Тиждень.ua
Новини Політика Економіка Світ Суспільство Культура Історія Подорожі Авто Спецтеми Війна Колонки Архів журнал «Український тиждень» Передплата Пошук Галерея Інфографіка Відео Прес-релізи Приватна урбаністика
21 грудня, 2015   ▪   Анатолій Шара   ▪   Версія для друку

InformNapalm. Новітня зброя

Як працює волонтерська мережа із розвідки за відкритими даними
InformNapalm. Новітня зброя

Під час появи в кінці лютого 2014 року «зелених чоловічків» у Криму і початку захоплень ними державних установ, штурмів військових частин, із українських медіа  надходила суперечлива інформація.

У цей же час почала утворюватися відома зараз волонтерська группа InformNapalm, яка почала збирати інформацію про російських військових в Криму використовуючи методи OSINT-розвідки. Спочатку до декількох небайдужих громадян України, які прагнули показати правду про кримські події, приєдналися волонтери з Грузії, Німеччини, Чехії та ПАР. Звичайн і українські громадяни зрозумівши, що нова влада не може адекватно пояснити, що відбувається на півострові, взяли на себе місію донесення правдивої інформації щодо тих подій.

OSINT - це акронім Open Source Intelligence, тобто розвідка на основі відкритих джерел. Суть таких досліджень базується на пошуку і аналізі інформації, отриманої з відкритих, легкодоступних джерел. Інформацію можна отримати, вивчаючи безліч медіа та онлайн-джерел. Ця інформація може бути екстрапольована в більш значимі дані.

Цінним джерелом інформації є соціальні мережі та відеохостинг YouTube. Слідкуючи за акаунтом людини в соцмережах можна побачити її особисті фото, відео, відслідкувати коло друзів, навіть встановити місцеперебування.

Читайте також: Еліот Гіґґінс: «Якщо якесь ЗМІ заявляє: «Росія каже це, Україна каже інше, кінець», отже, люди не поінформовані по-справжньому й ми не стаємо ближчими до істини»

У волонтерів InformNapalm не було ані спеціалізованого обладнання, ані коштів, ані фахівців. І навіть зараз волонтери групи вкладають в проект скільки можуть часу, грошей, хтось може займатися OSINT цілодобово, дехто лише декілька годин на добу. Такий проект, звичайно, потребує певних технологічних потужностей, від спеціалізованих серверів до специфічного обладнання, але активісти все роблять самі, лише зрідка звертаючись по допомогу до небайдужих громадян.

Але не тільки Крим став полем для інформаційної битви волонтерів InformNapalm. Після початку Антитерористичної операції на Донбасі волонтери спільноти активно включилися в роботу. Вони прослуховували радіоканали, по яких сепаратисти вели переговори, складали карти блок-постів супротивника, залучали інсайдерів щодо отримання більш точної інформації, допомагали військовим збирати дані, адже на той час ще не існувало постійної лінії розмежування.  

З початком розгортання повномасштабних військових дій на Донбасі, волонтери спільноти не тільки розповсюджували в інтернеті отриману інформацію, а також почали складати аналітичні звіти, в яких вказували загрозливі напрямки, загрозу утворення котлів, проривів сил терористів. Аналітики групи перші говорили про можливість катастрофи в секторі Д   (Іловайський котел), підтверджуючи свою аналітику картами та інсайдерською інформацією. До речі, ці карти терористи називали "натівськими" за високу деталізованість

Але все ж основною метою діяльності InformNapalm було виявлення та доказ присутності регулярних військ Російської Федерації та свідчення їх протизаконного перебування, вчинених злочинів на території України. Активісти також займалися тим, що фіксували прибуття в зону конфлікту не тільки солдатів РФ, а також озброєння. Особливу увагу вони звертали на ті зразки, які перебували на озброєнні тільки в армії РФ.

Російські війська постійно намагалися приховати свої втрати на Донбасі, тому одним із завдань InformNapalm стало виявлення загиблих росіян і оприлюднення інформації про такі втрати. Розуміючи важливість інформаційної роботи спільноти, українські військові неодноразово передавали їй відео з допитами полонених російських військовослужбовців та бойовиків, щоб поширити інформацію про російську військову присутніть в Україні. 

Дивіться також: Російська збройна агресія проти України

Можна з упевненістю сказати, що OSINT-розвідка вносить велику роль у розслідування присутності російських військ в Україні, адже російські солдати полюбляють фотографуватися біля дорожніх знаків населених пунктів, і постити це в соціальних мережах, знімати відео власних злочинів на території суверенної держави. 

Значну роль InformNapalm відіграв при розслідуванні катастрофи малайзійського Боїнга, яка сталася над Сніжним. Один із волонтерів команди InformNapalm дослідив профіль у соціальній мережі Vkontakte російського військовослужбовця автомобільного батальйону в/ч 83466 (147 Автобаза Генерального Штабу Міністерства оборони Російської Федерації) Дмітрія Зубова. За фото стало ясно, що його підрозділ доставив терористам ці зенітно-ракетні комплекси, один із яких, судячи з усього, і збив зрештою авіалайнер. Зі світлин стає очевидно, що солдат послідовно фіксував рух колони з «Буками». Варто зазначити, що волонтер, який зібрав та проаналізував цю інформацію, сам перебуває на тимчасово окупованій території.

