Тиждень.ua
Новини Політика Економіка Світ Суспільство Культура Історія Подорожі Авто Спецтеми Війна Колонки Архів журнал «Український тиждень» Передплата Пошук Галерея Інфографіка Відео Прес-релізи Приватна урбаністика
1 квітня, 2014   ▪   Спілкувалася: Валерія Бурлакова   ▪   Версія для друку

Адвокат постраждалих майданівців: "У прокуратурі немає ані нових людей, ані нового підходу"

Правозахисник Павло Дикань розповів Тиждень.uа про відсутність слідчих дій, старі обличчя в прокуратурі та провину захисника Курченка
Адвокат постраждалих майданівців: "У прокуратурі немає ані нових людей, ані нового підходу"

На те, що кардинальні зміни системи відбудуться миттєво, не сподівався, здається, ніхто. Втім, і в те, що змін на краще помітно не буде, вірити не хотілося. Тим не менш, сьогодні у деяких сферах "покращення" неозброєним оком не помітиш. Зокрема - у роботі прокуратури.

"Можливість саботажу я виключив", - кілька тижнів тому запевняв Тиждень новий генпрокурор Олег Махніцький, звітуючи про певні кадрові зміни. В чому тоді причина поточної ситуації? Залишається тільки здогадуватись...

Про реалії сьогоднішні співпраці з прокуратурою Тиждень розпитав правозахисника та адвоката Павла Диканя, який нині опікується цілою низкою справ, пов'язаних із різними епізодами Майдану - від побиття студентів у ніч з 29 на 30 листопада і подій на Банковій 1 грудня до викрадень активістів у січні та постраждалих під час "мирного наступу" 18 лютого.

Тиждень.ua: Як просуваються зараз справи чотиримісячної давнини - справи стосовно 29-30 листопада та 1 грудня?

- Обидві справи були закриті. Справу 1053, по Майдану, закрили  у відповідності з законом про амністію. Якийсь проміжок часу він діяв, вони цим проміжком часу скористалися - і закрили. Завдяки тому ж закону вони закрили справу 1056 - справу стосовно Банкової.

Читайте також: Віталій Запорожець: «Я за собою борг відчуваю»

У перших числах березня ми - група адвокатів, що займалися постраждалими на Банковій журналістами - поїхали до міської прокуратури. У нашій присутності там підняли матеріали справи. Сказали, що ними зараз ніхто не займається, бо справа закрита. Але що справу буде поновлено... За кілька днів нам на руки видали постанови про закриття справи, потім - прийшов лист про поновлення.

Що там відбувається далі? Незрозуміло. Відомо тільки, що з міської прокуратури справу передали до прокуратури генеральної. І що, начебто, загальна слідча група зараз займається і подіями 29-30 листопада, і подіями першого грудня.

Тиждень.ua: Чи проходять зараз допити чи якісь інші дії, про які вам відомо?

- Нічого не відбувається. Ми дзвонили, ми писали клопотання про ознайомлення з матеріалами справи - ніякої реакції. Взагалі.

Єдине - в рамках справи 1053 була висунута підозра Сівковичу, Попову, Коряку та Федчуку. Згодом ці підозри були скасовані прокуратурою - вже у лютому місяці. Адвокат поляка, якого побили 30 листопада, Ірина Сотник, оскаржила цю постанову, і апеляційний суд її скасував.

У п'ятницю(28 березня) розглядалася справа саме по Сівковичу (згодом має розглядатись і по Попову). Тобто, справу повернули до суду першої інстанції, і тепер слідчий суддя має вирішувати чи правомірно зняли підозру у вчиненні злочину з Сівковича. Але Сівкович у п'ятницю до суду не прийшов - передав документи, що він хворіє.

Читайте також: Донецький євромайданівець: за події 13 березня нам "шиють" організацію масових заворушень

Зате туди прийшли ми, представники потерпілих на Майдані активістів. Передали документи стосовно наших підзахисних, інформацію про те, що нам не повідомляли нічого. Адже потерпілих мусять повідомляти про те, що закривається кримінальне провадження. У будь-якому випадку! Цього зроблено не було - відповідно, наші права порушені.

На даний момент, чесно кажучи, ми  не бачимо якихось суттєвих змін у підході прокуратури до розслідування справ: і 29-30 листопада, і 1 грудня, і епізодів, які були потім.

Тиждень.ua: Над якими ще майданівськими справами ви працюєте - з тих, що були "потім"?

- В мене є хлопець, якого 21 січня біля метро "Петрівка" викрали невідомі, побили, катували.

І хлопець, який постраждав 18 лютого. Зараз він лікується за кордоном. На розі вулиць Шовковичної та Інститутської був поранений внаслідок вибуху гранати.

Тиждень.ua: Вже більше місяця минуло... І він досі лікується? Травма настільки серйозна?

- Так. Він спочатку поїхав до Олександрівської лікарні. Звідти його друзі забрали - самі знаєте, тоді було ще дуже страшно... Він просидів вдома близько тижня, і почалося загноєння. Тоді поїхав у лікарню швидкої допомоги, де в нього виявили некроз тканин. Деякий час його лікували у ЛШД, а потім відправили до Румунії. У Румунії зробили декілька операцій. Однак там трапилась якась незрозуміла історія з українським посольством - він приїде й розповість, я поки що не знаю подробиць. Посольство щось накоїло, і постраждалих з Румунії практично вигнали.

Читайте також: Справа Горана.. У міліції й далі катують затриманих

Вони - він з другом, вони обидва були поранені - поїхали до Чернівців. Тиждень були у Чернівцях, а зараз їх звідти забрали до Словаччини.

Тиждень.ua: І жодних слідчих дій...

- Так, жодних слідчих дій не проводилося. Заяву ми відправили, але поки що нічого не було.

