Тиждень.ua
Новини Політика Економіка Світ Суспільство Культура Історія Подорожі Авто Спецтеми Війна Колонки Архів журнал «Український тиждень» Передплата Пошук Галерея Інфографіка Відео Прес-релізи
17 липня, 2013   ▪   Спілкувався: Мілан Лєліч   ▪   Версія для друку

Віктор Романюк: Українське консульство шпигувало за мною в Італії

Опозиціонер-вигнанець, якого Італія відмовилась видавати Україні, розповів про свої плани на майбутнє, організацію майбутньої мажоритарної кампанії та зустрічі з виборцями по cкайпу.
Віктор Романюк: Українське консульство шпигувало за мною в Італії

Українська Генпрокуратура отримала черговий гучний ляпас на міжнародні арені. 15 липня Апеляційний суд Мілану відмовив в екстрадиції до України колишнього кандидата по так званому «проблемному» 94-ому округу, що на Київщині, – Віктора Романюка. Як розповів Тиждень.ua сам опозиціонер, представники ГПУ на засідання навіть не з’явились, а прецедентів оскарження подібних вироків державою Україна ще не було.  

Зараз Романюк запевняє, що хоче повернутися до України і розмірковує над організацією своєї кампанії на повторних виборах по 94-ому округу.

Тиждень.ua: Вікторе Миколайовичу, найближчим часом ви залишатиметеся в Італії чи плануєте кудись переїхати?

Я маю зараз два напрямки роботи. Перший – закрити кримінальні справи, порушені проти мене в Україні або принаймні довести абсолютно замовний їхній характер. Матеріали цих справ були передані в Італію, й італійське правосуддя також визнало їхню недолугість.

Другий напрямок діяльності – робота по округу. Я інформуватиму громадськість про ситуацію довкола мене. Справа в тому, що ордер на моє затримання наразі скасовано лише в Італії, а в інших країнах він має чинність. Тобто якщо я виїду, наприклад, у Грецію чи Швейцарію, я буду затриманий.

Тиждень.ua: Генпрокуратура має право оскаржити рішення Апеляційного суду Мілану?

Так, апеляція може бути подана, але в історії України таких випадків ще не було. До речі, на судове засідання представники Генпрокуратури не з’явились – якби вони з’явились, це був би сором.

Тиждень.ua: Протягом останніх місяців українські правоохоронні органи виявляли якусь активність щодо вашої справи на території Італії: у формі листів, візитів, звернень до італійців тощо?

Ні. Єдине – офіцер з безпеки нашого консульства, очевидно, отримав завдання організувати стеження за мною, я помічав такі «шпигунські» речі.

Тиждень.ua: На якій стадії зараз перебуває розгляд вашого позову до Європейського суду з прав людини, де ви вимагаєте встановлення результатів на 94-ому окрузі?

Найголовніше, що цей позов судом прийнятий до розгляду. Як позивачі, ми надали усі необхідні документи, згідно з процедурою, зараз держава Україна має надати свої пояснення. Я не здивуюсь, якщо рішення буде винесено вже цієї осені.

Тиждень.ua: Своєю кампанію на мажоритарних перевиборах, якщо вони все-таки будуть призначені, ви керуватимете дистанційно?

Я хочу повернутись в Україну, але якщо я зараз це зроблю, то мене одразу заарештують. Доводити, що біле – це біле, а чорне – це чорне, в Україні я не збираюсь. Перебуваючи в Італії, я зможу значно ефективніше працювати.

Тиждень.ua: За час вашого перебування в Італії порушені проти вас справи якось розслідувалися?

Проти мене було порушено п’ять справ. Українське правосуддя працює в режимі рефлексії, реагуючи або на гроші, або на дзвінок. На мене ж була дана чітка команда «фас». Я маю на руках рішення суду, з якого випливає, що перед тим, як починати щодо мене кримінальне провадження, не було вчинено жодної слідчої дії – після такого юридичного абсурду мені вже навіть не треба виправдовуватись!

Читайте також: Віктор Романюк: Засуха персонально заплатила за порушення справи проти мене

Тиждень.ua: Ви усвідомлюєте, що бути кандидатом-мажоритарником, перебуваючи при цьому за межами України дуже складно? Якісь технології щодо цього ви підготували?

Якщо боятися складнощів, то не варто взагалі нічого робити. Коли рік тому я заходив на 94-й округ, мені казали, що перемогти кандидата від влади неможливо. Але трапилось абсолютно протилежне. Для мене головне донести до громадськості те, що я лишаюся на тих же позиціях, на яких був раніше. Моя виборча кампанія була побудована на безпосередньому контакті з людьми.

Тиждень.ua: А як ви контактуватимете з виборцями, будучи за межами країни?

Зараз технології дозволяють організувати дистанційне спілкування, через той же скайп. Гадаю, частині виборців такий формат виявиться навіть дуже цікавим.

Тиждень.ua: За рахунок яких коштів ви фінансуватимете свою кампанію: за власні, за гроші спонсорів чи партійні?

Я думаю, що дистанційний характер кампанії сприятиме її економності. Коли я починав минулу кампанію, головне завдання було – стати впізнаваним серед виборців. Зараз це завдання вже не стоїть.

Тиждень.ua: Ви впевнені, що за рік після виборів виборці вас не забули?

Я знаю ситуацію: починаючи від мешканців сіл, закінчуючи мешканцями містечок округу, мене знають і пам’ятають.

