Тиждень.ua
Новини Політика Економіка Світ Суспільство Культура Історія Подорожі Авто Спецтеми Війна Колонки Архів журнал «Український тиждень» Передплата Пошук Галерея Інфографіка Відео Прес-релізи Приватна урбаністика
12 вересня, 2013   ▪   Алла Лазарева   ▪   Франція   ▪   Версія для друку

Від Лісабону до Магадану. Які цілі переслідує резолюція Європарламенту щодо Східного партнерства

Від Лісабону до Магадану. Такою бачить територію вільної торгівлі, колись у майбутньому, нинішній комісар Євросоюзу з питань розширення та Європейської політики сусідства Стефан Фюле. Принаймні на словах, виголошених у сесійній залі Європейського парламенту в Страсбурзі. Реальність, яку в той самий день обговорювали депутати парламентів країн ЄС, контрастно інша. Заборони з боку Росії на продаж українського шоколаду, сумнівні втручання до ситуації в Придністров”ї, погрози та економічний тиск Москви на країни Східної Європи...
Від Лісабону до Магадану. Які цілі переслідує резолюція Європарламенту щодо Східного партнерства

За два місяці до саміту ЄС у Вільнюсі Брюссель удався, у резолюції, ухваленій 12 вересня, до жорстких формулювань. Оптимісти від політології роблять висновок, що Стара Європа, нарешті, зрозуміла важливість українського фактору в континентальній політиці. Песимісти зазначають, що вся справа не в Україні, а в Сирії, через яку голосно сваряться Росія та Захід. Кожна гіпотеза має свою аргументацію та своїх речників.

 

Цього разу Штефан Фюле був однозначним, як ніколи. « Будь-які загрози з боку Росії, пов’язані з можливим підписанням угод з Європейським Союзом є неприйнятними. Це стосуватиметься всіх форм тиску, і зокрема - можливого зловживання цінами на енергоносії, створення штучних торгівельних бар’єрів, заборон на імпорт, які навряд чи відповідають стандартам Світової організації торгівлі (СОТ)... Це стосується ускладнення митних процедур, порушень безпекових гарантій, а також викорстання з політичною метою заморожених конфліктів”, - зазначив європейський комісар.

Читайте також: Янукович проголосив курс на два стільці

«Що ближче до завершення мандату, то Фюле сміливіший», - зазначив знайомий французький депутат. – «Але чому він так старається? Закохався в Україну чи сподівається увійти в історію?” Така недовірливість, укупі з великою обережністю до всього, що пов’язане з новим гіпотетичним розширенням на Схід, - типові для французького політичного класу. «Якщо Тимошенко не поїде лікуватися до Німеччини, Франція не підтримає угоду з Україною», - кажуть у паризькому Міністерстві закордонних справ. – «Чому нам поспішати? Бо Фюле хоче слави? Бо Литва бажає результативного президентства? А нам що з того?»

Європейська дипломатія у її нинішньому стані ще дуже далека від узгодженої зовнішньої політики. На цьому вміло грала і грає Москва, майстерно нацьковуючи західні столиці одна на одну в боротьбі за кращі газові тарифи та інші преференції. В Європейському парламенті у Росії не бракує лобістів. Прихильники кремлівських проектів знаходяться у кожній фракції. Але, мабуть, з-поміж комуністів та об’єднаних лівих таких найбільше. Принаймні, коли пофракційно напрацьовувалися проекти резолюції про тиск Росії на сусідні держави, лише крайні ліві запропонували, замість засуджувати Росію,  піддати критиці діяльність Європейської служби зовнішніх дій за її провал роботи з Росією та країнами “Східного партнерства”.

Читайте також: Повний текст резолюції Європарламенту щодо тиску на країни Східного партнерства

“Більшість крайніх лівих, - з переконань чи через іншу мотивацію, - де лиш можуть проштовхують думку про помилковість програми Східного партнерства, яка, по суті, відокремила Росію від України, Грузії, Молдови та Вірменії, - розповів один з постійних працівників Європарламенту. - Очевидно, несподівана фраза Фюле про Ліссабон із Магаданом — певна публічна поступка цим силам. Бодай формальна. Бо вони насправді не такі й маргінальні».

За словесною еквілібристикою публічних виступів на тему Росії спостерігати цікаво та корисно. «Це правда, що членство в Митному союзі не сумісно із глибокою та всебічною зоною вільної торгівлі, про що ми ведемо переговори з Україною, Молдовою, Грузією та Вірменією», - зазначив Стефан Фюле. – «І це не через питання ідеологічних розбіжностей. Це також не питання зіткнення економічних блоків чи гри на виживання. Йдеться виключно про юридичну неможливість. Наприклад, ви не можете одночасно зменшувати ваші митні тарифи в рамках глибокої та всебічної зони вільної торгівлі, та підвищувати їх в рамках Митного союзу”... Трохи згодом комісар зазначив, що “останнє, що б хотів побачити, - це нова захисна стіна, яка розмежувала б континент навпіл”... Кожен візьме з його слів, що більше сподобається. Або — не сподобається.

