Тиждень.ua
Новини Політика Економіка Світ Суспільство Культура Історія Подорожі Авто Спецтеми Війна Колонки Архів журнал «Український тиждень» Передплата Пошук Галерея Інфографіка Відео Прес-релізи Приватна урбаністика
30 липня, 2015   ▪   Валерія Бурлакова   ▪   Версія для друку

Справа Бузини: «Справедливого суду не буде»

«Медведько і Поліщук не вбивали Бузину», - впевнені адвокати. Однак через «особливості» українського судочинства поки що не мають можливості довести це у суді
Справа Бузини: «Справедливого суду не буде»

Захист підозрюваних у вбивстві Олеся Бузини хлопців збирається за столом у одній з інформаційних агенцій міста. Взагалі-то, презентувати докази, слухати свідків і наводити аргументи адвокати мали б у суді.  Навіть так і зробили б – якби мали змогу. Однак, не зважаючи на те, що їхні підзахисні вже дуже давно знаходяться під вартою, у суді справу розглядати так і не почали. Вже проведені засідання стосувалися виключно обрання міри запобіжного заходу, апеляції з цього приводу та, згодом – зміни вже обраної для Поліщука міри у вигляді застави. Добровольця-розвідника на псевдо Аллах на вимогу прокуратури повернули за грати – до добровольця-сапера Менсона.

Початок розгляду обох справ у Шевченківському суді вже призначили на 30 липня. Але передумали – нібито помилилися щодо обох засідань. Все переплутали. Захист переконаний: на суд чиниться тиск.

Які новини у справі? По перше, варто згадати момент, який вже неодноразово озвучувався, принаймні стосовно Андрія «Менсона» Медведька: алібі, яке можуть довести його бойові побратими. На момент вбивства Олеся Бузини хлопець перебував в АТО. Нині з зони бойових дій повернувся один з адвокатів, Сергій Войченко. Він поспілкувався з бійцями і наголошує: вони готові свідчити і мають можливість прибути для цього на судове засідання у столиці. Є і безліч інших нюансів. Як от відсутність мотиву вбивства, в тому числі і у матеріалах слідства…

Читайте також: «2013-й рік повторюється». Як судили підозрюваних у вбивстві Бузини

«Експертиза» у райвідділку

Втім, чи не найважливіший на сьогоднішній доказ з боку слідства – аналіз ДНК, який вже викликав захват у багатьох, адже був проведений зокрема на основі нібито знайденої на вулиці жуйки, яку нібито викинула матір Андрія Медведька.

Втім, справа навіть не в жуйці. «Експертиза ДНК відноситься до групи медичних експертиз, проводять яку судово-медичні експерти, які мають спеціальну кваліфікацію. Саме фахівці у цій галузі. У нас дивна річ, яку ніяк не можу збагнути – коли це судовими медиками стала міліція? Бо в нашій справі експертизу ДНК проводить старший лейтенант міліції. Раніше наша міліція бавилась так: приносять людині таку «експертизу», експертизу ДНК, і кажуть людині: бачиш, у нас є незаперечний доказ, давай, зізнавайся краще. І якщо це можна використовувати для того, аби люди зізнавалися – то, якщо я вірно розумію їхню логіку, чому б їм це також не використовувати як доказ у справі, чому б самим собі не проводити експертизу? Експертизу проводить той самий орган, який проводить розслідування. Де кримінально-процесуальний кодекс? Де закон про експертизи? Експерти відпочивають – у нас старший лейтенант міліції впорається», - обурюється відомий український адвокат Андрій Федур. Він вів чимало гучних справ – зокрема, справу Гонгадзе.

