Тиждень.ua
Новини Політика Економіка Світ Суспільство Культура Історія Подорожі Авто Спецтеми Війна Колонки Архів журнал «Український тиждень» Передплата Пошук Галерея Інфографіка Відео Прес-релізи Приватна урбаністика
20 листопада, 2013   ▪   Вікторія Матола   ▪   Версія для друку

Підготовка до битви у проблемних округах: рекордна кількість кандидатів та перші ознаки адмінресурсу

Центральна виборча комісія завершила розгляд реєстрації кандидатів на вибори у п’яти проблемних округах, що відбудуться 15 грудня. Особливістю цих виборів стане рекордна кількість кандидатів у двох округах і реєстрація кандидатів-однофамільців у чотирьох.
Підготовка до битви у проблемних округах: рекордна кількість кандидатів та перші ознаки адмінресурсу

Впродовж виборчої кампанії, що стартувала 16 жовтня, на довибори у Верховну Раду зареєструвалося, за повідомленням ЦВК, 207 осіб: у 94-му окрузі в Обухові на Київщині балотується 84 кандидати, в 132-му (в Первомайську на Миколаївщині) - 13, у 194-му (у Черкасах) - 17, в 197-му (в Каневі Черкаської області) - 18, в 223-му (у Києві) - 75.

70 кандидатів – висунуті партіями, 137 – шляхом самовисування.

 Кількість зареєстрованих кандидатів виявилася навіть більшою, ніж очікувала ЦВК, розраховуючи державні видатки на проведення передвиборчої агітації. Вочевидь 49 млн грн., виділених на організацію і проведення цих виборів може не вистачити.

За даними Громадської мережі ОПОРА, у всіх п’яти виборчих округах власних мажоритарних кандидатів висунули лише дві партії – Комуністична і Радикальна Партія Олега Ляшка. В чотирьох округах балотуються кандидати від ВО «Батьківщина» і в трьох – від Всеукраїнської політичної партії «БРАТСТВО». Жодного кандидата не висунула Партія регіонів і партія УДАР.

«І якщо позиція УДАРу є наслідком координації зусиль з партнерами по опозиції, то позиція Партії регіонів є неочікуваною, зважаючи на впливовість партії та її парламентський статус», – вважають в ОПОРІ.

Цю ситуацію прокоментував лідер фракції Партії регіонів Олександр Єфремов. Він зазначив, що політсила визначилася щодо кандидатур, які підтримуватиме на довиборах у Раду. Втім, зазначив, що називати конкретні прізвища не може, оскільки це повинно відбуватися лише після відповідного з’їзду ПР.

Керівниками більшості окружних виборчих комісій стають представники маловідомих партій

Центрвиборчком сформував уже всі п’ять окружних виборчих комісії у повному складі – по 18 осіб. П’ять членів у кожній з ОВК – квота парламентських фракцій, решта 13 – обрані шляхом жеребкування серед інших партій-суб’єктів виборчого процесу.

Головами чотирьох ОВК стали представники маловідомих для більшості виборців партій – Зеленої екологічної партії України «Райдуга» (ОВК № 197), партії «Держава» (ОВК № 132) і партії «Народна ініціатива» (ОВК № 94 і № 194). ОВК в 223 окрузі очолила представник «Батьківщини».

В ОПОРІ зауважують, що як і на минулорічних виборах, залишилася невирішеною проблема засилля представників дрібних партій у складі ОВК. Ці політичні сили брали участь у жеребкуванні і до складу ОВК в тих округах, в яких не висунули кандидатів. Наприклад, Молодіжна партія України і партія «Народна ініціатива», зареєструвавши кандидатів лише в одному окрузі, мають представників у складі 4-ох ОВК.

ОПОРА називає і ще одну проблему формування ОВК – масові ротації її членів. Станом на 8 листопада партії змінили 45 членів ОВК, що становить 50 % від їх загальної кількості. Склад ОВК №132 і №194 оновився на 78 %, ОВК №94 – на 44 %, ОВК №223 – на 39 % і лише в ОВК №197 було змінено 11 % членів, зазначають активісти.

