Тиждень.ua
Новини Політика Економіка Світ Суспільство Культура Історія Подорожі Авто Спецтеми Війна Колонки Архів журнал «Український тиждень» Пошук Галерея Інфографіка Відео Прес-релізи
17 червня, 2013   ▪   Мілан Лєліч   ▪   Версія для друку

Об’єднання опозиції: війна «гвардії Юлії» проти «фронтовиків» Арсенія відкладається

«Батьківщина» та «Фронт змін» об’єдналися без показних конфліктів. Біло-сердечні змогли зберегти «контрольний пакет». Але ініціатива «верхів» навряд чи зайде розуміння в «низах».
Об’єднання опозиції: війна «гвардії Юлії» проти «фронтовиків» Арсенія відкладається

«У нас всі в автоматичному режимі заходять в «Батьківщину», - заявив на закритому для ЗМІ з’їзді біло-сердечних вже колишній на той момент лідер партії «Фронт змін» Арсеній Яценюк. Втім, за півхвилини до того він визнав, що далеко не всі місцеві організації фронтовиків погодились злитися з «Батьківщиною».

Проблеми виникли з Дніпропетровською, Вінницькою та Житомирською облорганізаціями, про що Яценюк відверто розповів своїм новим соратникам. Втім, пов’язаних з об’єднанням двох опозиційних партій проблем цілком могло би бути значно більше.

Тиждень.ua вже неодноразово писав про затяжний конфлікт між «зайдами-фронтовиками» та «старою Юліною гвардією»: конфлікт за вплив та посади в новій, об’єднаній політсилі. «Старі бютівці» звинувачували своїх партнерів у фактичному «зливі» Юлії Тимошенко, колабораціонізмі з владою, неадекватному управлінні депутатською фракцією, нехтуванні думкою ув’язненої екс-прем’єрки та інших гріхах. 

Оприлюднення нашим виданням листа найбільш активної частини «незадоволених» до Тимошенко збурило внутрішню ситуацію до межі, в «Батьківщині» почалося полювання на відьом, що винесли внутрішньопартійне «сміття» за межі офісу на Турівській. За кілька днів до об’єднавчого з’їзду скидалося на те, що завершиться він хіба що епічним розколом та взаємними звинуваченнями «старих» та «нових».

Втім, біло-сердечним вистачило вміння не повторити сумний шлях «Нашої України», з котрою окремі політичні оглядачі вже почали порівнювати «Батьківщину». Керівники «Батьківщини» таки змогли забезпечити хорошу «картинку», адже саме об’єднання відбулося, фактично, в три етапи: минулого четверга відбулося засідання у вузькому колі партійців «Батьківщини», наступного дня був проведений закритий, але повноцінний з’їзд біло-сердечних у підвалі партійного офісу на Турівській, а вже в суботу рішення з’їзду, під телекамери, отримали загальний і повний «одобрямс».

В четвер було задоволено головні претензії «старої гвардії» до своїх майбутніх побратимів: було домовлено, що «Фронт змін» саморозпуститься (а не законсервується, призупинить активність, чи самозбережеться в інший спосіб), Арсеній Яценюк на своїй новій посаді голови політради партії не отримає монарших повноважень (зокрема, не зможе одноосібно звільняти місцевих парткерівників), а його права рука Микола Мартиненко не отримає в оновленій партії високих посад (втім, цей пункт не мав особливого значення, адже Мартиненко, врахувавши ситуацію, був апріорі згоден лишатися «сірим кардиналом»).

За словами деяких джерел, в четвер було поставлено і питання про виключення з лав партії головних «повстанців»-підписантів вищезгаданого листа до Тимошенко (Юрія Одарченка та Миколи Томенка), але його підтримало десь 6-7 голосів з 36 присутніх на зборах партйіців. Тому вище парткерівництво свідомо вирішило шукати компроміс та обійтися «без війни» на самому з’їзді.

