Тиждень.ua
Новини Політика Економіка Світ Суспільство Культура Історія Подорожі Авто Спецтеми Війна Колонки Архів журнал «Український тиждень» Передплата Пошук Галерея Інфографіка Відео Прес-релізи Приватна урбаністика
7 червня, 2013   ▪   Ярослав Кобзар   ▪   редактор проекту «Владометр»   ▪   Версія для друку

Що треба обіцяти українцям, аби стати їхнім президентом

«Владометр» подивився на новітню історію України крізь рожеві окуляри чотирьох її президентів.
Що треба обіцяти українцям, аби стати їхнім президентом

Чи існує безпрограшний варіант передвиборчої програми? Український народ стверджує, що так. Принаймні вже більше 20 років ми стабільно обираємо президентами людей, які обіцяють майже одне і те ж, хоч і різними словами. То які ж слова настільки подобаються виборцям?

Проект «Владометр»перечитав п’ять політичних програм, з якими перемагали на виборах Леонід Кравчук, Леонід Кучма (два терміни – дві програми), Віктор Ющенко та Віктор Янукович.

Ми шукали у цих п’ятьох текстах спільні риси, які, можливо, і були «запорукою успіху» для наших президентів. За умови, що їхні програми перед виборами взагалі хтось читав.

«Рецепт перемоги» справді є. Левова частка програмних положень наших президентів дивовижним чином перегукуються між собою, інколи майже дослівно. Важко сказати, чому так сталося – через плагіат, популізм чи спільність світоглядів. Однак схожості є навіть між програмами Кравчука і Януковича, написаними з інтервалом у майже 20 років.

Якщо ви серйозно задумалися про те, аби очолити державу в 2015-му, але не знаєте, про що писати у програмі, до вашої уваги «джентльменський набір» тез і обіцянок від чотирьох президентів України:

 1. Присягайтесь зменшити податки та боротися з безробіттям. В історії незалежної України ще не було президента без цих двох обіцянок у своїй програмі.
 2. Згадайте про українське село. Задекларуйте, що селяни, особливо малозабезпечені, матимуть «рівень життя не нижчий від середнього по країні». Не уточнюйте, що підвищення рівня життя селян означатиме і зміну середнього рівня. Люди самі потім здогадаються.
 3. Звинувачуйте бюрократів і дрібних чиновників у всіх смертних гріхах. Можна це робити по-цивілізованому, як Кравчук: пообіцяти прийняти закон «проти свавілля і проявів бюрократизму». А можна наслідувати приклад Ющенка й висловлюватись по-народному прямолінійно: «Зменшити чисельність армії чиновників»; «Звільнити з посад казнокрадів і хабарників у структурах виконавчої влади».
 4. Ваша позиція – посилювати місцеве самоврядування. Обіцяйте регіонам самостійність на ваш вибір – адміністративну, економічну чи податкову. Головне - не пообіцяти самостійність політичну.
 5. Ви маєте пообіцяти реформи. Хоча б дві: судову – якось так склалося, що її обіцяють усі – та ще одну на вибір.
 6. Зізнайтесь у своїй любові до приватної ініціативи громадян. Водночас обіцяйте самотужки забезпечувати, впроваджувати, не допускати, розв’язувати, створювати й прискорювати – це зовсім не буде суперечити сказаному вами раніше.
 7. Ваша програма буде простим текстом без жодної історичної місії, допоки в ній не з’являться терміни «добробут», «мінімум», «інвестиції», «стимулювання впровадження», «держава повинна» та «я».
 8. Поважайте українську класику - лайте попередників. Тоталітарна спадщина, адміністративна економіка, промахи першого керівництва, централізація влади, помаранчевий шабаш – все це неодмінно заважатиме вам змінювати країну та заслуговуватиме одного-двох викривальних абзаців у вашій програмі. Можна критикувати попередників чемно, а можна - як Віктор Янукович, З ПЕРЕХОДОМ НАПРОПИСНІ ЛІТЕРИ. Так пенсіонерам буде краще видно, через кого їм погано жилося.

Цей нехитрий набір тез повторюється у передвиборчих програмах щороку. Втім, не варто узагальнювати: попри засилля стандартних кліше та запозичення одне в одного, п’ять президентських програм все-таки не тотожні. Кожен вносив до загальної картини свої неповторні мазки.

Приміром, Янукович має найбільше цифр у своїй програмі. Крім того, він перший запропонував оцінювати свою діяльність згідно з міжнародними рейтингами – принаймні в галузях економіки та освіти.

Ющенко – єдиний, хто цитував у своїй програмі українських класиків, Олександра Довженка та Івана Франка.

Кучма першим з українських президентівзаговорив про «професійну армію». Щоправда, лише перед своїм другим терміном. Втім, після 1999 жодна президентська програма не обходилась без цієї досі не виконаної обіцянки.