«Якщо така тенденція буде зберігатися, то до дня голосування кількість замін перевищить безпрецедентний показник 2012 року – ротації на рівні 60%. ЦВК вже провела спеціалізоване навчання для членів ОВК, тому наступні заміни знижують ефективність навчання та негативно вплинуть на якість організації виборчого процесу в округах», – вважають в ОПОРІ.

Крім цього, за попередньою інформацією спостерігачів, більшість членів ОВК є немісцевими та не проживають у тих виборчих округах, в яких партії уповноважили їх забезпечувати підготовку та організацію повторних виборів. Крім того, ці особи часто представляють політичні партії, які не мають своїх представництв чи структур на місцях.

94 округ в Обухові на Київщині: у бюлетенях не буде Засухи, хоча балотується Кармазін і два «клони» єдиного опозиційного кандидата

Одна з найбільший інтриг цього округу стосувалася можливості балотування Тетяни Засухи – колишнього кандидата від Партії регіонів, яка на виборах 2012 року разом із висуванцем від ВО «Батьківщина» Віктором Романюком, що нині перебуває за кордоном та якого публічно підтримала опозиція, була одним з фаворитів голосування. На повторні вибори вона так і не висунулася.

Особливостями цього округу є те, що тут, по-перше, балотується екс-депутат Юрій Кармазін, чиї судові позови стали причиною позбавлення депутатського мандату кількох парламентарів, а, по-друге, – чимала кількість кандидатів-двійників.

Зокрема, зареєстровано два повних тезки кандидата від ВО «Батьківщина» Віктора Романюка, які балотуються шляхом самовисування. Вони не проявляють помітної передвиборчої активності та не є публічними особами. Їхня присутність у виборчому бюлетені може дезорієнтувати виборців та спотворити їхні волевиявлення, вважає ОПОРА. Також на цьому окрузі зареєстровано кандидатом Остапа Михайловича Семерака, який є абсолютним тезкою відомого політика, колишнього народного депутата. Два кандидата мають прізвище, ім’я, по-батькові – Сергій Володимирович Власенко, як і захисник Юлії Тимошенко, колишній народний депутат.

Серед кандидатів-самовисуванців на окрузі в Обухові – шість членів Партії регіонів, у тому числі посадові особи керівного складу органів місцевого самоврядування та місцевих органів виконавчої влади. Партійну приналежність до провладної політичної сили, за даними ОПОРИ, мають депутат Київської обласної ради Руслан Бадаєв, директор Васильківського міжрайонного центру зайнятості Володимир Волошко, Український міський голова Павло Козирєв, заступник директора Київського обласного центру олімпійської підготовки Василь Кучма, заступник начальника соціального захисту  Васильківської РДА Світлана Сергієнко, співробітник ДНЗ «Професійний ліцей м. Українка» Юрій Рашевський.

Разом з тим, Руслан Бадаєв отримав публічну підтримку з боку місцевих організацій Партії регіонів, офіційної реакції партії на висування кандидатур іншими її членами не було висловлено, повідомляє ОПОРА. Водночас активісти вже помітили застосування адміністративного ресурсу на користь Бадаєва: він бере участь у офіційних заходах місцевих органів влади та їх посадових осіб. Крім цього, комунальні друковані ЗМІ, в яких розміщена політична реклама кандидата, розповсюджується в приміщеннях місцевих органів виконавчої влади. Такий випадок зафіксовано у приміщенні Обухівської райдержадміністрації. Спостерігачі також відзначають однобічне висвітлення передвиборчої активності Бадаєва у друкованих ЗМІ, засновниками яких виступають місцеві органи влади.

За словами мешканця Обухова, колишнього члена виборчої комісії Юрія Котелевського, в окрузі з’явилися спроби підкупу виборців – по 150 гривень за голос. А Юрій Кармазін зазначив, що в окрузі вже роздають продовольчі набори та гроші, й копіюють документи тих, хто їх отримав.

Округ № 223 у Києві: Левченко і Пилипишин знову йдуть на вибори

ОВО № 223 – єдиний з п’яти проблемних округів, де бере участь двоє фаворитів голосування минулого року: єдиний кандидат від опозиції свободівець Юрій Левченко та самовисуванець Віктор Пилипишин. Зауважимо, що Пилипишин подав документи до ЦВК за кілька днів до завершення реєстрації. Незадовго після цього Голосіївський райсуд Києва виправдав його у звинуваченнях у перевищенні влади і службових повноважень, що завдали збитків громаді на суму понад 15 мільйонів гривень.

