Тиждень.ua
Новини Політика Економіка Світ Суспільство Культура Історія Подорожі Авто Спецтеми Війна Колонки Архів журнал «Український тиждень» Світ у 2018 Передплата Пошук Галерея Інфографіка Відео Прес-релізи Приватна урбаністика
4 липня, 2013   ▪   Мілан Лєліч   ▪   Версія для друку

Василь Кравчук: "Я не бачу, як "Батьківщина" прийде до влади з нинішнім керівництвом"

Вигнанець з "Батьківщини" розповів про своє бачення ситуації у фракції та перспектив Об'єднаної опозиції.
Василь Кравчук: "Я не бачу, як "Батьківщина" прийде до влади з нинішнім керівництвом"

Лави об'єднаної опозиції продовжують міліти. З фракції було виключено депутата Василя Кравчука - формально за те, що він проголосував за ряд одіозних ініціатив регіоналів, зокрема за законопроект про векселі. Кравчук став першим, хто не пішов із фракції самостійно, а був виключений, крім того, на відміну від попередників, він потрапив до парламенту не за квотою Фронту змін, а від "Батьківщини", в якій він ще очолює Хмельницьку облпарторганізацію. Кравчук належить до так званої "старої гвардії", котра не сприйняла нових соратників із Фронту змін та виступила проти об'єднання партій. Свого негативного ставлення до нинішнього керівництва фракції Кравчук не приховує, звинувачує його в кулуарності та імітації опозиційної боротьби.

Закулісних перемовин не було. Я ніколи не вступлю в Партію регіонів

В інтерв'ю Тиждень.ua Кравчук також пояснив, чому голосував за законопроекти регіоналів та запевнив, що ніколи не приєднається до фракції ПР.

Тиждень.ua: Василь Петрович, як ви самі розцінюєте виключення вас із фракції?

Мені дуже неприємно і боляче. Але не через те, що мене виключили з фракції, а через те, що вже немає тої фракції Батьківщини, яка була в шостому скликанні. Ви подивіться на якісний склад фракції: який він був і яким є зараз. Раніше я вірив в те, що у нас може щось вийти путнє. Але якщо раніше жоден урядовий законопроект не голосувався, і це було принципово, то зараз почалися закулісні ігри: за це голосуємо, за це не голосуємо, за це трохи підкидаємо голосів... Я неодноразово казав, що наша робота ведеться неправильно.

Тиждень.ua:  Що ви маєте на увазі?

Починаючи з того, як велася фракція, як здійснювалося керівництво фракцією. Мене вже зараз починають ображати різними словами, але це ще питання, хто із нас зрадник ідей партії "Батьківщина"... Я став неугодний значно раніше, ще до початку парламентських виборів, коли керувати Хмельницьким обласним штабом призначили не мене як голову обласної "Батьківщини", а людину, яка далека від цих речей: Ксенжука з "Фронту змін". Я не розумів, чому так сталося, мені вище керівництво сказало: так треба. Як наслідок, Батьківщина провалила вибори на мажоритарних округах області. На округи опозиція поставила завідомо непрохідних мажоритарників, ще й російськомовних, я поцікавився чому так і отримав відповідь: нехай вони потренуються. Це був перший дзвіночок.

Пізніше я на фракції не підтримав висловлення довіри Яценюку, потім я відкрито був проти об'єднання Батьківщини та Фронту змін. Я сказав, що об'єднання потрібно, але його не треба робити через коліно, треба враховувати специфіку кожної області. Насправді, дуже в небагатьох областях є порозуміння між Фронтом та Батьківщиною. Наприклад, в Хмельницькій області ми цілковито не сприймаємо такого об'єднання.

Днів десять тому мені сказали, що фронтовик Ксенжук пройшов співбесіду у Яценюка, де той погодив його кандидатуру на посаду голови обласної організації замість мене.

Тиждень.ua:  Звідки ви про це дізнались?

Помічник Ксенжука, який теж був на співбесіді, сам мені про це розповів. Я в партії з 2000 року, пережив і тиск, і погрози, і залякування кримінальними справами, тому мені болить за партійну організацію, яку я розбудовував.

Але я подивився, що є люди, які готові ставати на барикади, а є люди, які займаються якимись домовленостями. Тому я і почав принципово голосувати самостійно.

Тиждень.ua:  Але ви самі голосували за той же закон про векселі.