«Я практикую в Україні не перше десятиліття. І я мав певні проблеми якраз з приводу проведення експертиз ДНК, - додає Федур. – Тоді виявлялося, що в нас в Україні не було жодного фахівця, який мав би необхідний досвід для проведення таких експертиз, не було обладнання, і не було необхідних компонентів, реагентів. Зараз, як виявляється, такі експертизи можна проводити у будь-якому райвідділку міліції… А це головний доказ, який використовувала сторона обвинувачення в судах по Медведьку і Поліщуку! Необхідні компоненти для проведення такої експертизи в Україні взагалі відсутні. В легальний спосіб вони в Україну ніколи не ввозилися і не можуть бути ввезені, тому що такі препарати не сертифіковані в Україні, вони є забороненими для ввезення на митну територію України. Я перевірив – може, щось МВС закуповувало? Перевірили держзакупівлі, замовлення. Нічого не знайшли. У 2014 році була одна заявка, але вона була знята – бо як можна купити те, чого в Україні на законних підставах бути не може? Я стверджую, що експертизи сфальсифіковані».

… Є у захисту й фоторобот потенційного вбивці, складений свідком, з якими спілкувалися й представники слідства. Його, підкреслюють адвокати, ніхто не намагався розшукати. «Бо вже  нікого не треба шукати, вбивць вже призначили. Я стверджую, що їх призначили. І я стверджую, що це вбивство скоїли представники спецслужб», - зазначає Федур. Спирається на власний досвід і властивий спецслужбам почерк.

Втім, свідків, яких просив заслухати захист, у суді слухати поки що не побажали. «Для мене є очевидним, що оголосили вбивцями тих, хто цього вбивства не скоював. Рано чи пізно ми це доведемо у встановленому законом порядку. Буде це дуже непросто: розраховувати на справедливий суд не доводиться, ніякого справедливого суду не буде. У Шевченківському суді зокрема, і у Апеляційному суді міста Києва, на жаль, також, - каже адвокат. – Коли їх оголосили вбивцями – дуже складно буде піти на те, щоб визнати помилку. Хто із державних чиновників, з очільників правоохоронних органів, мав право взагалі в такому сенсі оголошувати їх прізвища? Ще ж там кінь не валявся, провини хлопців ніхто не доводив, справи ще в суді не було. Але вже оголосили, що вбивство розкрито».

Зробив це на своїй сторінці у Facebook Арсен Аваков – так само впевнено він свого часу написав «УБИЙЦЫ», повідомляючи про затримання підозрюваних у розстрілі працівників ДАЇ. «УБИЙЦ» невдовзі відпустили. За такі «дрібнички», між іншим, передбачена цивільно-правова відповідальність. «Не кримінальна», - зауважує Сергій Войченко. Але, каже, у будь-якому випадку затриманим хлопцям не потрібен Аваков. Їм потрібно повернутися додому.

Нині Андрій Медведько і Денис Поліщук перебувають у слідчому ізоляторі. «У гості» до них постійно приходять представники слідства. Іноді з гостинцями - приносили вони, зокрема, книжки Олеся Бузини. «Бо вони не читали – ну, так склалося! Щось їм розповідають, погрожують», - каже захист. Адвокатів про подібні візити не попереджали жодного разу, хоча у такій серйозній справі жодна слідчо-процесуальна дія без представників захисту з підозрюваними проведена бути не може. 

Читайте також: «Послухайте свідків!» Підозрюваного у вбивстві Бузини залишили під вартою

«Неспростовні докази»

«Ми хочемо діяти виключно у передбачений законом спосіб, - підкреслює інший адвокат, Сергій Войченко. – Ми не прес-служба МВС, і не хочемо викидати якісь матеріали відкрито у мережу, чого ми і надалі робити не будемо».

Але, можливо, доведеться.

«У наших підзахисних є алібі. Я про це говорив раніше, про це говорили і вони. Я не назву прізвища людей, які про це скажуть – ці люди прийдуть до суду. Але якщо суд відмовиться їх допитувати – ми зробимо таку ж саму прес-конференцію під судом. Якщо хтось думає, що у нарадчій кімнаті прийме рішення про відхилення нашого клопотання. Вони будуть допитані нами привселюдно, - продовжує він. – Нам потрібно було перевірити алібі – і ми це зробили. Особисто я їздив у зону проведення АТО, ми встановили людей, які можуть алібі підтвердити. І ми готові забезпечити явку цих людей до суду у відкритому засіданні - ми не ховаємо цих людей ні в якому разі. В нас є письмові покази цих людей. Це неспростовні беззаперечні докази, що Медведько і Поліщук 16 квітня в місті Києві не перебували. Крапка».

