Тиждень.ua
Новини Політика Економіка Світ Суспільство Культура Історія Подорожі Авто Спецтеми Війна Колонки Архів журнал «Український тиждень» Передплата Пошук Галерея Інфографіка Відео Прес-релізи Приватна урбаністика
19 лютого, 2008   ▪   Олександр Вайсерман   ▪   Версія для друку

Обманути природу

Наукою визначається метод селекції сперматозоїдів. Іноді це не забаганка, а необхідність: у випадку гемофілії батько може народити здорову доньку
Матеріал друкованого видання
№ 8 (17)
від 19 лютого, 2008
Обманути природу

У античні часи вважали, що стать дитини залежить від розташування місяця у певному знаку Зодіаку в момент запліднення. Стародавні ескулапи стверджували, що дівчата з’являються з правого яєчка, а хлопчики – з лівого. Звідси вони пропонували для народження дітей бажаної статі різноманітні рецепти аж до поради видалення «не того» яєчка. 

Овуляторний метод
 
Наукова цінність подібних рецептів дорівнює нулю. Справді, яйцеклітина містить Х-хромосому, а сперматозоїд – або X-, або Y-. Якщо яйцеклітина запліднюється X-сперматозоїдом, народжується дівчинка (ХХ), якщо Y – хлопчик (ХY). Однак X- і Y-сперматозоїди все ж таки різні. Y-хромосома набагато менша і, відповідно, Y-сперматозоїди легші та рухливіші.
 
На цьому базується так званий овуляторний метод планування статі. Швидкі Y-сперматозоїди можуть прийти до фінішу першими, проте, живуть недовго. X-сперматозоїди повільніші – вони кілька днів зберігають життєздатність у статевих шляхах жінки. Адепти методу стверджують: якщо запліднення відбувається у день овуляції, народжується хлопчик, якщо за кілька днів до або кілька днів після неї – дівчинка. Але яйцеклітина з невідомих причин часто «відмовляє у прихильності» живчикам з Y-хромосомою, даючи шанс надійнішим носіям X-хромосоми. Тож, попри удавану науковість овуляторного методу, він украй сумнівний.
 
Також використовують метод відновлення крові, заснований на тому, що кров у жінки оновлюється раз у 3 роки, а у чоловіка – раз у 4 роки. З цього чомусь роблять висновок: якщо у момент зачаття «новіша» кров у мами – народиться дівчинка, якщо у тата – хлопчик. Цей метод також остаточно не доведений.
 
Інтенсивність сексуальних контактів [108]
 
Здавна помічено, що під час та після війни народжується більше хлопчиків, ніж у мирний час. Відомий біолог Віген Геодакян першим припустив, що цей феномен залежить від інтенсивності сексуальних контактів. Коли більшість чоловіків йдуть на війну, інтенсивність статевого життя «залишених у тилу» різко зростає. Запускається незрозумілий досі популяційний механізм і переважають хлопчики. Утім, цей феномен може виникнути й внаслідок погіршення умов життя людей. Наприклад, у США в бідних родинах (переважно – афроамериканців) хлопчики народжуються набагато частіше, ніж у благополучніших родинах білих.
 
Гіпотеза Геодакяна підтверджується статистикою східних гаремів, де хлопчики народжуються набагато частіше дівчат. Ще в 1950-х роках дослідник із СРСР Володимир Камалян помітив, що у чоловіків, які працюють в умовах високогір’я, а також в учасників геологічних експедицій на сотню синів припадає всього 35–36 доньок. Узагальнивши дані своїх досліджень у роботі «Співвідношення статей у родинах фізиків і геологів», учений припустив, що виявлений зсув статевої пропорції спричинено «осілим» способом життя фізиків («батьків дочок»), а геологи («батьки синів») можуть не бачити дружин протягом багатьох місяців, а коли подружжя зустрічається, то починає інтенсивніше, ніж у інших пар, статеве життя. Ця теорія породила ще один метод: його прихильники пропонують батькам, які мріють про хлопчика, влаштовувати сексуальні марафони, а тим, хто хоче дівчинку, – знижувати активність у сприятливі зачаттю періоди. Але і цей метод серйозних наукових підтверджень досі не одержав.
 
Французька дієта
 
Років 30 тому газети повідомили, що учені нарешті знайшли спосіб планування статі дітей. Вони помітили, що у рибальському селищі на острівці поблизу Шотландії народжуються майже винятково хлопчики. Вивчивши спосіб життя острів’ян, дослідники припустили, що феномен спричинено особливостями їхнього раціону: чи не єдиним продуктом харчування жителів селища є солона риба. Час від часу подібні публікації з’являються й зараз. Наприклад, нещодавно дослідники з Універстету Преторії (ПАР) під керівництвом Елісси Кемерон здійснили експеримент: самкам мишей за 3 дні до запліднення додавали у воду стероїд дексаметазон, що перешкоджає потраплянню глюкози у кров. Це спричинило те, що у потомстві було лише 41% мишей-«чоловіків» (норма – 53%). І навпаки, самкии з підвищеним рівнем глюкози у крові (діабетики) народжують більше особин чоловічої статі, ніж здорові миші. 

