Тиждень.ua
Новини Політика Економіка Світ Суспільство Культура Історія Подорожі Авто Спецтеми Війна Колонки Архів журнал «Український тиждень» Передплата Пошук Галерея Інфографіка Відео Прес-релізи Приватна урбаністика
11 грудня, 2014   ▪   Валерія Бурлакова   ▪   Версія для друку

Каша із сокири

Чим сьогодні живе батальон «Херсон», бійці якого вийшли з оточення під Іловайськом
Каша із сокири

«Куди ж ви лізете?!», - у розпачі кричить він хлопцям, що під кулями біжать угору зимовою Інститутською. Але Небесна Сотня його не чує...У цей день Володимир Мазур, активний учасник Майдану, вдома – у Херсоні. Він дивиться пряму трансляцію. І все кричить: «Куди ж ви лізете?..»

Згодом у його рідному місті почнуться провокації проросійських сил. Він візьме зброю та піде на площу Свободу.

«Наші менти мене тоді бачили, - розповідає 44-річний чоловік. – Знали, що я прийшов зі своєю зареєстрованою зброєю. Я їм сказав: якщо щось почнуть з того боку, буду їх рядочками класти».

Підмозі херсонська міліція не зраділа. Більш того – коли почалася війна, Володимира Мазура півтора місяці не хотіли приймати до лав добровольчого батальону «Херсон». «Покійний Руслан Старчеус, наш комбат, казав, що вони були дуже налаштовані проти мене, - усміхається Володимир. – Вирішили «того придурка не брати».

Але він свого домігся.

«Бажаючих записатися до батальону було дуже багато, - зауважує. – Але працівники УВД під будь-яким приводом відсилали людей геть».

Чому? Володимир висловлює дуже поширену, а тому – напевно, вірну думку. Добровольців влада боїться – боїться настільки, що, можливо, навмисно підставила їх...

«Ефір мовчав»

«Іловайськ – це підстава, - вкотре каже боєць. – Інакше, як цим сленговим словом, ситуацію не назвеш. Я впевнений, що добровольців злили. Вояк не так зливали, як нас... Ви б бачили, як ми виходили. Їхали на китайський машинці жовтенькій. Хомчак не керував – він утік. Не керував ніхто. Ефір мовчав. А за нормальних умов шанси пробитися були – мали танків кілька, артилерію, навіть «Гради»... А розвідка докладала «герою України» Хомчаку, що є слабкі місця, у яких можна пробитися – хоча б у бік Комсомольського».

«Потім всі розвели б руками: «Боже, яка страшна трагедія!». Але ж дехто з оточення вирвався... Коли ми виходили – йшли три доби, - згадує боєць. – Бо поранених багато було - більше, ніж тих, хто міг ходити. Та й те – я, наприклад, теж був поранений, просто ще міг іти. Поранених ми несли тільки вночі. Прийшли у Комсомольське – а воно вже не наше...»

Не були прораховані й елементарні речі та сценарії розвитку подій: «Не було що їсти та пити. Нам сказали, що ми заходимо на один день. Таке, шоколадок натикали у кишені...»

Тоді загинуло 9 бійців невеличкого батальону. Ще 3 зникли безвісті. «Ані тіл, ані інформації. Нічого».

«Дуже не вистачає хлопців... Ну що ми, їздили на могили... Стараємося про родини не забувати - є родини взагалі забуті усіма. Приїздимо з хлопцями, привозимо овочі якісь хоч - а вони такі вдячні... Влада не чухається взагалі. Ті 619 тисяч не виплачують – а гроші знецінюються».

«Наче й вигнати не можуть»

«Зараз, після Іловайська, вони бояться нас ще більше. Але наче й вигнати не можуть – як так, виганяти готових обстріляних воїнів, які мають неабияких бойовий досвід?», - знизує плечима доброволець.

Утім, не розформовуючи батальон, йому просто не дають працювати. Хлопці перебувають у місті. Завдання та перспективи, кажуть, не зрозумілі. Набір до батальону начебто іде – але у лави «підтягують міліцію». «На одного цивільного – два міліціонери! Це, звісно, краще – набрати ментів. Вони не заважатимуть ДАЇ брати хабарі, наприклад. Зараз з ДАЇ стоять бійці колишнього «Беркуту». Чому не ми?.. Тим часом нові хлопці, яких все ж таки беруть, досі навіть не знають як розібрати автомат. Мовчу вже про «Утьос» чи АГС – хоч би показали їм як заряджати... Але ніхто в тому не зацікавлений».

Не зацікавлений у навчанні добровольців на фоні постійних розмов про чергову хвилю мобілізації яка необхідна для того, аби замінити бійців, деякі з яких у зоні АТО вже понад півроку.

Що нині роблять херсонці? «Хлопців розтикали по блокпостах. Я розумію, що потрібні блокпости у Запорізькій області, наприклад – на напрямках, де треба перевіряти машини, де може йти зброя. Але блокпост під мостом у Херсоні! Пацани сидять там – а ми їм дрова возимо, щоб не мерзли...»

