Тиждень.ua
Новини Політика Економіка Світ Суспільство Культура Історія Подорожі Авто Спецтеми Війна Колонки Архів журнал «Український тиждень» Світ у 2018 Передплата Пошук Галерея Інфографіка Відео Прес-релізи Приватна урбаністика
8 серпня, 2015   ▪   Станіслав Васін   ▪   Версія для друку

Банка з павуками

До середини липня в лавах так званого ополчення ДНР, реорганізованого в цілу низку бригад, підпорядкованих тепер одному армійському корпусу, настала чергова криза. Численні внутрішні суперечності командного складу, що, як відомо, вилилися у внутрішні зіткнення в Донецьку (зокрема, й епізод із підривом автомобіля Філіппової, секретаря Захарченка), посилилися внутрішнім становищем самих військових структур «ДНР», більшій частині з яких бракує спорядження і продовольства, а також, хоч як дивно, самих кадрів.
Матеріал друкованого видання
№ 31 (403)
від 6 серпня, 2015
Банка з павуками

Останнє стало відомо завдяки приватній бесіді з одним із «республіканських» військових, який недавно звільнився з лав «ополчення» з цілої низки причин. Ця людина, що формально мала звання сержан­­та й командувала БМ-21, за весь період служби так і не отримала документів на підтвердження свого звання, продовжуючи фактично на добровільних засадах, без офіційного оформлення, служити в рядах «ДНР». За його словами, заборгованість із заробітної плати на початок липня в їхній бригаді становила рівно два місяці, й багато бойовиків просто пішли «на гражданку». Щоб утримати «ополченців», які лишилися, до осені, коли планується серйозний перший офіційний призов, а отже, й заміна незадоволених, їм виплатили заборгованість за півтора місяця, а потім «нашкребли» й за два тижні.

Треба сказати, таке плачевне становище аж ніяк не характерне для елітних підрозділів, які виконують конкретні бойові завдання й беруть участь у прямих зіткненнях із ЗСУ. До них можна зарахувати насамперед «Спарту», бойовики якої роз’їжджають Донецьком на дорогих іномарках, але водночас і частіше хоронять своїх «колег». Саме з цієї причини частина людей із «мирних» бригад «ополчення» намагаються перевестися в гарячіші точки, де немає проблем із постачанням і виплатою грошей. Частина з них осідає в інших, прибутковіших структурах на кшталт прокуратури та МГБ.

Читайте також: «Вершки республіки»

Щодо внутрішніх «розборок» вищого командного складу, то останнім часом найбільше напруження спостерігалося навколо «республіканського» ГРУ, у якому величезну вагу мав такий собі Андрій Фадєєв. Він вступив до «ополчення» ще влітку 2014 року й очолив 2-гу роту спецназу місцевого ГРУ. Специфіка ситуації полягала в тому, що сам Фадєєв — колишній лідер банди, яка діяла в Донецьку на початку 2000-х і промишляла розбоєм та грабунками. Ось як самого Фадєєва описує один із місцевих прибічників «русского міра» Крутіков: «…Звичайні вуличні «відморозки» без стида і совісті. Але на чолі банди стояв цілком уже дорослий чоловік 1979 року народження – Фадєєв Андрій Борисович. Високий, сильний, красивий, розумний, прекрасний організатор і харизматична особистість, при всьому цьому кінчений бандит із фашистськими нахилами. У 2007-му його нарешті спіймали, засудили на 15 років за сукупністю заслуг (убивство, розбій, організація банди та втягування в злочинну діяльність неповнолітніх) й відправили в колонію під Слов’яносербськом. Відсидів він близько семи років. Улітку 2014-го слов’яносербська колонія виявилася в зоні бойових дій, і Фадєєв просто пішов звідти, адже українські охоронці та міліція розбіглися ще раніше. Діставшись до рідного Донецька, вступив до «ополчення» й незабаром очолив 2-гу роту спецназу ГРУ. За короткий час Фадєєв набрав до неї відданих особисто йому бійців. Вона швидко перетворилася на звичайну банду».

