Тиждень.ua
Новини Політика Економіка Світ Суспільство Культура Історія Подорожі Авто Спецтеми Війна Колонки Архів журнал «Український тиждень» Передплата Пошук Галерея Інфографіка Відео Прес-релізи Приватна урбаністика
8 листопада, 2013   ▪   Олександр Пагіря   ▪   Версія для друку

Дірк Краан: Політизація державного управління шкодить розвиткові України

Експерт МВФ Дірк Краан про надмірну політизацію державного управління та громіздку адміністративну систему в Україні
Матеріал друкованого видання
№ 44 (312)
від 31 жовтня, 2013
Дірк Краан: Політизація державного управління шкодить розвиткові України
Андрій Ломакін

Експерт Міжнародного валютного фонду та Організації економічного співробітництва і розвитку (ОЕСР), професор економіки Дірк Краан – людина, яка не з третіх вуст знає проблеми державного сектору в країнах колишнього соцтабору. Свого часу він проводив, зокрема, аналіз бюджетів держав Центрально-Східної та Південно-Східної Європи. У своїх дослідженнях фахівець також оцінює останні тренди реформування публічного менеджменту в розвинутих країнах світу. Міркуваннями про те, як покращити загрузлий у корупції вітчизняний державний апарат, учений поділився під час київської лекції, організованої посольствами Швейцарії та Нідерландів спільно з журналом «Український тиждень».

У. Т.: Україна успадкувала від радянських часів неефективну й громіздку бюрократичну систему, що має обслуговувати правлячий клас, а не забезпечувати населення якісними адміністративними послугами.У чому різниця статусів державного управління в нас та в розвинутих країнах?

– Суджу про це, базуючись на своєму досвіді роботи в ОЕСР. На мою думку, перед Україною на порядку денному ще багато реформ, починаючи від запровадження нового публічного менеджменту, який стосується судової системи, верховенства права та адміністративних процедур і має сприяти викоріненню корупції. Але найважливішою є, очевидно, реформа органів місцевого самоврядування: їхньої правочинності замало, щоб наблизити адміністративні послуги до громадян, а місцеві законодавчі органи другого рівня – обласні та районні ради – працюють не зовсім за демократичними принципами. Цю ситуацію потрібно негайно виправити і створити умови, за яких органи місцевого самоврядування максимально рахуватимуться з інтересами громадян і надаватимуть послуги відповідно до їхніх потреб. Дуже важливо, щоб держава була децентралізована й більше завдань делегувала на місцевий рівень. Це найтерміновіша перехідна реформа, ще не впроваджена в Україні.

Політизація державного управління й службовців шкодить розвиткові України, яка потребує стабільності

Управлінські реформи в Україні, на мою думку, не припинились із приходом до влади Адміністрації Януковича, і нині ваша країна має потужний стимул відповідати європейським стандартам у цій сфері. Усі країни Центрально-Східної та Південно-Східної Європи, які прагнули приєднатися до ЄС або дістати кандидатство на членство, мали конкретну мотивацію до проведення реформ. Зокрема, це добре спрацювало в Хорватії, Словенії, країнах Балтії та Вишеградської четвірки, які вже входять до ЄС. Ці стимули сьогодні важливі для таких держав, як Молдова, Україна, Македонія, Чорногорія, Сербія, Боснія і Герцеговина, і вони в кінцевому рахунку приведуть до асоціації з Євросоюзом.

У. Т.: Рівень політизації державного управління в Україні є гранично високим. Наскільки це впливає на ефективність і якість адміністрування?

– Це проблема не лише України, вона стосується всього регіону Східної Європи, де є давня традиція проводити масові звільнення державних службовців, щойно приходить нова влада. Ця звичка отруює атмосферу в усьому урядовому апараті. Тому високопосадовці беруть до уваги тільки політичні бажання своїх господарів, тоді як їхня компетенція – ухвалювати об’єктивні рішення на підставі наявної інформації. Звичайно, політики можуть попросити в них якихось альтернативних ідей, що відповідали б їхнім політичним уподобанням, хоча чинити так не зобов’язані.
У цій сфері помітний певний прогрес, зокрема у Словенії та Хорватії. Однак у решті країн регіону практика звільнень держслужбовців із приходом нової влади ще жива. Кілька тижнів тому я спілкувався з колишнім директором лікарні в Албанії, якого звільнили наступного дня після приходу нового уряду. Звільнення зачепило 40 очільників медзакладів по всій країні. Це просто нонсенс!
Я вважаю, що політизація державного управління та службовців негативно впливає на розвиток України, яка потребує стабільності. Управлінці повинні бути захищені від політичного впливу.