«Нам дістається хлам»

Бійцям «Беркуту», каже боєць «Херсона», тим часом купують нічні приціли – хоч іти воювати ті не збираються.

У тих, хто воював і прагне повернутися на фронт, постачання інше. «Ситуація комітрагічна. Все тримається на волонтерах. Відтепер, доречі, у влади є радник по волонтерах, який начебто має координувати волонтерський рух – вказувати людям, які вже засвідчили свою самодостатність, що робити. Ми були на тематичному зібранні, і молодий заступник голови ОДА Андрія Путілова сказав про свого шефа: «Ви ж бачите, який він відкритий!». За руку з усіма привітався... Але як може бути інакше?»

Щоправда, місто допомогло аптечками. «Побратим вийшов на начальника медицини по Херсону – і той дійсно не відмовив. Але аптечки кумедні трохи – повністю цивільні. Вугілля активоване, наприклад... Є там з потрібного хіба що джгути та заправлене у шприці знеболювальне. Celox і таке інше нам обіцяють бійці «Дніпра». Коломойський їм все ж таки трохи допомогає».

Наміри допомогти, між іншим, не завжди добрі. «Ще навесні у місті утворився фонд для бійців «Херсону». Корінець Іван Михайлович такий собі став керівником. Дуже дивна особа – незрозуміло звідки взявся. Але рахунки завів. Пообіцяв максимальне сприяння.

Потім у комбата покійного з ним вийшов конфлікт... Руслан вдарив його, зірвав табличку з приміщення фонду. Бо зникло 300 тисяч гривень...»

Не завжди добрі наміри й у держави. «Знову починають казати, що добровольчі батальони небезпечні, що в них дисципліна слабка, - підкреслює співрозмовник Тижня. – Але куди там! В армії немає такої дисципліни, як серед добровольців. Пам’ятаю, як вночі перед виходом з 51 бригади дезертирували 37 осіб. Цілий взвод, який міг би прикрити інших...»

«А днями я був у 30-й бригаді. Хлопці кажуть, приїхали отримувати БМП – і там «трійки» стоять, найновіші! Але це ті, які арабам продають. Нам дістається хлам. «Одиниці» та «двійки» видали...»

Подейкують, що батальон «Херсон» можуть перевести до Нацгвардії. Що буде тоді – буде видно. Поки реалії інші – такі, що про перспективи отримання важкої техніки й говорити смішно.

Володимир Мазур згадує: нещодавно дістав три сокири, щоб рубати дрова. Щоб хлопці, змушені стояти на безглуздих блокпостах, хоч не замерзли. Віддав їх бійцям, і попросив не ставити на облік: «Ми один у одного не вкрадемо, - пояснює. - Але не хотілося б, щоб держава записала як свою заслугу з питань нашого забезпечення хоча б ті три сокири». Ну, чи то кашу із них.


Матеріали за темою:

Реклама
Останні публікації згорнути
 • Кожна 10 новина фейк. Інформація про діяльність місцевої самопроголошеної влади - переважно лише компліментарна
  23 лютого,
 • Тиждень опитав потерпілих, прокурорів та адвокатів, які представляють різні сторони, про справи у судах та розслідування резонансних злочинів проти учасників Революції гідності
  23 лютого, Андрій Голуб
 • Берлінале цього року дещо розгубив свою «моральну стурбованість»
  23 лютого, Катерина Барабаш
 • Так уже історично склалося, що важливі дати для українського політикуму стали черговим приводом нагадати про себе. Не оминула ця доля і 20 лютого. Якщо 2015-го, на перші роковини, ініціатива очікувано була у президента Порошенка, то в наступні роки його місце зайняли депутати.
  23 лютого, Станіслав Козлюк
 • Як Росія перекручувала і приховувала інформацію про злочини комуністичного режиму в 1930-их роках на Заході? Чому їй вірили? І чому ті ж механізми працюють сьогодні?
  22 лютого, Анна Корбут
 • У вівторок, 21 лютого, світові та українські ЗМІ поширили гучну новину: Вищий земельний суд Відня дозволив екстрадицію українського олігарха Дмитра Фірташа до США. Однак, як виявилося, це рішення ще навіть не початок кінця цієї гучної справи.
  22 лютого, Ольга Ворожбит
Новини партнерів 24tv.ua
Новини партнерів
Зворотний зв'язок
Тиждень дуже цінує думки своїх читачів і намагається враховувати їхню думку. Відгуки, коментарі і просто враження від прочитаного матеріалу ви можете надіслати за допомогою системи зворотнього зв 'язку. Редакція сайту обіцяє уважно вивчати ваші повідомлення — найцікавіші з них ми публікуватимемо у спеціальних статтях. Дякуємо за увагу та співпрацю.
 
©2007-2017 Тиждень.ua
Передрук або будь-яке інше комерційне використання сайту можливе лише з дозволу редакції.
RSS
Interfax

Будь-яке копiювання, публiкацiя, передрук чи наступне поширення iнформацiї, що мiстить посилання на "Iнтерфакс-Україна", суворо забороняється. Передрук, копіювання або відтворення інформації, яка містить посилання на агентство "Українські Новини", в будь-якому вигляді суворо заборонено