Тиждень.ua
Новини Політика Економіка Світ Суспільство Культура Історія Подорожі Авто Спецтеми Війна Колонки Архів журнал «Український тиждень» Передплата Пошук Галерея Інфографіка Відео Прес-релізи
8 березня, 2014   ▪   Славка Куцай   ▪   Версія для друку

Прощаючись із Зимою

Хоча Європу ще не відпустили морози, в Організації Об’єднаних Націй на порядку денному глобальне потепління. Поборники миру нещодавно опублікували інструкції для можновладців, як із цим феноменом боротися.
Матеріал друкованого видання
№ 10 (330)
від 6 березня, 2014
Прощаючись із Зимою

Світлана Краковська, фахівець Українського гідрометеорологічного інститу­­ту, – єдиний вітчизняний делегат серед учених із понад 195 країн світу, які зібралися на останньому з’їзді Міжурядової групи експертів з питань зміни клімату, щоб обговорити план дій на найближчі шість років. А ще вона одна з небагатьох, хто має досвід роботи в Антарктиді й на власні очі бачив, як тане вічна мерзлота.
«Для когось хмари – це лише білогриві коники, а для мене – об’єкт наукових досліджень», – пояснює свій modus operandi пані Світлана, метеоролог із 20-річним стажем. Вона в когорті перших, хто взявся створювати прогнози ймовірних змін клімату для України до кінця ХХІ століття. Ця царина ще доволі нова для науки на наших теренах, чимало вчених радянського загарту сприймають її так, як троянці – пророцтва Кассандри. Але Краков­­ська далека від езотерики. В ос­но­­ві її методу лежать статистична обробка й аналіз величезного масиву даних, інакше – кліматичне моделювання: віртуальна реальність, де внаслідок злуки поточних характеристик стану довкілля народжується ймовірне майбутнє. І викликом № 1 у ньо­му буде глобальне потепління.

У нещодавно опублікованому п’ятому звіті Міжурядової групи експертів з питань зміни клімату наукова спільнота зійшлася на тому, що основна причина незворотних процесів має людське обличчя. Через зростання вмісту парникових газів у атмосфері планета нагрівається дедалі біль­­ше. Така ціна нашого комфорту. Кліматологам часто закидають, мовляв, смішно слухати застереження про глобальне потепління, коли в березні Київ замело так, що дехто не міг відкопати власні автівки. «Сніговий колапс і подібні катаклізми, – пояснює науковець, – лише вияв того, що система виходить із рівноваги й починає ніби розхитуватися. Температура змінюється нерівномірно. Насолоджуватися довгоочікуваною весною доведеться недовго, бо після зими через скорочення перехідних сезонів не забариться й літо».
Що на планеті є кліматична проблема, пані Світлана пересвідчилась особисто, двічі подавшись на край світу: спершу на один, а тоді на другий.

Читайте також: Нова кліматична ера: глобальне потепління може мати для України як негативні, так і позитивні наслідки

Вона не схимниця лабораторій, легка на підйом, віддає перевагу зручному одягу та взуттю, щоб принагідно вирушити в подорож – не протоптаними стежками, а засніженими. Захоплювалась альпінізмом, побувала в Арктиці – проходила студентську практику на гідрографічному судні. Під час зупинок у найпівнічніших куточках Землі не раз зустрічала земляків: «Бабуня, як колобок, у валянках і тілогрійці продає насіння. Зайдеш на пошту – обов’язково хтось відправляє щось в Україну». Маршрут проліг із Петропавловська-Кам­­чатсь­кого аж до острова Врангеля. Був 1990 рік. Тоді на захід від острова вперше розтанув лід зав­товшки не менш як 3 м і можна було поміряти дно.

На протилежному полюсі її теж застала відлига, ось тільки українців там виявилося значно менше. Наступним пунктом призначення Краковської була станція «Академік Вернадський» – колишня «Фарадей», що раніше належала Британії, розміщена за сім верст від Антарктичного півострова. Коли почалися розмови про те, що цей об’єкт дістанеться Україні, пані Світлана подумала: «Я там буду!». Зустрівши колегу з велетенською торбою за плечима, що саме їхав туди, потай обурилась: «А чого він, а не я?». І вже наступна майже півторарічна експедиція, що складалась із 12 учасників, виправила це непорозуміння. Краковська стала однією з чотирьох жінок, які пройшли суворий кастинг: «Нас відбирали, як у Космос», – усміхається.

