Політика

  ▪   Ольга Ворожбит

Західні ЗМІ про «диктаторські закони»: поглиблення політичної кризи та білоруський шлях

Світова преса оперативно відреагувала на вчорашнє засідання Верховної Ради і порушення процедури голосування. Думка, яка єднала пресу різних країн, - нове законодавство спрямоване на те, щоб розправитися з Майданом.

В Україні прийняли радикальні закони, щоб розправитися з протестами, пише The Guardian
«Прихильники  Віктора Януковича, намагаючись приборкати антиурядові протести, проштовхнули через парламент радикальні закони, що викликало протест з боку опозиції і зростання напруженості на вулицях», - пише видання.

Згідно з законом, який підтримали 235 із 450 депутатів, несанкціоноване встановлення наметів, сцен, або підсилювачів в громадських місцях буде каратися, як пише видання, штрафом у розмірі до 390 фунтів стерлінгів або ув’язненням строком до 15 діб.

Як повідомляє видання, опозиційні політики регулярно використовувати сцену на площі для спілкування із протестувальниками, а закон після його підписання Януковичем зробить такі дії незаконними.

На протестувальників у Києві накладають нові масштабні обмеження, пише The New York Times.
Як пише видання, український парламент у четвер проштовхнув радикальні закони, що забороняють встановлення несанкціонованих наметів у громадських місцях і накладають обмеження на протести, і які, здається, спрямовані на те, щоб дозволити уряду очистити Майдан Незалежності в Києві від сотень демонстрантів, що його займають.

«Закон, який було поспішно і неочікувано прийнято у  парламенті прихильниками президента Віктора  Януковича, негайно було розкритиковано лідерами опозиції в Україні і у країнах Заходу, включно зі Сполучені Штати. Вони звинуватили законодавців в нехтуванні нормальними законодавчими процедурами і у спробі придушити інакомислення шляхом обмеження свободи слова та свободи зібрань», - повідомляє The New York Times і додає, що четвергові заходи парламент приймав підняттям рук.

Український парламент обмежив право на протест, пише Der Spiegel

«Опозиція  обурена: парламент значно обмежив право на демонстрації в Україні. Тепер противники влади побоюються зачистки табору протестувальників у Києві», - пише видання
Парламент проголосував за те, щоб карати за засоби маскування під час демонстрацій, а також наклеп і "екстремістські заклики" в інтернеті.

Захід тисне на Віктора Януковича, аби він наклав вето на антипротестні закони, пише Financial Times.

«Лідери ЄС і США у п'ятницю закликали президента України Віктора Януковича не підписувати антипротестне законодавства, яке суперечливим чином проштовхнули в  хаотичному парламенті напередодні. Воно (законодавство – Ред.) прокладає шлях для розгону антиурядових демонстрацій.», - пише видання.

Як припускає Financial Times, прийняті прихильниками Януковича заходи швидше за все посилять політичну кризу, яка охопила Україну з листопада.

«Нове законодавство схоже відображає засоби громадського контролю, прийняті в сусідній Росії. Це вимагатиме реєстрації в органах влади від усіх інтернет-медіа, в той час як покупцям передплачених послуг мобільного зв'язку доведеться надавати паспортні дані, що є очевидною спробою запобігати анонімним повідомленням», - зауважує видання.

Україна йде шляхом Білорусі, пише Rzeczpospolita.

«Українська влада вибирає силовий варіант. Прийняті в четвер зміни до законодавства відкривають шлях до нових репресій проти українських протестувальників», - пише видання. 
Як зауважує Rzeczpospolita, під час засідання у Верховній Раді депутати не були ознайомлені із проектами законів, за які голосували, не відбулося також обговорення. Правляча Партія регіонів і Комуністична партія України голосами своїх депутатів приймала закони. Коли опозиційні депутати відібрали в частини ПР та КПУ картки для голосування, то вони почали голосувати підняттям рук.