Тиждень.ua
Новини Політика Економіка Світ Суспільство Культура Історія Подорожі Авто Спецтеми Війна Колонки Архів журнал «Український тиждень» Світ у 2018 Передплата Пошук Галерея Інфографіка Відео Прес-релізи Приватна урбаністика
30 липня, 2015   ▪   Валерія Бурлакова   ▪   Версія для друку

Справа Бузини: «Справедливого суду не буде»

«Медведько і Поліщук не вбивали Бузину», - впевнені адвокати. Однак через «особливості» українського судочинства поки що не мають можливості довести це у суді
Справа Бузини: «Справедливого суду не буде»

Захист підозрюваних у вбивстві Олеся Бузини хлопців збирається за столом у одній з інформаційних агенцій міста. Взагалі-то, презентувати докази, слухати свідків і наводити аргументи адвокати мали б у суді.  Навіть так і зробили б – якби мали змогу. Однак, не зважаючи на те, що їхні підзахисні вже дуже давно знаходяться під вартою, у суді справу розглядати так і не почали. Вже проведені засідання стосувалися виключно обрання міри запобіжного заходу, апеляції з цього приводу та, згодом – зміни вже обраної для Поліщука міри у вигляді застави. Добровольця-розвідника на псевдо Аллах на вимогу прокуратури повернули за грати – до добровольця-сапера Менсона.

Початок розгляду обох справ у Шевченківському суді вже призначили на 30 липня. Але передумали – нібито помилилися щодо обох засідань. Все переплутали. Захист переконаний: на суд чиниться тиск.

Які новини у справі? По перше, варто згадати момент, який вже неодноразово озвучувався, принаймні стосовно Андрія «Менсона» Медведька: алібі, яке можуть довести його бойові побратими. На момент вбивства Олеся Бузини хлопець перебував в АТО. Нині з зони бойових дій повернувся один з адвокатів, Сергій Войченко. Він поспілкувався з бійцями і наголошує: вони готові свідчити і мають можливість прибути для цього на судове засідання у столиці. Є і безліч інших нюансів. Як от відсутність мотиву вбивства, в тому числі і у матеріалах слідства…

Читайте також: «2013-й рік повторюється». Як судили підозрюваних у вбивстві Бузини

«Експертиза» у райвідділку

Втім, чи не найважливіший на сьогоднішній доказ з боку слідства – аналіз ДНК, який вже викликав захват у багатьох, адже був проведений зокрема на основі нібито знайденої на вулиці жуйки, яку нібито викинула матір Андрія Медведька.

Втім, справа навіть не в жуйці. «Експертиза ДНК відноситься до групи медичних експертиз, проводять яку судово-медичні експерти, які мають спеціальну кваліфікацію. Саме фахівці у цій галузі. У нас дивна річ, яку ніяк не можу збагнути – коли це судовими медиками стала міліція? Бо в нашій справі експертизу ДНК проводить старший лейтенант міліції. Раніше наша міліція бавилась так: приносять людині таку «експертизу», експертизу ДНК, і кажуть людині: бачиш, у нас є незаперечний доказ, давай, зізнавайся краще. І якщо це можна використовувати для того, аби люди зізнавалися – то, якщо я вірно розумію їхню логіку, чому б їм це також не використовувати як доказ у справі, чому б самим собі не проводити експертизу? Експертизу проводить той самий орган, який проводить розслідування. Де кримінально-процесуальний кодекс? Де закон про експертизи? Експерти відпочивають – у нас старший лейтенант міліції впорається», - обурюється відомий український адвокат Андрій Федур. Він вів чимало гучних справ – зокрема, справу Гонгадзе.