Особливо вибухонебезпечною ситуація в ГРУ виявилася після того, як у розташуванні частини став з’являтися червоний джип, за кермом якого була дів­чина на ім’я Олександра. Розповідають, що поводилася вона вкрай грубо навіть зі старшими офіцерами й постійно хизувалася своїми зв’язками з першими особами «ДНР». Врешті-решт приблизно в травні 2015 року її ні з того ні з сього призначили першим заступником начальника ГРУ з присвоєнням військового звання «майор», що досвідчені спецназівці сприйняли як пряму образу.

Поведінка новоявленого майора справді не була б можливою, якби вона не мала серйозних покровителів, що в кінці й підтвердилося двома фактами: Олександра була помічена в тісних зв’язках із Фадєєвим, а підірвана в Донецьку секретар Захарченка Філіппова виявилася її матір’ю. Крім того, неважко припустити, що бомба призначалася саме для неї, оскільки підірваний червоний Range Rover і був тим автомобілем, яким майор приїжджала в частину.

Читайте також: Лист до росіян

Після спроби замаху на матір «майор Саша», як її позаочі називали «колеги», приказала вірній 2-й роті оточити розташування ГРУ, арештувати й «посадити на підвал» кількох кадрових командирів. Протягом доби в центрі Донецька мало не почалася кривава бійня, і знадобилося втручання армії та «зов­нішніх сил», щоб захоплені офіцери ГРУ були звільнені, а «легендарна» 2-га рота роззброєна.

Таким чином, внутрішні суперечності й реорганізація частини військових «республіканських» структур із заміною їхнього керівництва відбуваються на тлі об’єктивних проблем із постачанням та фінансуванням бригад, які не беруть участі в прямих збройних сутичках, що поступово лиш піднімає градус незадоволення керів ництвом «республіки» всередині вже самої «ДНР».

 
Матеріали за темою:

Реклама
Останні публікації згорнути
 • Дуже небагато західних і ще менше власне французьких дослідників усвідомлюють, що події 1917 року, котрі вони звикли вважати російською революцією, містять в собі насправді не одне національно-визвольне змагання, з метою побудови незалежних від Росії держав.
  15 грудня, Алла Лазарева
 • Під час Львівського безпекового форуму Тиждень поспілкувався з науковим співробітником Королівського інституту міжнародних відносин Chatham House Джеймсом Шерром про західні підходи до аналізу ситуації в Україні, миротворчу місію ООН на Донбасі та перспективи мінських угод.
  15 грудня, Ольга Ворожбит
 • У 70-х роках минулого сторіччя почалася забудова сходу Луганська. Місто зводило спальні квартали та повну інфраструктуру до них: лазні, гастрономи, ринки, парки, будинки побуту, кінотеатри, бібліотеки, школи, дитячі садки. Отримати житло в тому районі, який розбудовувався відразу та цілком на порожньому місці, було дуже престижно. Школи № 42 і № 24 були близнюками й споруджувалися за кубинським проектом із нульовим першим поверхом: чи то від землетрусів, чи то від повені.
  14 грудня, Вікторія Малишева
 • Заступник міністра освіти і науки розмовляв із Тижнем про реформу української науки, проблеми та завдання на цьому шляху, подолання імітування наукового процесу у сфері захисту дисертацій і сучасний обскурантизм.
  14 грудня, Ганна Трегуб
 • Українська політика за традиціями й за жанром — це цирк і розважальне шоу.
  14 грудня, Роман Малко
 • Дізнайтеся, скільки може коштувати ваша квартира – на DOM.RIA запрацював новий сервіс «Калькулятор вартості нерухомості».
  13 грудня,
Новини партнерів 24tv.ua
Новини партнерів
Зворотний зв'язок
Тиждень дуже цінує думки своїх читачів і намагається враховувати їхню думку. Відгуки, коментарі і просто враження від прочитаного матеріалу ви можете надіслати за допомогою системи зворотнього зв 'язку. Редакція сайту обіцяє уважно вивчати ваші повідомлення — найцікавіші з них ми публікуватимемо у спеціальних статтях. Дякуємо за увагу та співпрацю.
 
©2007-2017 Тиждень.ua
Передрук або будь-яке інше комерційне використання сайту можливе лише з дозволу редакції.
RSS

Матеріали, позначені як "Новини компаній" розміщуються на правах реклами. Передрук, копіювання або відтворення інформації, яка містить посилання на агентство "Українські Новини", в будь-якому вигляді суворо заборонено.