Тиждень.ua
Новини Політика Економіка Світ Суспільство Культура Історія Подорожі Авто Спецтеми Війна Колонки Архів журнал «Український тиждень» Передплата Пошук Галерея Інфографіка Відео Прес-релізи Приватна урбаністика
22 березня, 2011   ▪   Станіслав Ясинський   ▪   Версія для друку

Спрага, яка наростає

Владислав Гончарук, академік НАН України, директор Інституту колоїдної хімії та хімії води імені А.В. Думанського, автор 130 винаходів, пов’язаних з очищенням води, відповідає на запитання Тижня
Спрага, яка наростає

– Пане Владиславе, ми зустрічаємося напередодні Всесвітнього дня води, проте настрій у вас навряд чи святковий.

– Я пам’ятаю свою юність, коли з Дніпра можна було пити воду. Сьогодні такої ситуації вже не побачиш майже ніде на планеті. А в нас у Дніпрі тече взагалі казна-що. Утім, я вважаю, що немає сенсу вкладати шалені кошти в очищення води річки – вона очиститься й сама. Наше завдання – не допустити подальшого забруднення!

Якість води стала неприйнятною. Народ привчили: потрібно купувати бутильовану воду, але вона майже вся токсична. Леонід Черновецький фактично знищив бювети – і сьогодні потрібні великі гроші, щоб реанімувати свердловини. Я сподівався, що ця влада наведе лад, але поки що, окрім обіцянок, нічого не бачу.

Україна – єдина країна світу, де немає стандартів ні на питну воду, ні на її джерела. Тому не можна визначити, хороша вода чи погана, без стандарту – ні до чого прив’язуватися, марно обговорювати програми, плани дій. А ГОСТу немає вже чотири роки. Хоча його розробили в 2006-му, а через рік затвердили. І одразу ж скасували на невизначений термін. Це сталосяз подачі наших славетних медиків-гігієністів. Змінюються міністри екології, міністри охорони навколишнього середовища. Незмінним залишається лише головний гігієнічний інститут, який цим займається (Інститут гігієни та медичної екології АМН України. – Ред.). За ним закріплена монополія на всі ці речі. Та, мабуть, комусь вигідно, щоб у нас не було державних нормативів.

– Але ж є тимчасові санітарні норми?

– Медики кажуть, що є СанПіН, але ж це відомчі норми, створені з метою монополізувати систему без будь-якого контролю за якістю води і штампувати дозволи. Вочевидь, не даремно їх друкують! Якщо ГОСТ не можна змінити – це стандарт, то санітарні норми міняй хоч щодня в будь-який бік, куди побажаєш!

Але наші медики чи то деградували інтелектуально, чи то надто великий бізнес крутиться навколо.

– Сьогодні в Україні, як і на решті земної кулі, 80% захворювань спричинені саме браком чистої питної води. Як бути з водопровідною водою в цій ситуації?

Вода, що тече з ваших кранів, не може бути питною. Вона має бути в нас, але тільки як технічна. І навіщо витрачати величезні гроші на водопровід, а потім зливати все це в каналізацію? Нам пропонують сучасні мембранні фільтри – із них виходить вода чиста, але токсична! Мембрана забруднюється дуже швидко, обростає мікрофлорою, грибковими інфекціями. І коли вона зношується, то все це починає потрапляти в воду.  

Інтелект нації безпосередньо пов’язаний із якістю води, яку ми п’ємо. Якщо вона містить токсичні речовини, що негативно впливають на розвиток нашого кісткового мозку, то тканини перероджуються і виростає покоління, вибачте, дебілів. Чому я так кажу? Станом на минулий тиждень у світі зареєстровано понад 57 млн хімічних сполук. Щороку до них додається ще 2,5–3 млн нових. Колосальна хімічна промисловість виробляє 500 тис. з’єднань, які застосовуються у всіх сферах життя людства. Проконтролювати хімічним аналізом таку кількість просто неможливо. Сьогодні ми діємо за своєю ініціативою, тому що немає більше центрів, здатних впоратися з цією гострою проблемою. Ми підійшли з нетрадиційного боку і вирішили питання локальної очистки води, пришвидшили природний процес очищення в мільйони разів! Сьогодні такі фільтри стоять у президії Національної академії наук, в мене вдома та в Бориса Патона.

