Тиждень.ua
Новини Політика Економіка Світ Суспільство Культура Історія Подорожі Авто Спецтеми Війна Колонки Архів журнал «Український тиждень» Передплата Пошук Галерея Інфографіка Відео Прес-релізи Приватна урбаністика
31 липня, 2016   ▪   Юлія Мороз   ▪   Версія для друку

Локальні ідеї відкривають країну

Як громадські ініціативи здатні розворушити внутрішній туризм
Матеріал друкованого видання
№ 29 (453)
від 21 липня, 2016
Локальні ідеї відкривають країну

Уявіть, що ви зібралися на цікаву подію, присвячену подорожам, і в залі чимало людей. І тут раптом одному зі спікерів захотілося провести невелику вікторину. Невелику, але значущу. «Скажіть, будь ласка, а хто з вас був у Львові?» — майже всі підняли руки. «А в Харкові?» — трішки менше. «А в Чернівцях?» — іще менше. «А хто був у Карпатах? Не тих Карпатах, що гори, а тих, що село», — руки жодної. А яка ж наша країна багата й різноманітна! На щастя, українці за два останні роки це добряче усвідомили й готові виправляти ситуацію з «непіднятими руками».
Перезавантаження свідомості дало поштовх до створення нових проектів, започаткування масштабних рухів, ініціатив. Популяризувався автостоп. Набирає дедалі більше обертів міжрегіональний туризм. Сьогодні стало значно легше за два дні проїхати пів-України, знайти, де заночувати, ще й принагідно зустрітися зі знайомими. І все це завдяки таким проектам, як «Твоя країна», «Вишиваний шлях», «Їздець», «Дикий Travel» та багатьом іншим.

Всеукраїнський рух «Твоя країна» (ТК) — це кількаденні поїздки до обраного учасником міста, селища або села з насиченою програмою: знайомство, тимбілдинг, екскурсії, лекції, зуст­річі з відомими людьми, майстер-класи, походи в театр, кіно, виїзди у прилеглі місцевості, відвідування визначних пам’яток тощо.

«У мене давно було бажання зробити певний проект, який утілював би місію «щоб якомога більше українців побачило якомога більше України». Ідеї, як його реалізувати, були дуже різні включно з комерційними, але переходу до дії не відбувалося. Майдан став потужним мотиватором, щоб проект викристалізувався й нарешті почав втілюватися в життя. 26 грудня 2013 року я описав проект у google-документі й поділився ним із фрішниками. Якоїсь потужної реакції не було, але потроху люди стали відгукуватися», — каже Євген Демченко, ініціатор «Твоєї країни».
Сьогодні проектові уже два з половиною роки, на сторінках у соцмережах підписано понад 16 тис. активних користувачів, відбулися візити більш ніж до 40 місць, понад 30 організацій долучилося до «Твоєї країни», а кількість організаторів щороку зростає. І це не дивно, бо така подорож неабияк мотивує, насичує і не потребує багато витрат: лише на проїзд туди й назад, на обіди та перекуси (за бажання ще сувеніри, подарунки абощо), бо ж організатори проекту забезпечують кожного учасника житлом на той час, сніданками й, наскільки це можливо, вечерями, створюють теплу й спокійну атмосферу.

ініціатива небайдужих громадян іде в ногу з часом і змушує подивитись на країну по-новому навіть вельми досвідчених мандрівників

Ідея молодіжних обмінів зовсім не нова й не раз утілювалася в різних проектах. Але від них у «Твоєї країни» є дві ключові відмінності. По-перше, вона возить людей по всіх регіонах, а не лише в якомусь одному напрямку. «Ми хочемо показати Україну в усьому її різноманітті: із середньовічними вуличками, архітектурою радянської доби, замками, індастріалом, природними особливостями та найрізноманітніши­ми людьми», — ділиться думками Євген Демченко. ТК важко назвати лише туристичним проектом, це насамперед ініціатива просвітницька та країнознавча. Зареєструватися на візит можна не тільки до обласних центрів, а й до невеликих міст (наприклад, Тростянця, Бурштина, Снятина, Бердичева, Слов’янська, Нікополя). Цікаво, що «перші візити мали відбутися до Луганська та Донецька, але ми, на жаль, не встигли…»

По-друге, це рух, де учасники самостійно організовують виїзди, у нього немає жодних спонсорів, та вони й не потрібні. У проекті збираються всі охочі, які готові об’єднатися задля створення суспільного блага — довіри, що є однією із трьох найважливіших цінностей ТК (ще любов і всеукраїнськість), усвідомлення багатства й різноманіття Батьківщини та дружні зв’язки всередині неї.

Читайте також: Чи винна абетка?

Для тих, хто любить подорожувати велосипедом і навіть пішки, існує всеукраїнський соціальний туристичний проект «Вишиваний шлях». Величезна команда волонтерів створила унікальний пішохідно-велосипедний маршрут Україною. Він проходить через 10 областей: Закарпатську, Львівську, Тернопільську, Рівненську, Хмельницьку, Житомирську, Київську, Черкаську, Полтавську та Харківську (близько 300 населених пунктів) і простягається більш ніж на 2 тис. км.