У нас на фракції десь людей десять виступили за те, щоб підтримати цей закон, адже краще отримати хоч якісь папери по тому ж ПДВ, аніж взагалі нічого. Персонально я не є якимось бізнесменом, тому жодного інтересу не маю. Але сказали, що фракція не голосуватиме, бо на це є політичні причини. Так говориться часто, але ж всі бачать, що всупереч волі фракції все одно шість, сім, десять людей голосує.

Тиждень.ua:  Вас якраз і звинувачують в тому, що ви голосуєте за владні законопроекти - зокрема за трансфертне ціноутворення.

Давайте подивимось, як інші опозиційні фракції голосували. Якщо ми об'єдналися, то маю бути спільна позиція. А в нас голосують одні так, інші інакше... Це вже не опозиційна діяльність.

це був мій протест. Якщо хтось голосує за якісь законопроекти, чому я не можу голосувати за ті законопроекти, які вважаю правильними?

Тиждень.ua:  Ви кажете, що деякі депутати голосують всупереч волі фракції. Але чому це робили персонально ви? Все ж таки існує поняття якоїсь фракційної дисципліни.

Коли я побачив різнобій в голосуваннях, коли я побачив, що мою позицію ігнорують, це був мій протест. Якщо хтось дозволяє собі голосувати за якісь законопроекти, чому я не можу голосувати за ті законопроекти, які вважаю правильними?!

У нас у фракції понад девяносто людей. Подивіться імена заступників керівника фракції, заступників керівника партії, голів комітетів тощо - одні й ті ж люди. У нас що, немає тих, які з 2000 року пройшли увесь непростий шлях з Батьківщиною, люди авторитетні. Але заправляють зараз інші. Величезна проблема - кадрови склад нашого керівництва.

Читайте також: Регіонали знайшли в опозиції півсотні «тушок»

Тиждень.ua:  З боку влади з вами хтось мав контакти з приводу вашої позиції - багато хто прозоро натякає на підкуп.

Закулісних перемовин не було. Я ніколи не вступлю в Партію регіонів.

Тиждень.ua:  Як ви голосуватимете в майбутньому?

Я ретельно вивчатиму законопроекти і голосувати так, я вважатиму за потрібне. За політичні законопроекти, що спрямовані проти влади, умовно кажучи, за імпічмент президенту, я буду голосувати, за проекти, що шкодять опозиції - в жодному разі не голосуватиму. Що стосується соціально-економічних законопроектів, звісно, я голосуватиму за ті з них, що приносять користь людям. На жаль, висока політика у нас затьмарила все - ми забуваємо про пересічних громадян.

Тиждень.ua:  Якусь співпрацю з Партією регіонів для себе уявляєте?

В політичному сенсі - ні. Але щодо проектів, спрямованих на розвиток мого рідного регіону я робитиму все, щоб мені було не соромно туди приїздити і дивитися в очі людям.

Тиждень.ua:  В будь-якому разі, ви, як і інші депутати від Батьківщини, ще перед виборами підписували присягу не покидати лави фракції, діяти в їі інтересах тощо.

Так, підписував, бо я вірив, що це буде така ж фракція, яка була раніше. Але від Батьківщини залишилась тільки назва.

Тиждень.ua:  А що саме не так?

Керівництво не бажає слухати членів фракції. Рішення приймаються дуже вузьким колом осіб, всі інші ставляться перед фактом: голосуємо так і отак.

Тиждень.ua: Ви намагалися пояснити ці проблеми керівництву? Якийсь зворотній звязок між лідерами та пересічними нардепами існує?

Я такого звязку не спостерігав.

Тиждень.ua:  Ви готові до того, що відтепер поряд з вашим прізвищем постійно згадуватиметься означення "тушка"?

Хіба ж я вийшов із фракції?

Тиждень.ua:  Вас виключили як "тушку" - з формулюванням, що ви голосуєте разом з владою.

Вони теж всі "тушки", бо вони теж голосують разом з владою! І це відбувається постійно. Ті новоспечені депутати, які ображають мене, кличуть "тушкою", нехай поговорять з активістами партії, котра налічує у нашій області 37 тисяч членів, і спитають їхню думку.

Тиждень.ua:  Ви бачите якісь перспективи у обєднаної Батьківщини?