Тиждень.ua: Ваші потенційні конкуренти на окрузі зараз займаються якоюсь активністю?  Насамперед, Тетяна Засуха.

Представники владі діють за радянським зразком - загнати людей на збори і сказати: «я самий класний». Зараз якихось таких заходів ніхто не проводить, зокрема й Засуха.

Спрогнозувати, як буде далі, складно. Події на 94-ому окрузі показали, що влада готова на все, треба скасувати волевиявлення 30 тисяч виборців – отже, скасують. При цьому, на жаль, планка в суспільстві опущена настільки, що людей не здивує, якщо на майбутніх виборах будуть, скажімо, підривати комісії.

Особливість ситуації ще й в тому, що є близько 30% виборців, які готові за гроші чи за горілку проголосувати взагалі за будь-кого, хоч за Гітлера чи Сталіна. Такі громадяни тотально деградували. І такий електорат – здебільшого Партії регіонів.

Тиждень.ua: Протягом свого перебування за кордоном ви напевно слідкували за подіями в Україні. Як ви оцінюєте дії своїх соратників по опозиції, наприклад, акцію «Вставай, Україно!», яка мала амбітні цілі, але їх, по суті, не досягнула?

Я хотів би говорити про конкретні речі. Персонально я після виборів намагався переконати людей вийти і захистити – не мене, а їхнє ж право обирати – але я побачив, що соціальна активність населення вкрай низька. У людей відсутня віра в майбутнє. Виходь не виходь – ситуація не зміниться, вважають вони. Громадянам потрібні якісь серйозні потрясіння, на кшталт Врадіївки, коли від свавілля влади постраждала знайома, сусідка, родичка. А загального почуття відповідальності за власну країну немає, громадяни деградували, треба дивитись правді у вічі. Влада буде робити все, щоб люди залишались бідними – адже тоді ними легко маніпулювати та підкуповувати.

Тиждень.ua: У минулому політичному сезоні опозиція декларувала одним з найголовніших своїх завдань призначення виборів у проблемних округах. Чому цього їй не вдалося? Ви самі маєте впевненість, що їх взагалі колись призначать?

Інформацію щодо призначення виборів я отримую з відкритих джерел. Сьогодні опозиція наполягає на проведенні виборів – але наші опоненти пропонували дату 25 серпня. Але це абсурд! Це те саме, коли ти сідаєш грати в шахи, а суперник починає грати в Чапаєва...

Тиждень.ua: Ви не думаєте, що це закінчиться тим, що виборів не буде взагалі? Може, опозиції треба було погоджуватись на вибори влітку?

Ні, я так не думаю. Вибори треба проводити, і вони потрібні в першу чергу Партії регіонів. Фальсифікації і знущання на парламентських виборах – це їхніх рук справа, і їм потрібно цю сторінку перегорнути. Крім того, є зобов’язання перед Євросоюзом з цього приводу. Тож владі потрібно якось перекрити цей злочин, перегорнути сторінку, інакше їм постійно про нього нагадуватимуть.

Тиждень.ua: За інформацією Тиждень.ua, вибори у проблемних округах можуть відбутися під Новий рік. На вашу думку, це буде коректна дата?

Я вважаю, що дата виборів має бути комфортною, в першу чергу для виборця. Якщо регіонали наполягатимуть на виборах під Новий рік, це значить, що вони цього не усвідомлюють, а мають головним завданням утримати владу за будь-яку ціну.


Матеріали за темою:

Реклама
Останні публікації згорнути
 • Можливо, люди в мікрокраїнах Європи поводяться неідеально, але те ж саме можна сказати і про більших сусідів
  27 серпня, The Economist
 • Чим цікаві мислителі Кримського ханства сьогодні
  27 серпня, Михайло Якубович
 • Понад рік тому друзі написали: «Ми придумали, як допомогти! Від нас до вас жінка возить гуманітарку. Брати адресні пакети вона відмовляється, але ми включили тебе в загальний список отримувачів, головне прийти вчасно».
  27 серпня, Яна Вікторова
 • Від самісінького моменту свого створення обидві «республіки» стали Клондайком для численних аферистів, «кидал» та інших любителів легкої наживи, котрі вміють вчасно зорієнтуватись у новітніх віяннях
  27 серпня, Станіслав Васін
 • Незв'язний пакет пропозицій на заспокоєння тривоги з привожу тероризму
  27 серпня, The Economist
 • Чи справдяться колись сподівання нації на прихід нової еліти, яка допоможе їй вирватися із замкненого кола
  26 серпня, Роман Малко
Новини партнерів 24tv.ua
Новини партнерів RedTram
Зворотний зв'язок
Тиждень дуже цінує думки своїх читачів і намагається враховувати їхню думку. Відгуки, коментарі і просто враження від прочитаного матеріалу ви можете надіслати за допомогою системи зворотнього зв 'язку. Редакція сайту обіцяє уважно вивчати ваші повідомлення — найцікавіші з них ми публікуватимемо у спеціальних статтях. Дякуємо за увагу та співпрацю.
 
©2007-2016 Тиждень.ua
Передрук або будь-яке інше комерційне використання сайту можливе лише з дозволу редакції.
RSS
Interfax

Будь-яке копiювання, публiкацiя, передрук чи наступне поширення iнформацiї, що мiстить посилання на "Iнтерфакс-Україна", суворо забороняється. Передрук, копіювання або відтворення інформації, яка містить посилання на агентство "Українські Новини", в будь-якому вигляді суворо заборонено