Тиждень.ua
Новини Політика Економіка Світ Суспільство Культура Історія Подорожі Авто Спецтеми Війна Колонки Архів журнал «Український тиждень» Пошук Галерея Інфографіка Відео Прес-релізи
13 червня, 2013   ▪   Андрій Скумін   ▪   Версія для друку

Русифікація через чорний хід. МОН лобіює обов'язкове вивчення російської

З нового навчального року (2013/2014) в Україні будуть реалізовуватись затверджені ще у квітні 2012 року Міністерством освіти нові Типові навчальні плани загальноосвітніх навчальних закладів ІІ ступеня. Серед новел – запровадження з 5 класу обов'язкового вивчення другої іноземної мови. Очевидно, не було батьків, які б негативно сприйняли такі нововведення.
Русифікація через чорний хід. МОН лобіює обов'язкове вивчення російської

Зайве повторювати збиті фрази про корисність вивчення мов, адже у сучасному світі, що швидко глобалізується володіння іноземною мовою відкриває дуже багато додаткових можливостей – починаючи від доступу до передових технологій і закінчуючи комфортним відпочинком закордоном.

Але в реальності реалізації проекту «другої іноземної» за нинішніх умов виникає чимало  сумнівів. Адже для нього необхідно було: 1) попередньо вивчити (і аргументовано зорієнтувати) бажання батьків і учнів, якій другій додатковій іноземній мові вони віддають перевагу і які перспективи для них це відкриватиме; 2) значні додаткові бюджетні кошти на якісну підготовку вчителів, закупівлю знову ж таки підручників, реалізацію програм для стимулювання вчителів іноземної мови йти у школи, створення додаткових посад для них; 3) значний час на якісну підготовку відповідних педагогів, які б напевне пішли працювати за спеціальністю не з примусу, а внаслідок належної мотивації. Тим часом, як неважко помітити при порівнянні держбюджетів 2012 і 2013 років, жодних позитивних змін у фінансуванні освіти не передбачено. Та й за один рік підготувати армію педагогів зі знанням перспективної європейської іноземної мови неможливо. Врешті, не зайве нагадати, що й досі Міносвіти не змогло забезпечити нормального вивчення бодай однієї іноземної – англійської чи в окремих випадках німецької або французької.

Натомість за що б не брався міністр освіти України Табачник, у нього завжди виходить загумінковий «рускій мір». Тож і під нинішнім запровадженням другої іноземної мови у середніх школах, приховується банальне прагнення проштовхнути обов'язкове вивчення російської у якомога більшій кількості українських шкіл. За даними Міносвіти наразі за “бажанням батьків і учнів” 52% українських п’ятикласників будуть вивчати німецьку мову як другу іноземну, 23% - російську, 14% - французьку, 8% - англійську (для учнів, які не вивчають англійську як першу іноземну). Тобто, у майже чверті шкіл роль іноземної буде відігравати російська. А на Київщині, наприклад, більше половини. Але є підозри, що навіть цим справа не обмежиться і зебезпечити навіть вищезазначену структуру у вивченні другої іноземної “не вдасться з об'єктивних причин”. Натомість по-факту буде розширено вивчення саме російської (2 години на тиждень). Не виключено, що керівниками шкіл будуть (а можливо й уже) прозоро натякати, що проблеми через вибір надто іноземної (німецької чи французької) мов будуть їх особистими. Адже відповідні публічні натяки уже лунали під час запровадження регіональних мов, коли керівництво місцевостей із компактним проживанням нацменшин попереджали, що на додаткові витрати пов’язані із запровадженням використання їх мов у бюджеті немає коштів.

Така ініціатива може привести до штучного зростання популярності викладання російської, як іноземної, серед вчителів (а отже і російської філології у вузах), підвищить привабливість російськомовних шкіл у містах (адже там учень зможе вивчати дві іноземні мови – англійську та на вибір – німецьку, французьку чи іспанську, а в сусідній українській – переважно англійську (або якусь іншу) та російську). У результаті лобісти “Русского міра” зможуть звітуватися про зростання популярності російської мови, як аргументу до підвищення її статусу та визнання їх заслуг в Кремлі. Особливо небезпечним є запровадження російської мови як іноземної у сільських школах, де рівень викладання часто дуже низький, оскільки дається взнаки недоукомплектованість педагогічниими кадрами.

Із введенням у школах російської як другої іноземної треба очікувати новий виток русифікації сільських шкіл, які зараз єдині залишаються майже по всій країні вільними від російської мови. Зважаючи на те, що у селах ще важче знайти вчителів французької чи німецької мов порівняно із містами, адміністрація найімовірніше масово йтиме найлегшим шляхом – запровадження російської як другої іноземної. З одного боку, це зніме проблему пошуку вчителів іноземної мови для управлінь освіти райдержадміністрацій, з іншого – це дасть додаткові години викладачам-філологам (адже навчати російської мови може значна частина з них, особливо ж тих людей перед пенсійного і пенсійного віку, які здобували освіту в радянський час).