Кравчук – єдиний з українських президентів, програма якого не містила згадки про Росію.Крім цього, в програмі Леоніда Макаровича 1991 року можна було побачити ініціативу «відновити культ Матері – невтомної трудівниці, вмілої господарки дому, чуйного вихователя».Насправді за цим букетом епітетів ховалася низка ініціатив, переважно соціальних, для жінок та матерів. Цікаво, чи можна через 22 роки вважати їх невиконаною обіцянкою? І як перевірити, чи ми випадково не живемо в країні з «культом Матері»?

Взагалі, програма Кравчука варта особливої уваги. По-перше, на неї донедавна можна було подивитися лише у друкованому вигляді у Фонді Президентів України, і лише зараз Владометр вперше публікує в Інтернеті сканований варіант програми Леоніда Макаровича 1991 року.

По-друге, вона є найбільшою за обсягом – разом з його інтерв’ю займає газетний номер. Це не один текст, а п’ять окремих блоків-статей: Державність, Демократія, Духовність, Достаток, Довір’я. У них майбутній президент пропонує свої міркування про те, який вигляд матиме майбутня держава. Деякі пасажі з цього тексту зараз видаються наївними, деякі – очевидними.

Оскільки у 1991 році української Конституції ще не існувало (але певні напрацювання, схоже, вже були), цілі абзаци програми Леоніда Кравчука пізніше отримали друге життя як статті Основного Закону. Водночас, окремі пропозиції (на кшталт двопалатного парламенту) так і не були втілені.

Щоразу програми українських президентів ставали лаконічнішими та конкретнішими, що, втім, не надто вплинуло на їхнє виконання. Можливо, саме тому формулювання й принципи Януковича-2009 і  Кравчука-1991 дивовижним чином перегукуються між собою.

Стаття написана в рамках проекту Владометр, який виконується за підтримки "Українського медійного проекту" (У-Медіа), що реалізується ІнтерньюзНетворк за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID)

Усі думки та висновки цієї публікації є виключно відповідальністю ГО "Центр UA" та не обов’язково відображають точку зору USAID, уряду США та Інтерньюз.
Матеріали за темою:

Реклама
Останні публікації згорнути
 • На балконі нашого офісу Вася смачно затягується цигаркою, яку підкурює від іншої цигарки, і продовжує свій монолог у мій бік, але вже й не дивиться на мене: — Так, а ще мені треба, щоб ти начитав для радіо українські класні прислів’я, ще картинка, ще... — я вже й не слухаю. Усі його слова далі звучать як «бла-бла-бла», а в моїй голові народжується діалог для опонування.
  18 листопада, Тарас Білка
 • Івона Костина, заступниця керівника громадської організації «Побратими», яка займається психосоціальною адаптацією ветеранів, була координатором команди Іnvictus Games в Україні. У вересні в рамках цих ігор в Канаді вона відвідала дві тематичні конференції й поділилася отриманим досвідом.
  17 листопада, Ганна Чабарай
 • Кажуть, якщо довго й наполегливо про щось мріяти, мрія обов’язково здійсниться. Можливо, українські політики в це не вірять, але після Революції гідності вони справляли враження безнадійних, але наполегливих мрійників, бо використовували чи не кожну можливість, щоб публічно заявити про необхідність «плану Маршалла» для України.
  17 листопада, Любомир Шавалюк
 • Велика чистка в Саудівській Аравії: Мугаммад ібн Салман посуває конкурентів на владу
  17 листопада, The Economist
 • Запекла боротьба точиться навколо Укрзалізниці з моменту перетворення її на ПАТ у жовтні 2015-го. За цей час там п’ять разів міняли керівників, вона виводилася з підпорядкування Мінінфраструктури й повернулася назад. Усе це відбувається на тлі корупційних скандалів, реформаторських невдач і зростання збитковості. Проблеми УЗ виходять далеко за межі владних кабінетів і корпоративної бухгалтерії, оскільки вона забезпечує 50% усіх пасажирських і понад 80% вантажних перевезень країни. І якщо найближчим часом там не почнуться ґрунтовні реформи, вона може стати серйозною перешкодою для розвитку країни.
  17 листопада, Максим Віхров
 • Тривала епопея з призначенням очільника Державного бюро розслідувань добігає свого кінця. Конкурсна комісія, яка понад рік проводила відбір кандидатів на посади голови Держбюро і його заступників, нарешті визначилася із прізвищами.
  17 листопада, Станіслав Козлюк
Новини партнерів 24tv.ua
Новини партнерів
Зворотний зв'язок
Тиждень дуже цінує думки своїх читачів і намагається враховувати їхню думку. Відгуки, коментарі і просто враження від прочитаного матеріалу ви можете надіслати за допомогою системи зворотнього зв 'язку. Редакція сайту обіцяє уважно вивчати ваші повідомлення — найцікавіші з них ми публікуватимемо у спеціальних статтях. Дякуємо за увагу та співпрацю.
 
©2007-2017 Тиждень.ua
Передрук або будь-яке інше комерційне використання сайту можливе лише з дозволу редакції.
RSS

Матеріали, позначені як "Новини компаній" розміщуються на правах реклами. Передрук, копіювання або відтворення інформації, яка містить посилання на агентство "Українські Новини", в будь-якому вигляді суворо заборонено.