Тиждень.ua
Новини Політика Економіка Світ Суспільство Культура Історія Подорожі Авто Спецтеми Війна Колонки Архів журнал «Український тиждень» Передплата Пошук Галерея Інфографіка Відео Прес-релізи Приватна урбаністика
9 квітня, 2013   ▪   Сергій Грабовський   ▪   Версія для друку

Захистити кожного політв’язня

В Україні є політичні в’язні. Сьогодні це визнають усі, крім прихильників Партії регіонів, комуністів і найзапекліших ідеологів «противсіхства» («вони в політиці всі однакові»). Є і ті, хто змушений був виїхати за кордон та просити політичного притулку, бо в Україні їм реально загрожував арешт.
Матеріал друкованого видання
№ 16 (284)
від 18 квітня, 2013
Захистити кожного політв’язня

Знають про цих людей і за межами України. Знають як журналісти, так і державні діячі. Останні вимагають – причому на дуже високому рівні – звільнення ув’язнених та припинення переслідувань опозиціонерів, тобто скасування selective justice in Ukraine (це не зовсім точно перекладають у нас як «вибіркове правосуддя», хоча правосуддям тут і не пахне – краще вже «вибіркова юстиція», «вибіркове судочинство»; скажімо, у Сталіна і Гітлера неправедний суд був тотальним, а у Януковича він вибірковий…).

Але от проблема: говорячи про наявність в Україні політв’язнів, хоча би хтось уявляє собі число цих політв’язнів? На слуху у всіх – і у нас, і за кордоном – тривалий час були прізвища «Тимошенко» та «Луценко». А з числа прохачів притулку – Аваков, Данилишин і знову Тимошенко (цього разу – Олександр, чоловік Юлії). Аваков став народним депутатом і цілком законно повернувся до України (тепер його засадити стало куди складніше), Луценка випустили, можливо, випустять і Юлію Володимирівну та дадуть гарантії її чоловікові… То що, проблема наявності selective justice in Ukraine та політичних в’язнів зникне сама собою, розсмокчеться?

Боюся, що ні. Навпаки, вона має, на жаль, усі шанси тільки поглибитися. Адже сутність чинного режиму від того, що він зробить кілька милостивих жестів, принципово не зміниться. Тим більше, що масові протести проти політики влади тривають і триватимуть по всій країні, як завжди, наростаючи у міру наближення президентських виборів. А чим ще спинити ці протести, якщо не «точковими» ударами по їхніх місцевих активістах?

Ні, звичайно, нормальна і відповідальна влада пішла би шляхом діалогу, а не репресій, але ж хіба в Україні влада нормальна?

А це означає, що судові політичні переслідування, арешти, ув’язнення на різний термін та вимушені виїзди за кордон із політичних мотивів будуть тривати й надалі. Ба, а хіба сьогодні, паралельно з амністією Луценку не триває жорстке точкове «пресування» політичних противників влади? Хіба за ґратами не перебувають політичні в’язні, як уже засуджені, так і ті, що чекають на «найсправедливіший» український суд?

Про одну з таких ув’язнених написав у своєму блозі журналіст і депутат Микола Княжицький. Ідеться про Людмилу Нікіткіну, заарештовану торік 24 липня, тобто ще до виборів. Нікіткіна була заступником керівника штаба Об’єднаної опозиції у Первомайську, на Миколаївщині. Інкримінують їй, ясна річ, не політичні, а кримінальні порушення, які вона нібито зробила на посаді фінансового директора «Агрофірми Корнацьких» (як відомо, Аркадій Корнацький кандидував там у депутати, а його фірму досі прагнуть прибрати до рук вельми впливові «донецькі» - називати не буду, бо сама лише згадка прізвища цього сімейства може призвести на нари, але все є в Інтернеті…). «Уся провина Нікіткіною полягає у тому, що вона співпрацювала з Аркадієм Корнацьким, кандидатом у депутати, перемогу якого незаконно вкрала влада, - підкреслює Княжицький. - Про політв’язня Нікіткіну не згадують Кокс із Квасневським. Ми, на жаль, теж мало робимо, щоб допомогти цій мужній та інтелігентній жінці, яка страждає на Лук’янівці, не отримуючи належної медичної допомоги. А, можливо, вона, як ніхто інший, має право називатися в Україні в’язнем сумління».

