Тиждень.ua
Новини Політика Економіка Світ Суспільство Культура Історія Подорожі Авто Спецтеми Війна Колонки Архів журнал «Український тиждень» Передплата Пошук Галерея Інфографіка Відео Прес-релізи Приватна урбаністика

Україна чи Тимошенко. Чи погодиться Янукович на умови ЄС

Тимошенко і Янукович вкотре стали детонаторами паніки та легкої істерики в Брюсселі. Якщо за кілька днів до чергової поїздки Пета Кокса та Александра Квасневського до Києва багато хто у високих коридорах робив багатозначну міну й натякав, що екс-прем’єрка вже однією ногою в літаку, то по поверненні європейських емісарів настрої змінилися на протилежні.
Матеріал друкованого видання
№ 42 (310)
від 17 жовтня, 2013
Україна чи Тимошенко. Чи погодиться Янукович на умови ЄС

Зокрема, коли верстався номер, Марек Сівець, євродепутат, польський соціаліст написав у своєму блозі, що найкращий вихід у ситуації з Тимошенко – це застосувати «часткове помилування». «Часткове помилування означає зменшення її ув’язнення із семи років наполовину. У зв’язку з тим, що прем’єрка відсиділа вже більшу частину скороченого терміну, є підстави для її умовно-дострокового звільнення», – уточнив європейський партнер Партії регіонів.

Прагнення екс-прем’єрки взяти участь у виборах президента може спровокувати Януковича на відмову від її звільнення в обмін на Угоду про асоціацію з ЄС

Очевидно, що репліка Марека Сівця не виникла з нічого. Українська влада торгується до останнього, а її політичні партнери в ЄС просувають вигідну для офіційного Києва схему: Тимошенко заводить до бюджету України $200 млн як компенсацію за завдані державі збитки, відмовляється на три роки від президентських амбіцій, а тоді лікуйте її де хочете, як хочете і від чого хочете.

Отже, попри видовищні зовнішні ефекти та великий галас, розвиток подій довкола ймовірного звільнення Тимошенко або її лікування за кордоном наразі підтверджує попередній прогноз Тижня (див. № 41/2013). Янукович намагатиметься відтягувати час звільнення екс-прем’єрки до останнього, навіть якщо принципове рішення з цього приводу вже ухвалив. Реакція європейських структур, а саме чергове відтермінування дедлайну (цього разу з 21 жовтня на 18 листопада, коли Рада міністрів ЄС прийматиме остаточне рішення про підписання Угоди про асоціацію з Україною), мабуть, лише переконала його в тому, що європейці готові поступатися. 

Результати останньої поїздки до Києва місії Пета Кокса та Александра Квасневського, роботу якої Європарламент продовжив на місяць, а заслуховування звіту перенесено з 15 жовтня на 15 листопада, засвідчили: ЄС уже не розраховує отримати анонсоване самим Януковичем «остаточне рішення» у справі екс-прем’єрки 21 жовтня. Перед початком засідання конференції президентів Європарламенту, органу, що об’єднує керівників політичних груп, комісар ЄС із питань розширення та політики сусідства Штефан Фюле висловив сподівання: «Ми недалеко від того, щоб Тимошенко була відпущена на лікування до Німеччини». Щоправда, обережно уточнив: «Це не станеться наступного тижня, однак до Вільнюського саміту». Що може свідчити: саме такою наразі є чергова непублічна обіцянка Януковича або принаймні натяк когось із його оточення.

Читайте також: Європарламент хоче бачити Тимошенко на свободі

Сподівається на те, що «все ще є шанс досягнути рішення. Якби не було шансу, ми не продовжували б місію», і президент Європарламенту Мартін Шульц. Як пояснив Тижню голова групи Прогресивного альянсу соціалістів та демократів, австрійський депутат Ганнес Свобода, у Європарламенті розраховують: Янукович дасть «чіткий сигнал, що переговори можуть дійти позитивного завершення. І позитивне завершення полягає в тому, щоб щось було зроблено, а саме щоб пані Тимошенко було зменшено вирок і щоб вона могла поїхати на лікування до Німеччини».

Головний «міжнародник» із групи народних партій, голова Комітету Європарламенту з питань зовнішніх справ Ельмар Брок за підсумками засідання наголосив, що Моніторингова місія запропонувала проект вирішення справи Тимошенко, який полягав би в частковому помилуванні її перед відправленням на лікування до Німеччини. Начебто, йдеться про зменшення строку від семи до двох років, які Тимошенко вже пробула в ув’язненні, тож можна було звільнити її.

Окрім обміну думками із приводу останнього київського відрядження, місія Кокса – Квасневського повідомила про таємничий лист від імені Тимошенко на ім’я Януковича, який міг би послужити підставою для її звільнення перед лікуванням у Німеччині. Наразі невідомо, чи йдеться тільки про згоду виїхати на оздоровлення (що «не має сприйматися як відмова від боротьби з режимом»), чи про прохання стосовно помилування або лікування за кордоном. За словами Мартіна Шульца, цей лист може бути направлено Януковичу вже найближчим часом.