У цій ситуації дивує злочинна бездіяльність української опозиції на тлі лобіювання Табачником чергового інструменту русифікації української освіти, в якій і досі не вдалося подолати руйнівних наслідків русифікації радянських часів. Чому досі жодного наказу Міністерства освіти не оскаржено в суді? Чому у Верховній Раді опозиція не вносить до порядку денного питання про звернення до президента звільнити Табачника з посади? (адже такий проект ще у квітні був зареєстрований у парламенті)? Чому умовою зустрічі лідерів опозиції з президентом Януковичем не названо звільнення Табачника? Врешті, чому досі не відбулося жодної масової акції під Міносвіти та Адміністрацією президента з вимогою його звільнення. Адже та повзуча русифікація освіти, яка відбувається в останні три роки, можливо не так швидко, як хотілося б адептам «Русского міра», однак поволі приносить свої отруйні плоди: у 2013 році аж 25% випускників складатимуть іспити мовами меншин, майже виключно російською, тоді як у попередні роки цей показник стабільно не досягав і 20%.


Матеріали за темою:

--> --> -->
Реклама
Останні публікації згорнути
 • Скільки регіональних осередків має кожна парламентська партія? В яких регіонах найбільше партійних представництв, та яка партія має найбільшу мережу? Відповіді на ці питання шукала Громадянська мережа ОПОРА. Аналіз ґрунтується на інформації, яка була надана на запит до Міністерства юстиції України щодо всіх зареєстрованих в Україні структурних осередків шести парламентських політичних партій, які мають свої фракції у Верховній Раді («Блок Петра Порошенка», «Народний фронт», «Опозиційний блок», Об’єднання «Самопоміч», Радикальна партія Олега Ляшка, Всеукраїнське об’єднання «Батьківщина»).
  30 травня,
 • Протягом тижня західні ЗМІ писали про політичну кар'єру Савченко, повернення викрадених активів, призначення Андерса Фог Расмуссена радником Порошенка та напади на журналістів в Україні
  30 травня, Віталій Рибак
 • У Франції є прошарок політиків, які демонструють якщо не прихильність до України, то бодай стійкість супроти московських впливів. Із ними можна й треба співпрацювати, принаймні ситуативно
  30 травня, Алла Лазарева
 • Пострадянська автократія намагається перетворити чорне золото на модерність
  29 травня, The Economist
 • За перипетіями Великодня і травневих свят залишилася майже непоміченою одна не менш знакова подія, яку оминули увагою вітчизняні ЗМІ. 6 травня Арсєній Павлов, відомий більшості під позивним Моторола, лідер батальйону «Спарта», що стратив 15 наших бійців в аеропорту, отримав ключі від квартири в самісінькому центрі Донецька у висотній новобудові.
  29 травня, Станіслав Васін
 • Деякі західні оглядачі останнім часом порушують питання про те, чи є Туреччині місце в НАТО і чи надійний вона партнер для Альянсу. Скептики в країні (особливо наближені до влади) також аналізують вигоди від союзництва, яке триває десятки років, та обстоюють більш незалежний підхід до зовнішніх відносин. Утім, останні події показують: сторони потрібні одна одній у контексті масштабних глобальних викликів, щоб успішно пройти період неспокою.
  29 травня, Пінар Севінчлідір
Новини партнерів 24tv.ua
Новини партнерів RedTram
Зворотний зв'язок
Тиждень дуже цінує думки своїх читачів і намагається враховувати їхню думку. Відгуки, коментарі і просто враження від прочитаного матеріалу ви можете надіслати за допомогою системи зворотнього зв 'язку. Редакція сайту обіцяє уважно вивчати ваші повідомлення — найцікавіші з них ми публікуватимемо у спеціальних статтях. Дякуємо за увагу та співпрацю.
 
работа Харьков оптимизатор любовный гороскоп на год Жеральдин Пайя http://avtosale.ua/
©2007-2016 Тиждень.ua
Передрук або будь-яке інше комерційне використання сайту можливе лише з дозволу редакції.
RSS
Interfax

Будь-яке копiювання, публiкацiя, передрук чи наступне поширення iнформацiї, що мiстить посилання на "Iнтерфакс-Україна", суворо забороняється. Передрук, копіювання або відтворення інформації, яка містить посилання на агентство "Українські Новини", в будь-якому вигляді суворо заборонено