… Докази доказами, але чи дійсно у Медведька і Поліщука не було жодного мотиву вбити Олеся Бузину? Адже вони – патріоти. А Бузина, відверто кажучи, був українофобом… «Тоді будь-який націоналіст – потенційний вбивця» - обурюється Сергій Войченко.  

Менсон – доброволець, активіст, який, зокрема, збирав і компромат на правоохоронні органи. Інформацію щодо верхівки МВС у день затримання мав передати Ігореві Луценко, про що депутат одразу сказав вголос… Чи є сфабрикована справа проти нього випадковістю, або ж і у «оновленній» державі дійсно прослідковуються певні тенденції до репресій незгодних? «Це не поодинокий випадок. Ми взагалі очікуємо провокацій відносно націоналістичного руху в Україні, тому що він дуже невигідний владі, - розмірковує Сергій Войченко у розмові з Тиждень.ua. – Влада прийшла на крові цих хлопців. Але зараз вони їм дуже не вигідні, бо знаходяться люди, які питають: що ж ви робите? Бо говорити – одне. Але прийшовши до влади дехто почав займатися зовсім не тим, про що говорив. Націоналістичний рух нікому не цікавий, його потрібно знищити – у розумінні влади. Вони для цього будуть вживати всіх заходів».

 


Матеріали за темою:

Реклама
Останні публікації згорнути
 • Коли в Україні нарешті з’явився інтерес до консервативної ідеології, стало зрозуміло, як мало ми знаємо про особистість і спадщину засновника українського консерватизму
  1 жовтня, Тетяна Осташко
 • Чого прагнуть лідери, що заявляють про себе як про демократичну опозицію до нинішньої влади, і чи здатні вони досягти свого найближчим часом
  1 жовтня, Андрій Голуб
 • Координатор експертної групи розвитку культурних і творчих індустрій Єврокомісії розповів Тижню про культуру крізь призму процесу творення нової вітчизняної політики, яка регулює цю царину, економічну збитковість ставлення до неї за залишковим принципом та нові форми інституцій, що стимулюють її розвиток.
  1 жовтня, Ганна Трегуб
 • Здається, немає вже новини, яка здивувала б простого мешканця Луганська. Хоча часто про події в «республіці» дізнаєшся від тих, хто живе на «великій» землі. Іноді друзі з української сторони пишуть есемеску: «А чи правда, що…» Вони щось прочитали в інтернеті й хочуть підтвердження. І лише з таких ось «новин» дізнаєшся про кадрові зміни у верхівці місцевої «влади».
  1 жовтня, Вікторія Малишева
 • Як різні мусульманські громади сприйняли війну на Донбасі
  1 жовтня, Михайло Якубович
 • З початком жовтня в Україні мало стартувати тестування на керівні посади в Державне бюро розслідувань. Втім, цього не відбулося.
  1 жовтня, Станіслав Козлюк
Новини партнерів 24tv.ua
Новини партнерів RedTram
Зворотний зв'язок
Тиждень дуже цінує думки своїх читачів і намагається враховувати їхню думку. Відгуки, коментарі і просто враження від прочитаного матеріалу ви можете надіслати за допомогою системи зворотнього зв 'язку. Редакція сайту обіцяє уважно вивчати ваші повідомлення — найцікавіші з них ми публікуватимемо у спеціальних статтях. Дякуємо за увагу та співпрацю.
 
©2007-2016 Тиждень.ua
Передрук або будь-яке інше комерційне використання сайту можливе лише з дозволу редакції.
RSS
Interfax

Будь-яке копiювання, публiкацiя, передрук чи наступне поширення iнформацiї, що мiстить посилання на "Iнтерфакс-Україна", суворо забороняється. Передрук, копіювання або відтворення інформації, яка містить посилання на агентство "Українські Новини", в будь-якому вигляді суворо заборонено