Політика

  ▪   Ольга Ворожбит

Світ про поваленого Лєніна: натяк Януковичу на долю Чаушеску та аналогії з Берлінською стіною

Світові ЗМІ майже миттєво відреагували на повалення пам’ятника Владіміру Лєніну в центрі Києва – дехто вбачав у цьому символізм щодо Росії, дехто долі президента України Віктора Януковича.

Як пише The New York Times, протести в Києві перетворилися у повноцінне «громадське повстання», після того як сотні тисяч демонстрантів вийшли на найбільший до тепер мітинг, вимагаючи, аби Янукович та його уряд пішли у відставку

«У розпал заворушень ввечері неділі, розбурханий натовп повалив і розбив пам'ятник Лєніну, найвидатніший пам'ятник комуністичну лідеру в Києві. Це був символічний вчинок, що підкреслив гнів протестувальників до Росії за її роль у подіях, які стали першопричиною цих протестів - раптову відмову Януковича підписати розгорнуту політичну угоду та угоду про вільну торгівлю з Європейським Союзом» - пише видання.

Повалення протестувальниками статуї Лєніна в Києві підкреслює різко протилежні погляди на історію, які все ще доливають палива у вогонь антипатії між проєвропейськими українцями і режимом Владіміра Путіна в Москві, пише Роланд Оліфант у своїй статті для британської газети The Telegraph.

«Для натовпу статуя Лєніна напроти центрального ринку Києва була втіленням ненависного  режиму, який вони звинувачують у політиці геноциду проти українського народу. Повалення Лєніна, ймовірно, вважатиметься в Москві як навмисне провокативна акція Але Кремль мало що може з цим вдіяти.  Протестувальники рішуче продемонстрували, що зараз вони контролюють вулиці Києва. Спроможність уряду   навести лад у найближчі дні, може бути вирішальним для результату того, що все більше і більше виглядає як революція», - пише видання.

«Демонстранти представляють різні верстви в межах України і не мають згуртованого керівництва, яке б могло їх вести. Вони стикаються із крутими протиріччями у своїй спробі змусити президента Віктора Януковича протистояти сильному тиску, який чинить Росія, щоб утримати Україну у своїй орбіті», - пише The Washington Post.

Проте, додає видання, незважаючи на погрози серйозних кримінальних звинувачень, колони демонстрантів розширили свою владу у центрі столиці, створивши табори-сателіти за межами головної площі Києва та поваливши статую засновника Радянської держави Владіміра Лєніна.

У неділю, сотні тисяч українців протестували проти уряду президента Януковича, вимагали його відставки та повалили символ російського впливу на Україну – пам’ятник Лєніну, пише Der Spiegel.

«Противники влади знесли пам’ятник російському революційному лідеру Владіміру Іллічу Лєніну висотою 3.5 у Києві. Радянський революційний лідер для них є символом російського впливу на Україну. Під крики «Вішайте комуніста!» протестувальники тягли за мотузки, поки фігура засновника Радянського Союзу не впала в уповільненому русі з п’єдесталу на підлогу. Як і в руйнуванні Берлінської стіни восени 1989 року демонстранти потім розбивали статую молотками і сокирами», - пише видання.

Лєніна повалено, але Янукович в Україні й далі нерухомий, -  пише The Financial Times.

Після того, як остання статуя Лєніна в Києві розбилася об землю в неділю, намагання протестувальників повалити президента України Віктора Януковича, здавалося, відновилися, з новою силою.
"Янукович, ти наступний!", написано на плакаті, що застряг на порожньому постаменті статуї. «Деякі демонстранти почали називати президента "Януческу", натякаючи, що йому загрожує доля румунського диктатора Ніколає Чаушеску, поваленого у 1989 році», - пише The Financial Times.

«Третя успішна неділя величезних протестів поспіль зібрала найбільше людей за весь час, але протестувальники здавалися настільки ж далекими від повалення президента - або навіть від того, щоб змусити його скасувати своє рішення про замороження запланованої угоди про інтеграцію з ЄС, - кроку, що спричинив протести, які тривають вже протягом 18 днів», - зауважує видання.

Сотні тисяч українців в Києві протестують проти уряду і президента Віктора Януковича. Організатори говорять про близько мільйон демонстрантів, які вимагають повернення до процесу зближення з Європейським Союзом. Протестувальники відкидаючи зближення з Росією знесли пам'ятник Лєніну в центрі міста, - пише сайт Чеського телебачення ČT24 

«Статуя на Бессарабській площі мала символічне значення, оскільки підкреслювала спільну історію з Росією. Українські націоналісти неодноразово критикували існування статуї Лєніна. Ще у 2009 році її було пошкоджено невідомими», - пише видання.

В Києві було повалено пам’ятник Лєніну, - пише сайт Польського радіо.

«Статую було повалено двома групами молодих людей із закритими обличчями. Коли Лєнін впав на землю натовп кинувся до нього. Пам'ятник почали розбивати молотами», - пише видання.

Народне обурення призвело до інциденту: статую російського революційного лідера Владіміра Лєніна висотою 3,5 м. було повалено в неділю з п’єдесталу у столиці України Києві, - пише австрійська газета Die Presse.

Після того, як пам’ятник впав, «дехто розбирав його на сувеніри, інші обіймали один одного і святкували падіння ненависного символа російського гніту і панування в Україні», - пише видання.