«Ідея організувати цей маршрут виникла в мене під час мандрівки Camino de Santiago — стародавньою дорогою пілігримів із Леона до Сантьяго-де-Компостела в Іспанії. «Вишиваний шлях» проляже через усю Україну, символічно об’єдуючи Схід та Захід», — розповідає лідер проекту Анатолій Циркун. Ініціатори мають на меті розвиток внутрішнього туризму, відкриття культури й туристичного потенціалу як українцям, так і всьому світові, сприяння розвитку сільських територій, а також залученню іноземних туристів, популяризацію здорового способу життя.
Створивши маршрут фізично, команда «Вишиваного шляху» активно працює над онлайн-платформою: сайтом і програмою для смартфона. Це буде своєрідна соціальна мережа для мандрівників, де вони зможуть торувати свою дорогу спочатку інтерактивно, відмічати на карті вже пройдені місця й більше дізнаватися про нові, до яких можна запланувати свою наступну поїздку. У червні цього року стартував Всеукраїнський велопробіг, що тривав 18 днів. Його учасники виїжджали з Ужгорода та Харкова і прямували до Києва — точки зустрічі. До акції міг долучитися кожен із будь-якого місця, де вони проїжджали, і продовжувати рух спільно.

Читайте також: Народжені вільними

А дехто міг проїхати лише одну область, наприклад, і повернутися назад, бо всім зрозуміло, що така мандрівка потребує багато сил, терпіння й витримки. Захопившись ідеєю, відчайдухи Іван Онисько та Юрій Регліс вирушили «Вишиваним шляхом» босоніж, без речей та грошей із метою подолати більш ніж 2 тис. км до жовтня 2016-го. «За нашими попередніми розрахунками ми планували дістатись до Харкова у жовтні. Проте, судячи з того темпу, яким рухаємося наразі, ймовірно, подорож затягнеться аж до Різдва. Зараз ми цим не переймаємося, якось воно буде. Перші дні подорожі стали для нас неочікуваним випробуванням. Разом із тим ми вже зустріли чимало гарних людей, відчули на собі, що таке закарпатська гостинність», — розповідають мандрівники.

Від різноманітності ідей та величезної швидкості створення угруповань, команд, проектів і масштабних рухів нікуди не втечеш. Але й не зловиш усього відразу. Проте Олена Весняна — координаторка проекту «Дикий Travel» — взялася за цю справу й потроху збирає якомога більше затятих мандрівників на зустрічі, де вони діляться своїм досвідом, враженнями й розповідають про те, що ще ніхто не бачив, не чув чи не відвідав.

У світі історій про усамітнені мандри, extreme-подорожі та паломництво — «Дикому Travel» — спікери діляться історіями, як жили в лісах, спали в землянках, ішли тисячі кілометрів наодинці із собою, розказують про власний досвід паломництва й подорожей з особливим сенсом. «Дикий Travel» — це історії для тих, хто вміє слухати. Ми присвячуємо події цілковитому зануренню у світ істинних мандрів: коли дорога — шлях до себе справжнього, нові країни — можливість позбутися власних кордонів, а кожен день — щастя просто жити», — розповідає Олена Весняна.
Допоки традиційні туристичні агентства пропонують доволі стандартні подорожі Україною, ініціатива небайдужих громадян іде в ногу з часом і змушує подивитись на країну по-новому навіть вельми досвідчених мандрівників.
Матеріали за темою:

Реклама
Новини за темою
Останні публікації згорнути
 • Війна застала країну зненацька. У держави не було армії, здатної миттєво зреагувати на збройну агресію. Але були люди. Добровольці та волонтери, які побудували цю захисну систему з нуля. Тепер вони будують систему виховання молоді. На страшних, але конкретних прикладах, на довгих списках загиблих героїв. Щоб пам’ятати й більше не бути заскоченими.
  23 вересня, Ганна Чабарай
 • Щоб робити світ кращим, інколи не треба мати багато грошей чи влади. Достатньо подарувати своєму місту, наприклад, великого лелеку, який приносить у родину омріяного малюка.
  23 вересня, Єлизавета Гончарова
 • Один із чільних сучасних письменників Чехії Їржі Гаїчек в інтерв’ю Тижню розповів про село як осередок збереження чеської мови й культури в часи бездержавності, здоровий патріотизм на противагу глобалізації та реалізм у літературі.
  23 вересня, Ганна Трегуб
 • Про моря й береги найбільшого ковчегу сучасного українського мистецтва
  23 вересня, Анастасія Головненко
 • В останній день роботи Форуму видавців у Львові Тиждень.ua поговорив з відомим британським юристом-міжнародником Філіпом Сендсом – автором нон-фікшну про Львів, у якому, на додачу до магістральної теми історичної пам’яті й забуття, піднімаються й болючі питання щодо українського минулого часів Другої світової війни.
  22 вересня, Олена Кухар
 • Як упорядкувати медійний простір, не зазіхаючи на свободу слова
  22 вересня, Денис Казанський
Новини партнерів 24tv.ua
Новини партнерів
Зворотний зв'язок
Тиждень дуже цінує думки своїх читачів і намагається враховувати їхню думку. Відгуки, коментарі і просто враження від прочитаного матеріалу ви можете надіслати за допомогою системи зворотнього зв 'язку. Редакція сайту обіцяє уважно вивчати ваші повідомлення — найцікавіші з них ми публікуватимемо у спеціальних статтях. Дякуємо за увагу та співпрацю.
 
©2007-2017 Тиждень.ua
Передрук або будь-яке інше комерційне використання сайту можливе лише з дозволу редакції.
RSS
Interfax

Будь-яке копiювання, публiкацiя, передрук чи наступне поширення iнформацiї, що мiстить посилання на "Iнтерфакс-Україна", суворо забороняється. Передрук, копіювання або відтворення інформації, яка містить посилання на агентство "Українські Новини", в будь-якому вигляді суворо заборонено