Водночас представники ЄНП, до якої належить і сама «Батьківщина», й далі активно акцентують на необхідності вирішення питання Тимошенко, поволі зсуваючись до ультимативної риторики. «Часу вже немає, і шанси України на підписання Угоди про асоціацію в листопаді на саміті Східного партнерства у Вільнюсі швидко зменшуються. Україна повинна негайно продемонструвати справжній прогрес. Якщо вона цього не зробить, то Євросоюз не підпише Угоду виключно на базі чистої риторики», – заявив у інтерв’ю Тижню віце-голова Європейської народної партії, депутат Європарламенту Яцек Саріуш-Вольський.

Немає чіткої інформації, про що 16 жовтня три години говорили з Юлією Тимошенко посол Євросоюзу Ян Томбінський і посол США Джеффрі Пайятт. Офіційно – про «питання, пов’язані з потенційним підписанням Угоди». Чи не з’ясовували того, що зробить колишня очільниця Кабміну, якщо Янукович відмовиться її помилувати, а ЄС таки підпише домовленість про асоціацію? За словами Томбінського, Тимошенко висловила «дуже конструктивний підхід». Дипломатична й неконкретна відповідь.

Сама Тимошенко, звертаючись до з’їзду «Батьківщини», що відбувся днями, досить оптимістично повідомила, що це її «останнє дистанційне звернення» і що «в найближчий час я, як і раніше, особисто буду вести наші історичні з’їзди». Проте категорична відмова від мандрівки за кордон «на тиждень у наручниках», як це нещодавно образно сформулював Арсеній Яценюк, може свідчити, що вона все-таки намагається уникнути виїзду на лікування на правах ув’язненої. Тоді влада в Україні зможе легко заблокувати їй участь у президентській кампанії і заарештувати по поверненні додому.

Водночас, будь-які формати звільнення екс-прем’єра, які дозволили б їй балотуватися на президента у 2015 році, є неприйнятними для Януковича. Отже, шанс вирішити питання Тимошенко до саміту у Вільнюсі (28–29 листопада) знижується. Одна річ – звільнити її від фізичного обмеження свободи (нехай би це й активізувало її участь в українській політиці з еміграції), а зовсім інша – відкрити їй гіпотетичний шлях до посади президента, що могло б створити ризики не тільки для влади, а й для бізнес-інтересів самого Януковича та «Сім’ї». Ставки можуть видатися Вікторові Федоровичу такими високими, що в його очах не буде варта навіть Угода про асоціацію.
Матеріали за темою:

Реклама
Новини за темою
Останні публікації згорнути
 • Протест 17 жовтня під Верховною Радою був анонсований давно. Близько місяця тому екс-голова Одеської ОДА Міхеїл Саакашвілі заявив, що спільно з соратниками прийде вимагати від депутатів три речі: антикорупційний суд, зняття недоторканності і новий виборчий закон.
  18 жовтня, Станіслав Козлюк
 • Зазвичай тертя між президентом і держсекретарем США — нормальне явище. Але не цього разу
  17 жовтня, The Economist
 • За яких обставин у Порошенка може з’явитися шанс переобратися на другий термін
  17 жовтня, Олесь Олексієнко
 • У червні у наш відділ прийшов охайно вдягнений чоловік влаштовуватися на роботу. Немолодий, приємний у спілкуванні. Освіта, досвід – все підходило. Він пройшов декілька співбесід із керівництвом, підписав заяву у почав чекати офіційного схвалення його посади, а точніше дозволу працювати у нас від «МГБ».
  17 жовтня, Вікторія Малишева
 • Хто може опинитися у новому австрійському уряді
  16 жовтня, Ольга Ворожбит
 • Тиждень.ua спробував розібратись у деталях підозри Сергію Поготову, Анатолію Серединському та Ігорю Бабичу. Незалежно від того, чим завершиться справа двох нинішніх поліцейських та їхнього колишнього начальника, матеріали дозволяють відтворити хронологію подій, які призвели до так званої АТО в центрі Києва, більш відомої як силовий розгін Майдану 18-19 лютого.
  16 жовтня, Андрій Голуб
Новини партнерів 24tv.ua
Новини партнерів
Зворотний зв'язок
Тиждень дуже цінує думки своїх читачів і намагається враховувати їхню думку. Відгуки, коментарі і просто враження від прочитаного матеріалу ви можете надіслати за допомогою системи зворотнього зв 'язку. Редакція сайту обіцяє уважно вивчати ваші повідомлення — найцікавіші з них ми публікуватимемо у спеціальних статтях. Дякуємо за увагу та співпрацю.
 
©2007-2017 Тиждень.ua
Передрук або будь-яке інше комерційне використання сайту можливе лише з дозволу редакції.
RSS
Interfax

Будь-яке копiювання, публiкацiя, передрук чи наступне поширення iнформацiї, що мiстить посилання на "Iнтерфакс-Україна", суворо забороняється. Передрук, копіювання або відтворення інформації, яка містить посилання на агентство "Українські Новини", в будь-якому вигляді суворо заборонено