«Я практикую в Україні не перше десятиліття. І я мав певні проблеми якраз з приводу проведення експертиз ДНК, - додає Федур. – Тоді виявлялося, що в нас в Україні не було жодного фахівця, який мав би необхідний досвід для проведення таких експертиз, не було обладнання, і не було необхідних компонентів, реагентів. Зараз, як виявляється, такі експертизи можна проводити у будь-якому райвідділку міліції… А це головний доказ, який використовувала сторона обвинувачення в судах по Медведьку і Поліщуку! Необхідні компоненти для проведення такої експертизи в Україні взагалі відсутні. В легальний спосіб вони в Україну ніколи не ввозилися і не можуть бути ввезені, тому що такі препарати не сертифіковані в Україні, вони є забороненими для ввезення на митну територію України. Я перевірив – може, щось МВС закуповувало? Перевірили держзакупівлі, замовлення. Нічого не знайшли. У 2014 році була одна заявка, але вона була знята – бо як можна купити те, чого в Україні на законних підставах бути не може? Я стверджую, що експертизи сфальсифіковані».

… Є у захисту й фоторобот потенційного вбивці, складений свідком, з якими спілкувалися й представники слідства. Його, підкреслюють адвокати, ніхто не намагався розшукати. «Бо вже  нікого не треба шукати, вбивць вже призначили. Я стверджую, що їх призначили. І я стверджую, що це вбивство скоїли представники спецслужб», - зазначає Федур. Спирається на власний досвід і властивий спецслужбам почерк.

Втім, свідків, яких просив заслухати захист, у суді слухати поки що не побажали. «Для мене є очевидним, що оголосили вбивцями тих, хто цього вбивства не скоював. Рано чи пізно ми це доведемо у встановленому законом порядку. Буде це дуже непросто: розраховувати на справедливий суд не доводиться, ніякого справедливого суду не буде. У Шевченківському суді зокрема, і у Апеляційному суді міста Києва, на жаль, також, - каже адвокат. – Коли їх оголосили вбивцями – дуже складно буде піти на те, щоб визнати помилку. Хто із державних чиновників, з очільників правоохоронних органів, мав право взагалі в такому сенсі оголошувати їх прізвища? Ще ж там кінь не валявся, провини хлопців ніхто не доводив, справи ще в суді не було. Але вже оголосили, що вбивство розкрито».

Зробив це на своїй сторінці у Facebook Арсен Аваков – так само впевнено він свого часу написав «УБИЙЦЫ», повідомляючи про затримання підозрюваних у розстрілі працівників ДАЇ. «УБИЙЦ» невдовзі відпустили. За такі «дрібнички», між іншим, передбачена цивільно-правова відповідальність. «Не кримінальна», - зауважує Сергій Войченко. Але, каже, у будь-якому випадку затриманим хлопцям не потрібен Аваков. Їм потрібно повернутися додому.

Нині Андрій Медведько і Денис Поліщук перебувають у слідчому ізоляторі. «У гості» до них постійно приходять представники слідства. Іноді з гостинцями - приносили вони, зокрема, книжки Олеся Бузини. «Бо вони не читали – ну, так склалося! Щось їм розповідають, погрожують», - каже захист. Адвокатів про подібні візити не попереджали жодного разу, хоча у такій серйозній справі жодна слідчо-процесуальна дія без представників захисту з підозрюваними проведена бути не може. 

Читайте також: «Послухайте свідків!» Підозрюваного у вбивстві Бузини залишили під вартою

«Неспростовні докази»

«Ми хочемо діяти виключно у передбачений законом спосіб, - підкреслює інший адвокат, Сергій Войченко. – Ми не прес-служба МВС, і не хочемо викидати якісь матеріали відкрито у мережу, чого ми і надалі робити не будемо».

Але, можливо, доведеться.

«У наших підзахисних є алібі. Я про це говорив раніше, про це говорили і вони. Я не назву прізвища людей, які про це скажуть – ці люди прийдуть до суду. Але якщо суд відмовиться їх допитувати – ми зробимо таку ж саму прес-конференцію під судом. Якщо хтось думає, що у нарадчій кімнаті прийме рішення про відхилення нашого клопотання. Вони будуть допитані нами привселюдно, - продовжує він. – Нам потрібно було перевірити алібі – і ми це зробили. Особисто я їздив у зону проведення АТО, ми встановили людей, які можуть алібі підтвердити. І ми готові забезпечити явку цих людей до суду у відкритому засіданні - ми не ховаємо цих людей ні в якому разі. В нас є письмові покази цих людей. Це неспростовні беззаперечні докази, що Медведько і Поліщук 16 квітня в місті Києві не перебували. Крапка».

