Тиждень.ua
Новини Політика Економіка Світ Суспільство Культура Історія Подорожі Авто Спецтеми Війна Колонки Архів журнал «Український тиждень» Передплата Пошук Галерея Інфографіка Відео Прес-релізи Приватна урбаністика
12 березня, 2014   ▪   Неллі Вернер ,   Юлія Сущенко   ▪   Одеса   ▪   Версія для друку

Як це робиться в Одесі. Сепаратисти-«новороси» проти веселих державників

Життя в місті раз у раз нагадує кадри з класики радянського кінематографа «Весілля в Малинівці». Упродовж лише трьох перших днів березня над Одеською ОДА тричі змінювався прапор
Як це робиться в Одесі. Сепаратисти-«новороси» проти веселих державників

У неділю, 9 березня, мітинг став, мабуть, найрейтинговішим дозвіллям одеситів. На Потьомкінських сходах уперше в історії міста кілька тисяч мешканців з національною символікою та під гаслами «За Єдину Україну» заспівали державний гімн України. Водночас подібна кількість людей під російськими та радянськими прапорами на Куліковому полі скандувала «Референдум» і шанувала бійців розформованого спецпідрозділу «Беркут», засуджуючи Майдан.

 Південна Пальміра, що довго лишалася осторонь від столичних хвилювань, з її скромним, на 2–3 сотні учасників, Євромайданом біля пам’ятника Дюку де Рішель’є, активізувалася лише наприкінці зими. Після побиття журналістів 19 лютого на тому ж Приморському бульварі, а також на тлі київських подій акції помітно почали збільшуватися. Розширився і Антимайдан, посунувшись від ОДА на площу Кулікове поле.

 З початком весни протистояння досягло свого апогею. Життя в місті раз у раз нагадує кадри з класики радянського кінематографа «Весілля в Малинівці». Упродовж лише трьох перших днів березня над Одеською ОДА тричі змінювався прапор. Урешті синьо-жовтий стяг було відновлено. Однак Євромайдан і Антимайдан щодня одночасно і по черзі організовують акції, які не дають місцевим журналістам розслабитися і відпочити від протистоянь.

 На сьогодні війна відбувається в інформаційному полі. Більшість місцевих ЗМІ зайняли проукраїнську позицію і розмістили державний прапор на своїх сайтах. Антимайдан попереджає, що вони всі брешуть – читати можна лише кілька блогів та інтернет-видання «Таймер», що відверто лишається на боці проросійських сил.

 Разом за єдність

 Одеський режисер і шоумен Федір Ткач ділиться з Тиждень.ua побоюваннями, що з інформаційної війна перетвориться на справжню гарячу подію – і тоді без жертв не обійдеться. «Наразі всі шукають слова, підходи до того, щоб не перейти оцю крайню точку. Ми, ботаніки, робимо це, як уміємо», – усміхається Ткач, колишній гравець клубу КВК і суцільний оптиміст. Щоб прорвати інформаційну блокаду російських телеканалів, він створює вірусні відеоролики із шанованими одеситами, щоб вплинути на думки своїх земляків.

 У революційному портфоліо режисера вже є грудневий «Гімн одеського Євромайдану» та зовсім свіжий хіт «Одесса звонит Путину», де представники творчої інтелігенції буцімто телефонують президенту Росії, представляються і дружньо пропонують по-російськи: «Идите домой, Владимир Владимирович». 9 березня саме Ткач знімав на Потьомкінській багатоголосий спів державного гімну – ідею флешмобу підказали користувачі соцмережі Facebook.

 Представники синьо-жовтого табору – дуже різні за поглядами і соціальним статусом. Серед них студенти, письменники, лікарі, бізнесмени, продавці та домогосподарки. Вражає, що, окрім молоді, на Майдан вийшло багато людей середнього віку, далеких від політичних активностей, – тих, хто зазвичай представляє класичну «диванну сотню». Мітинг у неділю, 2 березня, зібрав нечувану кількість – до 10 тисяч одеситів. Люди попрямували колоною до російського посольства, скандуючи: «Ми проти війни».

