Тиждень.ua
Новини Політика Економіка Світ Суспільство Культура Історія Подорожі Авто Спецтеми Війна Колонки Архів журнал «Український тиждень» Пошук Галерея Інфографіка Відео Прес-релізи
19 серпня, 2013   ▪   Андрій Скумін   ▪   Версія для друку

Пірати Азовського моря. Російські прикордонники поводяться як їхні сомалійські "колеги"

Дії російських прикордонників у акваторії Азовського моря, яка досі не розмежована через саботаж Москви, мають дедалі менше спільного з міжнародним правом
Матеріал друкованого видання
№ 33 (301)
від 15 серпня, 2013
Пірати Азовського моря. Російські прикордонники поводяться як їхні сомалійські "колеги"

Вбивство чотирьох українських рибалок російськими прикордонниками в Азовському морі далеко за межами територіальних вод РФ вкот­­ре сфокусувало увагу на принципах двосторонніх відносин, які склалися останнім часом між офіційними Києвом та Москвою. Фактично піратський напад у водах, на які російська сторона не має жодних прав відповідно до нинішнього правового стану водойми, є ілюстрацією не лише справжнього ставлення офіційної Москви до «братнього» народу, а й цілковитої неспроможності режиму Януковича ефективно обстоювати національні інтереси та життя українських громадян. Знову ж таки навіть у випадку мешканців регіону, який нинішня правляча партія та президент вважають своїм базовим. У ширшому контексті ситуація вкотре підкреслила, що «нова східна політика», завдяки якій Янукович чотири роки тому обіцяв досягнути поліпшення відносин із Москвою після «помаранчевої конфронтації», цілком прогнозовано завершилася провалом і нинішні позиції офіційного Києва у відносинах із РФ значно гірші, ніж ті, які були за президентства Ющенка. Навіть завершити процес делімітації акваторії Азовського моря, про уявні успіхи в чому ще торік урочисто звітував Віктор Янукович за результатами зустрічі з Путіним, так і не вдалося. Як наслідок – російські силовики фактично почали повертатися до політики «самозахоплення» зразка тузлинського скандалу 2003 року й у відкритому морі. Нападають на громадян іншої держави, захоплюють у полон і намагаються, порушуючи міжнародне право, ув’язнити на власній території. За великим рахунком, коли проаналізувати останній інцидент із українськими рибалками в Азовському морі, то виявиться, що дії російських прикордонників мало чим відрізняються від дій тих самих сомалійських піратів в Індійському океані.

якби кордон був чітко визначений, то інциденту в азовському морі могло б і не бути, а наші громадяни були б живі

Шито білими нитками

Спочатку російська сторона вустами прес-офіцера Прикордонного управління ФСБ Росії по Краснодарському краю Натальї Стрєдініной оприлюднила таку версію подій 17 липня: «Намагаючись відірватися від російських силовиків, судно-порушник виконало небезпечний маневр, різко змінило курс у бік переслідувачів, порушивши міжнародні правила запобігання зіткненням суден на морі». Нібито все зрозуміло викладено, та й, кажуть, уцілілий моряк Олександр Федорович підписав свідчення, яким підтвердив цю версію. Але рибалки були на звичайному пластиковому човні з двигуном, російські прикордонники – на сторожовому катері «Мангуст» завдовжки майже 20 м і бортом заввишки 2,2 м з алю­мі­нієво-магнієвого сплаву. Яким чином човен міг протаранити катер, незрозуміло. Втім, усе стало на свої місця, коли заговорив «урятований» моряк Олександр Федорович. За його словами, прикордонники спочатку стріляли (за межами власних територіальних вод!) по рибалках, а потім пішли на таран. Причому є підозра, що принаймні один із українців загинув не від зіт­кнен­­ня з російським судном, а від кулі. Відповідний напад не просто був вчинений за межами російських територіальних вод. За словами його жертви, прикордонники навіть були вдягнуті не по формі, обмежившись шортами і майками. При цьому, як розповів Федорович, діяли зі сміхом. Коли ж після тарану двоє рибалок усе ще були живі й Олександр просив їх урятувати, росіяни відмовилися, сказавши, що викликали МНС. Тобто свідомо не надали допомоги, хоча це суперечить не лише міжнародно-правовим актам, а й російському законодавству. Зокрема, відповідно до п. 862 гл. 20 Корабельного статуту ВМФ РФ прикордонники з катера мусили рятувати рибалок, не чекаючи працівників МНС.