… Докази доказами, але чи дійсно у Медведька і Поліщука не було жодного мотиву вбити Олеся Бузину? Адже вони – патріоти. А Бузина, відверто кажучи, був українофобом… «Тоді будь-який націоналіст – потенційний вбивця» - обурюється Сергій Войченко.  

Менсон – доброволець, активіст, який, зокрема, збирав і компромат на правоохоронні органи. Інформацію щодо верхівки МВС у день затримання мав передати Ігореві Луценко, про що депутат одразу сказав вголос… Чи є сфабрикована справа проти нього випадковістю, або ж і у «оновленній» державі дійсно прослідковуються певні тенденції до репресій незгодних? «Це не поодинокий випадок. Ми взагалі очікуємо провокацій відносно націоналістичного руху в Україні, тому що він дуже невигідний владі, - розмірковує Сергій Войченко у розмові з Тиждень.ua. – Влада прийшла на крові цих хлопців. Але зараз вони їм дуже не вигідні, бо знаходяться люди, які питають: що ж ви робите? Бо говорити – одне. Але прийшовши до влади дехто почав займатися зовсім не тим, про що говорив. Націоналістичний рух нікому не цікавий, його потрібно знищити – у розумінні влади. Вони для цього будуть вживати всіх заходів».

 
Матеріали за темою:

Реклама
Останні публікації згорнути
 • Foreign Policy досліджує, за що закрили російське диппредставництво у Сан-Франциско.The Guardian звертає увагу на небезпеку від російських військових кораблів для інтернет-кабелів між США та Європою
  18 грудня, Юрій Лапаєв
 • Як Росія перетворюється з основного ринку збуту українських товарів на головного суперника в агросекторі
  18 грудня, Олександр Крамар
 • Москва активно використовує право вето в Радбезі ООН. Що це говорить про її позиції на міжнародній арені
  18 грудня, Олександр Костриба
 • Як відбувається інтеграція України у сфері культури після Угоди про асоціацію з ЄС, які програми підтримують європейці на рівні грантів і як змінюються підходи нашої держави в управлінні культурою. Ці питання стали предметом дискусії на міжнародній конференції “Культурні відносини України та ЄС: перші досягнення”.
  18 грудня, Наталя Петринська
 • Із змінами літом 2014 року у моєму житті відбулася ще одна зміна, яку можна було б передбачити, але до якої теж треба було звикати. З мого життя зникла культурна складова, яка, як виявилося, була важливою частиною моєї довоєнної реальності. Хоча, чого дивуватися, – змін було безліч: зникла робота, поїхали з міста майже всі друзі, змінився режим мого життя, звички, щезли плани… Але зникнення культурної складової мого життя турбувало мене ще тривалий час, бо, як виявилося, звикнути до порожнечі у цій сфері життя було не так просто.
  18 грудня, Вікторія Малишева
 • Перша фаза переговорів про вихід Великої Британії з ЄС виявилася важкою. Але друга ще й не почалася
  17 грудня, The Economist
Новини партнерів 24tv.ua
Новини партнерів
Зворотний зв'язок
Тиждень дуже цінує думки своїх читачів і намагається враховувати їхню думку. Відгуки, коментарі і просто враження від прочитаного матеріалу ви можете надіслати за допомогою системи зворотнього зв 'язку. Редакція сайту обіцяє уважно вивчати ваші повідомлення — найцікавіші з них ми публікуватимемо у спеціальних статтях. Дякуємо за увагу та співпрацю.
 
©2007-2017 Тиждень.ua
Передрук або будь-яке інше комерційне використання сайту можливе лише з дозволу редакції.
RSS

Матеріали, позначені як "Новини компаній" розміщуються на правах реклами. Передрук, копіювання або відтворення інформації, яка містить посилання на агентство "Українські Новини", в будь-якому вигляді суворо заборонено.