Тиждень.ua
Новини Політика Економіка Світ Суспільство Культура Історія Подорожі Авто Спецтеми Війна Колонки Архів журнал «Український тиждень» Пошук Галерея Інфографіка Відео Прес-релізи
15 березня, 2013   ▪   Мілан Лєліч   ▪   Версія для друку

Янукович 2.0

Президентська кампанія стартувала. Підбиття підсумків перших трьох років президентства Віктора Януковича можна сприймати як її стартовий майданчик за його переобрання в 2015-му.
Матеріал друкованого видання
№ 10 (278)
від 6 березня, 2013
Янукович 2.0

 Телевізійний «Діалог з країною», участь у розширеному засіданні уряду, на якому приймається нова «програма активізації економіки», перша за 15 місяців прес-конференція дають можливість уявити, який образ Януковича намагатимуться сформувати політтехнологи на наступних виборах. Отже, Янукович-2 – це такий собі Лукашенка, за керівництва якого країна неабияк рушила вперед, особливо порівняно з часами «помаранчевої руїни». Навіть на четвертому році його каденції українські високопосадовці, аж до прем’єр-міністра, не соромляться пояснювати свої невдачі «важкою спадщиною папєрєдніків». Ймовірно, такі аргументи лунатимуть аж до 2015-го.

Натомість Янукович у кожному своєму публічному виступі не втомлюється розповідати про досягнуті за його президентства «покращення» в найрізноманітніших сферах: зростання доходів держбюджету і рівня виплат при народженні дитини, інвестицій у видобуток вуглеводнів, активне будівництво дитсадків. Пишається, що він збільшив ВВП країни на 153%, і байдуже, що мається на увазі номінальний валовий продукт, який у принципі не дає реальної оцінки стану економіки, бо може цілковито перекриватися інфляцією. Але, звісно, самі по собі такі цифри звучать вражаюче. Коли ж владі відверто нічим крити, з вуст гаранта лунають пустопорожні вислови про «позитивні сигнали», «системні зрушення» та «комплексні перетворення», які навряд чи до кінця зрозумілі аудиторії, котрій призначаються, але мають створити в неї відчуття того, що в державі все під контролем. Зрозуміло, під чиїм.

Навряд чи образ доброго «царя-батюшки» –  це саме той формат, який здатен забезпечити Януковичу другу президентську каденцію

Однак справжній стан справ в Україні за розповідями про вдаване покращення не приховаєш – доводиться визнавати наявність проблем. І саме ці проблеми, а точніше можливість їх оперативного вирішення, й формують другу частину нав’язуваного українцям образу глави держави. На Банковій вирішили застосувати до України модель «хороший цар – погані бояри», яка століттями успішно діяла в Росії й працює досі. Під час «Діалогу з країною» Янукович роздавав вказівки «боярам-чиновникам» різного рівня – від міністрів до працівників Укртелекому, які не реагують на потреби простих громадян і гальмують реформи: не займаються освітленням вулиць, не завозять техніку в школи, не ремонтують дитячі майданчики, не виконують рішення суду. Проблеми такого штибу розв’язувалися теж ледь не в прямому ефірі – ось пенсіонерці, яка подала «чолобитну» президентові країни, чиновники різного рівня наввипередки пропонують матеріальну допомогу, підключають стаціонарний телефон.

Склалося враження, що президент свято вірить, ніби нарахована пенсія 950 грн – це одиничний випадок і цьому зараз легко зарадить горе-чиновник, який її нарахував, а не 2,5 млн пенсіонерів, які отримують менше 1000 грн. Легкість у вирішенні проблем підданих може ввести главу держави в оману щодо можливості «за монаршою вказівкою» вирішувати проблеми значно серйозніші: стабільність гривні, державний борг, цивілізаційний вибір. «Діалог з країною» та прес-конференція продемонстрували, що Янукович уже нині живе в уявному світі, який йому створили ганни герман, дарки чепак, сергії льовочкіни, андрії портнови і т. ін., і дуже не любить, коли цей ілюзорний світ хтось намагається зруйнувати. Янукович щиро вірить, що подяки на його адресу з боку театралів, лікарів та шахтарів були справжніми, а не зрежисованими, і весь український народ від Донбасу до Львова, звісно, транзитом через Кіровоградщину, справді вдячний своєму президенту за численні «покращення». Натомість, почувши чи не єдине гостре запитання під час прес-конференції, що його поставив російський журналіст (не український!?), Янукович одразу розродився довгим нервовим монологом, суть якого звелася до того, що в усьому винна Тимошенко. Всі присутні в залі медійники тієї миті перетворилися на його ворогів, що ставлять підступні запитання і не хочуть помічати «успіхи реформ».

