Тиждень.ua
Новини Політика Економіка Світ Суспільство Культура Історія Подорожі Авто Спецтеми Війна Колонки Архів журнал «Український тиждень» Передплата Пошук Галерея Інфографіка Відео Прес-релізи Приватна урбаністика
9 квітня, 2017   ▪   Іван Галайченко   ▪   Версія для друку

Допомогти собі. Передумови формування партії середнього класу

Хочеш партію середнього класу? Ставай співзасновником
Матеріал друкованого видання
№ 13 (489)
від 30 березня
Допомогти собі. Передумови формування партії середнього класу

Описуючи події, які передували Хмельниччині, Микола Костомаров переповідає зустріч Богдана Хмельницького з королем Речі Посполитої Владиславом ІV. «Знаю я і про утиски козакам, але ж допомогти не в силах. Пора, здається, усім вам пригадати, що ви воїни, ви маєте шаблі, і хто вам забороняє захистити себе? Я ж, із свого боку, завжди буду вашим благодійником», — сказав тоді король майбутньому гетьманові. Ця цитата доволі розхожа.

Звісно, зараз пряме дотримання цієї поради «обмеженої в ресурсах центральної влади місцевим активістам» було б злочином: у часи російської агресії будь-який бунт, тим більше озброєний, у тилу вів би до поразки країни. Саме цього домагається Путін.
Однак у розмові 350-річної давності є й інша думка: «Силі треба протиставляти силу... Коли Чаплинський міг знайти собі приятелів і товаришів, і ти теж можеш знайти».

Якщо винести за дужки апеляцію до зброї, ця порада цілком слушна і сьогодні. До речі, ідея вельми популярна в українському суспільстві (принаймні в активної його частини). Навіть спроби політиків апелювати до самоорганізації виявлялися досить вдалими: за часів Ющенка «Народна самооборона», згідно з опитуваннями, могла набрати близько 15% голосів, а «Громадський актив Києва» пройшов у Київраду; пізніше «Самопоміч» спромоглася виграти вибори у Львові, а потім стати парламентською партією.

Тож взаємодопомога, залучення активних громадян є цілком перспективною темою для політичної сили. Однак нині існує низка громадсько-політичних проектів, які апелюють до цієї ідеї; деякі навіть спробували себе на парламентських перегонах, але не можуть здобути підтримку більш ніж 1–2%. У чому секрет? Здається, їх кілька.

Основа реальної взаємодії — спроможність людей, які мають однакові або схожі проблеми, об’єднатися для їх вирішення

Перший — можливості спертися на реальну взаємодію. Цей компонент найскладніший. Від нього залежить дієвість усіх інших, а він вимагає свідомої дії активних громадян. Водночас, якщо в громаді є достатня кількість спроможних об’єднатися для захисту та реалізації своїх прав, це природна основа для сили, яка може впливати на стан справ на місцях. Фактор, із яким має рахуватися влада. І конкретний суб’єкт, альтернатива, яку можуть підтримати громадяни на виборах.

Що означає реальна взаємодія? Основа — спроможність людей, які мають однакові або схожі проблеми, об’єднатися для їх вирішення. Якщо місцеві податківці чи правоохоронці «кошмарять» бізнес, кожен бізнесмен здебільшого «вирішує питання» самотужки. Однак апетит приходить під час їди, а стан правоохоронної системи зараз якраз такий, що сподіватися «домовитись і заспокоїтись» годі. Стара система в кожному з цих органів догниває, нова ледь спинається на ноги (перебуваючи під тиском і поганим впливом старої), а найкращі кадри задіяні в протидії російській агресії. У цих мутних водах вистачає покидьків, які користаються ситуацією для збагачення через визискування бізнесу. А враховуючи брак інформації та кругову поруку, керівництво (навіть зацікавлене в наведенні ладу) не завжди може тому ефективно протидіяти.