У. Т.: Що таке новий публічний менеджмент? Якими є нові підходи до реформування сфери державного управління в розвинутих країнах?

– Найважливішим позитивним досягненням менеджменту, про який ви сказали, стало відокремлення політики розвитку від політики виконання. Цей поділ запроваджено в багатьох країнах ОЕСР, і загалом його розглядають як успішний, наприклад у Сполученому Королівстві, Нідерландах та Швеції. Остання – найпоказовіший приклад. У Швеції тільки 5% державних службовців працюють у центральному уряді, тоді як 95% – в агенціях. Усі міністерства разом наймають 4 тис. осіб (по 300 припадає на кожне). Це забезпечує сталість і водночас гнучкість урядової політики, чого не можна досягнути в міністерствах, які є великими бюрократіями. Загальна зайнятість у державному апараті цієї країни – 80 тис. осіб. Шведська статистика, може, не зовсім адекватна для порівняння із ситуацією в Україні, оскільки не включає працівників органів місцевого самоврядування, однак станом на 2012 рік у вашій країні налічувалося 372 856 держслужбовців та посадовців місцевого самоврядування, що становить помітну частку населення, яка є гіперзалежною від держави.

У. Т.: Що ви порадили б для реформування адміністративного сектору в Україні?

– Пріоритетом повинна стати реформа місцевого самоврядування, про яку я вже згадував. Вона має супроводжуватися зменшенням адміністративних витрат. На мою думку, заощадження урядових коштів на управлінні в умовах фінансової кризи не є чимсь поганим. Навпаки, я розглядаю його як позитив, бо така політика сприяє викоріненню марнотратства (навіть за відсутності кризи). Україна, як й інші європейські держави, повинна дотримуватися цієї лінії, бо ж і досі є багато способів зменшити адміністративні витрати без негативних наслідків для громадян.

Дуже легко заявити, що державні гроші тринькають на адміністрування. Про це каже багато аналітиків. Але ключове запитання таке: «Де відбувається марнотратство?» Є один приклад зі звіту ОЕСР щодо України. Ви успадкували від радянських часів громіздку бюрократичну установу – так зване КРУ (від 2011 року Державна фінансова інспекція України, створена на базі Головного контрольно-ревізійного управління. – Ред.), що має штат із 7 тис. службовців. Західноєвропейські країни не мають таких інституцій. Тут функціонують підрозділи внутрішнього аудиту, проте вони дуже малі за кількісю персоналу. За його функціями КРУ, очевидно, можна порівняти з департаментом гармонізації підрозділу внутрішнього аудиту, однак персонал тієї структури налічує лише 10 осіб! Потрібно суттєво скоротити штат Державної фінансової інспекції, він занадто роздутий.

У. Т.: А як щодо корупції? Це одна з найбільш непідйомних проблем в українському держсекторі…

– Я вже згадував про політизацію державного управління. Іншим важливим джерелом корупції є держзакупівлі, коли урядові контракти на певні види товарів чи послуг укладають із політичними друзями або ж наближеними до влади компаніями. Це загалом типово для Східної Європи. Україна потребує чітких і прозорих державних закупівель. Ваш закон у цій сфері непоганий, бо прийнятий у співпраці з ЄС та СОТ, однак тут є багато винятків і я не впевнений, чи добре його підкріплено практикою.

У. Т.: Політика суворої економії сьогодні превалює в більшості країн ЄС. Однак цього не досить, щоб відновити економічне зростання. Що, на вашу думку, слід зробити?