Зрозуміло, що перебування Януковича в ілюзорному «покращеному» світі насамперед вигідне його оточенню, яке може маніпулювати главою держави у власних інтересах. Головне при цьому – оперативно ліквідовувати будь-які подразники. Спосіб лежить на поверхні: будь-кого, хто публічно висловлює критичний погляд щодо дій влади (журналістів, громадських діячів, опозиційних політиків тощо), тобто гівномьотів, як висловився один із донецьких високопосадовців, виставляти в очах президента «підривниками» та «провокаторами», котрі свідомо саботують «системний курс реформ», і тим самим відкрити дорогу репресіям проти них. Цей механізм уже давно працює в Росії та Білорусі. Тепер, схоже, його разом із невластивою для України патерналістською моделлю стосунків між владою та народом намагаються прищепити і в нас.

Але виникають великі сумніви в тому, що образ доброго «царя-батюшки», який нічого не знає про справжні проблеми своїх підданців, але готовий карати усіх незгодних, – це саме той формат, який здатен забезпечити Януковичу другу президентську каденцію. Адже за такої «державної політики» невдоволених ставитиме дедалі більше.


Матеріали за темою:

--> --> -->
Реклама
Останні публікації згорнути
 • Тиждень поспілкувався з головою Проектного Офісу Реформ Міністерства оборони про перспективи реформування оборонної сфери в співпраці із західними партнерами.
  28 травня, Богдан Буткевич
 • Позаблокова Фінляндія адаптує свою оборонну стратегію відповідно до вимог часу
  28 травня, Анатолій Шара
 • 14 травня у кварталі Сонячний у Луганську в приміщенні супермаркету «Абсолют», що працював ще кілька днів тому, відкрився великий і сяючий новими кольорами «Спар» із величезною вивіскою «7:00 — 22:00». Якщо брати мірки довоєнні, то хіба це подія? Так, відкриття чергового супермаркету у великому місті — майже буденне явище.
  28 травня, Яна Вікторова
 • Які шанси має Петро Порошенко досидіти в кріслі президента України до кінця терміну й чи зможе повернутися туди вдруге
  28 травня, Роман Малко
 • Святошинський районний суд відмовився прийняти самовідвід присяжних у справі колишніх «беркутівців» Сергія Зінченка та Павла Аброськіна і прийнявся за розгляд по суті.
  28 травня, Станіслав Козлюк
 • Що таке команда Петра Порошенка і які в ній центри впливу
  27 травня, Богдан Буткевич
Новини партнерів 24tv.ua
Новини партнерів RedTram
Зворотний зв'язок
Тиждень дуже цінує думки своїх читачів і намагається враховувати їхню думку. Відгуки, коментарі і просто враження від прочитаного матеріалу ви можете надіслати за допомогою системи зворотнього зв 'язку. Редакція сайту обіцяє уважно вивчати ваші повідомлення — найцікавіші з них ми публікуватимемо у спеціальних статтях. Дякуємо за увагу та співпрацю.
 
работа Харьков оптимизатор любовный гороскоп на год Жеральдин Пайя http://avtosale.ua/
©2007-2016 Тиждень.ua
Передрук або будь-яке інше комерційне використання сайту можливе лише з дозволу редакції.
RSS
Interfax

Будь-яке копiювання, публiкацiя, передрук чи наступне поширення iнформацiї, що мiстить посилання на "Iнтерфакс-Україна", суворо забороняється. Передрук, копіювання або відтворення інформації, яка містить посилання на агентство "Українські Новини", в будь-якому вигляді суворо заборонено