Російська влада не лише проігнорувала злочинні дії своїх прикордонників, а й зосередила всі зусилля на тому, щоб перекласти відповідальність на українських громадян і таким чином уникнути відповідальності за відомим правилом «найкращий захист – це напад». Було порушено кримінальну справу за ст. 352 КК Російської Федерації «Порушення правил кораблеводін­­ня» та розпочато судовий процес проти захопленого в полон громадянина України за ст. 256 КК РФ «Незаконний вилов біологічних ресурсів», хоча доказів цього в росіян немає. А важко пораненого Олександра Федоровича, у якого була пробита легеня, поставили перед вибором: або він підписує зізнання про браконьєрство й погоджується з версією прикордонників щодо інциденту, або йому не роблять операції на легені. Крім того, у російських ЗМІ поширено інформацію про те, що після шторму в зоні переслідування українців виявили рибальські сітки. І з цього безпідставно зроблено висновок, що це справа рук загиблих донецьких рибалок. 

Без права на «затримання»

Українські рибалки не порушували державного кордону РФ, не входили в її територіальні води. Досі українсько-російська договірна база (на основі угоди 2003 ро­­ку) розглядає Азовське море як таке, що спільно використовується обома країнами. Українська сторона не раз порушувала питання про укладення договору щодо делімітації морського кордону між Україною та РФ на основі міжреспубліканського адміністративного кордону УРСР і РСФСР. Проте Росія відмовлялася. У липні 2012 року Янукович і Путін оприлюднили спільну заяву про делімітацію морських просторів в Азовсь­кому і Чорному морях, а також у Керченській протоці. Деталі цієї угоди не розголошували. Щоправда, озвучений у ній намір президентів України і Росії делімітувати кордон досі не реалізований через саботаж російської сторони. А якби він був чітко визначений, то нещодавнього інциденту могло б і не бути, а наші громадяни були б живі.

Врешті Міністерство юстиції України з великою затримкою оприлюднило висновок, яким підтверджено, що наші рибалки, перебуваючи в Азовсь­кому морі, мали повне на це пра­­во. У прибережній смузі (за 4 км від берега), де й діє російська юрисдикція, вони не були (зна­ходилися в точці координат 46° 41,2' північної широти, 37° 51,7' східної довготи), а виключну економічну зону та континентальний шельф РФ в Азовському морі також не визначила, оскільки немає українсько-російських договорів щодо розмежування сфери економічного впливу України та Росії в згаданій водоймі. На цій підставі Мін’юст констатував: «…інцидент слід розглядати як такий, що виник не в межах територіального моря РФ та адміністративних межах її прикордонного контролю, тобто не на території РФ. І, як наслідок, факти здійснення кримінально караного вчинку на території РФ відсутні». То не лише констатація безпідставності затримання українців, а й свідчення того, що російські прикордонники скоїли фактично піратський напад за межами своєї юрисдикції. Проте цього замало, а далі українська сторона, яка вже три роки займає щодо східного сусіда позицію меншовартості у спірних конфліктних ситуаціях, піти не наважилася. Навіть після того, як 9 серпня російський слідчий відмовив у задоволенні клопотання адвоката про закриття кримінальної справи і повернення рибалки Олек­сандра Федоровича в Україну та передав справу в прокуратуру. Таким чином, український громадянин, захоплений у нейтральних водах, фактично є в цій ситуації заручником, а наша влада обмежується формальними заявами та разом із російським ке­рівництвом відзначає «спільне свято» Війсь­ково-Морського фло­ту (ад­же святкування відбулося вже після вбивства росіянами донецьких рибалок та захоплення одного з них у полон).