Читайте також: Менш континентальний: в умовах потепління Україна наближається до морського типу клімату

Проте, щоб стати повноцінним полярником, довелося відбути ще й ініціацію – скупатися в океані на Мідвінтер (його відзначають 22 червня, в день зимового в Південній півкулі сонцестоян­­ня. – Авт.). Чоловіки пірнають у краватках. За 50 років, як зазначають науковці, температура в районі Антарктичного півострова піднялась на 2,5°С. У 1997–1998-му в східній частині Антарктиди бу­­ло похолодання – морського льоду побільшало, а в західній, де станція, він розтанув. Стихія заявляє про себе. І саме за 60-ю паралеллю по-справжньому відчуваєш свою беззахисність перед нею. «Усі рівні й стосунки зовсім інші. Твої якості увиразнюються. Ті, хто пройшов це випробування, стали як рідня», – стверджує пані Світлана. Із майбутнім чоловіком вона познайомилася саме там: «Назад я вже йшла не сама, а зі своєю першою донечкою Богданою під серцем».

Сьогодні у Краковської четверо дітей. Це її команда, яку вона залюбки бере із собою у відрядження. Позаяк найперше, чого слід навчитись в умовах глобального потепління, – довго не засиджуватися на одному місці.


Матеріали за темою:

Реклама
Останні публікації згорнути
 • Літо надихає на мандри. Тому книжки, про які я напишу, теж так чи інакше пов’язані з мандрами й подорожами.
  25 липня, Олександр Стукало
 • Тиждень.ua поспілкувався із комісаром Ради Європи з прав людини Нільсом Муйжнієксом про стан прав людини на Донбасі та в Криму і його подальший план дій щодо цих територій
  25 липня, Віталій Рибак
 • Тиждень поспілкувався з легендарною Дітте Марчер, директором Bodynamic International, засновницею реабілітаційної програми для військових, яка допомогла тисячам людей повернутися до нормального життя після війни. Нині вона допомагає українським солдатам.
  25 липня, Роман Малко
 • Якщо люди-музеї — це здебільшого старше покоління, то в цій підбірці етнографічно-туристичних історій здебільшого свіжа кров. Проекти, що надихають, що з’являються зав­­дяки активній молодій енергії. Може, з роками й вони перетворяться на пам’ятки, але поки що це живі страшенно цікаві організми, котрі навіть диктують свої умови в деяких нішах нашого бідного туристичного ринку.
  24 липня, Богдан Логвиненко
 • Що передбачає й кого зачіпає якісна психореабілітація людей, які повертаються з війни
  24 липня, Ганна Трегуб
 • Найбільші бренди світу потерпають від дрібніших конкурентів
  24 липня, The Economist
Новини партнерів 24tv.ua
Новини партнерів RedTram
Зворотний зв'язок
Тиждень дуже цінує думки своїх читачів і намагається враховувати їхню думку. Відгуки, коментарі і просто враження від прочитаного матеріалу ви можете надіслати за допомогою системи зворотнього зв 'язку. Редакція сайту обіцяє уважно вивчати ваші повідомлення — найцікавіші з них ми публікуватимемо у спеціальних статтях. Дякуємо за увагу та співпрацю.
 
работа Харьков оптимизатор любовный гороскоп на год Жеральдин Пайя http://avtosale.ua/
©2007-2016 Тиждень.ua
Передрук або будь-яке інше комерційне використання сайту можливе лише з дозволу редакції.
RSS
Interfax

Будь-яке копiювання, публiкацiя, передрук чи наступне поширення iнформацiї, що мiстить посилання на "Iнтерфакс-Україна", суворо забороняється. Передрук, копіювання або відтворення інформації, яка містить посилання на агентство "Українські Новини", в будь-якому вигляді суворо заборонено