Читайте також: «Батьківщина» звинуватила Яценюка у зраді (повний текст листа депутатів до Тимошенко)

П’ятничне, закрите для журналістів, зібрання «Батьківщини» було призначено на вечір, хоча переважна більшість делегатів дісталися Києва ще в обід, - біло-сердечні чекали, поки свої ліквідаційні збори проведуть «Фронт змін» та «Реформи і порядок». Небезпека «кидка», хоч і невелика, все ж існувала. Втім, обійшлося без сюрпризів. «Фронт» самоліквідувався, утворив ліквідаційну комісію та рекомендував усім партійцям вступати в біло-сердечні лави, «Реформи», посилаючись на внутрішні партійні документи, поки будуть існувати – за словами їх лідера Сергія Соболєва (він прямо заявив це на закритому з’їзді) процес ліквідації триватиме місяців сім.

На порядок денний з’їзду «Батьківщини» було винесено наступні питання: про об’єднання партії «Батьківщина» з «Фронтом» та «Реформами», про призначення Яценюка головою політради «Батьківщини», а Олександра Турчинова – головою штабу, про внесення відповідних змін до статуту, обрання нового складу Політради партії, про висунення Юлії Тимошенко єдиним кандидатом в президенти тощо. Попередня робота далася взнаки: всі рішення було ухвалено одноголосно, хіба що під час обрання Політради утрималося п’ятеро делегатів, а під час виборів нового складу контрольно-ревізійної комісії виникла невеличка суперечка.

Зміни до статуту партії, текст яких, попри обіцянки, так і не оприлюднила партійна прес-служба, передбачають (окрім появи посади голови політради партії, створеної персонально під Яценюка) перетворення виконавчого секретаріату «Батьківщини» на її «штаб». Замість партійного «динозавра» Ярослава Федорчука посаду керівника штабу обійняв Олександр Турчинов, котрий у своєму виступі зазначив, що такі зміни мають сприяти кращій роботі партії у виборчий період. І справді, раніше місцеві штаби утворювалися під кожні окремі вибори, а під час останньої парламентської кампанії в багатьох областях ледь не до самого дня голосування не могли розібратися, хто кому підлеглий, що, безумовно, не сприяло внутрішній дисципліні – тепер такі проблеми мають бути усунуті. Крім того, перший заступник голови партії, яким став той же Турчинов, тепер обиратиметься з’їздом партії, а не призначатиметься її політрадою.

Обраний на з’їзді новий склад політради «Батьківщини» та її президії загалом засвідчує, що «старі бютівці» змогли відстояти свої позиції та не допустити захоплення структури «фронтовиками». Проведений Тиждень.ua поіменний аналіз списку політради засвідчив, що біло-сердечні мають в ній щонайменше півсотні бійців (після розширення цей орган налічує 84 особи), у Яценюка є приблизно тридцять, ще декілька партійців займають непевну позицію між двома таборами.

В президії політради перевага «старих тимошенківців» ще більша – вони отримали приблизно дві третини її складу. Саме президія політради, згідно зі статутом партії, має виняткове право розпускати територіальні місцеві організації – саме те, чого боялися «повстанці» на чолі з Одарченком. За словами деяких джерел в «Батьківщині», оновлений статут передає це право Юлії Тимошенко, втім, документальних підтверджень цього у нас немає.

А саме парторганізації на місцях можуть порушити досі майже ідилічну картину опозиційного єднання. Керівники обласних, районних та міських парторганіацій «Батьківщини» і «Фронту» можуть не погодитися з рішенням «центру» про об’єднання – не для того окремі з ним вибудовували власні, самостійні команди. 

За інформацією Тиждень.ua, опозиціонери вирішили використати технологію «дамо їм першого зама» - усі керівники місцевих осередків «Фронту» при об’єднанні мають стати першими заступниками керівників відповідних організацій «Батьківщини» (достоту як «Сильна Україна» Сергія Тигіпка свого часу вливалася в Партію регіонів).

Але з цим згодні не всі. Значна частина партійного активу фронтовиків кілька років тому формувалася саме із вихідців з «Батьківщини», котрі нині не мають жодного бажання повертатися під біло-сердечні знамена (як і багато біло-сердечних не виявлять жодного бажання «дружити» із ренегатами).