Але це було не останнє розслідування групи з приводу катастрофи малайзійського Боїнга. Активісти провели ще одне, в якому вони знайшли тягач Volvo, що перевозив ЗРК «Бук» безпосередньо територією, контрольованою бойовиками. Волонтери визначили місце перебування його на базі терористів, що неподалік шахти «Ударник» в місті Сніжне. Це розслідування провела дівчина, місто якої колись було під контролем терористів. Тому вона як ніхто інший знає, чим є життя в «народних рєспубліках». Її роботу також взяли до уваги голландські слідчі, що проводять своє розслідування жахливої катастрофи  під Донецьком.

На жаль, навіть після цього волонтери-«напалмівці» як працювали без будь-якої підтримки держави, так і продовжують самостійно займатися розслідуваннями присутності російських військ на території України. 

Ще один «трофей» спільноти – оперативна карта бойових дій із штабу лідера «ЛНР» Плотницького. Вона була опублікована на сайті InformNapalm і стала доступною для широкого загалу.

Наступним великим досягненням команди стало формування бази даних присутності регулярних військових підрозділів Російської Федерації на території України, де була систематизована вся інформація про них, а також вказані інциденти, пов’язані з тим чи іншим підрозділом. Важливо підкреслити, що саме ініціатива InformNapalm є першим таким кроком в узагальнені інформації про російські війська на території України. InformNapalm скрупульозно зібрав наявну інформацію і подав її для всіх охочих. У базі даних 128 інцидентів за участю російських військових, а також перераховано 64 підрозділи з повною інформацією (бригада, батальйон, дивізія, центр).

Група доводить, що реальні справи стоять не за гучними заявами чи істериками, а за постійною виснажливою роботою, яка зрештою і приносить бажаний результат. Специфіка цього дослідження в тому, що воно виконане завдяки розвідці відкритих джерел, тобто дані були надані самими ж російськими військовими. Воно не потребувало жодних витрат з бюджету держави.

Ще одним великим досягненням групи InformNapalm можна вважати те, що в одному зі звітів відомого американського дослідницького центру AtlanticCouncil під назвою "Ховаючись у всіх на очах: війна Путіна проти України" було використано матеріали дослідницької роботи українських волонтерів-OSINT. Експерти цієї організації високо оцінили результати роботи групи.

Урядові структури США, Швеції, Німеччини, Франції, Болгарії, Нідерландів, Канади, Словаччини, Естонії, Грузії, Латвії, а також структури НАТО постійно читають та аналізують роботи волонтерської групи InformNapalm. Інтерес до групи зі сторони Заходу лише зростає, проте в Україні волонтери не мають особливої підтримки ані з боку ЗМІ, ані з боку офіційних державних структур.

Спільнота існує як суто некомерційний проект, направлений на те, щоб ефективно протистояти російській пропаганді. Всі витрати покривають самі учасники групи.

Дослідження проекту також перекладають волонтери більш ніж 20-ма мовами, включно з англійською, шведською та арабською.

Українці за цей короткий період уже довели світу свою готовність протистояти російському агресорові на всіх фронтах, включаючи інформаційний. Маленька група InformNapalm в нерівному бою протистоїть монстру російської пропагандистської машини. І, як показує практика, дуже успішно. Але державі потрібно всіляко підтримувати такі ініціативи, а не вважати це як само собою зрозумілий факт, і на досвіді таких волонтерських спільнот, як InformNapalm, будувати нові ефективні механізми розвідувальної та інформаційної роботи.


Матеріали за темою:

Реклама
Останні публікації згорнути
 • Кількість українських бранців на території Росії та окупованого Криму зростає, однак досі не налагоджено механізму переговорів про їх визволення
  28 березня, Станіслав Козлюк
 • Картина білої американської художниці, яка зображує загиблого чорношкірого підлітка, спровокувала бурхливу суперечку щодо того, чи має хтось право говорити про чужий травматичний досвід, а також вкотре спростувала філософську тезу, згідно з якою «автор помер».
  28 березня, Олена Кухар
 • Як комп’ютерні віруси зменшують боєздатність і чиє засоби убезпечитись від них
  28 березня, Юрій Лапаєв
 • Моє свідоме життя почалося на проспекті Миру, у панельній дев’ятиповерхівці під номером 54, де з балкона на шостому поверсі було видно чи не всеньке місто, бо тоді ще свічки новобудов не затуляли ані острівця на Південному Бузі, ані дальніх околиць Ракового, де жила моя бабуся та які можна було розгледіти в дитячий бінокль.
  28 березня, Юрій Даценко
 • Франція досить боязко ставиться до надання безвізового режиму для України через проблеми власної внутрішньої політики.
  27 березня, Алла Лазарева
 • Перший заступник міністра закордонних справ України Вадим Пристайко розповів Тижню про нещодавні переговори, що відбулися в Парижі в рамках “нормандського формату”, на які несподівано не приїхали представники РФ.
  27 березня, Алла Лазарева
Новини партнерів 24tv.ua
Новини партнерів
Зворотний зв'язок
Тиждень дуже цінує думки своїх читачів і намагається враховувати їхню думку. Відгуки, коментарі і просто враження від прочитаного матеріалу ви можете надіслати за допомогою системи зворотнього зв 'язку. Редакція сайту обіцяє уважно вивчати ваші повідомлення — найцікавіші з них ми публікуватимемо у спеціальних статтях. Дякуємо за увагу та співпрацю.
 
©2007-2017 Тиждень.ua
Передрук або будь-яке інше комерційне використання сайту можливе лише з дозволу редакції.
RSS
Interfax

Будь-яке копiювання, публiкацiя, передрук чи наступне поширення iнформацiї, що мiстить посилання на "Iнтерфакс-Україна", суворо забороняється. Передрук, копіювання або відтворення інформації, яка містить посилання на агентство "Українські Новини", в будь-якому вигляді суворо заборонено