Наразі з українського боку відсутні вимоги до Росії активізувати процес делімітації акваторії Азовського моря, через брак якої і трапилася значною мірою трагедія. Досі не висунуті вимоги щодо виплати компенсації сім’ям загиблих. Попри ігнорування російською стороною міжнародних правових норм та безпідставне утримування громадянина України фактично в заручниках, офіційний Київ ще не висловив наміру звернутися до міжнародних судових органів. Врешті, в Україні й досі не відкрите кримінальне провадження за фактом убивства наших громадян.

Історія із загибеллю донецьких рибалок вкотре продемонструвала нездатність режиму Януковича в особі вищих посадовців захищати українських громадян та обстоювати національні інтереси у відносинах зі східним сусідом. Натомість Москва може й далі, як і у випадку з інцидентом довкола Коси Тузла 2003 року, використовувати неврегульований статус Азовського моря і Керченської протоки для провокацій, зокрема політичних, які в майбутньому можуть стати ще зухвалішими. 


Матеріали за темою:

--> --> -->
Реклама
Останні публікації згорнути
 • Французькі політики, котрі відразу після Помаранчевої революції позиціонували себе групою підтримки України, нині активно лобіюють інтереси Кремля.
  31 травня, Алла Лазарева
 • Скільки регіональних осередків має кожна парламентська партія? В яких регіонах найбільше партійних представництв, та яка партія має найбільшу мережу? Відповіді на ці питання шукала Громадянська мережа ОПОРА. Аналіз ґрунтується на інформації, яка була надана на запит до Міністерства юстиції України щодо всіх зареєстрованих в Україні структурних осередків шести парламентських політичних партій, які мають свої фракції у Верховній Раді («Блок Петра Порошенка», «Народний фронт», «Опозиційний блок», Об’єднання «Самопоміч», Радикальна партія Олега Ляшка, Всеукраїнське об’єднання «Батьківщина»).
  30 травня,
 • Протягом тижня західні ЗМІ писали про політичну кар'єру Савченко, повернення викрадених активів, призначення Андерса Фог Расмуссена радником Порошенка та напади на журналістів в Україні
  30 травня, Віталій Рибак
 • У Франції є прошарок політиків, які демонструють якщо не прихильність до України, то бодай стійкість супроти московських впливів. Із ними можна й треба співпрацювати, принаймні ситуативно
  30 травня, Алла Лазарева
 • Пострадянська автократія намагається перетворити чорне золото на модерність
  29 травня, The Economist
 • За перипетіями Великодня і травневих свят залишилася майже непоміченою одна не менш знакова подія, яку оминули увагою вітчизняні ЗМІ. 6 травня Арсєній Павлов, відомий більшості під позивним Моторола, лідер батальйону «Спарта», що стратив 15 наших бійців в аеропорту, отримав ключі від квартири в самісінькому центрі Донецька у висотній новобудові.
  29 травня, Станіслав Васін
Новини партнерів 24tv.ua
Новини партнерів RedTram
Зворотний зв'язок
Тиждень дуже цінує думки своїх читачів і намагається враховувати їхню думку. Відгуки, коментарі і просто враження від прочитаного матеріалу ви можете надіслати за допомогою системи зворотнього зв 'язку. Редакція сайту обіцяє уважно вивчати ваші повідомлення — найцікавіші з них ми публікуватимемо у спеціальних статтях. Дякуємо за увагу та співпрацю.
 
работа Харьков оптимизатор любовный гороскоп на год Жеральдин Пайя http://avtosale.ua/
©2007-2016 Тиждень.ua
Передрук або будь-яке інше комерційне використання сайту можливе лише з дозволу редакції.
RSS
Interfax

Будь-яке копiювання, публiкацiя, передрук чи наступне поширення iнформацiї, що мiстить посилання на "Iнтерфакс-Україна", суворо забороняється. Передрук, копіювання або відтворення інформації, яка містить посилання на агентство "Українські Новини", в будь-якому вигляді суворо заборонено