил у розмірі від 7,5 тис. грн до $50 тис. Влада не поспішає звільняти цих людей із посад, доки правоохоронці не спіймають їх на гарячому. На відкритих цвинтарях, за інформацією КМДА, місця для поховань залишилося лише до 2013 року. Це означає, що незабаром доведеться платити чималі гроші за клаптик землі під могилку й за містом. Проблему можна вирішити, усунувши дефіцит місць. Але грошей на будівництво колумбарних стін (з нішами для поховання праху померлих, тіла яких піддали кремації) і розширення площі кладовищ за рахунок земель області міське керівництво вперто не виділяє.

Утім, у комунальному спецкомбінаті за минулі два-три роки навчилися непогано заробляти й надаючи людині безкоштовне місце. Родичам небіжчиків нав’язують так звані бетонні плато, яких на місці майбутнього поховання на вільних ділянках кладовищ наробили заздалегідь. За твердженнями спеціалістів, собівартість цих споруд для подвійного місця захоронення становить щонайбільше 3–3,5 тис. грн. Але їх впарюють людям по 16–18 тис. грн за подвійне й 7,5–8 тис. за одинарне. Звісно, виробництво цих конструкцій замовляли в наближених до чиновників приватних фірм за завищеними цінами.

Прикметно, що на сьогодні розцінки приватних похоронних компаній на продукцію та послуги на 30–40% нижчі, ніж у комунальної ритуальної служби. Наприклад, якщо в спецкомбінату мінімальна ціна домовини – 350 грн, а вінка – 100 грн, то в приватників – відповідно 300 і 60 грн. Варто додати, що труну комерсанти зазвичай доставляють безплатно, а послуги катафалка в багатьох із них коштують у межах 700–800 грн незалежно від місцезнаходження цвинтаря. Утім, у мерії заявили, що в усіх проблемах галузі винні саме приватні фірми і тепер перед КМДА стоїть завдання збільшити ринкову частку комунального спецкомбінату. Олександр Мазурчак висловив думку, що представництва приватних похоронних компаній слід вигнати з моргів, де вони орендують приміщення. «Приватники винаймають ці приміщення цілком законно, даючи додатковий дохід недофінансованим медзакладам столиці, – стверджує Тетяна Годовська, віце-президент Міжнародної асоціації професіоналів похоронної справи. – Але, схоже, в КМДА ставлять завдання збільшити частку на ринку свого комунального підприємства, усуваючи конкурентів адміністративними методами».

Згідно із Законом «Про похорони і похоронну справу», займатися їх організацією можуть лише спеціалізовані комунальні служби та приватні фірми, що підписали з комунальниками відповідні угоди. На сьогодні в Києві жодна компанія таких договорів не має, що означає: у доступі на цвинтарі столичний спецкомбінат може відмовити їм у будь-який момент. Але потужностей для обслуговування всіх замовлень у комунальної ритуальної служби бракує, і, за інформацією Тижня, в мерії вже почали пропонувати приватникам підписувати угоди. Ознайомившись із їхнім змістом, бізнесмени були збентежені – документи містять пункт про те, що гроші замовників проходитимуть через спецкомбінат. Тобто влада хоче перетворити приватні компанії з конкурентів комунального підприємства на його підрядчиків. Неважко здогадатися, що за реалізації такої тіньові схеми, чиновники, які її контролюватимуть, наживуть чималі статки, а ціни на ринку зростуть іще більше.


Матеріали за темою:

Реклама
Останні публікації згорнути
 • Кількість українських бранців на території Росії та окупованого Криму зростає, однак досі не налагоджено механізму переговорів про їх визволення
  28 березня, Станіслав Козлюк
 • Картина білої американської художниці, яка зображує загиблого чорношкірого підлітка, спровокувала бурхливу суперечку щодо того, чи має хтось право говорити про чужий травматичний досвід, а також вкотре спростувала філософську тезу, згідно з якою «автор помер».
  28 березня, Олена Кухар
 • Як комп’ютерні віруси зменшують боєздатність і чиє засоби убезпечитись від них
  28 березня, Юрій Лапаєв
 • Моє свідоме життя почалося на проспекті Миру, у панельній дев’ятиповерхівці під номером 54, де з балкона на шостому поверсі було видно чи не всеньке місто, бо тоді ще свічки новобудов не затуляли ані острівця на Південному Бузі, ані дальніх околиць Ракового, де жила моя бабуся та які можна було розгледіти в дитячий бінокль.
  28 березня, Юрій Даценко
 • Франція досить боязко ставиться до надання безвізового режиму для України через проблеми власної внутрішньої політики.
  27 березня, Алла Лазарева
 • Перший заступник міністра закордонних справ України Вадим Пристайко розповів Тижню про нещодавні переговори, що відбулися в Парижі в рамках “нормандського формату”, на які несподівано не приїхали представники РФ.
  27 березня, Алла Лазарева
Новини партнерів 24tv.ua
Новини партнерів
Зворотний зв'язок
Тиждень дуже цінує думки своїх читачів і намагається враховувати їхню думку. Відгуки, коментарі і просто враження від прочитаного матеріалу ви можете надіслати за допомогою системи зворотнього зв 'язку. Редакція сайту обіцяє уважно вивчати ваші повідомлення — найцікавіші з них ми публікуватимемо у спеціальних статтях. Дякуємо за увагу та співпрацю.
 
©2007-2017 Тиждень.ua
Передрук або будь-яке інше комерційне використання сайту можливе лише з дозволу редакції.
RSS
Interfax

Будь-яке копiювання, публiкацiя, передрук чи наступне поширення iнформацiї, що мiстить посилання на "Iнтерфакс-Україна", суворо забороняється. Передрук, копіювання або відтворення інформації, яка містить посилання на агентство "Українські Новини", в будь-якому вигляді суворо заборонено