Але в Україні все це виявилося абсолютно непотрібним. Усе запатентовано, надіслано в Держстандарт на затвердження. Та віз і нині там! Я не розумію, для кого ми працюємо?

Потрібно передусім забезпечити високоякісною питною водою дітей: садки, школи та лікарні. Сьогодні потрібно займатися не так екологією, як збереженням генофонду народу. Я вже сім-вісім років пишу доповідні записки, разом із Кабінетом Міністрів проводимо президії Академії наук. Зустрічають вчених на ура, але ніхто нічого не робить.

– Як бути зі зменшенням водних ресурсів на планеті? Уже сьогодні від браку води потерпає кожен третій її мешканець. Цю проблему відчувають і Донбас, і Львів.

– Уже сьогодні ми впритул підійшли до проблеми оцінки якості морських та океанських вод. І можна легко з них отримувати високоякісну прісну воду, придатну для пиття. Установки можуть працювати в будь-якій точці планети. Те, що ми пропонуємо, в мільйони разів дешевше, ніж утримання водогонів. Такий підхід зменшує навантаження на бюджет країни і всього світу загалом. Утім, нас постійно звинувачують, мовляв, ми проїдаємо бюджетні кошти. То скористайтеся всім тим, що ми створили! 


Матеріали за темою:

Реклама
Останні публікації згорнути
 • Відомий психіатр, у минулому дисидент про Україну, «своїх» і «чужих», олігархізацію та демократизацію, а також відповіді, які слід шукати в майбутньому
  28 липня, Інна Корнелюк
 • Як влаштовані системи охорони здоров’я в розвинених країнах
  28 липня, Анна Корбут
 • У справах, пов’язаних із Майданом, фігурують не лише колишні беркутівці, а й тітушки. Проте, як і в ситуації із силовиками, за ґратами СІЗО опиняються рядові виконавці, організатори ж уникають арештів.
  27 липня, Станіслав Козлюк
 • Медична реформа для Донеччини справа не нова. Ще в 2012 році тут стартував пілотний проект, згідно з яким були розділені гілки медичної допомоги, сформовані центри первинної медицини, що стало пусковим механізмом для змін у сприйнятті лікування як процесу надання послуг.
  27 липня, Єлизавета Гончарова
 • Літо цього року видалося гарячим. Не через погоду, а через інтенсивні події довкола України на міжнародному рівні. Серед ключових цього тижня можна назвати такі: візит у країну спеціального представника Держдепартаменту США з питань України Курта Волкера та телефонні переговори між лідерами «нормандської четвірки». Обидві події пов’язані одним питанням, однак мають різні підходи до вирішення українсько-російської кризи
  27 липня, Юрій Лапаєв
 • У жовтні 2015 року в університетах Південної Африки розпочалися масові протести через підвищення плати за навчання. Утім, це була не єдина причина студентських акцій. Тиждень попросив розповісти про це детальніше дослідницю Центру суспільних змін Університету Йоганнесбурга (ПАР), кандидатку соціологічних наук Анастасію Рябчук.
  27 липня, Ольга Ворожбит
Новини партнерів 24tv.ua
Новини партнерів
Зворотний зв'язок
Тиждень дуже цінує думки своїх читачів і намагається враховувати їхню думку. Відгуки, коментарі і просто враження від прочитаного матеріалу ви можете надіслати за допомогою системи зворотнього зв 'язку. Редакція сайту обіцяє уважно вивчати ваші повідомлення — найцікавіші з них ми публікуватимемо у спеціальних статтях. Дякуємо за увагу та співпрацю.
 
©2007-2017 Тиждень.ua
Передрук або будь-яке інше комерційне використання сайту можливе лише з дозволу редакції.
RSS
Interfax

Будь-яке копiювання, публiкацiя, передрук чи наступне поширення iнформацiї, що мiстить посилання на "Iнтерфакс-Україна", суворо забороняється. Передрук, копіювання або відтворення інформації, яка містить посилання на агентство "Українські Новини", в будь-якому вигляді суворо заборонено