Вже на ліквідаційному з’їзді «Фронту» проти об’єднання виступили чотири нардепи: Андрій Павелко, Леонід Сергієнко, Володимир Полочанінов та Генадій Зубко. Історія останнього досить показова – він знаходиться у конфлікті з керівником місцевої «Батьківщини» Сергієм Пашинським (котрий, до речі, примкнув до Яценюка і вимагав застосувати санкції проти «бунтарів» Одарченка та Томенка), тож Зубко останні кілька тижнів активно піарить власне локальне об’єднання «Наш дім - Житомир». «Лягати» під Пашинського явно не входить в його плани.

Тому об’єднання опозиції ще тільки починається.


Матеріали за темою:

--> --> -->
Реклама
Новини за темою
Останні публікації згорнути
 • Скільки регіональних осередків має кожна парламентська партія? В яких регіонах найбільше партійних представництв, та яка партія має найбільшу мережу? Відповіді на ці питання шукала Громадянська мережа ОПОРА. Аналіз ґрунтується на інформації, яка була надана на запит до Міністерства юстиції України щодо всіх зареєстрованих в Україні структурних осередків шести парламентських політичних партій, які мають свої фракції у Верховній Раді («Блок Петра Порошенка», «Народний фронт», «Опозиційний блок», Об’єднання «Самопоміч», Радикальна партія Олега Ляшка, Всеукраїнське об’єднання «Батьківщина»).
  30 травня,
 • Протягом тижня західні ЗМІ писали про політичну кар'єру Савченко, повернення викрадених активів, призначення Андерса Фог Расмуссена радником Порошенка та напади на журналістів в Україні
  30 травня, Віталій Рибак
 • У Франції є прошарок політиків, які демонструють якщо не прихильність до України, то бодай стійкість супроти московських впливів. Із ними можна й треба співпрацювати, принаймні ситуативно
  30 травня, Алла Лазарева
 • Пострадянська автократія намагається перетворити чорне золото на модерність
  29 травня, The Economist
 • За перипетіями Великодня і травневих свят залишилася майже непоміченою одна не менш знакова подія, яку оминули увагою вітчизняні ЗМІ. 6 травня Арсєній Павлов, відомий більшості під позивним Моторола, лідер батальйону «Спарта», що стратив 15 наших бійців в аеропорту, отримав ключі від квартири в самісінькому центрі Донецька у висотній новобудові.
  29 травня, Станіслав Васін
 • Деякі західні оглядачі останнім часом порушують питання про те, чи є Туреччині місце в НАТО і чи надійний вона партнер для Альянсу. Скептики в країні (особливо наближені до влади) також аналізують вигоди від союзництва, яке триває десятки років, та обстоюють більш незалежний підхід до зовнішніх відносин. Утім, останні події показують: сторони потрібні одна одній у контексті масштабних глобальних викликів, щоб успішно пройти період неспокою.
  29 травня, Пінар Севінчлідір
Новини партнерів 24tv.ua
Новини партнерів RedTram
Зворотний зв'язок
Тиждень дуже цінує думки своїх читачів і намагається враховувати їхню думку. Відгуки, коментарі і просто враження від прочитаного матеріалу ви можете надіслати за допомогою системи зворотнього зв 'язку. Редакція сайту обіцяє уважно вивчати ваші повідомлення — найцікавіші з них ми публікуватимемо у спеціальних статтях. Дякуємо за увагу та співпрацю.
 
работа Харьков оптимизатор любовный гороскоп на год Жеральдин Пайя http://avtosale.ua/
©2007-2016 Тиждень.ua
Передрук або будь-яке інше комерційне використання сайту можливе лише з дозволу редакції.
RSS
Interfax

Будь-яке копiювання, публiкацiя, передрук чи наступне поширення iнформацiї, що мiстить посилання на "Iнтерфакс-Україна", суворо забороняється. Передрук, копіювання або відтворення інформації, яка містить посилання на агентство "Українські Новини", в будь-якому вигляді суворо заборонено