 «Питання зараз у існуванні країни в її нинішньому вигляді, в її єдності. Коли загроза стала реальною, навіть не особливо активні одесити зрозуміли, що мовчати вже не можна. Величезна кількість моїх знайомих, яких я знаю як аполітичних, були там (на мітингу 2 березня. – Ред.) і збираються і надалі свою позицію виражати більш активно», – каже громадський діяч, одесит Сергій Дібров.

 Щоб запобігти зіткненням між таборами та провокацій, разом з міліцією охоронну функцію на себе взяв місцевий «Правий сектор». Його лідер в Одесі – 19-річний поет Іван Вишитий. Хлопець, під керівництвом якого є кілька десятків юних бійців, визнає себе українським націоналістом, але одразу ж пояснює: націоналізм – це коли національні інтереси переважають над особистими, не варто плутати його із шовінізмом. «Ми за поширення і розвиток російської культури в Україні, коли це не є сепаратизмом і не є закликом до розділення території України», – каже студент, який сам вільно володіє і російською, і англійською мовами.

 На півдні справді переважає негативне сприйняття слів «націоналіст» і «бандерівець», але поняття «патріот» тут цілком прийнятне. «Правий сектор» час від часу звинувачують у нападах на людей у різних районах міста. Вишитий запевняє: учасники руху діють суто в рамках закону, а дискредитацією займаються «люди, які через свою неадекватність не розуміють, що патріотизм – це відчуття, яке має бути присутнім у кожному з українців».

 Комплекс новороса

 У протилежному таборі нині стали тихішими заклики до відокремлення так званої Новоросії – південно-східних земель України для їхнього подальшого приєднання до РФ. Кілька активістів уже запрошено на розмову до СБУ. Серед них – Антон Давидченко, якого вважають лідером одразу кількох неформальних організацій: «Молодіжна єдність», «Народна альтернатива» і «Кулікове поле». Сам він, хоча його і визнають одним з найактивніших прибічників приєднання до Росії, сепаратистом себе не вважає і недавно, 3 березня, відхрестився від підняття російського прапора над ОДА.

 «Ми не збираємося захоплювати будівлю обладміністрації. Хочемо активізувати людей, щоб наш голос було почуто. Найголовніше, що ми вимагаємо, – це референдум. Ми почали збір підписів – за минулий тиждень зібрали вже близько 50 тисяч. Упродовж наступного тижня плануємо зібрати до 200 тис. у всіх районах не тільки міста, а й області», – каже активіст. До бюлетеню запропоновано винести одразу кілька питань, у тому числі статус російської мови, адміністративно-територіальну реформу, розширення повноважень місцевої влади, питання входження України до Європейського або Митного союзу. 16 березня Давидченко організовує марш за референдум, на який сподівається зібрати 20–30 тисяч учасників.

 Вимагати референдуму і водночас не підкорюватися діючій владі закликає і самопроголошений голова Кабміну Криму Сергій Аксьонов у відеозверненні до Одеси, яке з’явилося у соцмережах 9 березня – того самого дня його транслювали на Куліковому полі під аплодисменти слухачів. Крім цього ролика, проросійські користувачі Facebook активно обговорюють можливість приєднання Одеси до Криму (у разі відокремлення півострова) і навіть до Придністров’я як можливої столиці. Зводять у ранг героя донецького сепаратиста Павла Губарєва.

 «Вони (Майдан. – Ред.) казали про те, що треба очистити владу, а насправді просто змінили одних олігархів на інших. Прибрали Януковича з тим, щоб самим зайняти його місце біля годівнички. На пости губернаторів відкрито призначають олігархів: Коломойського, Таруту, у нас в Одесі - Немировського, що вкрав завод «Стальканат», – аргументував свою антивладну позицію на мітингу в неділю Ростислав Барда, керівник ВО «Сопротивление», якого виключили з лав КПУ за шовіністські проросійські гасла.

 Однак дехто вже готовий до діалогу. Недавно амністований лідер відомої проросійської партії «Родіна» Ігор Марков, повернувшись в Одесу, чітко висловився проти розділення країни. Екс-нардеп виступає за мирне вирішення конфлікту і передачу влади до регіонів. «Україна має лишатися єдиною країною, але нам потрібна децентралізація влади – ми маємо самі обирати собі губернаторів», – звернувся Марков до своїх прихильників 10 березня на мітингу перед ОДА.