На основі подібних досліджень постали й конкретніші рекомендації, наприклад, метод «французької дієти», відповідно до якого для народження хлопчика жінкам необхідно вживати перед зачаттям гостру їжу з підвищеним вмістом солей натрію і калію. Ті, хто мріють про дівчинку, повинні надавати перевагу молочним продуктам, багатим на кальцій і магній. Ґрунтується цей метод на тому, що стать майбутньої дитини залежить від кислотності середовища статевих шляхів жіночого організму. Харчування протягом 3-х місяців перед зачаттям за схемою «французької дієти» може зумовити зсув кислотності у бажаний бік. Проте, критиків цього методу серед дієтологів вистачає, адже майбутнім «мамам хлопчиків» фахівці пропонують не вживати свіжі фрукти, яйця, молоко і сир! Навіть неспеціалісту зрозуміло, що такий режим харчування незбалансований і може міцно нашкодити матері і дитині, якої б статі вона не була.
 
Селекція сперматозоїдів
 
У наш час єдиним методом, що визнається наукою, є метод селекції сперматозоїдів. За допомогою певних високотехнологічних методик (і за чималі гроші) сперматозоїди поділяються на X- і Y-фракції. Це можна зробити за допомогою електрофорезу (за принципом «хлопчики – праворуч, дівчатка – ліворуч»), чи шляхом спеціальної технології, пов’язаної з використанням особливого режиму температури і швидкості розморозки попередньо замороженої сперми. Потім здійснюється штучне запліднення сперматозоїдами відібраної фракції – і в більшій кількості випадків мами народжують дітей «потрібної» статі. Іноді такі процедури – не забаганка майбутніх батьків, а необхідність. Скажімо, у випадку тяжких спадкових захворювань, пов’язаних зі статтю. Наприклад, «хвороба королів» гемофілія, як відомо, передається тільки чоловічою лінією, тому, запліднення у пробірці дає змогу батьку-носію гену гемофілії, народити цілком здорову доньку.
 
З технологічного боку програмування статі дитини у наш час цілком можливе. Однак залишається ще етичний аспект: Ніхто точно не знає, якими будуть віддалені наслідки «програмуювальних» процедур. Тому мабуть краще у процеси, з якими природа завжди благополучно справлялася і без людської участі, без зайвої потреби не втручатися.
 
ЦІКАВО ЗНАТИ

 Американський забобон
Американська організація BabyCenter, яка надає допомогу у плануванні родини, зібрала справжню колекцію забобонів. Американці, наприклад, вірять, що, якщо майбутній мамі під подушку покласти квітку або цукерку, народиться дівчинка, а якщо іграшковий пістолет чи банку пива – хлопчик. Хлопці у США чомусь народжуються, якщо в момент зачаття в кімнаті відкрите вікно або майбутній тато перед «цим» забуває зняти сорочку, якщо чоловік любить дружину більше, ніж вона його, або якщо дружина спить ліворуч від свого благовірного та інші.
Матеріали за темою:

Реклама
Останні публікації згорнути
 • Чи не перед кожним ветераном війни на Донбасі після повернення з фронту постає новий виклик — входження в мирне життя. Для багатьох це складніше, ніж узяти до рук зброю й поїхати на передову. Хтось може місяці й роки провести в апатії, доки не наважиться на пошуки себе нового, а комусь вистачає мотивації не прожити марно жодного дня.
  10 грудня, Ганна Чабарай
 • Як купити квитки на театральну виставу й не потрапити на «Камеді клаб»
  10 грудня, Анастасія Головненко
 • Якщо німецькі соціал-демократи погодяться ввійти до спільного з християнськими демократами уряду, шанси реформувати ЄС відповідно до пропозицій французького президента збільшуються
  10 грудня, Алла Лазарева
 • Соціально відповідальні капіталовкладення стають мейнстримом: міленіали доросли до грошей
  10 грудня, The Economist
 • Виставка "Бойчукізм. Проект "великого стилю", яка 7 грудня відкрилася у Мистецькому арсеналі, особлива з багатьох причин. Це перша за 27 років масштабна експозиція творчості учнів і послідовників Михайла Бойчука (остання виставка, присвячена бойчукістам, відбулася аж у 1990 році).
  9 грудня, Наталя Петринська
 • Чому найімовірнішим для ОРДіЛО є сценарій Абхазії та Придністров’я
  9 грудня, Денис Казанський
Новини партнерів 24tv.ua
Новини партнерів
Зворотний зв'язок
Тиждень дуже цінує думки своїх читачів і намагається враховувати їхню думку. Відгуки, коментарі і просто враження від прочитаного матеріалу ви можете надіслати за допомогою системи зворотнього зв 'язку. Редакція сайту обіцяє уважно вивчати ваші повідомлення — найцікавіші з них ми публікуватимемо у спеціальних статтях. Дякуємо за увагу та співпрацю.
 
©2007-2017 Тиждень.ua
Передрук або будь-яке інше комерційне використання сайту можливе лише з дозволу редакції.
RSS

Матеріали, позначені як "Новини компаній" розміщуються на правах реклами. Передрук, копіювання або відтворення інформації, яка містить посилання на агентство "Українські Новини", в будь-якому вигляді суворо заборонено.