Партія регіонів офіційно не має свого кандидата на цьому окрузі, хоча чотири кандидати-самовисуванці є членами ПР.

«Клонування» кандидатів притаманне і цьому округу. Так, за даними ЦВК, зареєстровано двох однофамільців Юрія Левченка: начальника відділу збуту ТОВ "Акорд", самовисуванця Андрія Левченка та підприємця Владислава Левченко, який також іде на вибори як самовисуванець.

Крім того, в цьому окрузі зареєстрований кандидатом Олександр Пилипишин, а також однофамілець колишнього опозиційного народного депутата Юрія Гримчака, який також балотується в цьому окрузі. Тепер тут у виборах братиме участь молодший інспектор- кінолог Могилів-Подільської виправної колонії № 114, житель Вінницької області Юрій Гримчак.

В цьому окрузі балотується і адвокат Тетяна Монтян, а також Наталія Окунська - колишня дружинаСергія Власенка, яка зараз звинувачує його в побитті.

Що стосується застосування адміністративного ресурсу, то спостерігачі ОПОРИ поки не зафіксували таких фактів в цьому окрузі. Натомість свободівець Юрій Левченко подав заяви в Генпрокуратуру про спроби підкупу виборців. Інформації про відкриття кримінальних проваджень за цим фактом поки не було.

Округи №194 і 197 на Черкащині: «гастролі» Поплавського і «покарання» опозиціонерів за самодіяльність

Активну кампанію, за спостереженнями ОПОРИ, на 194 окрузі розпочали Микола Булатецький («Батьківщина»), самовисуванці Олександр Радуцький, Олег Свинарчук та Михайло Поплавський. Зокрема, опозиція підтримала Булатецького. Втім, всупереч цьому інший політик – Валентин Кузьоменський, депутат Черкаської міської ради, обраний в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі від «Батьківщини», також зареєстрований ЦВК 5 листопада. Того ж дня Бюро Черкаської обласної організації «Батьківщина» за порушення дисципліни виключило його з лав партії.

Михайло Повлавський – самовисуванець, ректор Київського національного університету культури та мистецтв став неочікуваним кандидатом у 194 окрузі. З 15 листопада він почав «ходити в народ», спілкуватися з виборцями в магазинах та громадських місцях, організовувати зустрічі в дворах та вирішувати локальні проблеми виборців. На одній з перших зустрічей були присутні представники комунальних служб. Виборці вимагали відновити роботу ліфтів. Поплавський запропонував комунальникам негайно вирішити питання та обіцяв невідкладно звернутись до черкаського міського виконкому. Присутність під час агітаційного заходу кандидата з виборцями у суботу представників комунальних та виконавчих служб може свідчити про сприяння місцевої влади Поплавському і використання ним адміністративного ресурсу.

Округ №197 був найменш активним впродовж першої частини виборчої кампанії, зауважує ОПОРА.

«Низька агітаційна активність кандидатів та відмова балотуватись Богдана Губського, в більшій мірі сприяла млявості виборчого процесу. Інтрига щодо участі цього кандидата зберігалась до завершення крайнього терміну, відведеного на подачу документів до ЦВК. Цікавим є той факт, що 15 листопада зареєстровано кандидатом безробітного Андрія Губського», – зазначає ОПОРА.

Єдиним кандидатом від опозиції є Леонід Даценко. Водночас конкуренцію йому складе і його колишній соратник – народний депутат VI скликання, член партії ВО «Батьківщина», який у 2012 році балотувався у ВО № 200, Павло Костенко. Після реєстрації на вибори в 197 округ він також поплатився місцем в партії.

У цьому окрузі балотується два кандидати-члени Партії регіонів Володимир Доманський та Микола Ладан, які, втім, не мають офіційної підтримки від партії влади.

Найменша кількість кандидатів – в скандальному на минулорічних виборах окрузі у Первомайську на Миколаївщині

В одномандатному виборчому окрузі № 132 за депутатський мандат змагається найменша кількість кандидатів, що позначилося й на інтенсивності виборчої кампанії.