– Економічні експерти сьогодні неодностайні стосовно того, чи варто зменшувати дефіцит бюджету за будь-яку ціну в часи фінансової кризи, коли зростання дорівнює нулю або є від’ємним. Ці дебати не припиняються, зокрема, в медіа та ОЕСР. Гадаю, багато заходів суворої ощадності корисні, незважаючи на те, існує криза чи ні. Це однаково стосується як адміністративних витрат, так і соціальних послуг. У посадовців-бюджетників є така приказка: «Хорошу кризу нічим не зіпсуєш». Остання може стати поштовхом до консолідаційних заходів, корисних у будь-якому разі. Не думаю, що побоювання, аби заходи економії не зменшили попиту й таким чином не зашкодили економіці, – причина їх не вживати. Водночас криза має спонукати провести структурні реформи у приватному секторі, щоб, наприклад, спростити бюрократичні процедури для відкриття бізнесу, а також на ринку праці. Це значно кращий спосіб стимулювання зростання ВВП та попиту.

Біографічна нота:
Дірк Краан – експерт МВФ, доктор економічних наук. Від 1970 до 1981 року викладав держуправління і держфінанси в Університеті Еразма Роттердамського. 1981–2001-го працював у Міністерстві фінансів Нідерландів. У 2002–2012-му обіймав посаду старшого економіста в департаменті планування держвидатків Директорату з державного управління ОЕСР. Від 2012-го радник МВФ з питань управління регіональними державними фінансами в Південно-Східній Європі.

На посаді в ОЕСР Краан аналізував 12 бюджетів країн ОЕСР і Центрально-Східної та Південно-Східної Європи. Автор і співавтор кількох книжок про державні фінанси, серед яких: «Захист довкілля: державний чи приватний вибір» (1991), «Бюджетні рішення» (1995).


Матеріали за темою:

Реклама
Останні публікації згорнути
 • У 46-й раз у Києві відкрився міжнародний кінофестиваль
  25 жовтня, Катерина Барабаш
 • Без сумніву топ-темою світових ЗМІ минулого тижня, яка знову привернула увагу до України, були переговори Нормандської четвірки у Берліні. Утім, не залишилися без уваги і угода про асоціацію і українські політичні в'язні у Росії.
  25 жовтня, Ольга Ворожбит
 • Як показує досвід, стосунки можна мати не тільки з людьми. Стосунки з містами можуть розвинутися в не менш захопливий сюжет, зі своїми емоційними підйомами і спадами, розлуками й повертаннями. Ми непомітно проживаємо ці стосунки як паралельне життя у своїй свідомості, на тлі решти вагомих подій, і тільки зрідка оглядаємося, щоби спробувати збагнути: що ж це було в мене з тим містом: може, любов? Чи тільки нудний шлюб із розрахунку?
  24 жовтня, Ірина Пухта
 • Кремль планує оточити Україну газогонами, що можуть позбавити її частини транзиту й розділити ЄС, якщо той не відреагує на виклики
  24 жовтня, Жанна Безп’ятчук
 • Останні дані стосовно глобальної бідності мають одночасно втішити й присоромити світ
  23 жовтня, The Economist
 • Дивну фразу нещодавно довелося мені почути від того, хто ще вчора захищав терени «республіки».
  23 жовтня, Станіслав Васін
Новини партнерів 24tv.ua
Новини партнерів RedTram
Зворотний зв'язок
Тиждень дуже цінує думки своїх читачів і намагається враховувати їхню думку. Відгуки, коментарі і просто враження від прочитаного матеріалу ви можете надіслати за допомогою системи зворотнього зв 'язку. Редакція сайту обіцяє уважно вивчати ваші повідомлення — найцікавіші з них ми публікуватимемо у спеціальних статтях. Дякуємо за увагу та співпрацю.
 
©2007-2016 Тиждень.ua
Передрук або будь-яке інше комерційне використання сайту можливе лише з дозволу редакції.
RSS
Interfax

Будь-яке копiювання, публiкацiя, передрук чи наступне поширення iнформацiї, що мiстить посилання на "Iнтерфакс-Україна", суворо забороняється. Передрук, копіювання або відтворення інформації, яка містить посилання на агентство "Українські Новини", в будь-якому вигляді суворо заборонено