Тиждень.ua
Новини Політика Економіка Світ Суспільство Культура Історія Подорожі Авто Спецтеми Війна Колонки Архів журнал «Український тиждень» Передплата Пошук Галерея Інфографіка Відео Прес-релізи Приватна урбаністика
21 березня, 2013   ▪   Олександр Михельсон   ▪   Версія для друку

Писк народу

Відразу після прийняття наприкінці минулого року закону про референдум Тиждень спрогнозував, що свої проблеми за допомогою vox populi влада спробує вирішити вже на початку 2013-го.
Матеріал друкованого видання
№ 12 (280)
від 21 березня, 2013
Писк народу

Схоже, кампанія із проведення плебісциту/плебісцитів стартувала. Як і вимагає закон, ініціатива почала надходити знизу. Днями понад 70 громадських організацій і рухів у Херсоні та Харкові в одному пориві виступили з вимогою до президента розпустити Верховну Раду, а також підготували резолюцію про необхідність провести всеукраїнський референдум щодо зміни політичної системи. Щоправда, як часто буває з «народними ініціативами», ініційованими владою, знайти керівників цих громадських організацій і дістати в них коментар доволі складно.

Сформульовані «знизу» зміни в системі урядування доволі серйозні: зменшити кількість депутатів парламенту від 450 осіб до 300, повністю скасувати депутатську недоторканність, створити верхню палату, котра формуватиметься із представників регіонів і зможе відхиляти закони, ухвалені нижньою. Вибори до нового парламенту «народна ініціатива» пропонує проводити виключно за мажоритарною системою.

Правовий нігілізм влади робить будь-які прогнози ризикованою справою, і теоретично можна уявити собі ситуацію, за якої зменшення прописаної в Конституції чисельності депутатського корпусу відбудеться без участі самих нардепів. Наразі «народна ініціатива» бачиться лише пробним каменем. Пункти можна втілити в життя частково. Скажімо, винести на всенародне опитування питання про розпуск ВР і проведення перевиборів на мажоритарній основі. Не виключено, що на Банковій виходитимуть із ситуативних інтересів. Якщо Раду вдасться приборкати найближчим часом, плебісцит про зміну політичної системи відкладуть на невизначений термін. Ні – проведуть уже цього року.

Паралельно розпочалася робота з підготовки голосування про вступ до Митного союзу з Росією, Білоруссю та Казахстаном. Це також прогнозував Тиждень: п’ята колона Кремля обов’язково скористається законом про референдум бодай для того, щоб дестабілізувати ситуацію в країні. Ще в грудні лідер КПУ Петро Симоненко заявляв на прес-конференції, що його політсила розпочне збір підписів за такий захід саме в березні. Для його проведення їх потрібно 3 млн з не менш ніж двох третин областей, причому з кожної не менше ста тисяч. Очевидно, що без підтримки влади, принаймні прихованої, довести цю справу до кінця буде непросто. Якої «відмашки» чекають комуністи, з’ясувати наразі не вдалося навіть у режимі «офф-рекордз». Можливо, результатів переговорів із Росією щодо створення газового консорціуму. Проте Симоненко вже заявляв, що готовий до співпраці в цьому питанні з «Украинским выбором» Віктора Медведчука, рекламні щити якого, котрі донедавна славили референдум як шлях до багатства і процвітання країни, віднедавна змінили текст і тепер агітують за Митний союз (МС), котрий також, як стверджують агітплакати, забезпечить українцям щастя й заможність.

Головна інтрига в тому, чи це буде референдум про вступ до Митного союзу, чи про вибір між МС та Європейським Союзом. Як показує соціологія, українці дивним чином підтримують і вступ до МС, і євроінтеграцію. Зокрема, за даними «Демократичних ініціатив», рух до Заходу готові підтримати 59% громадян, котрі вже визначилися зі своїми симпатіями. Водночас за повернення в «Русскій мір» у вигляді Митного союзу проголосували б 57,5%. У будь-якому разі за чинним законом, саме президент формулює запитання, котрі виносяться на загальний референдум.

За інформацією Тижня, сьогодні є два сценарії протидії намаганням утягнути в Митний союз за допомогою референдуму. Перший, «слабкий», обговорюють нечисленні «євросимпатики» у владно-олігархічних колах. Ідея така: оскільки, згідно із законом, президент не може відмовитись оголошувати плебісцит «за народною ініціативою» (як це свого часу зробив Віктор Ющенко), то треба додати в бюлетень і питання про вступ до ЄС. Якщо українці підтримають одночасно вступ до Євросоюзу та МС, це зробить результати голосування де-факто нежиттєздатними. Модифікована версія цього «плану» – оголосити референдум про приєднання до ЄС не одночасно з «митним», а після нього. Що ж до «сильного» сценарію, то він зводиться до скасування відповідного закону. На сьогодні це питання залишається одним із ключових у порядку денному опозиції, принаймні якщо вірити словам її керманичів. Інша річ – що, за словами джерел Тижня, в ПР категорично не бажають іти назустріч опозиціонерам.
Матеріали за темою:

Реклама
Останні публікації згорнути
 • У червні у наш відділ прийшов охайно вдягнений чоловік влаштовуватися на роботу. Немолодий, приємний у спілкуванні. Освіта, досвід – все підходило. Він пройшов декілька співбесід із керівництвом, підписав заяву у почав чекати офіційного схвалення його посади, а точніше дозволу працювати у нас від «МГБ».
  17 жовтня, Вікторія Малишева
 • Хто може опинитися у новому австрійському уряді
  16 жовтня, Ольга Ворожбит
 • Тиждень.ua спробував розібратись у деталях підозри Сергію Поготову, Анатолію Серединському та Ігорю Бабичу. Незалежно від того, чим завершиться справа двох нинішніх поліцейських та їхнього колишнього начальника, матеріали дозволяють відтворити хронологію подій, які призвели до так званої АТО в центрі Києва, більш відомої як силовий розгін Майдану 18-19 лютого.
  16 жовтня, Андрій Голуб
 • Що може не дозволити Петрові Порошенкові знову стати президентом України
  16 жовтня, Роман Малко
 • Час креативних індустрій потребує популярних наукових знань, зокрема в соціогуманітарній сфері та філософії
  15 жовтня, Ганна Трегуб
 • 90 років тому людство вступило в нову еру
  15 жовтня, Катерина Барабаш
Новини партнерів 24tv.ua
Новини партнерів
Зворотний зв'язок
Тиждень дуже цінує думки своїх читачів і намагається враховувати їхню думку. Відгуки, коментарі і просто враження від прочитаного матеріалу ви можете надіслати за допомогою системи зворотнього зв 'язку. Редакція сайту обіцяє уважно вивчати ваші повідомлення — найцікавіші з них ми публікуватимемо у спеціальних статтях. Дякуємо за увагу та співпрацю.
 
©2007-2017 Тиждень.ua
Передрук або будь-яке інше комерційне використання сайту можливе лише з дозволу редакції.
RSS
Interfax

Будь-яке копiювання, публiкацiя, передрук чи наступне поширення iнформацiї, що мiстить посилання на "Iнтерфакс-Україна", суворо забороняється. Передрук, копіювання або відтворення інформації, яка містить посилання на агентство "Українські Новини", в будь-якому вигляді суворо заборонено