 «Жодної інтервенції, жодних військ – нічого цього не буде, і нічого цього не треба. Домагатися всього ми будемо суто мирним шляхом», – запевнив Марков, звинувативши Януковича та «його банду» в тому, що країна сьогодні перебуває на межі виживання.

 Знайти спільне

 У суботу, 15 березня, в місті відбудеться одразу два музичних заходи. Прихильники державної єдності запланували фестиваль «Маніфест миру» за підтримки професіоналів з бізнесу, мас-медіа, юриспруденції, інших сфер, а також за сприяння міської влади та МВС. Водночас на Куліковому полі також заплановано великий концерт. Та не тільки музика об’єднує одеситів, ці люди – справжні патріоти свого міста, колоритного і дуже особливого.

 «Поняття «нормальне життя» у прихильників і Майдану,  і Антимайдану, за моїми враженнями, однакове: відсутність хабарництва та припинення дерибану міста. Інша річ, що вони по-різному бачать способи досягнення цього. Одні вважають, що це можливо через оздоровлення Української держави, інші – тільки завдяки інтеграції з Росією», – каже Дібров. Утім, на його думку, обидва табори хочуть жити не в реальній Україні або Росії, а в країні, яку кожен підсвідомо намалював для себе, прикрасивши на свій смак.

 Цікаво, що за всієї небайдужості до долі власного міста, одесити фактично змирилися з відділенням кримського півострова, а найбільш заповзятливі вже рахують можливі прибутки від зростання туризму у своєму регіоні. Торік у Криму відпочили майже 6 млн туристів, які принесли бюджету автономії лише офіційно 542 млн грн. Сезон уже на порозі – одесити, як мешканці єдиного безпечного великого курортного міста на Чорному морі, матимуть змогу перевести частину цих доходів на себе. Задля цього мешканцям треба лише заспокоїтися і розпочати працювати разом задля спільної справи і розвитку улюбленого міста.


Матеріали за темою:

Реклама
Останні публікації згорнути
 • Кількість українських бранців на території Росії та окупованого Криму зростає, однак досі не налагоджено механізму переговорів про їх визволення
  28 березня, Станіслав Козлюк
 • Картина білої американської художниці, яка зображує загиблого чорношкірого підлітка, спровокувала бурхливу суперечку щодо того, чи має хтось право говорити про чужий травматичний досвід, а також вкотре спростувала філософську тезу, згідно з якою «автор помер».
  28 березня, Олена Кухар
 • Як комп’ютерні віруси зменшують боєздатність і чиє засоби убезпечитись від них
  28 березня, Юрій Лапаєв
 • Моє свідоме життя почалося на проспекті Миру, у панельній дев’ятиповерхівці під номером 54, де з балкона на шостому поверсі було видно чи не всеньке місто, бо тоді ще свічки новобудов не затуляли ані острівця на Південному Бузі, ані дальніх околиць Ракового, де жила моя бабуся та які можна було розгледіти в дитячий бінокль.
  28 березня, Юрій Даценко
 • Франція досить боязко ставиться до надання безвізового режиму для України через проблеми власної внутрішньої політики.
  27 березня, Алла Лазарева
 • Перший заступник міністра закордонних справ України Вадим Пристайко розповів Тижню про нещодавні переговори, що відбулися в Парижі в рамках “нормандського формату”, на які несподівано не приїхали представники РФ.
  27 березня, Алла Лазарева
Новини партнерів 24tv.ua
Новини партнерів
Зворотний зв'язок
Тиждень дуже цінує думки своїх читачів і намагається враховувати їхню думку. Відгуки, коментарі і просто враження від прочитаного матеріалу ви можете надіслати за допомогою системи зворотнього зв 'язку. Редакція сайту обіцяє уважно вивчати ваші повідомлення — найцікавіші з них ми публікуватимемо у спеціальних статтях. Дякуємо за увагу та співпрацю.
 
©2007-2017 Тиждень.ua
Передрук або будь-яке інше комерційне використання сайту можливе лише з дозволу редакції.
RSS
Interfax

Будь-яке копiювання, публiкацiя, передрук чи наступне поширення iнформацiї, що мiстить посилання на "Iнтерфакс-Україна", суворо забороняється. Передрук, копіювання або відтворення інформації, яка містить посилання на агентство "Українські Новини", в будь-якому вигляді суворо заборонено