Та чи тільки про Нікіткіну має йтися? Хто ще може підпасти під визначення політв’язнів?«Васильківські терористи», руйначі пам’ятника Леніну у Києві, засуджені у Сумах за графіті з людиною, що нагадує Віктора Януковича і має червону цяточку на лобі? Принаймні, це ті питання, які вимагають серйозної уваги та кваліфікованої оцінки правозахисного співтовариства і мас-медіа.

Читайте також: Світ про Україну: політв’язні як розмінна монета влади, вражаюча всеохопність корупції та зрада Польщею України

Наразі ж, здається, тільки Харківська правозахисна група займається відстеженням новітніх політичних репресій. Вона відкрила на своєму порталі спеціальний розділ «Політичні переслідування в сучасній Україні». Саме на цьому сайті я знайшов, скажімо, невідому на рівні центральних ЗМІ інформацію про політично переслідуваного дніпропетровця Загіда Краснова. Але цих дій вочевидь замало – активістам громадянського суспільства та справді опозиційним політикам слід згадати досвід дисидентів радянського часу та створити такий, як у ті часи, список усіх політв’язнів та політично переслідуваних громадян. З тим, щоби при кожній нагоді передавати його західним журналістам та політикам. Так діяв славетний росіянин Андрій Сахаров (візьміть його Нобелівську промову – скільки там імен репресованих інакодумців, і не в останню чергу українців), так слід діяти і зараз. Тоді це давало певний результат – дасть і сьогодні. Треба рятувати мужніх людей, котрі стали жертвами режиму, і не запобігаючи ласки у влади, а змушуючи її йти на поступки під тиском української і світової громадськості.

…До речі, московський журнал The New Times відновив «Хроніку поточних подій» («Хронику текущих событий»), де поденно фіксуються речі, пов’язані з політичними репресіями. Така «Хроніка…», тільки у машинописі, у 1968-83 роках поширювалася дисидентами у Самвидаві. Дай Боже, щоби нам не довелося публікувати подібні хроніки – і саме тому зараз слід всіма силами боротися за звільнення всіх без винятку політв’язнів, «великих» і «малих».


Матеріали за темою:

Реклама
Останні публікації згорнути
 • Молоду людину араби називають словом «шаб» або «шаба». Множина «шабаб» (молодь) вживається дуже часто і в літературній, і в розмовній мові, а також у різних діалектах: «шабаб хоче того», «шабаб протестує», «шабаб мігрує».
  21 липня, Михайло Якубович
 • Ще з часів Середньовіччя університети вважалися особливим середовищем, а ті, хто там навчався, нерідко конфліктували з містом. В Університеті Болоньї перший студентський рух виник ще в XIII столітті, більше ніж за 500 років до того, як схожа солідарність з’явилася в будь-якому іншому університеті. Звісно, у студентів тієї епохи вимоги були значно меркантильнішими, ніж у їхніх наступників у XX столітті, й стосувалися передусім власної безпеки. Тоді вони ще не прагнули впливати на викладачів чи міняти світ.
  21 липня, Ольга Ворожбит
 • Як голосування за недоторканність викрило неформальні зв’язки в Раді, які можуть виявитися міцнішими за будь-яку партійну дисципліну
  21 липня, Денис Казанський
 • Як у німецькій економічній моделі переплелися добре й погане
  20 липня, The Economist
 • Як діалог між ученими та суспільством може порятувати від сучасного невігластва
  20 липня, Олег Фея
 • Масові безлади в Гамбурзі стали можливими через обсесивну політику німецьких урядів щодо правих. За відсутності альтернативи ліві безперешкодно розгорнули в Німеччині масштабну діяльність, зокрема й екстремістську
  20 липня, Анатолій Шара
Новини партнерів 24tv.ua
Новини партнерів
Зворотний зв'язок
Тиждень дуже цінує думки своїх читачів і намагається враховувати їхню думку. Відгуки, коментарі і просто враження від прочитаного матеріалу ви можете надіслати за допомогою системи зворотнього зв 'язку. Редакція сайту обіцяє уважно вивчати ваші повідомлення — найцікавіші з них ми публікуватимемо у спеціальних статтях. Дякуємо за увагу та співпрацю.
 
©2007-2017 Тиждень.ua
Передрук або будь-яке інше комерційне використання сайту можливе лише з дозволу редакції.
RSS
Interfax

Будь-яке копiювання, публiкацiя, передрук чи наступне поширення iнформацiї, що мiстить посилання на "Iнтерфакс-Україна", суворо забороняється. Передрук, копіювання або відтворення інформації, яка містить посилання на агентство "Українські Новини", в будь-якому вигляді суворо заборонено