Мені вже дзвонили багато обласних, районних, міських голів парторганізацій Батьківщини, висловлювали своє обурення моїм виключенням, казали мені слова підтримки, а це показово. Щодо об'єднання - не можна "впихнуть невпихуєме", як казав колишній спікер Іван Плющ. Я наводив таку алегорію: було хороше старе вино, яке розбавили бормотухою. Бренд Батьківщини використали, щоб прорватися до корита, і зараз відробляють, служать, кричать, обзивають. Справжніх щирих батьківщинців у фракції вже можна порахувати на пальцях одної руки.

Читайте також: Спецтему  "Перспективи об'єднаної опозиції"

Тиждень.ua:  Як ви гадаєте, ці люди послідують вашому прикладу?

Я не хотів би називати прізвищ, але ходять думки, що перспектив роботи в нинішньому форматі вони не бачать. І я не впевнений, що ці люди потрібні нинішньому керівництву.

Тиждень.ua:  З ваших слів складається враження, що Яценюк зачищає фракцію під себе.

Саме так. Змінидися методи керівництва. Юлія Тимошенко, коли керувала фракцією, проводила багатогодинні наради, вислуховувала кожного, і могла й змінити свою позицію. Зараз все інакше.

Кожна людина, яка займається політикою, ставить собі зі мету прийти до влади. Я не бачу, як в такому форматі і з таким керівництвом Батьківщина зможе прийти до влади.

Тиждень.ua:  Ви розумієте, що усі конфлікти всередині опозиції, зокрема й ваше виключення, об'єктивно грають на руку владі?

В фільмі "Москва сльозам не вірить" Муравйова говорила: " Щоб стати генеральшою, треба вийти за лейтенанта та помотатись з ним по гарнізонах". Щоб навчитись керувати народними депутатами, треба було повчитись керувати простими людьми, бригадою, цехом, навчитися слухати людей, вже потім ставати генералом.
Матеріали за темою:

Реклама
Останні публікації згорнути
 • У 70-х роках минулого сторіччя почалася забудова сходу Луганська. Місто зводило спальні квартали та повну інфраструктуру до них: лазні, гастрономи, ринки, парки, будинки побуту, кінотеатри, бібліотеки, школи, дитячі садки. Отримати житло в тому районі, який розбудовувався відразу та цілком на порожньому місці, було дуже престижно. Школи № 42 і № 24 були близнюками й споруджувалися за кубинським проектом із нульовим першим поверхом: чи то від землетрусів, чи то від повені.
  14 грудня, Вікторія Малишева
 • Заступник міністра освіти і науки розмовляв із Тижнем про реформу української науки, проблеми та завдання на цьому шляху, подолання імітування наукового процесу у сфері захисту дисертацій і сучасний обскурантизм.
  14 грудня, Ганна Трегуб
 • Українська політика за традиціями й за жанром — це цирк і розважальне шоу.
  14 грудня, Роман Малко
 • Дізнайтеся, скільки може коштувати ваша квартира – на DOM.RIA запрацював новий сервіс «Калькулятор вартості нерухомості».
  13 грудня,
 • Як український бізнес завойовує ринок ЄС
  13 грудня, Максим Віхров
 • У момент російської анексії Криму на півострові проживало понад 4 тисячі українських дітей-сиріт. Виїхати вдалося одиницям, решті ж Росія автоматично нав’язала своє громадянство. Україна не отримує жодної інформації про цих дітей і не має механізмів для повернення їх з окупації.
  13 грудня, Ганна Чабарай
Новини партнерів 24tv.ua
Новини партнерів
Зворотний зв'язок
Тиждень дуже цінує думки своїх читачів і намагається враховувати їхню думку. Відгуки, коментарі і просто враження від прочитаного матеріалу ви можете надіслати за допомогою системи зворотнього зв 'язку. Редакція сайту обіцяє уважно вивчати ваші повідомлення — найцікавіші з них ми публікуватимемо у спеціальних статтях. Дякуємо за увагу та співпрацю.
 
©2007-2017 Тиждень.ua
Передрук або будь-яке інше комерційне використання сайту можливе лише з дозволу редакції.
RSS

Матеріали, позначені як "Новини компаній" розміщуються на правах реклами. Передрук, копіювання або відтворення інформації, яка містить посилання на агентство "Українські Новини", в будь-якому вигляді суворо заборонено.