Читайте також: Коли постане «потужна партія середнього класу»

Як відповідь на цей виклик бізнес міг би об’єднуватись у самозахисті. Наприклад, разом найняти кількох вправних адвокатів, здатних відбити (псевдо)юридичні атаки. Такі послуги коштують недешево, але цілком під силу об’єднанню підприємців. Інша можливість — взаємодія з активістами (і, зокрема, ветеранами АТО), які мають загострене почуття справедливості та зможуть протидіяти відверто протиправним діям, використанню місцевого криміналітету та іншим способам неправового тиску. Також допомагає діалог із медіа, яким потрібні такі сюжети, щоб приваблювати глядачів, і які здатні пролити світло на беззаконників. Зокрема, звернути на них увагу високого начальства, яке має демонструвати громадянам результати боротьби з корупцією. А місцеві здирники — дуже зручний матеріал для того.

Усе це звучить просто, однак потребує свідомої дії і насамперед довіри до подібних собі. Тож, зіткнувшись із несправедливістю і не маючи змоги подолати її в «лінійний» спосіб (через скарги керівництву кривд­ників тощо), найкраще не нарікати на «відсутність змін», а самому шукати спосіб поставити кривдників на місце. Саме з реалізації таких способів постають дієві чарунки «громадської самооборони», яка є природною основою для партії середнього класу.

Читайте також: Рушійна сила європейських перетворень

Крім цього елемента важливі й інші. Вдалий добір інструментів. Взаємодія між ініціативними групами, створення мережі. Спроможність доносити інформацію про себе: через ЗМІ, соціальні мережі, безпосередній контакт із виборцями. Репрезентативний лідер (чи лідери), який (які) може стати певним символом, за яким громадяни формуватимуть ставлення до нової сили.

Кожен із цих факторів — тема окремої розмови. Але жоден не діятиме в інтересах активних громадян, якщо вони не зроблять першого свідомого кроку: якщо об’єднаються для захисту та реалізації власних інтересів.


Матеріали за темою:

Реклама
Останні публікації згорнути
 • Як поводитися з найнебезпечнішим режимом світу
  28 квітня, The Economist
 • Культові музейні бренди розбираються зі своїм іміджем та фінансовими проблемами, зацікавленість арт-спільноти в роботах художників з Африки досягає «точки кипіння», а на австрійському аукціоні спочатку виставляють роботу, вкрадену колись нацистами, - а потім прибирають.
  28 квітня, Олена Кухар
 • Тиждень.ua обговорив особливості боротьби із зловживаннями в сфері оборони та безпеки та нові тенденції в політиці з головою литовського філіалу Transparency International Сергеюсом Муравйовасам.
  28 квітня, Юрій Лапаєв
 • Децентралізація влади залишається однією з найменш зрозумілих для українського обивателя реформ. Модне слово увійшло в побут відносно недавно, і його часто повторюють різні політики та експерти в численних ток-шоу. Та що децентралізація означає на практиці? Навряд чи це пояснить у кількох словах звичайний громадянин.
  28 квітня, Денис Казанський
 • Минулого тижня у Вашингтоні відбувалися Весняні зустрічі МВФ та Світового банку — один із головних щорічних світових економічних форумів, де обговорюють поточні тенденції та перспективи економік світу, регіонів і окремих країн. На запрошення МВФ Тиждень відвідав Весняні зустрічі й, скориставшись нагодою, розпитав першого заступника директора-розпорядника МВФ про деталі та перспективи співпраці фонду з Україною.
  28 квітня, Любомир Шавалюк
 • Дострокові вибори у Великій Британії — несподіванка для всіх. Зокрема, і для кабінету Терези Мей
  27 квітня, The Economist
Новини партнерів 24tv.ua
Новини партнерів
Зворотний зв'язок
Тиждень дуже цінує думки своїх читачів і намагається враховувати їхню думку. Відгуки, коментарі і просто враження від прочитаного матеріалу ви можете надіслати за допомогою системи зворотнього зв 'язку. Редакція сайту обіцяє уважно вивчати ваші повідомлення — найцікавіші з них ми публікуватимемо у спеціальних статтях. Дякуємо за увагу та співпрацю.
 
©2007-2017 Тиждень.ua
Передрук або будь-яке інше комерційне використання сайту можливе лише з дозволу редакції.
RSS
Interfax

Будь-яке копiювання, публiкацiя, передрук чи наступне поширення iнформацiї, що мiстить посилання на "Iнтерфакс-Україна", суворо забороняється. Передрук, копіювання або відтворення інформації, яка містить посилання на агентство "Українські Новини", в будь-якому вигляді суворо заборонено