Поза тим, резолюція Європарламенту двозначностей не містить. “Європейський парламент... висловлює жаль з того приводу, що з наближенням Вільнюського саміту Східного партнерства, зростають різні типи тиску на країни Східного партнерства, що досягають фінальної фази переговорів про підписання чи парафування їх угод про асоціацію; вважає цей тиск неприйнятним”, - вказує підсумковий текст.

Читайте також: Торговельна війна збільшила симпатії ЄС до України

Не виключено, жорсткий стиль висловлювань депутатського корпусу країн ЄС — симетрична реакція на приєднання до Митного союзу Вірменії. Депутат від Литви Леонідас Донскіс назвав цю ситуацію “ляпасом цілому Європейському Союзу”. Чи є підстави сподіватися, що шок від відмови Єревану боротися за кандидатство в ЄС настільки сильний, що це полегшить перспективи підписання угоди з Україною?

Оптимісти, - і з-поміж них велика кількість представників українського дипломатичного корпусу, - переконані, що так. « Брюссель підпише з угоду про асоціацію, якщо Київ відпустить Тимошенко на лікування десь за пару тижнів до саміту», - переконував Тиждень один з вітчизняних дипломатів. Песимісти ж вказують на те, що в ЄС накопичилася така критична кількість внутрішніх проблем, що експериментувати новий тип взаємин з Україною будь-що не на часі. З Тимошенко чи без, повний “список Фюле” так чи інакше до саміту не буде виконаний.

Поки Стефан Фюле бавиться в метафори, територія від Лісабону до Магадана живе суцвіттям великих та малих протиріч. Обговорення російського тиску на сусідів у Європарламенті не додало впевненості, що наближаються часи нових політичних практик, нової якості діалогу між Сходом та Заходом. Радше навпаки. Словесний камуфляж, як не стараються політики, не може приховати великої розгубленості ЄС стосовно того, як, не втрачаючи обличчя, реагувати на відверте кремлівське хамство.
Матеріали за темою:

Реклама
Останні публікації згорнути
 • З появою на Кіпрі нової партії для російських вигнанців та експатів дехто побоюється небажаного впливу Кремля на острові
  24 листопада, The Economist
 • Вечір на Сході України восени стрімко стає ніччю. Пітьма женеться повз шахтарське містечко розбитими дорогами за жовтим бусиком, на якому веселий надпис зі смайлом «Тихесенько, я свій:)». А він хоча й усміхається наліпкою, але насправді тільки нещодавно повстав із попелу. У прямому сенсі перший волонтерський автомобіль Володимира Єльця, активіста з Торецька, спалили просто під його будинком. Цей, жовтий, — подарунок волонтерів з усієї країни...
  24 листопада, Єлизавета Гончарова
 • Тиждень обговорив із начальником Генерального штабу Збройних сил України, генералом армії Віктором Муженком напрями реформування війська, перспективи поставок летального озброєння, а також загрози, які несуть із собою судові справи проти військових.
  24 листопада, Юрій Лапаєв
 • Чи є шанс знайти рецепт налагодження українсько-польських відносин?
  24 листопада, Ольга Ворожбит
 • Обвинувачені у вербуванні українців для торгівлі наркотиками на території РФ можуть вийти на волю вже у перший день зими.
  23 листопада, Андрій Голуб
 • Навіщо білоруським спецслужбам скандал з «українськими шпигунами» й хто може бути в ньому зацікавлений
  23 листопада, Сяргєй Пульша
Новини партнерів 24tv.ua
Новини партнерів
Зворотний зв'язок
Тиждень дуже цінує думки своїх читачів і намагається враховувати їхню думку. Відгуки, коментарі і просто враження від прочитаного матеріалу ви можете надіслати за допомогою системи зворотнього зв 'язку. Редакція сайту обіцяє уважно вивчати ваші повідомлення — найцікавіші з них ми публікуватимемо у спеціальних статтях. Дякуємо за увагу та співпрацю.
 
©2007-2017 Тиждень.ua
Передрук або будь-яке інше комерційне використання сайту можливе лише з дозволу редакції.
RSS

Матеріали, позначені як "Новини компаній" розміщуються на правах реклами. Передрук, копіювання або відтворення інформації, яка містить посилання на агентство "Українські Новини", в будь-якому вигляді суворо заборонено.