Тиждень.ua: А коли приблизно ви подавали заяву?

- Відносно нещодавно... Тому стосовно цього епізоду нічого не можу впевнено сказати: робиться чи не робиться, добре чи погано.

Але, стосовно справи від 21 січня - потерпілого давно опитали. Слідчий навіть показував фотографії людей, яких потерпілий опізнав. Але все це було неофіційно. Підозрювані на фото були з Харкова, слідчий сказав, що так, "ми їх знаємо, але все це не офіційно..."

І це все. Ось сподіваємось цього тижня потрапити до слідчого та обговорити з ним подальші процедури.

Тиждень.ua: А хлопця, який постраждав 18 лютого, взагалі не намагаються знайти, викликати, поговорити?

- Ні, нічого. Так, чесно кажучи, зараз всюди відбувається. Єдине, що ми бачимо - що у четвер прокуратура обіцяє дати якісь проміжні результати стосовно снайперів. Нехай дають, це їхня робота...

Але загалом ми бачимо, що продовжуються старі практики. Бачимо, що знов адвокатів затримують.

Коли затримали Смалія, адвокати були обурені в першу чергу не тим, що Смалій зробив, а тим, які "процедури" були використані при його затриманні. Його били, його силою привели до суду, у суді відбувався неправовий процес, прокуратура та судді не звертали жодної уваги на аргументацію захисту - вона тупо ігнорувалась.

Читайте також: Олег Махніцький: «Хоч би з чийого боку зараз порушувався закон, ми на всі ці факти реагуємо»

Зараз відбувалося те ж саме з Денисом Бугаєм, адвокатом Курченка. Неважливо чий він адвокат. Важливо те, що ми - теоретично - йшли до побудови держави, у якій є право. Але бачимо звичну картину: право ігнорується, о другій ночі проводяться суди, людину з лікарні силою везуть до суду, де вона фактично лежить під час судового засідання. І все це аргументується необхідністю термінового проведення слідчих дій. Я більш ніж впевнений, що зараз, після тижня судових засідань (тиждень там стояла половина адвокатів міста Києва, Бугаю винесли арешт і 140 млн застави), у найближчий час, за звичайною судовою практикою, не буде жодних слідчих дій проводитися. А навіщо тоді це все?

На кого Бугай може вплинути зараз? Він був головою наглядової ради Брокбізнесбанку й супроводжував певні угоди Курченка. Але, по перше, робота адвоката - це робота адвоката. Підписував якісь документи? Але, наскільки відомо мені та іншим адвокатам, що перебували в суді - ці документи надані не були. Тобто, безпосередніх доказів провини не було. Єдиний доказ: він займав ось таку посаду та був адвокатом. Вибачте, але бути адвокатом - не злочин!

Ще один випадок - розстріл ДАЇшників у Броварах...

Тиждень.ua: Чомусь дуже швидко розслідують, на відміну від злочинів проти протестувальників...

- Так, дуже швидко, дуже "здорово"! Однак один з хлопців, яких було затримано, на судовому засіданні скаржився, що його били, що його силою тримали, що знущалися. Що змінюється?.. Власне, нічого. В цьому лихо.

По суті, змінивши лише верхівку, але не методи та підходи, ми все одно повернемося туди, де були.

Тиждень.ua: Думаю, ви щодня бачите співробітників прокуратури. Чи змінилися кадри на місцях?

- Ні. Там ті самі люди. Хіба що певна "шахматка" - тих сюди, інших туди. Нових людей немає, нового підходу теж. Це найгірше.
Матеріали за темою:

Реклама
Останні публікації згорнути
 • У чому істинні суть і мета лідера сучасних радикалів
  11 грудня, Роман Малко
 • Чи не перед кожним ветераном війни на Донбасі після повернення з фронту постає новий виклик — входження в мирне життя. Для багатьох це складніше, ніж узяти до рук зброю й поїхати на передову. Хтось може місяці й роки провести в апатії, доки не наважиться на пошуки себе нового, а комусь вистачає мотивації не прожити марно жодного дня.
  10 грудня, Ганна Чабарай
 • Як купити квитки на театральну виставу й не потрапити на «Камеді клаб»
  10 грудня, Анастасія Головненко
 • Якщо німецькі соціал-демократи погодяться ввійти до спільного з християнськими демократами уряду, шанси реформувати ЄС відповідно до пропозицій французького президента збільшуються
  10 грудня, Алла Лазарева
 • Соціально відповідальні капіталовкладення стають мейнстримом: міленіали доросли до грошей
  10 грудня, The Economist
 • Виставка "Бойчукізм. Проект "великого стилю", яка 7 грудня відкрилася у Мистецькому арсеналі, особлива з багатьох причин. Це перша за 27 років масштабна експозиція творчості учнів і послідовників Михайла Бойчука (остання виставка, присвячена бойчукістам, відбулася аж у 1990 році).
  9 грудня, Наталя Петринська
Новини партнерів 24tv.ua
Новини партнерів
Зворотний зв'язок
Тиждень дуже цінує думки своїх читачів і намагається враховувати їхню думку. Відгуки, коментарі і просто враження від прочитаного матеріалу ви можете надіслати за допомогою системи зворотнього зв 'язку. Редакція сайту обіцяє уважно вивчати ваші повідомлення — найцікавіші з них ми публікуватимемо у спеціальних статтях. Дякуємо за увагу та співпрацю.
 
©2007-2017 Тиждень.ua
Передрук або будь-яке інше комерційне використання сайту можливе лише з дозволу редакції.
RSS

Матеріали, позначені як "Новини компаній" розміщуються на правах реклами. Передрук, копіювання або відтворення інформації, яка містить посилання на агентство "Українські Новини", в будь-якому вигляді суворо заборонено.