Офіційним кандидатом від опозиції на цьому окрузі є Аркадій Корнацький, який був фаворитом виборів минулого року. Втім, і в цьому окрузі не обійшлося без внутріпартійних конфліктів, оскільки до ЦВК подав документи і Михайло Соколов, що очолював Миколаївську обласну організацію ВО «Батьківщина». Партія виключила його зі своїх лав. Разом з тим, на окрузі балотується як самовисуванець голова Миколаївської ОДА, лідер регіональної організації Партії регіонів Микола Круглов.

До речі, як повідомляла опозиція, для участі у передвиборній гонці він виділив на райони 132 мажоритарного округу близько 16 мільйонів гривень, в той час, як Миколаїв отримав трохи більше 11 мільйонів.
Матеріали за темою:

Реклама
Останні публікації згорнути
 • Експертиза, яка дає змогу вийти за межі лише виробництва культурного проекту й піднятися до рівня стратегування і, що головне, втілення тих стратегій у життя, — це дуже рідкісна річ в українському культурному середовищі. У наших реаліях навіть міністр культури має бути бодай трохи митцем, але чомусь не обов’язково професійним менеджером і політиком, здатним аналізувати статистичні дані, розуміти політичні наслідки слів та дій, а також передбачати ефективність інвестицій.
  18 листопада, Тетяна Філевська
 • На балконі нашого офісу Вася смачно затягується цигаркою, яку підкурює від іншої цигарки, і продовжує свій монолог у мій бік, але вже й не дивиться на мене: — Так, а ще мені треба, щоб ти начитав для радіо українські класні прислів’я, ще картинка, ще... — я вже й не слухаю. Усі його слова далі звучать як «бла-бла-бла», а в моїй голові народжується діалог для опонування.
  18 листопада, Тарас Білка
 • Івона Костина, заступниця керівника громадської організації «Побратими», яка займається психосоціальною адаптацією ветеранів, була координатором команди Іnvictus Games в Україні. У вересні в рамках цих ігор в Канаді вона відвідала дві тематичні конференції й поділилася отриманим досвідом.
  17 листопада, Ганна Чабарай
 • Кажуть, якщо довго й наполегливо про щось мріяти, мрія обов’язково здійсниться. Можливо, українські політики в це не вірять, але після Революції гідності вони справляли враження безнадійних, але наполегливих мрійників, бо використовували чи не кожну можливість, щоб публічно заявити про необхідність «плану Маршалла» для України.
  17 листопада, Любомир Шавалюк
 • Велика чистка в Саудівській Аравії: Мугаммад ібн Салман посуває конкурентів на владу
  17 листопада, The Economist
 • Запекла боротьба точиться навколо Укрзалізниці з моменту перетворення її на ПАТ у жовтні 2015-го. За цей час там п’ять разів міняли керівників, вона виводилася з підпорядкування Мінінфраструктури й повернулася назад. Усе це відбувається на тлі корупційних скандалів, реформаторських невдач і зростання збитковості. Проблеми УЗ виходять далеко за межі владних кабінетів і корпоративної бухгалтерії, оскільки вона забезпечує 50% усіх пасажирських і понад 80% вантажних перевезень країни. І якщо найближчим часом там не почнуться ґрунтовні реформи, вона може стати серйозною перешкодою для розвитку країни.
  17 листопада, Максим Віхров
Новини партнерів 24tv.ua
Новини партнерів
Зворотний зв'язок
Тиждень дуже цінує думки своїх читачів і намагається враховувати їхню думку. Відгуки, коментарі і просто враження від прочитаного матеріалу ви можете надіслати за допомогою системи зворотнього зв 'язку. Редакція сайту обіцяє уважно вивчати ваші повідомлення — найцікавіші з них ми публікуватимемо у спеціальних статтях. Дякуємо за увагу та співпрацю.
 
©2007-2017 Тиждень.ua
Передрук або будь-яке інше комерційне використання сайту можливе лише з дозволу редакції.
RSS

Матеріали, позначені як "Новини компаній" розміщуються на правах реклами. Передрук, копіювання або відтворення інформації, яка містить посилання на агентство "Українські Новини", в будь-якому вигляді суворо заборонено.